Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Στο φιλαρακι μου τον Κοσμα το ειπα :blush:

Δεν ασχολουμαι με εσενα.Συγνωμη..........

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Άλλο σκούπα κι άλλο πνίχτης...

Μια σκούπα έχει μέσα της φίλτρο και στην ουσία αντικαθιστά το φιλτροκούτι ή μια χοάνη και λόγω του σχήματός της επιτέπει στο φίλτρο που έχει μέσα να πάρει περισσότερο αέρα και με μεγαλύτερη πίεση.

Όσο για τον ζεστό αέρα εμάς μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία του αέρα εν κινήση κι όχι σταματιμένο. Ούτως ή άλλως σταματιμένο ή μποτιλιαρισμένο το αυτοκίνητο λόγω του ιντερκούλερ και του ψυγείου του μπορεί να κρυώσει τον αέρα από μόνο του κι όχι όταν κινηθεί και πέσει κρύος αέρας από το περιβάλλον όπως στα κλασικά τούρμπο, οπότε δεν παίζει πρόβλημα που έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχε.

Το πρόβλημα δεν είναι στην ονομασία!!!Ok δεν λέγεται σκούπα και δεν λέγεται πνίχτης αλλα κάπως αλλιώς....(δεν το γνωρίζω)!!!!Το θέμα για εμενα είναι πως εφόσον μπεις στο τριπάκι να κανεις μετατροπές στο σύστημα εισαγωγής....εν στάση όλα αυτά.....και κάτι άλλο εκτος του "εργοσταστιακου" τότε αλλάζει το θέμα(για μένα)!!!Η μαμά vw τα έχει φιλοσοφήσει και μελετήσει όλα πάνω στο αμάξι!!!!

Επίσης αυτό το κομμάτι δεν είναι ενιαίο....αποτελείται από διαφορα κομμάτια μέχρι να φτάσει στο φίλτρο!!!!Οποτε οποιο και να βγάλεις για εμενα δεν έχει μεγάλη σημασία...ισα ισα μου μπορεί να κανεις και κακό!!!!Έστω και σε μικρό ποσοστό!!!Είτε είναι από θέμα θερμοκρασίας είτε ότι άλλο είναι!!!! closedeyes.gif

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Στο φιλαρακι μου τον Κοσμα το ειπα :D

Δεν ασχολουμαι με εσενα.Συγνωμη..........

Στο χωριό μου φιλαράκι και τα μαρκότσια τουρμπίσια ήταν :p

Link to comment
Share on other sites

βασικα η vw εχει φιλοσοφησει οσα λες με βαση και γνωμονα τιν μεσο χριστη.

ο οποιος δεν θελει να ακουει σκαστρες τουρμπισματα και τετοια. θελει απλα να κανει χιλιομετρα.

θελει να μπαινει στις λασπες και τα χωματα θελει να κανει ταξιδια με μισο μετρο βροχη γενικα με τις χειροτερες καταστασεις χωρις να θελει να δωσει πραγματικο σπορ χαρακτηρα.

καποιος που το θελει αυτο σου λεει ας παρει ενα gti η ενα cupra.

ασχετο με το τι κανουμε εμεις.

πιστευεις οτι η vw δεν μπορουσε να πετυχει καλυτερη εισαγωγη; με μεγαλυτερη ροηκοτιτα;

μια χαρα μπορουσε απλα επελεξε να πνιξει τον ηχο για τους παραπανω λογους του μεσου καταναλωτη

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου φιλαράκι και τα μαρκότσια τουρμπίσια ήταν :p

:yahoo::D:lol: :lol: :lol: Ας επερνες ενα μαρκοτσι τοτε.Πιο πολυ σου πηγαινει!!

Πανο,

Οπως επισης μπορουσε να βγαλει και τα 160 αλογα και οχι 122 και πολλα αλλα.Αλλα ειναι αυτο που λες.Σωστα το λες.Τωρα ο καθενας μας πιστευει οτι η μετατροπη του ειναι η καλυτερη και καλα κανει.Ασχετα εαν εχει μειονεκτηματα.Εαν δεν παινεψεις το σπιτι σου............θα πεσει να σε πλακωσει λενε στο χωριο μου.

Link to comment
Share on other sites

βασικα η vw εχει φιλοσοφησει οσα λες με βαση και γνωμονα τιν μεσο χριστη.

ο οποιος δεν θελει να ακουει σκαστρες τουρμπισματα και τετοια. θελει απλα να κανει χιλιομετρα.

θελει να μπαινει στις λασπες και τα χωματα θελει να κανει ταξιδια με μισο μετρο βροχη γενικα με τις χειροτερες καταστασεις χωρις να θελει να δωσει πραγματικο σπορ χαρακτηρα.

καποιος που το θελει αυτο σου λεει ας παρει ενα gti η ενα cupra.

ασχετο με το τι κανουμε εμεις.

πιστευεις οτι η vw δεν μπορουσε να πετυχει καλυτερη εισαγωγη; με μεγαλυτερη ροηκοτιτα;

μια χαρα μπορουσε απλα επελεξε να πνιξει τον ηχο για τους παραπανω λογους του μεσου καταναλωτη

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!Ούτος η άλλος η εισαγωγή το όλο αυτό κομμάτι μπροστά είναι σχετικά "εύκολο" με την άποψη ότι δεν έχει πολυπλοκότητα!!!Μπαίνει ο αέρας και πάει στην τουρμπίνα σε πολύ λιγότερη απόσταση(που διανύει ο αέρας) από ότι στα αλλα golf με compressor!!!Επίσης θα μπορούσε να βγάλει ένα αμάξι χωρίς προβλήματα!!!!Αλλα δεν θα είχε κέρδος μετά όπως καταλαβαίνουμε!!! :yahoo:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

παντος, επειδη πιο πανω παλι αναφερετε καπου οτι στα 122αρια κερδιζουν(αλογα) αν βγαλουν το καπακι απο το φιλτροκουτι,πιστευω πως τουλαχιστον σε ροπες μαλλον χανει.τωρα στις ψηλες στροφες,δηλ.εκει που βγαζει και ο κινητηρας τα αλογα,θα μπορουσα να πω οτι σιγουρα δινει αισθηση μπολικου αερα να τραβηξει,χωρις να πιστευεις οτι θελεις μια πιο ελευθερη ροη.επισης οι δυναμομετρησεις,γινονται εν σταση,πολυ σημαντικο εφοσον μιλαμε για ροη αερα στο μοτερ.

Παντως απο θεμα ηχου +++++++++ σε ολα.το προτιμω χωρις καπακι(αν και το κανω σπανια),πολυ πιο εντυπωσιακο και σου δινει την αισθηση οτι ειναι πιο πολλα γενικα,απλα σε ξεγελαει μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγνωμη αλλα εχετε ενα υπεροχο αμαξι απολαυστε την οδηγηση μην βγαζεται καπακια και σκουπες παπαδες εχετε παρει γκολφ ρε παιδια ειναι ιεροσυλια αντε και κερδισατε 2 αλογα τι θα γινει θα μεταμορφωθει το 122 σε gti , γιατι δεν πηρατε το 160 αφου θελετε περισσοτερο γκαζι , επισεις τσαφ τσουφ με τα καινουργια τουρμπο αμεσου ψεκασμου δε θα ακουσεται γιατι εχουν κλειστου τυπου σκαστρες και πολυ ποιο πολυπλοκες απο τις παλιες ανοιχτου τυπου πχ forge που ειχα καποτε . μετα αναβουν 1002 λαμπακια μεσα στο αμαξι ρουφαει σκονες ζεστη , πεφτει η αποδοση θα κλασει κανενας αισθητιρας , κριμα ειναι στην τελικη θα χασετε αλογα και δε θα παρετε. και τζαμπα λεφτα θα ξοδεψετε

Edited by apostolos D
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγνωμη αλλα εχετε ενα υπεροχο αμαξι απολαυστε την οδηγηση μην βγαζεται καπακια και σκουπες παπαδες εχετε παρει γκολφ ρε παιδια ειναι ιεροσυλια αντε και κερδισατε 2 αλογα τι θα γινει θα μεταμορφωθει το 122 σε gti(((((+1 μεχρι εδω)))))) , γιατι δεν πηρατε το 160 αφου θελετε περισσοτερο γκαζι (((((((-10 εδω))))))) ,

Εχει υποθει παρα πολλες φορες γιατι 122 και οχι 160 ή 1000..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγνωμη αλλα εχετε ενα υπεροχο αμαξι απολαυστε την οδηγηση μην βγαζεται καπακια και σκουπες παπαδες εχετε παρει γκολφ ρε παιδια ειναι ιεροσυλια αντε και κερδισατε 2 αλογα τι θα γινει θα μεταμορφωθει το 122 σε gti , γιατι δεν πηρατε το 160 αφου θελετε περισσοτερο γκαζι , επισεις τσαφ τσουφ με τα καινουργια τουρμπο αμεσου ψεκασμου δε θα ακουσεται γιατι εχουν κλειστου τυπου σκαστρες και πολυ ποιο πολυπλοκες απο τις παλιες ανοιχτου τυπου πχ forge που ειχα καποτε . μετα αναβουν 1002 λαμπακια μεσα στο αμαξι ρουφαει σκονες ζεστη , πεφτει η αποδοση θα κλασει κανενας αισθητιρας , κριμα ειναι στην τελικη θα χασετε αλογα και δε θα παρετε. και τζαμπα λεφτα θα ξοδεψετε

Βγάλε για 100 μέτρα το καπάκι έτσι για δοκιμή και μετά ξαναγράψε εάν κάνει τσαφ τσουφ!!!!Και μετά ψαναβάλτο αν θέλεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αποστολη,

Το οτι εβαλε το καπακι ο σχεδιαστης σιγουρα το εκανε για καποιους λογους.Πολλους και σιγουρα εγω με μτις γνωσεις μου δεν μπορω να μαντεψω ουτε το 1/4 απο αυτους.

Τωρα στο θεμα γιατι το βγαζουμε?Το εβγαλα για ηχο και μονο.Μου αρεσε τρελλα.Και οχι για ιπποδυναμη η αλλο κερδος.

Κατα την γνωμη μου οτιδηποτε κανεις στο αμαξι εχει τα θετικα και τα αρνητικα του.Θες ζαντες?θες εξατμιση?θες φρενα?θες ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?Εαν το ψαξεις σε ολα εχουν μειον και συν.Πιστευω να συμφωνεις ετσι?

Τωρα στο θεμα για το εαν ακουγετε τσαφ-τσουφ μπορεις να κανεις μια δοκιμη σε ενα τετοιο αμαξι η να δεις το βιντεο

που το τραβηξε ενα φιλαρακι.Απο εξω ακουγετε αρκετα πιο πολυ.

Τελος οταν εγω πηρα το 122 δεν ειχε 160 αλλα μονο 140.5αρι ειναι.Δεν πηρα το 140 γιατι δεν ηθελα τον κομπρεσσορα.Ηθελα απλο μοτερ.Αυτο ηταν προσωπικη μου επιλογη.Πιστευω οτι τουλαχιστον στα 122 δεν εβγαλε κανεις το καπακι για να κερδισει αλογα αλλα το 99% το εκαναν για ηχο και μονο.

Αυτα πολυ φιλικα :thumbsup::pardon::D:baby::p

Και κατι ακομα.Υπαρχουν πολλοι εδω μεσα παλιοτεροι απο εμενα.Εγω προσωπικα την πρωτη μου επαφη με τα τουρμπο την ειχα το 2000 με ενα uno turbo και μετα ηρθαν μερικα ακομα.Οχι ολα δικα μου.Αλλα ολα περασαν απο τα χερια μου.Μου αρεσει ΠΟΛΥ ο ηχος της σχαστρας,οχι σαν καγκουρια,αλλα για την δικη μου προσωπικη ευχαριστηση.Οπως επισης σιχαινομαι την εξτρα εστω και λιγο βαβουρα απο την εξατμιση.Αυτος ηταν ο λογος σε εμενα για το καπακι και το οτι δεν πειραξα και δεν θα πειραξω την εξατμιση ποτε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στα ποιο πολλα με το Γιωργο. (ktm) και θα πω πως εγω ωταν το πηρα καλως η κακως δεν ειχα στο νου μου πιθανη βελτιωση η οτιδηποτε αλλο. Περασα τη φαση της ξενερας και το μετανιοσα που δεν πηρα το 140 για να εχω με τα χρηματα που εδωσα 230 αλογα αλλα τωρα κανω το σταυρο μου.

το απλο σχετικα μηχανικο συνολο του 122 με εβγαλε ασπροπροσωπο.

ετσι λοιπον μιας και θελω μονο τουρμπο τελικα το 122 ηταν για εμενα μονοδρομος μιας και χρηματα για 2.0 gti η scirocco δεν παιζαν ωταν το πηρα.

το τελειο δε για εμενα ειναι ο 1.8 TSI σαν μηχανη.

η βελτιωση φιλε ειναι μικροβιο και f1 να εχεις θα το βελτιωσεις ειναι να μη φας το κολημα. δεν μετανιωσα ουτε ευρο που εδωσα ουτε ακωμα οσα θα δωσω για να φτιαξω αυτο που θελω γνωριζοντας πως πουλωντας το τα χανω ολα. ακριβα hoby thats all

Link to comment
Share on other sites

Απλα Πανο,υπαρχουν 2 τυποι οδηγων.Αυτοι που το παιρνουν και το οδηγουν ετσι οπως ειναι.Και αυτοι που το σκαλιζουν γιατι κατι δεν τους αρεσει.Δεκτες και οι 2 αποψεις.Αλλα οχι κοντρες για το τι ειναι καλυτερο να κανεις.Εντελως διαφορετικος τροπος σκεψης.Ή πειραζεις ή δεν πειραζεις.

Αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου αρεσει να ακουω κατι honda 1.4 σαν dragster και να ερχομαι με τον

αθορυβο "δολοφονο" και να τα σκοτωνο :D

Εγω ειμαι πιο πολυ της λογικης να εισαι και να μην φαινεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου αρεσει να ακουω κατι honda 1.4 σαν dragster και να ερχομαι με τον

αθορυβο "δολοφονο" και να τα σκοτωνο :D

Εγω ειμαι πιο πολυ της λογικης να εισαι και να μην φαινεσαι.

Ωραία είναι και έτσι!!!Έπρεπε να έβλεπες πιο παλιά βλέματα όταν ήμουν με τιην απλή μάσκα χωρίς προβολάκια χωρίς τπτ!!!Απλά φαινόταν η εξάτμιση και ακουγόταν εννοείται!!!Δεν θα τα ξεχάσω τα βλέματα αυτά!!!Τώρα όμως φτου φτου κουκλί έχει γίνει!!!!Δεν γίνεται να μην το κοιτάξεις όταν περνάει από δίπλα σου το μεγαθήριο!!!Peolinio πρόσεξε τι θα πείς!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

mail πριν απο λιγο ειδα πως ειχα απο garrette.

μεχρι το καλοκαιρι θα βγαλουν κατι για το 122!!!!

ειναι σε εξελιξη το project

Link to comment
Share on other sites

Χθες φουλαρα και παρατηρησα οτι μου εδειχνε πως μπορω να κανω ακομα 500 χλ.

Μεχρι σημερα εχω κανει 100++ και μου δειχνει 570.

Γιατι γινεται αυτο? Λεπτομερεια αλλα εκνευριστικη λεπτομερεια!

Link to comment
Share on other sites

γιατι απο χθες π φουλαρες οδηγουσες οικονομικοτερα και επεσε η μεση καταναλωση σου ετσι λογικο με βαση την οδηγηση σου να υπολογισει περισσοτερη αυτονομια!

Ε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΤ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι και έτσι!!!Έπρεπε να έβλεπες πιο παλιά βλέματα όταν ήμουν με τιην απλή μάσκα χωρίς προβολάκια χωρίς τπτ!!!Απλά φαινόταν η εξάτμιση και ακουγόταν εννοείται!!!Δεν θα τα ξεχάσω τα βλέματα αυτά!!!Τώρα όμως φτου φτου κουκλί έχει γίνει!!!!Δεν γίνεται να μην το κοιτάξεις όταν περνάει από δίπλα σου το μεγαθήριο!!!Peolinio πρόσεξε τι θα πείς!!! blum.gif

ρε καλουπι τοσο καιρο κυκλοφορουσες με το αμαξι σαν γιαπι μονο τα τασια τ ελειπαν .Αρχησες αναποδα απο μεσα προς τα εξω αλλα το αποτελεσμα σε δικαιωνει αντε και με 17αρια πανω για να μην νομιζει ο κοσμος οτι εχεις gti με χιονολαστιχα upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε καλουπι τοσο καιρο κυκλοφορουσες με το αμαξι σαν γιαπι μονο τα τασια τ ελειπαν .Αρχησες αναποδα απο μεσα προς τα εξω αλλα το αποτελεσμα σε δικαιωνει αντε και με 17αρια πανω για να μην νομιζει ο κοσμος οτι εχεις gti με χιονολαστιχα upyours.gif

Off Topic

Χαχαχαχ!!Είναι όλα μελετημένα!!!Τπτ δεν μπαίνει τυχαία πάνω!!!!Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!Και το δικό σου καλό είναι!!!!Όμορφο και γρήγορο(?????????)!!!!!!! upyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gif

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου αρεσει να ακουω κατι honda 1.4 σαν dragster και να ερχομαι με τον

αθορυβο "δολοφονο" και να τα σκοτωνο :)

Εγω ειμαι πιο πολυ της λογικης να εισαι και να μην φαινεσαι.

xaxaxa ωραιος , φιλε ktm σε καταλαβαινω και εγω ειχα ιταλικο τουρμπακι και saxo 16αρι και ktm lc4 sm χαχαχα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa ωραιος , φιλε ktm σε καταλαβαινω και εγω ειχα ιταλικο τουρμπακι και saxo 16αρι και ktm lc4 sm χαχαχα sillyhorse1rb5.gif

Αρα συννενοηθηκαμε :drinks: :drinks: :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.