Jump to content
panostok

Ηλεκτρικο χειροφρενο

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλο μηνα.Σημερα καθως εφευγα με το αυτοκινητο καθως πηγα να λυσω το χειροφρενο αυτο αντιστεκοταν πεισματικα και μου εβγαζε στην οθονη το εξης μηνημα "Parking brake false,see owner manual".Ειδα και το manual που μου ελεγε οτι με την ενδειξη αυτη εχω προβλημα στο χειροφρενο,λες και δεν το καταλαβαμε τελος παντων λυση δεν μου εδωσε.Προσπαθησα 3-4 φορες να το λυσω και τελικα ξεκολησε και εφυγα εν συνεχεια σταματησα πηγα να δεσω δεν εδενε,και μου εβγαζε το ιδιο μηνημα.Αφου εφτασα στον προορισμο το εδεσα κανονικα χωρις προβλημα.Φευγοντας δοκιμασα το χειροφρενο 2-3 φορες λυσιμο-δεσιμο και δεν ειχα κανενα προβλημα.Τι στο κερ@το μου λετε να ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε αντιπροσωπεια να στο αλλαξουν.

Πιστευω να εισαι μεσα στην εγγυηση?

Στην αντιπροσωπεια στα Γιαννενα αλλαζαμε συχνα τα ηλεκτρικα χειροφρενα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειμαι στην εγγυηση εδω και 4 μηνες.Οταν λες αλλαζατε τα ηλεκτρικα χειροφρενα τι εννοεις τοσο ευκολα χαλαει αυτο? και τι ακριβως αλλαζατε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υπηρχε προβλημα σε καποια παρτιδα που ειχε βγαλει.

Αλλαζουμε το κουμπι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο το κουμπι δεν πειραζει δεν πρεπει να ειναι ακριβο αυτο.Παντως απο χθες δεν μου εχει ξανακανει τιποτα, εχω βαλει και εχω βγαλει χειροφρενο πανω απο 20 φορες και ουτε ενα κολλημα εως τωρα.Ευχαριστω παγουριστα για την απαντηση και τις ελπιδες.Μηπως ξερεις και ποσο εχει αυτο?

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παγουριστα μιλησα με αντιπροσωπεια και θα παω να το δουν.Τωρα μου εβγαλε κι αλλο προβλημα εκανα καινουργιο θεμα.Πες καμμια αποψη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Το προβλημα με το χειροφρενο τελικα το ελυσα μονος μου ειχα παρει τηλεφωνο αντιπροσωπεια για να τους το πω και μου ειπαν και αυτοι να αλλαξουμε το κουμπι,αλλα μου ειπαν να δοκιμασω να βγαλω τον πολο της μπαταριας σε περιπτωση που αυτο δεσει και δεν ξαναλεινει.Ετσι λοιπον απο μονος μου δοκιμασα χωρις να εχω μονιμο προβλημα (μιας και αυτο μια μου το εκανε μια δεν μου το εκανε το προβλημα) εβγαλα τον πολο της μπαταριας τον ξαναεβαλα και εδω και ενα μηνα τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το χειροφρενο,δενει και λυνει κανονικα χωρις να μου βγαλει κανενα σφαλμα.Τι να πω?? (εβαλα και την μανα μου να το ξεματιασει για καλο και για κακο tongue.giftongue.gif )να μην το ξαναματιασω φτου φτου...!

Link to comment
Share on other sites

(εβαλα και την μανα μου να το ξεματιασει για καλο και για κακο tongue.gif tongue.gif )να μην το ξαναματιασω φτου φτου...!

Πήγενε σε ενα παπα να του κάνει ευχέλεο... :lol: :lol: :D:lol:tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Η βλάβη με το χειρόφρενο τελικά έφτιαξε;

Εχω το ίδιο πρόβλημα με το χειρόφρενο ;)

Εφάρμοσα τη θεραπευτική αγωγή σου (εκτός από ξεμάτιασμα.....) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το αντίθετο μάλιστα. Ανάβουν λαμπάκια ESP, αέρα ελαστικών, τιμονιού κλπ. τα οποία μετά από λίγα μέτρα πορείας σβηνουν, ενώ το λαμπάκι του χειρόφρενου (στο κοντέρ) τώρα πλέον μένει σύνεχεια αναμένο χωρίς να μπορεί να ενεργοποιηθεί το χειρόφρενο. Το αμάξι μόλις πριν από ένα μήνα περίπου βγήκε από την εγγύηση. Κάποιος μου είπε ότι το πρόβλημα είναι στον εγκέφαλο. Ξέρει κανείς τίποτα;;;;;;; :thumbsup:;):excl:

Link to comment
Share on other sites

Falcon εμενα μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξαναπαρουσιασει τιποτα,αλλα αυτα που λες δεν ειναι μονο για χειροφρενο εδω εχεις γενικο προβλημα.Καλυτερα να πας να το δουν και πες τους οτι αν μπορουν να κανουν τιποτα για να μην πληρωσεις ειναι κριμα για ενα μηνα που εισαι εκτος εγγυησης.Μην ντραπεις πες τους το στα ισια εγω ετσι εκανα με μια αλλη βλαβη που μου ετυχε και μου το καλυψαν.Αν θελουν μπορουν να το κανουν παντως.

Link to comment
Share on other sites

panostok ευχαριστώ για την απάντηση. Το αυτοκίνητο το πήγα ήδη στο εξουσιοδοτημένο ντήλερ (στο Βέλγιο, όπου αγοράστηκε και κυκλοφορεί). Θα το παραλάβω αρχές Σεπτεμβρίου, οπότε θα έχω νέα. Αρχική τους εκτίμηση, το πρόβλημα είναι στον ηλ. εγκέφαλο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να το θεωρήσουν ότι βρίσκεται στην εγγύηση γιατί πρόβλημα στον ηλ. εγκέφαλο είχε παρουσιαστεί και στο παρελθόν μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

καλητερα να πας σε ενα συνεργειο να στο αλλαξουν το κουμπι.αν δεν κανω λαθος ακομα κ αν εοσαι εκτος εγγυησης στο αλλαχουν δωρεαν.το να βγαζεις τον πολο της μπαταριας ειναι προσωρινη λυση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά. Τελικά βρέθηκε βλάβη από το βέλγικο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, πέρα από το χειρόφρενο και στον ηλ. εγκέφαλο, με τελική χρέωση 168 Ευρώ. Μετά από διαμαρτυρίες κλπ. λόγω του ότι το πρόβλημα στον ηλ. εγκέφαλο είχε παρουσιασθεί και στο παρελθόν εντός της εγγύησης και είχε, υποτίθεται, επισκευασθεί δέχθηκαν να κάνουν έκπτωση 50%. Ισχυρίσθηκαν, πάντως, ότι ο ηλ. εγκέφαλος δεν είναι ενιαίος αλλά έχει πολλά τμήματα.....Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα με το χειροφρενο το ειχα και γω παιδια... Κατι φορες δεν ελυνε, κατι φορες δεν εμπαινε και ξεκολλαγε μετα απο πολλες προσπαθειες ενω αναβε και το σχετικο λαμπακι εμπλοκης χειροφρενου... Το πηγα αντιπροσωπεια με την εγγυηση να εχει ληξει και αμεσως καταλαβαν χωρις ψαξιμο οτι επρεπε να αλλαξουν το διακοπτη,( Φαντασου ποσους θα ειχαν αλλαξει) και δε πληρωσα τιποτα καθως το καλυπτε η εγγυηση ειπαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το ίδιο θέμα βέβαια,αλλά το ίδιο πρόβλημα με το χειρόφρενο παρουσιάστηκε κ σε εμένα!Αναβόσβηνε η κόκκινη λυχνία του χειροφρένου αλλά και μια κίτρινη λυχνία μαζί με τον προειδοποιητικό ήχο σφάλματος.Το χειρόφρενο δεν λυνόταν και όπως προαναφέρθηκε έλυσα τους πόλους της μπαταρίας!Αλλά με την αμέσως επόμενη χρήση του ξανακόλησε!Passat-doc όταν λες οτι σου άλλαξαν τον διακόπτη,εννοείς το κουμπί του χειροφρένου;Αλήθεια,αν κρίνω από το Ναύπλιο,στην αντιπροσωπεία στο ¶ργος το πήγες;;Γιατί και εγώ κάπου εκεί περιφέρομαι! B)

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το ίδιο θέμα βέβαια,αλλά το ίδιο πρόβλημα με το χειρόφρενο παρουσιάστηκε κ σε εμένα!Αναβόσβηνε η κόκκινη λυχνία του χειροφρένου αλλά και μια κίτρινη λυχνία μαζί με τον προειδοποιητικό ήχο σφάλματος.Το χειρόφρενο δεν λυνόταν και όπως προαναφέρθηκε έλυσα τους πόλους της μπαταρίας!Αλλά με την αμέσως επόμενη χρήση του ξανακόλησε!Passat-doc όταν λες οτι σου άλλαξαν τον διακόπτη,εννοείς το κουμπί του χειροφρένου;Αλήθεια,αν κρίνω από το Ναύπλιο,στην αντιπροσωπεία στο ¶ργος το πήγες;;Γιατί και εγώ κάπου εκεί περιφέρομαι! B)

Πάντως αυτό το πρόβλημα μέχρι τώρα έχει διαπιστωθεί ότι λύνεται με αλλαγή του κουμπιού του χειροφρένου. Αν θυμάμαι καλά, είναι ένα κόστος 50-60€ (ο διακόπτης).

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση καταρχήν.Τον διακόπτη τον έχω αλλάξη πριν 2 χρόνια,αν θυμάμαι καλά,επειδή είχε φθαρεί όμως,όχι επειδή είχε παρουσιαστεί το εν λόγω σφάλμα.Με ανησυχεί γιατί διάβασα παραπάνω για σφάλμα και στον εγκέφαλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση καταρχήν.Τον διακόπτη τον έχω αλλάξη πριν 2 χρόνια,αν θυμάμαι καλά,επειδή είχε φθαρεί όμως,όχι επειδή είχε παρουσιαστεί το εν λόγω σφάλμα.Με ανησυχεί γιατί διάβασα παραπάνω για σφάλμα και στον εγκέφαλο. :D

Έχω την εντύπωση ότι το σφάλμα στον εγκέφαλο είναι φούμαρα για να παίρνουν λεφτά (δεν κόβω και το χέρι μου βέβαια!). Αλλά σε γνωστό μου με 1600άρι Passat, του αλλάξανε τον διακόπτη, και του χρεώσανε 70€ για επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου(!!), για να μη χαλάσει ξανά το κουμπί! :angry2: Βέβαια μου ακούγεται εντελώς κουφό αυτό! Υποψιάζομαι ότι φταίει το ότι τα service δεν τα έκανε στην αντιπροσωπεία και τον γδύσανε για όσα από τα κέρδη είχαν χάσει μέχρι τώρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το σφάλμα στον εγκέφαλο είναι φούμαρα για να παίρνουν λεφτά (δεν κόβω και το χέρι μου βέβαια!). Αλλά σε γνωστό μου με 1600άρι Passat, του αλλάξανε τον διακόπτη, και του χρεώσανε 70¤ για επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου(!!), για να μη χαλάσει ξανά το κουμπί! :angry2: Βέβαια μου ακούγεται εντελώς κουφό αυτό! Υποψιάζομαι ότι φταίει το ότι τα service δεν τα έκανε στην αντιπροσωπεία και τον γδύσανε για όσα από τα κέρδη είχαν χάσει μέχρι τώρα... ;)

Ναι Νίκο σωστά. :D 70 ευρώ για να σου σβήσουν την βλάβη χρεώνουν οι ανεπρόκοποι. <_<

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!Παρασκευή ή Σάββατο που θα το πάω στο συνεργείο θα σας ενημερώσω για τη νεκροψεία :D Προς το παρόν το passataki μου στέκεται στο γκαράζ με πρώτη,για να μην χρησιμοποιήσω το χειρόφρενο tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το ίδιο θέμα βέβαια,αλλά το ίδιο πρόβλημα με το χειρόφρενο παρουσιάστηκε κ σε εμένα!Αναβόσβηνε η κόκκινη λυχνία του χειροφρένου αλλά και μια κίτρινη λυχνία μαζί με τον προειδοποιητικό ήχο σφάλματος.Το χειρόφρενο δεν λυνόταν και όπως προαναφέρθηκε έλυσα τους πόλους της μπαταρίας!Αλλά με την αμέσως επόμενη χρήση του ξανακόλησε!Passat-doc όταν λες οτι σου άλλαξαν τον διακόπτη,εννοείς το κουμπί του χειροφρένου;Αλήθεια,αν κρίνω από το Ναύπλιο,στην αντιπροσωπεία στο ¶ργος το πήγες;;Γιατί και εγώ κάπου εκεί περιφέρομαι! ;)

Μόνο το διακοπτη φίλε μου... Απλα εκαναν αρκετη ώρα λογω γραφιοκρατίας μου ειπαν(εγγύηση) :D

Οχι δε το πηγα Αργος αλλα Τριπολη στο Ρηγόπουλο. ;)

Παντως δεν υπαρχει λογος να κρατησεις το αυτοκινητο στο γκαραζ, αργα ή γρηγορα ξεκολλάει! tongue.gif:angry2: :

Οταν αλλαξα το διακοπτη ρωτησα αν φταιει κακη χρηση και ειπαν οτι τα ηλεκρολογικα του διακοπτη ετσι φθειρονται..

Για κατσε ρε μεγαλε δηλαδη καθε δυο χρονια θα πληρωνουμε καινουριο διακοπτη, η θα κατεβαινουμε να βαζουμε κανα "τάκο" να μη μας φυγει? ;)<_<:D:Drocket.gif:wacko:

Υ.Γ. Φίλε μου ουτε στον ιδιο εξατμισα να χαμε παει...Τα διακοσμητικα ιδιααα.

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα παιδια απο τοτε που ειχα βγαλει τον πολο της μπαταριας και τον ξαναβαλα,δεν μου εχει ξανακολησει τιποτα.Μου το ειχε κανει περυσι τον απριλιο.Αυτο μου το ειχε πει σαν πρωτη λυση η αντιπροσωπεια και αν δεν γινοταν τιποτα, μου είχαν πε να πάω να μου άλλαξουν διακοπτη.

Υ.Γ.Για τον πολο μου ειχαν πει να τον βγαλω και να το κρατησω βγαλμενο πανω απο 30sec,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.