Jump to content
panostok

Κι αλλο προβλημα μεσα σε 3 μερες

Recommended Posts

Καλημερα σας δεν περιμενα οτι θα εκανα και δευτερο Post στα προβληματα μεσα σε 3 μερες.Κι αλλο προβλημα? Ε ναι ρε παιδια θα τρελαθουμε τελειως τι να πω ματι ειναι?Λοιπον σημερα πρωι πρωι πηγαινα στην δουλεια και διαπιστωσα οτι δεν δουλευει η κορνα και τα κουμπια πανω στο τιμονι.Αντε τωρα πειτε μου τι μπορει να ειναι?? Πηγα και εβγαλα τον πολο της μπαταριας γιατι μου την εδωσε μπας και κανει reset (λεμε τωρα,δεν μου το ειπε κανενας μονος μου το σκεφτηκα) αλλα τζιφος.Πειτε κατι παιδια γιατι θα παρω ενα γαλλικο κλειδι που εχω τεραστιο και θα αρχισω να το σπαω!!!!!

Στις 12.00 θα το παω αντιπροσωπεια να το δουν και να μου πουν....

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια πηγα στην αντιπροσωπεια,το ειδανε και μετα απο τεσσερις ωρες αναμονης μου ειπαν οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι ο εγκεφαλος του τιμουνιου.Επειδη δεν μου αρεσε πολυ αυτη η απαντηση και ο τροπος που το κοιτουσαν θα το παω και σε αλλη αντιπροσωπεια (απο εκει που το πηρα) και θα ξαναποσταρω.

ΥΓ ξεχασα τιμη εγγεφαλου λεει 110 ευρα.

Οποιος εχει αποψη την λεει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια πηγα στην αντιπροσωπεια,το ειδανε και μετα απο τεσσερις ωρες αναμονης μου ειπαν οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι ο εγκεφαλος του τιμουνιου.Επειδη δεν μου αρεσε πολυ αυτη η απαντηση και ο τροπος που το κοιτουσαν θα το παω και σε αλλη αντιπροσωπεια (απο εκει που το πηρα) και θα ξαναποσταρω.

ΥΓ ξεχασα τιμη εγγεφαλου λεει 110 ευρα.

Οποιος εχει αποψη την λεει...

Δεν εισαι στη εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειμαι... Εληξε πριν 4 μηνες

Ο εγκέφαλος ελέγχει όλα τα εξαρτήματα του τιμονιού, όπως φλάς, Cruise Control κλπ. εαν είχε καεί θα έπρεπε να μην δουλεύει τίποτα. Πρόσφατα άλλαξα εγκέφαλο τιμονιού για άλλο λόγο και το έχω ψάξει λίγο. Το διαγνωστικό θα παρουσιάσει αμέσως εαν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, στον εγκέφαλο, στο δακτυλίδι τιμονιού, στην καλωδίωση ή κάπου αλλού. Η τιμή που σου είπαν για τον εγκέφαλο είναι πολύ χαμηλή. Αλλά και αυτοί βρε παιδί μου, πριν υποθέσουν οτιδήποτε θα μπορούσαν να συνδέσουν το διαγνωστικό και να είναι πιο συγκεκριμένοι.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Kωστα το συνδεσαν στο διαγνωστικο και τους εβγαζε προβλημα στο βολαν του τιμονιου (οπως ελεγε τωρα δηλαδη γιατι και γω διπλα ημουν και το διαβασα μονος μου) τωρα τι ειναι αυτο το βολαν τιμονιου δεν ξερω.Μου εβαλαν δοκιμαστικα δυο δαχτυλιδια τιμονιου (κατι διαφανη πλαστικα στρογγυλα με μια φισα πανω οπως θυμαμαι αφου βγαλαν το τιμονι) παλια απο την αποθηκη αλλαγμενα αλλα δεν εγινε κατι.Θα μου πεις τωρα μεταχειρισμενα δαχτυλιδια για δοκιμη τι δουλεια να σου κανουν τελος παντων.Και μετα μου ειπαν για εγκεφαλακι τιμονιου.Τωρα σ'αυτο που λες εχεις δικιο αν εχει σχεση εγκεφαλος τιμονιου δεν θα δουλευαν και τα αλλα που εχει το αυτοκινητο φλας,cruise control,φωτα, αλλα ολα αυτα δουλευουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Kωστα το συνδεσαν στο διαγνωστικο και τους εβγαζε προβλημα στο βολαν του τιμονιου (οπως ελεγε τωρα δηλαδη γιατι και γω διπλα ημουν και το διαβασα μονος μου) τωρα τι ειναι αυτο το βολαν τιμονιου δεν ξερω.Μου εβαλαν δοκιμαστικα δυο δαχτυλιδια τιμονιου (κατι διαφανη πλαστικα στρογγυλα με μια φισα πανω οπως θυμαμαι αφου βγαλαν το τιμονι) παλια απο την αποθηκη αλλαγμενα αλλα δεν εγινε κατι.Θα μου πεις τωρα μεταχειρισμενα δαχτυλιδια για δοκιμη τι δουλεια να σου κανουν τελος παντων.Και μετα μου ειπαν για εγκεφαλακι τιμονιου.Τωρα σ'αυτο που λες εχεις δικιο αν εχει σχεση εγκεφαλος τιμονιου δεν θα δουλευαν και τα αλλα που εχει το αυτοκινητο φλας,cruise control,φωτα, αλλα ολα αυτα δουλευουν κανονικα.

Το δακτυλίδι που είδες είναι αυτό :

29aga0y0rkw0r70w2n0d_thumb.jpg

Ομως όταν 'χάνεις' κόρνα και πληκτρα τότε σίγουρα το πρόβλημα έρχεται πριν το δακτυλίδι. Μου έχει συμβεί. Στην περίπτωσή μου, όχι μόνο τα έχασα αλλά δεν είχα πλέον και φωτισμό στα πλήκτρα όταν άναβαν τα φώτα.

Πλεον θα μπορούσαν να δοκιμάσουν :

1) Την κωδικοποίηση του τιμονιού (Απλό recoding)

2) Την καλωδίωση τιμονιού + κοντρολεράκι πλήκτρων

3) Τον controler τιμονιού. Με κωδικοποίηση μπορείς να δεις εαν ανταποκρίνεται στην λήψη κωδικοποίησης για την ύπαρξη πλήκτρων.

1ku93l3yi8sfzsic5x6q_thumb.jpg

Οι δοκιμές αυτές είναι σχετικά εύκολες και μπορούν να γίνουν σε 10 λεπτά από επαγγελματία.

Πιστεύω ότι εαν ασχοληθεί λίγο περισσότερο ένας καλός (φιλότιμος) ηλεκτρολόγος θα το βρεί αμέσως.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Kωστα ακριβως αυτο το δαχτυλιδι δοκιμασαν,και οπως ειπες ουτε φωτισμο στα πληκτρα εχω,το ειδα προχθες το βραδυ.Τωρα μολις κανονισα ραντεβου για τις 11.00 σημερα σε αλλη αντιπροσωπεια για να το δουν κι αυτοι.Θα τους πω κι αυτα που μου ειπες κ οπως μου λες μαλλον εκει παιζει να βρισκεται το προβλημα.

Θα ενημερωσω.

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό? Εμένα μου έχει παραδώσει πνεύμα μόνο το κουμπί του Mute. Όλα τα άλλα πλήκτρα δουλέυουν κανονικά, όπως και το cruise. Παίζει να διορθωθεί με απλό recoding?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό? Εμένα μου έχει παραδώσει πνεύμα μόνο το κουμπί του Mute. Όλα τα άλλα πλήκτρα δουλέυουν κανονικά, όπως και το cruise. Παίζει να διορθωθεί με απλό recoding?

Και εμένα παρέδωσε πνεύμα το Mute. Δεν το έχω ψάξει ακόμα ..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό? Εμένα μου έχει παραδώσει πνεύμα μόνο το κουμπί του Mute. Όλα τα άλλα πλήκτρα δουλέυουν κανονικά, όπως και το cruise. Παίζει να διορθωθεί με απλό recoding?
Και εμένα παρέδωσε πνεύμα το Mute. Δεν το έχω ψάξει ακόμα ..

Εμένα πάλι, όπως το λέτε, μου ακούγεται για πρόβλημα hardware και όχι software... Μήπως πρέπει να ξεκουμπώσετε το πλαστικό καπάκι που περιλαμβάνει το mute και να ελέγξετε τις επαφές? Επίσης, το βράδυ με τα φώτα ανοιχτά, φωτίζεται το κουμπί? Αν ναι, πιστεύω 99% είναι πρόβλημα hardware, αν όχι, θα έλεγα τότε ότι πρέπει να το ψάξετε για software...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, όπως το λέτε, μου ακούγεται για πρόβλημα hardware και όχι software... Μήπως πρέπει να ξεκουμπώσετε το πλαστικό καπάκι που περιλαμβάνει το mute και να ελέγξετε τις επαφές? Επίσης, το βράδυ με τα φώτα ανοιχτά, φωτίζεται το κουμπί? Αν ναι, πιστεύω 99% είναι πρόβλημα hardware, αν όχι, θα έλεγα τότε ότι πρέπει να το ψάξετε για software...

Μπά.. το κουμπί πρέπει να είναι ΟΚ (ασε που δεν ανοίγει). Ο φωτισμός του είναι ΟΚ.

Κάπου στο software πρέπει να είναι αλλά δεν έχω βρεί χρόνο να ασχοληθώ.

Πιστεύω ότι ένα check για fault codes και recoding με VAGCOM κάτι θα κάνει.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι μετα απο καιρο.Μολις σημερα ξεμπερδεψα με την βλαβη στο τιμονι,τελικα ειχα παει μου βρηκαν οτι φταιει το δαχτυλιδι πισω απο το τιμονι,το πηγα το αλλαξαν και τωρα πλεον ολα καλα.Περασε καιρος να ποσταρω γιατι το παληκαρι που ειχα συνενοηθει ειχε φυγει σεμιναριο και αργησε η ολη διαδικασια να τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ειμαι εκτος εγγυησης εδω και 6 μηνες πλεον,αλλα το καλο ειναι οτι τα παιδια στην αντιπροσωπεια ειναι πολυ εξυπηρετικα και χωρις να εχω καποια συγκεκριμενη γνωριμια-φιλια με καποιον εκει μεσα,δεν πληρωσα τιποτα απολυτως.Συγκεκριμενα οταν τον ρωτησα ποσο ειναι η λυπητερη μου ειπε επι λεξη "..μην στεναχωριεσαι δεν χρωστας τιποτα το καλυψαμε, να πας στο καλο..".Οπως καταλαβες αν θελουν να βοηθησουν μπορουν.Και επειδη τα καλα πρεπει να λεγονται εμενα οι ανθρωποι αυτοι με κερδισαν και με το παραπανω,γιατι οσο το αυτοκινητο ηταν συνεργειο μου δωσαν ενα Passat 1.4 TSI να κανω την δουλεια μου και η δουλεια που μου εκαναν ηταν αψογη και χωρις να πληρωσω μια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.