Jump to content
dimitris2244

καθαρισμος κινητηρα

Recommended Posts

Ποια η γνωμη σας και η εμπειρια σχετικα με τον καθαρισμο κινητηρα ?

Πως καθαριζεται? καποιο συνεργειο καθαρισμου?

και μονος μπορεις να το κανεις φιλε μου...απλως σκεπασε με πλαστικες σακουλες οτδηποτε ηλεκτρικο στο κινητηρα μεσα και οιδηποτε που νομιζεις οτι θα κατασραφει αν παρει νερο οπως,ασφαλιοθηκη,μπαταρια,σειρηνα,φιλτροχοανη,διανομεας....μετα παρε τιν πιεση και ξεκινα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
και μονος μπορεις να το κανεις φιλε μου...απλως σκεπασε με πλαστικες σακουλες οτδηποτε ηλεκτρικο στο κινητηρα μεσα και οιδηποτε που νομιζεις οτι θα κατασραφει αν παρει νερο οπως,ασφαλιοθηκη,μπαταρια,σειρηνα,φιλτροχοανη,διανομεας....μετα παρε τιν πιεση και ξεκινα..... :D

+1 .

Μόνο μην το κάνεις αν έχεις να πας κάπου μετά,γιατί για κανένα 20λεπτο μπορεί να μην παίρνει μπροστά αν καταλάθος έχεις βρέξει στα μπουζοκαλώδια.

Να πάρεις πρώτα ενα πανί και να καθαρίσεις κάθε επιφάνεια, ειδικά αν έχεις καιρό να το κάνεις ή αν πηγαίνεις χωματόδρομο δεν βγαίνει μόνο με το νερό.

Και σιγά σιγά όχι πολύ πίεση :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρώτινα με μια βούρτσα και ένα πινελακι με ελάχιστη ποσότιτα πετρελεου να το κανει να φύγουν τυχόν μαυρίλες, και με νεράκι ψέπλημα καλό, μέτα καμια όριτσα στον ήλιο για στέγνωμα και μετα ένα σπρέι να το προστατεύει και να φένετε να γιαλίζει πχ σαν τον σπρέι ελαστικον αλλα αυτο να ειναι ιδικο για μιχανη, εχω δει... και μετα εχει τελειο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο πλυντηριο που να κανει αυτη την δουλεια, με αφρο, η καποιο αλλο χημικο ?

Το λεω γιατι οταν το πηγα συνεργειο για αλλαγη λαδιων ο εκει εξυπνος !!! μηχανικος πηρε ενα υγρο με βαση λαδι ( γυαλιστικο ) και εκανε ολο το μοτερ.

Οταν τον ειδα ηταν πλεον αργα !! Προστασια πλαστικων ειπε? Το αποτελεσμα ειναι μετα απο 3 μηνες να εχει κατσει η σκονη στο λαδι ( γυαλιστικο )και εχει γινει

πετρα.

Καλη η απαντηση που μου δωσατε με νερο αλλα νομιζω δεν θα εχω αποτελεσμα. Καποιο συνεργειο? η πλυντηριο ?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο πλυντηριο που να κανει αυτη την δουλεια, με αφρο, η καποιο αλλο χημικο ?

Το λεω γιατι οταν το πηγα συνεργειο για αλλαγη λαδιων ο εκει εξυπνος !!! μηχανικος πηρε ενα υγρο με βαση λαδι ( γυαλιστικο ) και εκανε ολο το μοτερ.

Οταν τον ειδα ηταν πλεον αργα !! Προστασια πλαστικων ειπε? Το αποτελεσμα ειναι μετα απο 3 μηνες να εχει κατσει η σκονη στο λαδι ( γυαλιστικο )και εχει γινει

πετρα.

Καλη η απαντηση που μου δωσατε με νερο αλλα νομιζω δεν θα εχω αποτελεσμα. Καποιο συνεργειο? η πλυντηριο ?

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο Dark με το πετρελαιο κι αν δεν μπορεις υπαρχουν πλυντηρια που το κανουν,

αλλα θα πρεπει να βρισκεσε εκει να μην σου κανκουν καμια πατατα και τρεχεις και δεν φτανεις...

Παντως με το πετρελαιο πιστευω πως θα βγαινει γιατι παλαιοτερα ειχα πετρελαιωσει τον κινητηρα απο το παλιο

γιατι δεν βρισκαμε ιχνος βιδας απο το λαδι που ειχε πιασει...

Link to comment
Share on other sites

Καλη η απαντηση που μου δωσατε με νερο αλλα νομιζω δεν θα εχω αποτελεσμα. Καποιο συνεργειο? η πλυντηριο ?

εγω παντως φιλε μου δεν θα εμπιστευομουν κανεναν ασχετο απο κινητηρες που ετυχε να δουλευει σεενα βενζιναδικο για μου καθαρισει το μοτερ.υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα καποια σημεια να μην τα καλυψει σωστα με ναιλον και να παρουν νερα.η συγκεκριμενη δουλεια χρειαζεται χρονο και υπομονη και νομιζω πως μονο εσυ μπορεις να τα δωσεις αυτα στο αυτοκινητο σου.οσο αναφορα τα υλικα,σε μαγαζια υπαρχουν ειδικα υγρα τα οποια εινια για καθαρισμους μοτερ..(λαδια,μαυριλες,κ.α)τιξε μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κάτσεις και δεν την πλίνεις μόνος σου... να την καθαρίσεις στα σημεία που θές... μην περιμένεις δουλεία απο εξωτερικούς παράγωντες... εγώ μόνος μου καθαρίζα καθαρίζω και θα καθαρίζω και του Passat & Polo τις μηχανές τους. Πίνελα 3-4 μέρικες βούρτσες ψίλες και μέσαιες λίγο πετρέλεο ένα σιλικονούχο σπρέι και μερικά σπρέι γυαλιστικα τα οποία συνοδεύντε με πανάκια για να σκουπίζετε το μέρος που θα ψεκαστή για την αποφυγή σκόνης. και τα μοτέρ και των δύο αυτοκινήτον μου είναι εδώ και τόσα χρόνια σε τέλεια κατάσταση! Like new!

Link to comment
Share on other sites

να πας στη swell.gr κανει τ απαντα...δες δουλειες στο σαιτ τους...εκει θα το παω και εγω για ολα...απτους καλυτερους στο detailing του αυτοκινητου απο οτι συγκρινω...ψειρας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.