Jump to content
getsagal

Επιτελους Led στα Golf V

Recommended Posts

λοιπόν......

βγάζετε τις λάμπες που σας ενδιαφέρεται να αλλάξετε για να δείτε τί τύπος λάμπας είναι.....

ας πούμε για μπροστά στα φανάρια,για μέσα στις πλαφονιέρες και για το φωτισμό δαπέδου παίρνει την γνωστή σε όλους μας ψείρα....τώρα αν βάλεις ψείρα led σε μερικούς μένει ανοικτό λίγο το φωτάκι όπως προείπαν κάποιοι και σε άλλους παίζει μια χαρά...από ότι ρώτησα είναι θέμα εγκεφάλου και θέμα παραγωγής αυτοκινήτου μιας και αυτό που λέω έχει τύχει να συμβεί στα πρώτα GOLF.....εγώ σε αυτά τα σημεία που ανέφερα έχω βάλει λάμπα που βγάζει άσπρο φως.....όχι led.....ψείρα με άσπρο φως που έχουν 5¤ το ζευγάρι......

στα φώτα του σκιάδιου, στο ντουλαπάκι του συνοδηγού,στο πορτ μπαγκαζ και στην πινακίδα μπαίνει η γνωστή σε όλους μας πλακέ λάμπα ή αλλιώς σωλήνα που χει δεξιά και αριστερά το + & -......Επειδή είναι διαφόρων μεγεθών αφού τις βγάλετε πάτε στο μαγαζί και σας δίνει ακριβώς αυτό το μέγεθος που αναζητάτε...εσείς λέτε ότι θέλετε αυτήν την λάμπα (δλδ την λάμπα "σωλήνα") σε led.....

οπότε όλες οι λάμπες έχουν τοποθετηθεί αλλά......

η μόνη πατέντα που χρειάζεται είναι στην πινακίδα....εκεί λοιπόν βάζουμε μία αντίσταση (εγώ έχω χρησιμοποιήσει 27Οhm - 10W*) στο καλώδιο που πάει στην πινακίδα και το οποίο βρίσκεται πίσω από το δεξί φανάρι του αυτοκινήτου.....

*: στην αρχή που τις είχα βάλει είχα χρησιμοποιήσει αντίσταση με λιγότερα watt και μου την έκαψε....οπότε πήγα σε πιο μεγάλη για να αντέχει πιο πολύ.....

ΠΡΟΣΟΧΗ.......

Θα πρέπει όμως να προσέξετε το εξής:

Στις λάμπες "σωλήνα" -πλακέ λάμπα- θα πρέπει να προσέξετε την πολικότητα.....δλδ το πώς θα την βάλετε...οπότε αν την βάλετε και δεν ανάψει απλά αναποδογυρίστε το + & το - και θα λειτουργήσει τέλεια....

Τέλος, να σας πω γιατί χρειάζεται η αντίσταση πίσω στην πινακίδα....

γενικά όπως προείπε κάποιος πιο πάνω μπορεί σε κάποιο σημείο να χεις καμμένη λάμπα και να μην ανάβει check....στην πινακίδα ανάβει γιατί θα πρέπει να το ξέρεις μιας και είναι σημαντικό....αλλά βάζοντας εμείς led θα πρέπει να ξέρουμε ότι το led δεν έχει από την φύση του αντίσταση οπότε εμείς βάζοντας την αντίσταση το ξεγελάμε και λειτουργεί άψογα.....

σε 10' που θα κάνετε να τις αλλάξετε θα σας μεταμορφωθεί όλο το αμάξι προς το καλύτερο...πιστέψτε με...εμένα το χουνε δει αρκετοί στα meetings και ξέρουν το αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψείρες led χωρίς να χρειάζονται πατέντα για να δουλέψουν δεν υπάρχουν?
καποιος γνωστος μου βρισκετε Γερμανια για μερικες μερες,επειδη καποιος φιλος, μου ζητησε τα συκεκριμενα λεντ να του βρω απο κει,

Λοιπον υπαρχουν με τιμη 50 ευρο και ειναι για τα αμαξια με την συγκεκριμενη τεχνολογια.

μιλαμε παντα για λεντ που τοπο8ετουντε στα εμπρος φαναρια και ειναι LED

Oποιος ενδιαφερετε μπορει να μου στειλει pm.

Λοιπον να και φωτο απο τα led που σας λεω....τοπο8ετηση χωρις αντισταση και φωτισμος αυ8εντικου xenon

p3020014.th.jpg

p3020016.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα από την www.ecstuning.com τα leds (ψειράκια) για τα φανάρια και με τα ΟΕΜ bi-xenon εδεσαν μια χαρα. Τα αρχικά που είχε κιτρίνιζαν ελαφρώς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να και φωτο απο τα led που σας λεω....τοπο8ετηση χωρις αντισταση και φωτισμος αυ8εντικου xenon

p3020014.th.jpg

p3020016.th.jpg

Μακάρι να μπορούσες να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες όπως από που τα αγόρασε ο φίλος σου? Πόσο κάνουν? Να βοηθούσες και εμάς τους καψερούς να ομορφύνουμε τα τούτού μας αφού μας βάζεις το φιτίλι πρώτα :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσες να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες όπως από που τα αγόρασε ο φίλος σου? Πόσο κάνουν? Να βοηθούσες και εμάς τους καψερούς να ομορφύνουμε τα τούτού μας αφού μας βάζεις το φιτίλι πρώτα ;):D:(

εχω δωσει πληροφοριες πιο πανω....αγορα απο γερμανια,εισαγωγη απο κορεα και τιμη 50 ευρω

μαγαζι και μεταφορικα δεν γνωριζω γιατι μου τα φερνει φιλος!

οποιος 8ελει μπορει να στειλει πμ να του φερει αλλα δεν υποσχομαι σε ποσο καιρο 8α ερ8ουν εκτος αν μπουν και τα εξοδα αποστολης

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα από την www.ecstuning.com τα leds (ψειράκια) για τα φανάρια και με τα ΟΕΜ bi-xenon εδεσαν μια χαρα. Τα αρχικά που είχε κιτρίνιζαν ελαφρώς.

κ ποσο πληρωσες απο ecstuning γιατι με μια επικοινωνια που ειχα μου ζητησαν 55 ευρω εξοδα αποστολης!αν ειναι δυνατον για 2 ψειρες....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί μου

Τις ψείρες αυτές θα τις βρείτε στην Γρ. Λαμπράκη στον Κορυδαλλό λίγο μετά τις φυλακές "Μπαταρίες Σούμας" 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα αλλαξα τα φωτα στο golfaki μου αφου 1 ειχαμε αλλαξει του εος...πλαφονιερες μπρος - πισω - σκιαδια οδηγου συνοδηγου.πεχτηκε μλκια με ντουλαπακι κ παρηγγειλα ενα εξαρτηματακι 11 ευρω γιατι εκοψα ενα συρματακι στην προσπαθεια να χωρεσει το λεντακι...σειρα εχει πινακιδα κ χωρος αποσκευων....

επισης τα λεντακια δεν αναβουν καθοολου αν δεν πατησω το διακοπτακι (δεν εχω καθολου το φαινομενο της επιστροφης ρευματος..δε ξερω γιατι)

μια επισυμανση...στο απολυτο σκοταδι αχνοφαινονται ελαχιστα τα λεντ στην πλαφονιερα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

σημερα αλλαξα τα φωτα στο golfaki μου αφου 1 ειχαμε αλλαξει του εος...πλαφονιερες μπρος - πισω - σκιαδια οδηγου συνοδηγου.πεχτηκε μλκια με ντουλαπακι κ παρηγγειλα ενα εξαρτηματακι 11 ευρω γιατι εκοψα ενα συρματακι στην προσπαθεια να χωρεσει το λεντακι...σειρα εχει πινακιδα κ χωρος αποσκευων....

επισης τα λεντακια δεν αναβουν καθοολου αν δεν πατησω το διακοπτακι (δεν εχω καθολου το φαινομενο της επιστροφης ρευματος..δε ξερω γιατι)

τι σε νοιαζει,καλο ειναι αυτο. tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

λεντ που μπαινουν μπροστα χωρις να βγαζουν σφαλμα?ο τυπος εχει κ για πινακιδα απο οτι ειδα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί μου

Τις ψείρες αυτές θα τις βρείτε στην Γρ. Λαμπράκη στον Κορυδαλλό λίγο μετά τις φυλακές "Μπαταρίες Σούμας" 25 ευρώ.

Υπάρχει κάποιο site να τα δούμε για να μην τρέχουμε μέχρι εκεί;

καμιά φωτό έστω;

σημερα αλλαξα τα φωτα στο golfaki μου αφου 1 ειχαμε αλλαξει του εος...πλαφονιερες μπρος - πισω - σκιαδια οδηγου συνοδηγου.πεχτηκε μλκια με ντουλαπακι κ παρηγγειλα ενα εξαρτηματακι 11 ευρω γιατι εκοψα ενα συρματακι στην προσπαθεια να χωρεσει το λεντακι...σειρα εχει πινακιδα κ χωρος αποσκευων....

επισης τα λεντακια δεν αναβουν καθοολου αν δεν πατησω το διακοπτακι (δεν εχω καθολου το φαινομενο της επιστροφης ρευματος..δε ξερω γιατι)

μια επισυμανση...στο απολυτο σκοταδι αχνοφαινονται ελαχιστα τα λεντ στην πλαφονιερα

Καμιά τιμούλα δε μας είπες :D

και από που;

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

μια επισυμανση...στο απολυτο σκοταδι αχνοφαινονται ελαχιστα τα λεντ στην πλαφονιερα

Mα αυτο ειναι το ζητουμενο...να μην αχνοφενονται!!!

ολοι αυτο το προβλημα εχουμε....

Με ενα τροπο εξαλειφεται αυτο δοκιμασα τα ειδικα led που μπαινουν στο 5αρι μπροστα στα φαναρια....αυτα που δεν αναβει η ενδειξη στο ταμπλο...και εσβηναν εντελως....αλλα πανακριβα τα ατιμα! -_-

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site να τα δούμε για να μην τρέχουμε μέχρι εκεί;

καμιά φωτό έστω;

Καμιά τιμούλα δε μας είπες -_-

και από που;

25 ευρω ολα απο ebay....κ ει ναι ωραιο να φαινονται απειρο ελαχιστα στο απολυτο σκοταδι....ημερα απογευμα δε το συζητω δε φαινεται τπτ

μου εμειναν ψειρες-πινακιδες που εκει βγαζει σφαλμα κ πρεπει να παρω ειδικα λεντ

αυριο περναω κ λεντ στον χωρο αποσκευων..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site να τα δούμε για να μην τρέχουμε μέχρι εκεί;

καμιά φωτό έστω;

Φωτο δεν έχω αυτή τη στιγμή πάντως είναι σαν τα παραπάνω που έχουν ήδη δημοσιεύσει. Τα έβαλα εγώ το Σάββατο που μας πέρασε μάλιστα όταν πήγα να τα πάρω μου τα έδωσε 20 ευρώ τελικά. Το αποτέλεσμα πολύ καλό και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->

Λοιπών πάλι ο Δοικας θα δώσει την λύση !!!! :D:blink:

Μίλησα μαζί του και έχει ότι led θέλετε από led για πινακίδα μέχρι για στοπ και daylights

Ακούω τι θέλει και ποιος να κάνουμε group γιατί θέλω και εγώ! Να του πούμε μια λίστα να μας πει τιμές

http://xenonhellas.gr/hid/led.html

Link to comment
Share on other sites

αργει το group buy....αργει...

πισω στον χωρο αποσκευων αν βαλω λαμπες απο pc θα εχω κανενα προβλημα με τροφοδοσια?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

αυτά τι λένε ρε παιδιά?

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...E:X:RTQ:DE:1123

ο τύπος μου είπε πως στο golfaki δεν βγάζει OBC error καμένης λάμπας

Aυτά έχω βάλει εγώ Max lux είναι δεν έχουν κανένα πρόβλημα και το αποτέλεμα πολύ καλό, ούτε σφάλμα, ούτε καμένη λάμπα τίποτα.

Τα πήρα από κατάστημα στον Κορυδαλλό Μπαταρίες Σούμας η επωνυμια΄

Link to comment
Share on other sites

αυτά τι λένε ρε παιδιά?

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...E:X:RTQ:DE:1123

ο τύπος μου είπε πως στο golfaki δεν βγάζει OBC error καμένης λάμπας

24 ευρό ομως για δύο λεντάκια??? Πολλά δεν είναι???

Βάλε αυτά με 10 ευρό και είναι το ίδιο(γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το ιδιο ομως...σκεφτομαι κ εγω να παρω τις ψειρες led απο το λινκ στο ebay πιο πανω,,,,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.