Jump to content
vasilispolo

Meguiar

Recommended Posts

δηλαδη τον πηλο Bilt Hambler τον εφαρμοζεις κατευθειαν μετα το πλυσιμο? χωρις να το στεγνωσεις? αυτος ειναι? http://www.bilthamber.com/autoclay.html απο εδω το παιρνεις?

αυτος ειναι αλλα ο soft οχι ο regular(ειναι λιγο πιο επιθετικος).τον παιρνω απο εδω.

τον εφαρμοζεις αμεσως μετα το πλυσιμο.δεν ειναι απαραιτητο να εχεις στεγνωσει το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

εισαι φοβερος! ευχαριστω!worthy.gifworthy.gif

αλλα μιας και το topic ειναι περι maguiar's απο που τα παιρνουμε?? εχω βρει κανα δυο μαγαζια ελλαδα αλλα ειναι πανακριβα σε σχεση με εξω...

Link to comment
Share on other sites

για προιοντα meguiars συμφερει η αγορα τους απο το εξωτερικο,ειδικα αν ειναι αρκετα προιοντα.Ελλαδα ειναι πολυ ακριβα οντως.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

για προιοντα meguiars συμφερει η αγορα τους απο το εξωτερικο,ειδικα αν ειναι αρκετα προιοντα.Ελλαδα ειναι πολυ ακριβα οντως.

και απο οτι βλεπω η meguiars.com στελνει μονο σε usa...thumbsdown.gif επισης απο ebay θελει ψαξιμο γιατι σε σκιζουν στα μεταφορικα..

Link to comment
Share on other sites

αν θες να παρεις πχ ενα προιον αγορασε το απο εδω να ξεμπερδευεις.για περισσοτερα οπου εκει θα εχεις πραγματικο οφελος συμφερει να ψαξεις στο νετ.για να σε βοηθησω λιγο κοιταξε στο Shinearama.εχει φθηνα μεταφορικα αφου με μολις 9 λιρες μπορεις να αγορασεις προιοντα βαρους μεχρι 20 κιλων.ειναι ισως απο τα καλυτερα online detailing shops και στο συνιστω ανεπιφυλακτα αφου οσες αγορες εχω κανει με αφησε περα του δεοντος ευχαριστημενο.

http://www.shinearama.co.uk/index.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει πως εφαρμόζεται ο πηλός.

Είναι παχύρρευστος και τον απλώνουμε στο χρώμα?

στο youtube εχει πολλα vids που δειχνουν την διαδικασια.παραθετω ενα απο αυτα.

εντιτ-ενα πολυ καλο ειναι και αυτο που εξηγει τι κανει ο πηλος στο χρωμα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

A ok, thanks!

Εγώ το πλένω με το υγρό της Sonax (πορτοκαλί) που θέλει αραίωση στο νερό. Το πλένω με ένα ειδικό σφουγγάρι για να μην αφήνει γρατζουνιές. Μετά το στεγνώνω με δέρμα, μετά Azax στα τζάμια και στην ηλιοροφή. Μετά αφρός Sonax για τα καθίσματα (alcantara), μετά πλυστικό Sonax για το μοτέρ (όχι στις καλωδιώσεις, ποτέ δεν ξέρεις!) και αν έχω όρεξη, γυάλισμα με Sonax και ειδικό γάντι γυαλίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

αν θες να παρεις πχ ενα προιον αγορασε το απο εδω να ξεμπερδευεις.για περισσοτερα οπου εκει θα εχεις πραγματικο οφελος συμφερει να ψαξεις στο νετ.για να σε βοηθησω λιγο κοιταξε στο Shinearama.εχει φθηνα μεταφορικα αφου με μολις 9 λιρες μπορεις να αγορασεις προιοντα βαρους μεχρι 20 κιλων.ειναι ισως απο τα καλυτερα online detailing shops και στο συνιστω ανεπιφυλακτα αφου οσες αγορες εχω κανει με αφησε περα του δεοντος ευχαριστημενο.

http://www.shinearama.co.uk/index.php

το εχω βρει ηδη! ευχαριστω παντως για τον κοπο σου!biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

A ok, thanks!

Εγώ το πλένω με το υγρό της Sonax (πορτοκαλί) που θέλει αραίωση στο νερό. Το πλένω με ένα ειδικό σφουγγάρι για να μην αφήνει γρατζουνιές. Μετά το στεγνώνω με δέρμα, μετά Azax στα τζάμια και στην ηλιοροφή. Μετά αφρός Sonax για τα καθίσματα (alcantara), μετά πλυστικό Sonax για το μοτέρ (όχι στις καλωδιώσεις, ποτέ δεν ξέρεις!) και αν έχω όρεξη, γυάλισμα με Sonax και ειδικό γάντι γυαλίσματος.

πετα το δερμα και παρε mf.θα εκπλαγεις με το αποτελεσμα \και δεν θα κανεις αραχνη.το σφουγγαρι ελπιζω να ειναι brand name mf και οχι τιποτα jumbo...το σαμπουαν που λες ειναι καλο για τα λεφτα του.οτιδηποτε αλλο της sonax ειναι περαν του μετριου.πετα και το azax.περιεχει αμμωνια!υπαρχουν ειδικα καθαριστικα τζαμιων.εναλλακτικα,σκετο νερακι με ειδικο mf για γυαλινες επιφανειες.

Link to comment
Share on other sites

Για το mf έχω ακούσει όντως απίστευτα σχόλια!

Είναι απώνυμο το δέρμα, αλλά όχι και τόσο καλό βέβαια σαν το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το δερμα δημιουργει αραχνη!αν επιμενεις ,χρησιμοποιησε τουλαχιστον συνθετικο Chamois.δημιουργει λιγοτερη αραχνη.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω εχω δημιουργησει ολογραμμα στο βερνικι και εχω τα παρακατω υγρα.

τι να χρησιμοποιησω για να το ΑΦΑΙΡΕΣΩ και οχι να το κρυψω?

επισης επειδη εκανα εφαρμογη με χερι και μου εχει βγει ο ωμος, μεταφορικα, ειχα αγορασει παλαιοτερα εναν αλοιφαδορο απο λιντλ και σκεφτομαι να βαλω πανω ενα mf (δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν τα soft pads κτλ κτλ) και να περασω το υγρο (το ποιο εσεις θα μου πειτε), με μετρια/χαλαρη πιεση και με 2000rpm.

παραθετω τι εχω:

meguiars swirl-x

paint renovator (autoglym)

super rezin polish (autoglym)

και μια αλοιφη αμερικανικη την formula 1 αυτη σε κιτρινη συσκευασια (αρκετα γνωστη, υποθετω)

τελος κερωμα με το γνωστο απο meguiars

Link to comment
Share on other sites

το ολογραμμα δεν ειναι ευκολο να αφαιρεθει.χρειαζεται καθαρα γυαλιστικες αλοιφες και αλοιφαδορο rotary με τα καταλληλα pads.μονο ενας επαγγελματιας που γνωριζει καλα το detailing μπορει να το εξαφανισει και να επαναφερει το χρωμα στην αρχικη του κατασταση.για να καταφερες να δημιουργησεις ολογραμμα υποθετω οτι χρησιμοποιησες αλοιφαδορο με λαθος pad και αλοιφη compound....

ως προς τα υλικα που αναφερεις ειναι ολα ακαταλληλα και δεν θα καταφερεις τιποτα.ο αλοιφαδορος σου και οι στρ που αναφερεις ειναι λαθος,pads δεν εχεις και οι αλοιφες ειναι για αλλες χρησεις.

το megs swirlx ειναι γυαλιστικη ηπια,το paint renovator ειναι heavy compound και σου συνιστω να μην την δοκιμασεις ουτε με το χερι αν δεν θες να δεις...σασι.η srp ειναι γυαλιστικη ΑΙΟ,δεν εχει ισχυρους παραγοντες στην συνθεση της αλλα λαδια(glazes)που κρυβουν ατελειες οπως αραχνη.εχει καλες καθεριστικες ιδιοτητες με ελαχιστα κερια στην συνθεση της καθιστωντας την ιδανικη για προετοιμασια πριν το τελικο βημα(wax).εν ολιγοις εξαιρετικη αλλα για αλλη χρηση.την forlula 1 δεν την γνωριζω και δεν εχω αποψη των ιδιοτητων της.συμπερασμα,επισκεψου εναν καλο επαγγελματια και μην ταλαιπωρησε αδικα με το χερι και με λαθος υλικα αφου αφενος η ζημια δεν διορθωνεται,αφετερου μαλλον επιδεινωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.