Jump to content
Golf_mk1

Βελτιωση Golf Mk1 Gti

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και από εμένα..

Θέλω να σας κάνω κανα 2 ερωτήσεις. Ένας φίλος έχει 2-3 κινητήρες G60 από το Corrado που είχε και μάλλον έχει και όλο το αμάξι δεν θυμάμαι τι μου είχε πει, και μου λέει να φτιάξουμε έναν και να τον βάλουμε πάνω στο Golfaki.(φωτο προφίλ πλην την αποτυχία αεραγωγό που είχε βάλει ο φανοποιός!!) Εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω.

1ον Ο κινητήρας μπαίνει κατευθείαν ή θέλει κόψε ράψε ή απλά αλλάζεις πχ βάσης και βιδώνεις?

2ον Τι πράγματα θα χρειαστούν για να λειτουργήσει ο κινητήρας πχ θέλει εγκεφάλους κλπ κλπ (δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί και τι είναι αυτός ο κινητήρας)

Ευχαριστώ και ελπίζω να το δει κανένας και να απαντήσει!! Και απλά τη γνώμη του να πει κάποιος δεκτή είναι και αυτή.. (Μετά από 5 χρόνια που ξανά "ανοίγω" το θέμα αυτό... :) )

Όπως και να έχει thx.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Άγη καλησπέρα.Ο g60 είναι 1800 κυβικά 8βάλβιδος με κομπρέσσορα G-Lader!Καλό μοτέρ αλλά συνήθως αυτά τα μοτέρ όταν δεν γινόταν σωστή συντήρηση είχαν προβλήματα το κυριότερο ότι ράγιζε η έσπαζε ο κομπρέσσορας γι αυτό πολλοί τον έχουν αντικαταστήσει με turbo που είναι μια bolt-on λύση!

Άν λοιπόν ο G60 που έχει ο φίλος σου είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να τον τοποθετήσεις στο mk1 σου!

Να ξέρεις όμως ότι σίγουρα θες φτιαχτές βάσεις μιας και δεν θα ταιριάζει όπως είναι και δεν θες μόνο το μοτέρ αλλά όλο το τροπέτο μαζί με μετάδοση κτλ!

Πρέπει να βρείς τσακάλι ηλεκτρολόγο να "παντρέψει" πλεξούδες για τα ηλεκτρικά και τα συναφή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Παιδιά καλησπέρα σας και πάλι..       :help:  

Πρώτον ευχαριστώ τον wolfsburg για την άμεση απάντησή του...!!

Δεύτερον πως ανεβάζω μια εικόνα? Γιατί θέλω να σας ρωτήσω πληροφορίες για μια ζάντα που βλέπω συχνά σε Golfakia mk1 και ενδιαφέρομαι να μάθω πως να την ψάξω, ποιο μοντέλο την φόραγε, αν ξέρει κανένας που μπορώ να βρω και, άλλες τέτοιες πληροφορίες σχετικά με τη ζάντα...?

Το ξέρω, οτι δεν είναι το κατάλληλο θέμα αυτό, αλλά δεν μπορώ να βρω που να ρωτήσω. Αν μου πείτε όμως πως ανεβάζω μια εικόνα και, σε πιο θέμα να πάω να ρωτήσω θα το κάνω!.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το άκυρο θέμα.  :pardon:

Edited by agis_89
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος ρε φίλος ευχαριστώ ...

Κaι άλλη μια ερώτηση κανα Ελληνικό κατάστημα να τις πουλάει λες να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο car κάπου τις είχε πάρει το μάτι μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις βρήκα στο γνωστό site για αμάξια.  ;) 

Παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και ελπίζω να με συχωρέσει το παλικάρι που γράφω μέσα στο θέμα του... :flowers: .. χεχεχεχε....

Edited by agis_89
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και πάλι..

Ερώτηση (τι πρωτότυπο χαχαχα) .. Λοιπόν θέλω να ρωτήσω, αυτή την φορά, αν ξέρει κάποιος πληροφορίες για το σύστημα ανάρτησης (αμορτισέρ και ελατήρια) που φορούσε το GTi mk1, από το εργοστάσιο, και πια η διαφορά με αυτά που φορούσε το απλό Golf πχ βλέπετε φωτογραφία μου.

Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες τις οποίες μπορώ να τις βρω και αλλού, χωρίς να σας απασχολώ, αλλά δεν έχω πάρα πολύ χρόνο να κάτσω να τα ψάχνω αλλού και εκτός αυτού εδώ είναι διαφορετικά, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον και να σου δώσει και μια απάντηση παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.