Jump to content
ggeo

Σβήσιμο εν κινήσει

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους. Είμαι νέος στο Club και έχω ένα POLO 16v μοντ. 98 101Hp (νομίζω είναι 6N, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Εδώ και 1-2 μήνες περίπου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

Όταν εν κινήσει με 2α ή 3η και 2000 σαλ αλλά χωρίς γκάζι πατήσω συμπλέκτη πέφτουν απότομα οι στροφές. Μερικές φορές μετά τις 600 σαλ ο κινητήρας ανεβάζει μόνος του στροφές μέχρι 1ις 1300 ενώ άλλες φορές σβήνει εντελώς. Σε κάθε περίπτωση όταν είμαι σταματημένος το ρελαντί είναι σταθερό στις 900 + στροφές.

Από το συνεργείο μετά από τηλεφωνική επαφή μου είπαν για καθαρισμό πεταλούδας αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με αυτό, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν μπόρεσα ακόμη να επισκεφτώ το συνεργείο.

Καμία ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμό πεταλούδας και πέρασμα τις βασικές ρυθμίσεις ρίξε και καλού-κακού και μια ματιά στον αισθητήρα λ

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στο ρελαντι μπορει να ειναι πολλα πραγματα και ενα απο αυτα ειναι και η πεταλουδα. Εμενα εκανε ακριβως το ιδιο αλλα με καθαρισμα τις πεταλουδας δεν σωθηκα, την ειχα αλλαξει τοτε. Ειναι πολυ πιθανον να ειναι και καποιο απο τα παρακατω οπως σωληνακια υποπιεσης, βουλωμενα μπεκακια, αισθητηρας Λ, βαλβιδα ψυχρης, μοτερακι ρεαλαντι, εγκεφαλος καιιιι πεταλουδα (παιζουν και αλλα, αλλα τωρα δεν μου ερχονται tongue.gif ). Εμενα μου κατεβαζε στροφες και οσο ακομα ηταν κρυο εσβηνε για πλακα καθε φορα που πατουσα συμπλεκτη, μετα που ζεστενοταν κατεβαζε στροφές αλλα δεν εσβηνε ευκολα. Το διαγνωστικο εβγαλε προβλημα στην πεταλουδα, εγινε αντικατασταση με καινουργια καθως και αντικατασταση σε μια βαλδιδα ψυχρης και απο τοτε δεν ξαναεκανε κιχ. Το κοστουμι ηταν 310 ευρωπουλα.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους συνοδοιπόρους για τις απαντήσεις τους.

Μήπως το πρόβλημά μου είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεται στο Post "Πρόβλημα ρελαντί"; Το ρωτάω γιατί εκεί τα παιδιά δεν ανέφεραν σβήσιμο κινητήρα αλλά παίξιμο ρελαντί με το αυτοκίνητο σταματημένο, Σε εμένα όταν το αυτοκίνητο σταματά (π.χ. σε φανάρι) το ρελαντί είναι βράχος στις 900 (+ κάτι ψιλά) σαλ.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν εν κινήσει πατήσω συμπλέκτη, οπότε είτε σβήνει είτε πάει να σβήσει αλλά μόνο του ανεβάζει από 600 σε 1300 και σταθεροποιείται και πάλι στις 900 (+).

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στο ρελαντι μπορει να ειναι πολλα πραγματα και ενα απο αυτα ειναι και η πεταλουδα. Εμενα εκανε ακριβως το ιδιο αλλα με καθαρισμα τις πεταλουδας δεν σωθηκα, την ειχα αλλαξει τοτε. Ειναι πολυ πιθανον να ειναι και καποιο απο τα παρακατω οπως σωληνακια υποπιεσης, βουλωμενα μπεκακια, αισθητηρας Λ, βαλβιδα ψυχρης, μοτερακι ρεαλαντι, εγκεφαλος καιιιι πεταλουδα (παιζουν και αλλα, αλλα τωρα δεν μου ερχονται tongue.gif ). Εμενα μου κατεβαζε στροφες και οσο ακομα ηταν κρυο εσβηνε για πλακα καθε φορα που πατουσα συμπλεκτη, μετα που ζεστενοταν κατεβαζε στροφές αλλα δεν εσβηνε ευκολα. Το διαγνωστικο εβγαλε προβλημα στην πεταλουδα, εγινε αντικατασταση με καινουργια καθως και αντικατασταση σε μια βαλδιδα ψυχρης και απο τοτε δεν ξαναεκανε κιχ. Το κοστουμι ηταν 310 ευρωπουλα.

Κατα 99,9% ειναι πεταλουδα. Το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα πολλες φορες οταν ειχα το πολο. Καθαρισμα ξανακαθαρισμα και φτου απο την αρχη. fire.gif Μεχρι που την τελευταια φορα που το ξαναπηγα και μου το καθαρισαν, μου ειπαν οτι αν το ξανακανε θα πηγαινα για καινουργια πεταλουδα :rolleyes: , μπεκ :lol: , αισθητηρας Λ, :rolleyes: και......προκαταλυτη :lol:fire.gif . Αστα να πανε. <_<

Link to comment
Share on other sites

¶ρα πάω για καθάρισμα πεταλούδας και πέρασμα τις βασικές ρυθμίσεις. Να τονίσω στο συνεργείο ότι το πέρασμα πρέπει να γίνει με τον κινητήρα "ζεστό" (75 C) ή το ξέρουν όλοι;

Link to comment
Share on other sites

¶ρα πάω για καθάρισμα πεταλούδας και πέρασμα τις βασικές ρυθμίσεις. Να τονίσω στο συνεργείο ότι το πέρασμα πρέπει να γίνει με τον κινητήρα "ζεστό" (75 C) ή το ξέρουν όλοι;

Λογικα δεν πας για καθάρισμα πεταλούδας αλλά για αλλαγή iconcool5lw.gif οποτε εχε κατα νου οτι θα χρειαστείς καμια 300ρια ευρα sillyhorse1rb5.gif .

Link to comment
Share on other sites

εχω polo 6n αυτοματο παρακαλω του 99 και ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα.

το πηγα για σερβις μου καθαρισαν την πεταλουδα τα ιδια

αλλαξα σημερα την πεταλουδα (300 ευρω) και ειναι λες και οδηγαω αλλο αυτοκινητο

σταθερο στο ρελαντι πιο μαζεμενο. επισης τσεκαρε αν εχει κανα προβλημα η πολλαπλη εξαγωγη

Link to comment
Share on other sites

εχω polo 6n αυτοματο παρακαλω του 99 και ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα.

το πηγα για σερβις μου καθαρισαν την πεταλουδα τα ιδια

αλλαξα σημερα την πεταλουδα (300 ευρω) και ειναι λες και οδηγαω αλλο αυτοκινητο

σταθερο στο ρελαντι πιο μαζεμενο. επισης τσεκαρε αν εχει κανα προβλημα η πολλαπλη εξαγωγη

TassosK σε ποιο συνεργείο πηγαίνεις στη Θεσσαλονίκη; Εγώ πηγαίνω στο Λάμπρη (Μαρίνου Αντύπα) αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβός...

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τον πονο μου tongue.gif

το τελευταιο καιρο μου κανει και εμενα κατι μικροβλακειες.δλδ 5-6 φορες απο την προηγουμενη Κυριακη οταν πατω συμπλεκτη σβυνει....

η πεταλουδα εχει μπει εδω και καμια 30000χλμ αλλα δεν εχει καθαριστει απο τοτε,οποτε μπορει να ειναι απο εκει.

να σου πω ρε Κωστα αν λεω αν ειναι απο τον εγκεφαλο σου το βγαζει στο διαγνωστικο?

ξαναγυρισαμε στις γνωστες μ@λ@κιουλες του ρελαντι.ειχαμε στρωσει για 30000χλμ και τσουπ παλι τα ιδια tongue.gif

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

TassosK σε ποιο συνεργείο πηγαίνεις στη Θεσσαλονίκη; Εγώ πηγαίνω στο Λάμπρη (Μαρίνου Αντύπα) αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβός...

στο θεοχαρη τελος παπαφη αρχη μιστακιδου

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι καποιες μικροβλακειες στο ρελαντι συνεχιζονται ενω εχω καθαρισει την πεταλουδα.

με αποκορυφωμα χθες που πατωντας συμπλεκτη,εσβυσε.

συνεχιζει να κανει τα δικα του λοιπον...........................

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το αμαξι θα του βαλω φωτια και θα το καψω με εχει νευριασει δεν παει αλλο.

4 συνεχομενες μερες μου σβημει απο μια φορα στα καλα καθουμενα οταν παταω συμπλεκτη.....

δεν μπορω αλλο θα το βαψω μπλε και στην θαλασσα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο το αμαξι θα του βαλω φωτια και θα το καψω με εχει νευριασει δεν παει αλλο.

4 συνεχομενες μερες μου σβημει απο μια φορα στα καλα καθουμενα οταν παταω συμπλεκτη.....

δεν μπορω αλλο θα το βαψω μπλε και στην θαλασσα tongue.gif

το θέλω εγώ μην το κάνεις :D

Μάλλων πάς για πεταλούδα new... και υσιχάζεις...

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

το θέλω εγώ μην το κάνεις :D

Μάλλων πάς για πεταλούδα new... και υσιχάζεις...

Εχει αλλάξει πεταλουδα Λευτέρη, πριν 30000 χλμ :D . Αμα καταντησει καθε αλλαγή μπουζι να αλλαζει και την πεταλουδα sillyhorse1rb5.gif αστα, μπλε καλυτερα και στην θαλλασα.

Γιωργο εγω ειμαι πιο τυχερος απο εσενα... το δικο μου ειναι ηδη μπλε...

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

μπέκ καθάρισε? τι άλλο μετά? (αλλά μπέκ δεν νομίζω να είναι) μήπως κανένα σωληνάκι υποπίεσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλάξει πεταλουδα Λευτέρη, πριν 30000 χλμ :lol: . Αμα καταντησει καθε αλλαγή μπουζι να αλλαζει και την πεταλουδα sillyhorse1rb5.gif αστα, μπλε καλυτερα και στην θαλλασα.

Γιωργο εγω ειμαι πιο τυχερος απο εσενα... το δικο μου ειναι ηδη μπλε...

αυτο βλεπω ρε Κωστα δεν γινετε αλλο.

θα το παω αυριο να δω τι θα μου πουνε.

μπέκ καθάρισε? τι άλλο μετά? (αλλά μπέκ δεν νομίζω να είναι) μήπως κανένα σωληνάκι υποπίεσεις?

τα μπεκ τα εχω καθαρισει πριν καμια 5000 χλμ.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.