Jump to content
perros

Scirocco 1,4 Tsi 160hp

Recommended Posts

Το αν είναι ψόφιο ή όχι προσωπικά το βρήκα πολύ καλό, παρ' ότι του έκανα test drive σε ένα δρόμο με όχι και τις καλύτερες συνθήκες για κάτι τέτοιο, αν και κατάλαβα ότι από τις 2200 αρπάζει πολύ περισσότερο από ότι ποιο κάτω. Και από αυτά που έχουν γράψει οι ποιο πολλοί που το έχουν........., και αυτοί σίγουρα ξέρουν περισσότερα από εμένα και εσένα που το οδηγήσαμε μόνο λίγα λεπτά, έχουν πει τα καλύτερα! Φυσικά αυτά είναι γούστα. :)

Απο εσενα σιγουρα ξερουν καλυτερα γιατι γραφεις συνεχως για ενα αμαξι που εχεις οδηγησει 10 λεπτα και απο οτι εχω καταλαβει δεν εχεις εμπειρια σε Golf. Απο την αλλη νομιζω οτι ειμαι ξεκαθαρος οταν γραφω οτι δεν τραβαει οπως το GOLF ΜΟΥ και νομιζω οτι εχω την εμπειρια εστω και μεσα σε 30 λεπτα να καταλάβω πως πηγαινει το αμαξι σε σχεση με αυτο που ειχα

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα στο οποιο αναφερεται κι ο eliasj, θα ηθελα να προσθεσω κι εγω οτι συμφωνω σε γενικες γραμμες.

Το scirocco ειναι αμαξι με εξαιρετικο κρατημα και σασι κι ο κινητηρας που του ταιριαζει απολυτα για τη φιλοσοφια και το χαρακτηρα του ειναι ο διλιτρος turbo. Οχι οτι ο 160 ειναι κακος...αλλα ο 2.0 TSI ειναι το κατι αλλο στο αμαξι αυτο και φυσικα με τετοιο εκπληκτικο σασι το 2.0 Scirocco ξεπερναει ακομα και το θρυλικο Golf GTI 5 σε circuit με στροφες....

Το 160ρι το τσεκαρα σε αντιπροσωπεια.το αμαξι ειναι σχετικα βαρυ (βαρυτερο απο το Golf 5) κι απο οτι εχω δει συγκριτικα με το Golf 5 GT 170 που εχω ,το 160 Scirocco δεν εχει την ιδια εκρηκτικοτητα παροτι μιλαμε για τον ιδιο κινητηρα. Το GT σε κολλαει πραγματικα στη θεση σου και ροπιαζει απο 1000-1500 στροφες σχεδον. Το Scirocco θελει να σκαρφαλωσεις καπου στις 2500 για να δωσει, αλλα και παλι στις ρεπριζ δε νιωθεις να σε κολλαει τοσο στο καθισμα... Το GT το νιωθεις σαν πυραυλακι στο δρομο, ενω το 160ρι Scirocco σου φαινεται σαν πιο ηρεμο αμαξι.

Επισης καποια αλλη διαφορα που ειδα συγκριτικα με το GT , ειναι το τιμονι, το οποιο δεν περναει τοσες λεπτομερειες οσο στο Golf. επισης τις λακουβες νομιζω οτι τις καταλαβαινεις παλι λιγοτερο με το Scirocco, καθοτι το Golf περναει και την παραμικρη λεπτομερεια απο το οδοστρωμα. το κρατημα ειναι σαφως ανωτερο απο το Golf 5 , ειναι πιο χαμηλο και πιο πλατυ....

Εν κατακλειδη συμπερανα οτι το διλιτρο πρεπει απλα να ειναι τελειο...και τρομερο γκαζι αλλα και τρομερο κρατημα μαζι. Ειδικα για οσους εχουν ηδη συνηθισει σε γρηγορο αμαξι απο πριν, νομιζω οτι το 2.0 με 18ρες ή και 19ρες tongue.gif ειναι η σωστη επιλογη κι ας εχει μεγαλη διαφορα τιμης απο το 160. Αναδεικνυει οσο πρεπει τις δυνατοτητες απο αυτο το τελειο σασι. πιστευω οτι αξιζει τα χρηματα του...

Το 160ρι θα φανει απιστευτο σε οσους δεν ειχαν ξανα γρηγορο αμαξι και σιγουρα αξιζει κι αυτο τα χρηματα του, κανοντας το πιο λογικη αγορα σε σχεση με το 2.0....και για λογους καταναλωσης αλλα και σηματων, τελων κτλ....

Ωστοσο εγω θα επεμενα στο 2.0 TSI :DB) , γιατι νομιζω οτι και 200 αλλα και παραπανω αλογα μπορουν να μπουν στο αμαξι αυτο...Αν ποτε εδινα το GT μου, μαλλον για αυτο θα πηγαινα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και γω στη φαση να παραγγειλω το scirocco με τα 160 !!!να ρωτησω ποσο παει ο αισθητηρας για τον αερα ?δεν ρωτησα το πωλητη νωμιζα οτι το ειχε στανταρ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.