Jump to content
lourtzis2

Passat 2.0 Tfsi Highline

Recommended Posts

Γειά σε όλους ! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και ιδιαίτερα τον Black V GTi, που με τη βεβαιότητα ενός έμπειρου “ομοιοπαθούς” δεν είχε την παραμικρή αμφιβολία για την αιτία αυτού το θορύβου, όπως και τους anastos και professor που δεν επισήμαναν παρόμοιο θόρυβο στις “μαούνες” τους.

Στη δική μου Μαούνα τώρα....

Σε δύο αντιπροσωπείες στη Θεσσαλονίκη, στην πρώτη χθές το μεσημέρι και στην δεύτερη σήμερα το μεσημέρι, σύμφωνη γνώμη των αρχι-τεχνιτών τους.

Ο πρώτος: Μάλλον χάνει το καζανάκι του σεβρό, θα το λύσουμε για να σιγουρευτούμε και θα παραγγείλουμε άλλο.

Ο δεύτερος έσκυψε στά πεντάλ όπως έχουμε πεί, το άκουσε, άκουσε και ένα καινούργιο στην αντιπροσωπεία και είπε πως είναι τρύπιο το καζανάκι του σεβρό.

Τελικά έγινε παραγγελία καινούργιου απο την Αθήνα και τη Δευτέρα πάω για αλλαγή !!!

οπότε......

τα ξαναλέμε και γι' αυτό το θέμα !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο,να γίνονται σωστές διαγνώσεις και να επιδιορθώνονται οι βλάβες :lol: Τέλος καλό λοιπόν,όλα καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους ! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας και ιδιαίτερα τον Black V GTi, που με τη βεβαιότητα ενός έμπειρου “ομοιοπαθούς” δεν είχε την παραμικρή αμφιβολία για την αιτία αυτού το θορύβου, όπως και τους anastos και professor που δεν επισήμαναν παρόμοιο θόρυβο στις “μαούνες” τους.

Στη δική μου Μαούνα τώρα....

Σε δύο αντιπροσωπείες στη Θεσσαλονίκη, στην πρώτη χθές το μεσημέρι και στην δεύτερη σήμερα το μεσημέρι, σύμφωνη γνώμη των αρχι-τεχνιτών τους.

Ο πρώτος: Μάλλον χάνει το καζανάκι του σεβρό, θα το λύσουμε για να σιγουρευτούμε και θα παραγγείλουμε άλλο.

Ο δεύτερος έσκυψε στά πεντάλ όπως έχουμε πεί, το άκουσε, άκουσε και ένα καινούργιο στην αντιπροσωπεία και είπε πως είναι τρύπιο το καζανάκι του σεβρό.

Τελικά έγινε παραγγελία καινούργιου απο την Αθήνα και τη Δευτέρα πάω για αλλαγή !!!

οπότε......

τα ξαναλέμε και γι' αυτό το θέμα !

:xmas:

Link to comment
Share on other sites

new_grrrr.gif γκαντεμιά, m@k@ki@, τι να πω !

περιμένω να λυθεί το πρόβλημα και θα ποστάρω.

Ακόμη? Χαράς την υπομονή σου!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τέλος τα προβλήματα μετά απο μια εβδομάδα ταλαιπωρίας.

Αρχικά ενώ ο εκτιμώμενος χρόνος για αλλαγή καζανάκι σεβρό ήταν 2.5 ώρες το αυτοκίνητο έμεινε 3ημερες στην αντιπροσωπεία επειδή χρειάζονταν μια ασφάλεια την οποία δεν μπορούσαν να την πάρουν απο Αθήνα γιατι η αποθήκη ήταν κλειστή λόγω απογραφής.

Όταν το πήρα μετά απο 3 ημέρες ενώ το γνωστό φύσημα στην κονσόλα είχε εξαφανιστεί, μετά απο μερικές βόλτες άρχισα να ακούω δίαφορους μεταλλικούς θορύβους κυρίως τριξίματα κάτω απο το καπώ ή απο τον αριστερό τροχό, κυρίως κατά την απότομη επιτάχυνση όταν περνούσα ανώμαλο οδόστρωμα η έπεφτα σε λακούβα, και μερικές φορές κατά την έναρξη του κινητήρα όταν ήταν ζεστός.

Μεσολαβούντος Σαββατοκύριακου το ξαναπάω Δευτέρα μεσημέρι το ακούνε, το σηκώνουνε, καποιος κουνόυσε απο πάνω, κάποιοι έσφιγγαν απο κάτω, σε 20 min έτοιμο το παρέλαβα. Κάποιες ντίζες απο το λεβιέ των ταχυτήτων ακουμπούσαν λέει στη θερμική λαμαρίνα και γι' αυτό ακούγονταν ο θόρυβος.

Φεύγω το πλακώνω στην περιφερειακή πάλι θόρυβος διαφορετικός αυτή τη φορά αλλά πάντως μεταλλικό τρίξιμο. Ξανά επιστροφή στην αντιπροσωπεία κατευθείαν, μπαίνει κάποιος μέσα τον κάνω μια βόλτα ακούει το θόρυβο, ξανά εισαγωγή, σήκωμα ,λύσιμο, έμεινε άλλη μια μέρα μέσα το αυτοκίνητο. Την επομένη το ξαναπαίρνω το δοκιμάζουμε με το μάστορα και επιτέλους.... απόλυτη ησυχία. Το κανα test drive μέχρι που έπαθα ίλιγγο και ευτυχώς όλα ήσυχα. Πάλι η ντίζα ήταν αλλά επρεπε λεει να λύσουνε την ποδιά.

Πάντως κατα τα άλλα η εξυπήρέτηση στην αντιπροσωπεία ήταν πόλύ καλή (ενημέρωση, αυτοκίνητο εξυπηρέτησης, τηλ. επικοινωνία). Τι να πώ ?

Τέλος καλό, όλα καλά !

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι άλλο κακό να μην σου συμβεί γιατί όπως διαπίστωσες και συ γίνεται τελικά η δουλειά αλλά μετά κόπων και βασάνων. :)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται θα ήμουν τυχερός γιατί εγώ δεν είχα τέτοια παρατράγουδα...Το μόνο που διαπίστωσα εκ των υστέρων ήταν ελαφρώς σχισμένο το ηχομονωτικό πάνω από το σεβρό...

Link to comment
Share on other sites

Γ... την γκαντεμιά μου ρε παιδιά, πάλι αυτός ο μαλακός ήχος φυσήματος στην καμπίνα που εξαφανιζεται μόλις πατήσω το πεντάλ του φρένου. Πάλι τον άκουσα πριν λίγες μέρες που ήμουν στη Σκύρο και επικρατούσε απόλυτη ησυχία ! Είχαμε καταλήξει στην αντιπροσωπεία οτι ήταν τρύπιο το καζανάκι του σεβρό και αλλάχτηκε τον Οκτώβριο του 2008 στα 50.000 χλμ.(εντός εγγύησης) Τώρα έχω 150.000 χλμ και πέρασαν 2,5 χρόνια περίπου απο την αλλαγή του, αλλά δεν ξέρω απο πότε το κάνει γιατι στη Θεσσαλονίκη με το θόρυβο δεν είναι εύκολο να ακουστεί.

Πριν πάω ξανά στην αντιπροσωπεία αν θέλετε πείτε γνώμες γιατι έχω απορίες και είμαι τσατισμένος με το αμάξι και την αντιπροσωπεία

1Ξανατρύπησε το καζανάκι σε 2 χρόνια? Δε χρησιμοποιώ πολύ το φρένο να σκεφτείται στα 140.000 χλ4.άλλαξα πίσω τακάκια επειδή ήταν ψιλοφαγωμένα. Τα εμπρός δε θυμάμαι πότε ισως γύρω στις 90-100.000 χλμ

2.Μήπως τελικά είναι φυσιολογικός λειτουργικός θόρυβος απο το σύστημα των φρένων?

3.Μήπως δεν κάνω κάτι εγώ σωστά?

4.Μήπως δεν κάνουν κάτι αυτοί σωστά? (συνεργείο αντιπροσωπείας vw)

5.Μήπως να μην πηγαίνω στη Σκύρο, γιατι κάτι το πειράζει εκεί.. χα!χα! μέχρι και αυτό σκέφτηκα, ίσως να φταει και το φερυ χα !

Edited by jonsky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.