Jump to content
harryb

Tsi 122hp - αυξηση κατανάλωσης, μειωση απόδοσης

Recommended Posts

Σε καινούργιο (1700km) Golf TSI 122hp, παρατήρησα ότι εδω και περίπου 500 km αυξηθηκε η μέση κατανάλωση και ταυτόχρονα δίνει μια αίσθηση οτι μειώθηκε η ροπή. Ειναι μικρό το διάστημα αλλά αυτήν την εντύπωση έχω. Το παρατήρησα μετά που "εδωσα" μπαταρία για να ξεκινήσει άλλο αυτοκίνητο που είχε μείνει. Εχει κάποιος ανάλογο περιστατικό, δηλ. μείωση της απόδοσης-αύξηση κατανάλωσης; Αν ναι, που οφείλονταν και πως το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

και γώ παρατήρησα αυξηση της τάξεως του 1 λίτρου στα 18000 χλμ αλλα δεν έχω ιδέα απο τι μπορεί να είναι

Link to comment
Share on other sites

Τις μέρες που κάνει πολύ κρύο ο κινητήρας έχει πολύ χαμηλή θερμοκρασία κατά την εκκίνηση και προκειμένου να την παλέψει, δίνει (αρκετά) πλουσιότερο μίγμα σε βενζίνη. Αν κάνετε μικρές διαδρομές και αναβοσβήνετε τακτικά το μοτέρ ενώ ενδιάμεσα έχει κρυώσει, οι επιπτώσεις του παγωμένου ξεκινήματος γίνονται αντιληπτές στην αύξηση της κατανάλωσης.

Προσωπικά στα 9.000χλμ το αμάξι μου (140) παρατηρώ πως καίει εντυπωσιακά λίγο. Έχω βγάλει 500χλμ εντός Αθήνας και όμως έχει βενζίνη για άλλα 120-150 αυτή τη στιγμή μέσα (!!) Επομένως το 122 θα είναι ακόμα πιο οικονομικό, και μιας κ είναι ακόμα καινούριο και άστρωτο φίλε που ξεκίνησες το θέμα και δεν το έχεις μάθει ακόμα (ωφέλιμες στροφές κλπ) είναι πιθανό να σου καίει λίγο περισσότερο προς το παρόν :lol:

Επίσης σκέψου το παρακάτω το οποίο είχα πάθει εγώ και νόμιζα ότι και το δικό μου δεν "τράβαγε" κάποτε:

συνηθίζοντας την ροπή του τουρμποκινητήρα ασυναίσθητα αλλάζεις ταχύτητα σε όλο χαμηλότερες στροφές οπότε όταν μπεις στην επόμενη σχέση είσαι αρκετά χαμηλά στο στροφόμετρο. Επόμενο είναι εκεί το μοτέρ να μη "δίνει" τόσο καλά κι εσύ αρχίζεις να ψιλιάζεσαι ότι έχει πέσει η απόδοση tongue.gif Σκέψου μήπως σου συμβαίνει αυτό :lol:

Καλοτάξιδος!

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

εγω την αυξηση την παρατηρώ κάθε μέρα που βρίσκομαι στην Εγνατία και οχι μες στην πόλη και ενώ βέβαια ο κινητήρας είναι στην θερμοκρασία που πρέπει

Edited by ForiS3
Link to comment
Share on other sites

Τις μέρες που κάνει πολύ κρύο ο κινητήρας έχει πολύ χαμηλή θερμοκρασία κατά την εκκίνηση και προκειμένου να την παλέψει, δίνει (αρκετά) πλουσιότερο μίγμα σε βενζίνη. Αν κάνετε μικρές διαδρομές και αναβοσβήνετε τακτικά το μοτέρ ενώ ενδιάμεσα έχει κρυώσει, οι επιπτώσεις του παγωμένου ξεκινήματος γίνονται αντιληπτές στην αύξηση της κατανάλωσης.

Προσωπικά στα 9.000χλμ το αμάξι μου (140) παρατηρώ πως καίει εντυπωσιακά λίγο. Έχω βγάλει 500χλμ εντός Αθήνας και όμως έχει βενζίνη για άλλα 120-150 αυτή τη στιγμή μέσα (!!) Επομένως το 122 θα είναι ακόμα πιο οικονομικό, και μιας κ είναι ακόμα καινούριο και άστρωτο φίλε που ξεκίνησες το θέμα και δεν το έχεις μάθει ακόμα (ωφέλιμες στροφές κλπ) είναι πιθανό να σου καίει λίγο περισσότερο προς το παρόν ;)

Επίσης σκέψου το παρακάτω το οποίο είχα πάθει εγώ και νόμιζα ότι και το δικό μου δεν "τράβαγε" κάποτε:

συνηθίζοντας την ροπή του τουρμποκινητήρα ασυναίσθητα αλλάζεις ταχύτητα σε όλο χαμηλότερες στροφές οπότε όταν μπεις στην επόμενη σχέση είσαι αρκετά χαμηλά στο στροφόμετρο. Επόμενο είναι εκεί το μοτέρ να μη "δίνει" τόσο καλά κι εσύ αρχίζεις να ψιλιάζεσαι ότι έχει πέσει η απόδοση tongue.gif Σκέψου μήπως σου συμβαίνει αυτό B)

Καλοτάξιδος!

Και ποιές είναι ρε φιλε οι ωφέλιμες στροφές κλπ, οταν στο gt μου έχω όπως λενε 24 ροπή από 1200 μεχρι 5000 σε ευθεία γραμμή? Μπορείς να βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.