Jump to content
jkalimer

Περίεργος θόρυβος στην λειτουργία του κλιματισμού

Recommended Posts

Μετά το service των Χριστουγέννων παρατήρησα έναν περίεργο θόρυβο που ακούγεται απο τους αεραγωγούς όταν βάζω το καλοριφέρ να δουλέψει τώρα τον χειμώνα. Ακούγεται λές και έχει εγκλωβιστεί κανένα ποντικός κανένα πουλί μέσα στο σύστημα των αεραγωγών και κάνει έναν θόρυβο σαν φτερούγισμα σαν περπάτημα μέσα στους αεραγωγούς αλλά όχι συνέχεια...

Οταν το έχω κλειστό το καλοριφέρ δεν έχει ακουστεί το παραμικρό (για να σκέφτομαι ότι όντως κάτι έχει εγκλωβιστεί μέσα)...

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο...

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν το έκανε πιο παλιά ?? έχει σχέση με καμιά αναβάθμιση στον εγκέφαλο στο service ??

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην το ειχες παρατηρησει πριν.

Εκτος και αν δεν δουλευε απο την αρχη και με την αναβαθμιση δουλεψε,αλλα χλωμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι αεραγωγοι εχουν αφρολεξ στις ενωσεις που ερχονται για να μην υπαρχουν απωλειες ζεστης ή κρυου...μπορει να ξεκολησε το αφρολεξ και με τον αερα να το ακους σαν φτερουγισμα...οταν καποια στιγμη σταματησει σημαινει πως κοπηκε εντελως.

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος ξεκινάει όταν ενεργοποιείς τον κλιματισμό ή ακούγεται ακόμη κι όταν έχεις απλά το καλοριφέρ? Στην πρώτη περίπτωση παίζει να είναι κι ο κομπρέσσορας του κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν το έκανε πιο παλιά ?? έχει σχέση με καμιά αναβάθμιση στον εγκέφαλο στο service ??
Εχω και εγώ ένα Passat 1.4 TSI Comfort και έχω παρατηρήσει ότι μου κάνει αυτό τον θόρυβο μόνο όταν ανοίγω ή κλείνω τον διακόπτη του κλιματισμού (σίγουρα τώρα τον Χειμώνα που έχω το clima γύρω στους 23 βαθμούς), αλλά πιστεύω και το κρύο να βάλω το ίδιο θα μου κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέει και ο προλαλήσαντας,συνήθως ακούγεται το χειμώνα και είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος ξεκινάει όταν ενεργοποιείς τον κλιματισμό ή ακούγεται ακόμη κι όταν έχεις απλά το καλοριφέρ? Στην πρώτη περίπτωση παίζει να είναι κι ο κομπρέσσορας του κλιματισμού.

Ο θόρυβος ξεκινάει όταν ανάβω το καλοριφέρ...

Τώρα τον χειμώνα δεν χρησιμοποιώ το AC (κλιματισμό), γιατί είμαι λίγο περίεργος με την θερμοκρασία και το ανοιγοκλείνω όποτε θέλω εγώ το καλοριφέρ... ενώ με το AC δεν είναι και ότι καλύτερο το "αναψε" "σβήσε"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.