Jump to content
Scrooge

Θόρυβος κύλισης

Recommended Posts

Οδήγησα το 160HP και, εκτός από το καταπληκτικό κράτημά του, μου έκανε -αρνητική- εντύπωση η υψηλή στάθμη θορύβου.

Ο θόρυβος προέρχεται από τους τροχούς και ίσως ευθύνεται το φαρδύ πέλμα ή η χάραξη του πέλματος.

Το θέμα είναι ότι ενοχλεί και σε μεγάλο ταξίδι είναι κουραστικό.

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος ή εγώ είμαι υπερβολικός.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυνονται τα ελαστικα (φαρδια, σπορ) αλλα κυριως το οδοστρωμα που οδηγεις καθοτι υπαρχουν αρκετες ποιοτητες. Το καλυτερο ειναι να οδηγησεις στην Αττικη Οδο, που εχει το καλυτερο, και να βγαλεις συμπερασματα.Αλλα μην περιμενεις απο σπορ/χαμηλο αυτοκινητο και ελλειψη θορυβου κυλισης.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυνονται τα ελαστικα (φαρδια, σπορ) αλλα κυριως το οδοστρωμα που οδηγεις καθοτι υπαρχουν αρκετες ποιοτητες.

Κάτι τέτοιο νομίζω κι εγώ.

Πάντως είναι σημαντικό πλέον για μένα, που έχω υποφέρει στα ταξίδια από το Rallye, το αυτοκίνητο να είναι ήσυχο.

Τώρα θα μου πεις, άμα θες ήσυχο αμάξι πάρε Mercedes κι όχι sportscoupe.

Έλα όμως που κατά τα άλλα το Scirocco είναι χάρμα.

Τι να γίνει, δε μπορείς να τα έχεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας δωσω μια βολτα η μαλλον ενα ταξιδακι το Mx5 μου να καταλαβετε τι θα πει θορυβος.

Φαντάζομαι όμως ότι ήξερες τι να περιμένεις στον τομέα αυτό, πριν ακόμα αγοράσεις το MX-5.

¶λλωστε ανοιχτό αυτοκίνητο είναι, με υφασμάτινη οροφή.

Στο Scirocco που έχει φιλοσοφία GT (και όχι GTI), δε δικαιολογείται κάτι τέτοιο.

Το Astra πχ, που έχω για τα οικογενειακά βάρη, είναι πολύ πιο αθόρυβο.

Δεν έχει το γκάζι ή το κράτημα του Scirocco, αλλά ταξιδεύει πιο άνετα.

Και στη φάση που είμαι τώρα (35άρης με μικρό παιδί) με ενδιαφέρει πολύ ο συγκεκριμένος τομέας.

Μάλλον έχω γεράσει για το Scirocco, τι να πω !

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως ότι ήξερες τι να περιμένεις στον τομέα αυτό, πριν ακόμα αγοράσεις το MX-5.

¶λλωστε ανοιχτό αυτοκίνητο είναι, με υφασμάτινη οροφή.

Στο Scirocco που έχει φιλοσοφία GT (και όχι GTI), δε δικαιολογείται κάτι τέτοιο.

Το Astra πχ, που έχω για τα οικογενειακά βάρη, είναι πολύ πιο αθόρυβο.

Δεν έχει το γκάζι ή το κράτημα του Scirocco, αλλά ταξιδεύει πιο άνετα.

Και στη φάση που είμαι τώρα (35άρης με μικρό παιδί) με ενδιαφέρει πολύ ο συγκεκριμένος τομέας.

Μάλλον έχω γεράσει για το Scirocco, τι να πω !

Μπορει τι να πω (για το θεμα γηρατεια) αλλα δεν το νομιζω μια και ειμαστε κοντα σε ηλικια...!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ βρε παιδιά με το Kia τόσο καιρό μου έχει πάρει τα αυτιά. Το Scirocco νομίζω ότι είναι τελείως αθόρυβο! Όσο για την ηλικία μη λέτε τέτοια, γιατί νιώθω είδη πεθαμένος!!! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ βρε παιδιά με το Kia τόσο καιρό μου έχει πάρει τα αυτιά. Το Scirocco νομίζω ότι είναι τελείως αθόρυβο! Όσο για την ηλικία μη λέτε τέτοια, γιατί νιώθω είδη πεθαμένος!!! tongue.giftongue.gif

Κουράγιο archery είμαι και εγώ εδώ :rolleyes::lol::lol: χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.