Jump to content
professor

Lighting Project

Recommended Posts

Να κάνω μια πρόταση στα παιδιά που έχουν λύσει τουλάχιστον 5-6 φορές το αυτοκίνητό τους ?

Μπορεί κάποιο από τα παιδιά όταν έχει χρόνο και όρεξη να ετοιμάσει οδηγίες "HOW CAN" π.χ για να αλλάξουμε ότι λάμπα υπάρχει στο passat με λεπτομέρειες και βήμα - βήμα έτσι ώστε και να τα έχουμε κάπου συγκεντρωμένα και να μην μπαίνουν τα νέα μέλη και ρωτάνε τα ίδια πράγματα ???

Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με αλλαγή κάποιας λάμπας και να συνεχίσουμε και οι υπόλοιποι που ξέρουμε την διαδικασία για αλλαγής κάποιας άλλης λάμπας...

Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και με άλλα πράγματα...

Τι λέτε ?? :angry:

Για τις λαμπες στο εσωτερικο μπορω να σε βοηθησω αναλυτικα (οχι οτι ειναι τιποτα δυσκολο) και για τα φωτα τις μεγαλης σκαλας και τους προβολεις και τις ψειρες... Ακομα και για τις πινακιδες αν θες! Τα πορειας ομως ρε γαμωτο δε μπορω να τ αλλαξω και δε θελω να το παω στην αντιπροσωπια, ενω φιλος ηλεκτρολογος που προσπαθησε τζιφος...

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ παιδια πως θ αλλαξω τα πορειας...!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τις λαμπες στο εσωτερικο μπορω να σε βοηθησω αναλυτικα (οχι οτι ειναι τιποτα δυσκολο) και για τα φωτα τις μεγαλης σκαλας και τους προβολεις και τις ψειρες... Ακομα και για τις πινακιδες αν θες! Τα πορειας ομως ρε γαμωτο δε μπορω να τ αλλαξω και δε θελω να το παω στην αντιπροσωπια, ενω φιλος ηλεκτρολογος που προσπαθησε τζιφος...

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ παιδια πως θ αλλαξω τα πορειας...!!!

Όπως ακριβώς και τα φώτα της μεγάλης σκάλας. :angry:

Link to comment
Share on other sites

οΚ το βρηκα, αλλα ειναι πιο δυσκολο απ τα μεγαλα γιατι δουλευεις στα τυφλα... Ευχαριστω

Ξέχασα να σου πω να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό καθρεφτάκι,sorry. B)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό καθρεφτάκι,sorry. :rolleyes:

Καλα εγω εκανα αλλη πατεντα... Εβγαζα φωτογραφιες με το κινητο για να δω τι στο καλο γινοταν εκει μεσα και αν κουμπωσε καλα... Λεω να τις ανεβασω...

Link to comment
Share on other sites

Προχθές λοιπον και γω αλλαξα τα φωτα και στο δικο μου passat... Sta πορειας και στα μεγαλα εβαλα τις crystal vision της philips απο τις οποιες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος... Καταλευκο φως που δε μπλεδιζει οντως καθολου! Η μεγαλυτερη διαφορα ειναι οτι ειναι πολυ πιο ξεκουραστες στο ματι λογω της αντιθεσης που προκαλλουν. Τα ψειρακια ηταν μεσα στο πακετο και εχουν και αυτα καταλευκο φως αν και το τζαμακι τους ειναι τελειως μπλε... Στο εσωτερικο εβαλα blue vision...

Tωρα για τους προβολεις(ΗΒ4) τι να βαλω για λευκο φως. ?? Οι blue vision λενε τιποτα γιατι βρηκα κορεατικες με 20 ευρω και 4850 kel αντι για 4000 των philips?

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Professor μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις για αλλη μια φορα τα φωτα σου και να μου πεις που βρηκες σωληνωτη led με ενσωματωμενη αντισταση?

Ξερει κανενας μαγαζι Αθηνα που να φερνει γιατι εφαγα το τοπο!!!

Ευχαριστώ !!! :whistling:

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Φίλε passat-doc οι σωληνωτές led με ενσωματωμένη αντίσταση δύσκολα θα τις βρεις. Από ebay όμως τις βρίσκεις εύκολα αλλά είναι πανάκριβες :http://www.ecstuning.com/stage/edpd/pagebuild_v2.cgi?make=Volkswagen&engine=2.0T&model=Passat%20B6&submodel=FWD&category=Lighting&subcategory=ZIZA

Χτες όμως ανακάλυψα και μια άλλη πηγή με λάμπες τύπου xenon σε σετάκι για το passat B6:http://www.modbargains.com/product.aspx?pf_id=vw-b6passat-xenintlights.

Στα προβολάκια έβαλα bluevision αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις και crystalvision. H πρώτη είναι στα 4000 K ενώ η δεύτερη στα 4300 Κ. Εσύ αποφασίζεις. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Φίλε passat-doc οι σωληνωτές led με ενσωματωμένη αντίσταση δύσκολα θα τις βρεις. Από ebay όμως τις βρίσκεις εύκολα αλλά είναι πανάκριβες :http://www.ecstuning.com/stage/edpd/pagebuild_v2.cgi?make=Volkswagen&engine=2.0T&model=Passat%20B6&submodel=FWD&category=Lighting&subcategory=ZIZA

Χτες όμως ανακάλυψα και μια άλλη πηγή με λάμπες τύπου xenon σε σετάκι για το passat B6:http://www.modbargains.com/product.aspx?pf_id=vw-b6passat-xenintlights.

Στα προβολάκια έβαλα bluevision αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις και crystalvision. H πρώτη είναι στα 4000 K ενώ η δεύτερη στα 4300 Κ. Εσύ αποφασίζεις. :D

Professor δε βγαινουν crystal vision σε ΗΒ4...

Εσενα ποσο σου πηγαν με τα μεταφορικα οι led? Ασε που πρεπει να παραδεχτω πως με τις παραγγελιες και τις πιστωτικες δε τα παω καθολου καλα... Μηπως μπορεις να με ενημερωσεις λιγο γιατι σε βρισκω πολυ ψαγμενο ρε φιλε...

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Professor δε βγαινουν crystal vision σε ΗΒ4...

Κι όμως υπάρχουν:http://cgi.ebay.de/philips-CrystalVision-HB4-9006-Crystal-Vision-with-park_W0QQitemZ230341082234QQcmdZViewItemQQptZAU_Car_Parts_Accessories?hash=item230341082234

Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκαν ένα 40άρι αλλά ήταν λίγο πατεντέ με ψύκτρες και αντιστάσεις κολλημένες και δεν στις συνιστώ. :D Αυτές που σου έστειλα τις βρήκα μετεγενέστερα και ίσως να τις παραγγείλω αργότερα. :D Όσο για τις παραγγελίες και γω δεν τα πάω καλά,αλλά έχω άτομα φιλικά τα οποία μ΄εξυπηρετούν. :D:D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκαν ένα 40άρι αλλά ήταν λίγο πατεντέ με ψύκτρες και αντιστάσεις κολλημένες και δεν στις συνιστώ. :D Αυτές που σου έστειλα τις βρήκα μετεγενέστερα και ίσως να τις παραγγείλω αργότερα. :D Όσο για τις παραγγελίες και γω δεν τα πάω καλά,αλλά έχω άτομα φιλικά τα οποία μ΄εξυπηρετούν. :D:D

Καλα φιλε εισαι θεος... Απαιχτος! Ολα καλα αλλα εγω πιστωτικη δεν εχω... ;)

Να σουν Αθηνα θα τις καναμε μαζι τις παραγγελιες! Αν παω σε κανα μαγαζι και τους ζητησω να το φερουν? Τι λες?

Καποιος απο Αθηνα που ενδιαφερεται ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα αλλαξα τους προβολεις ομιχλεις (ΗΒ4) με αλλους (BioLight made in Korea) και μετα από μιση ωρα λειτουργιας παρατηρησα πως οι προβολεις εκαιγαν υπερβολικά. Δεν ειχα παρατηρησει οι μαμα λαμπες ποσο ζεσταιναν το κρυσταλλο γι αυτο και θελω τις αποψεις σας...

Οι εργοστασιακες παρατηρησα οτι ειναι 51W ενω οι no name 55W.

Οι λαμπες ευθυνονται η ειναι φυσιολογικο?

Ευχαριστω προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα αλλαξα τους προβολεις ομιχλεις (ΗΒ4) με αλλους (BioLight made in Korea) και μετα από μιση ωρα λειτουργιας παρατηρησα πως οι προβολεις εκαιγαν υπερβολικά. Δεν ειχα παρατηρησει οι μαμα λαμπες ποσο ζεσταιναν το κρυσταλλο γι αυτο και θελω τις αποψεις σας...

Οι εργοστασιακες παρατηρησα οτι ειναι 51W ενω οι no name 55W.

Οι λαμπες ευθυνονται η ειναι φυσιολογικο?

Ευχαριστω προκαταβολικά :D

Δεν το παρατήρησα αυτό φίλε doc (γιατρός είσαι?). :rolleyes: Αν θυμηθώ θα ανάψω αύριο τα προβολάκια και θα σου πω. :D Πάντως η διαφορά στα Watt δεν είναι πολύ μεγάλη από τις λάμπες που είχες. :D Μπορείς όμως αν δεν κάνω λάθος να "χαμηλώσεις' την φωτεινότητά τους δηλ.να ελαττώσεις τα watt αν έχεις vagcom. ;) Noμίζω ότι η μαμίσια ρύθμιση της φωτεινότητας είναι περίπου στο 90%. B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατήρησα αυτό φίλε doc (γιατρός είσαι?). :rolleyes: Αν θυμηθώ θα ανάψω αύριο τα προβολάκια και θα σου πω. :D Πάντως η διαφορά στα Watt δεν είναι πολύ μεγάλη από τις λάμπες που είχες. :D Μπορείς όμως αν δεν κάνω λάθος να "χαμηλώσεις' την φωτεινότητά τους δηλ.να ελαττώσεις τα watt αν έχεις vagcom. ;) Noμίζω ότι η μαμίσια ρύθμιση της φωτεινότητας είναι περίπου στο 90%. B)

Καποτε θα γινω... Προς το παρον το σπουδαζω το αντικειμενο.

Μηπως εχει να κανει με τις λαμπες σα ποιοτητα? Αν και ειδα πως και οι Philips βγαζει μονο 55W και οχι 51.

Ηθελα και xenon effect τρομαρα μου και πηγα να πιασω το προβολεα και καηκα...

Αυτες εχεις φιλε Professor?

Λάμπες για αυτοκίνητα PHILIPS.

:D ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

" Blue Vision " Εφέ τύπου Xenon (4000 Kel)

Εως 4000 βαθμούς για ένα όσο το δυνατό λευκότερο φώς

Οι λάμπες αυτής της σειράς σας προσφέρουν παρόμοιο φωτισμό με αυτό των xenon λαμπών.

12 Volt 60/55 watt. 0ΕΜ

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Καποτε θα γινω... Προς το παρον το σπουδαζω το αντικειμενο.

Μηπως εχει να κανει με τις λαμπες σα ποιοτητα? Αν και ειδα πως και οι Philips βγαζει μονο 55W και οχι 51.

Ηθελα και xenon effect τρομαρα μου και πηγα να πιασω το προβολεα και καηκα...

Αυτες εχεις φιλε Professor?

Λάμπες για αυτοκίνητα PHILIPS.

:lol: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

" Blue Vision " Εφέ τύπου Xenon (4000 Kel)

Εως 4000 βαθμούς για ένα όσο το δυνατό λευκότερο φώς

Οι λάμπες αυτής της σειράς σας προσφέρουν παρόμοιο φωτισμό με αυτό των xenon λαμπών.

12 Volt 60/55 watt. 0ΕΜ

Με το καλό να γίνεις και γιατρός λοιπόν!!!! :lol: Όσο για τις λάμπες αυτές έχω τοποθετήσει και γω αλλά σε μια πιο καινούργια version. Το εμπρόσθιο της μέρος δεν είναι μαύρο αλλά χρωμιωμένο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να γίνεις και γιατρός λοιπόν!!!! :lol: Όσο για τις λάμπες αυτές έχω τοποθετήσει και γω αλλά σε μια πιο καινούργια version. Το εμπρόσθιο της μέρος δεν είναι μαύρο αλλά χρωμιωμένο. :lol:

Ευχαριστω πολυ... Παντως μη μου πεις οτι το Professor εχει βαση γιατι εγω ηδη σε θεωρω καθηγητη!!! :lol:

Αυτες τις εχω βρει 18 ευρω τη μια αλλα δε ξερω αν ειναι αρκετα λευκες ωστε να ταιριαζουν με τις crystal vision...

Γι αλλη μια φορα δωσε μου τα φωτα σ... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ... Παντως μη μου πεις οτι το Professor εχει βαση γιατι εγω ηδη σε θεωρω καθηγητη!!! ;)

Αυτες τις εχω βρει 18 ευρω τη μια αλλα δε ξερω αν ειναι αρκετα λευκες ωστε να ταιριαζουν με τις crystal vision...

Γι αλλη μια φορα δωσε μου τα φωτα σ... :lol::D:rolleyes:

Συγγνώμη αλλά εννoούσα τις bluevision της philips σε ΗΒ4. :blush: Για τις δικές σου μια επί τόπου παρατήρηση αρκεί για να δεις αν υπάρχει διαφορά στην φωτεινότητά τους. :D Όσο για την ιδιότητά μου πράγματι είμαι αυτό που υπονοείς. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά εννούτσα τις bluevision της philips σε ΗΒ4. :blush: Για τις δικές σου μια επί τόπου παρατήρηση αρκεί για να δεις αν υπάρχει διαφορά στην φωτεινότητά τους. :) Όσο για την ιδιότητά μου πράγματι είμαι αυτό που υπονοείς. :lol:

Εγω δεν ημουν αρκετα σαφης.(Δε πιστευω να εισαι φιλολογος γιατι θα χασω πολλα μορια λογω ασαφιας) :rolleyes: Επειδη μαλλον θα καταληξω στις Philips blue vision HB4 και επειδη ηδη τις φορας, θα ηθελα να που πεις λιγο για το ποσο λευκες ειναι.

Προσπαθω να καταλαβω αν θα ειναι αρκετα λευκες οι philips blue vision ωστε να ταιριαζουν με τις crystal vision H7 B)

Αυτες που πηρα θα τις βγαλω γιατι ειδικα μεσα στη πολη που δε τρεχει τ αμαξι υπερθερμαινουν το κρυσταλλο(για την ακριβεια τηγανιζεις αυγο) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι Bluevision HB4 είναι ένα κλικ λιγότερο φωτεινές από τις crystalvision H7 και είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά τους αφού το xenon effect της πρώτης είναι στα 4000 Κ ενώ της δεύτερης στα 4300 Κ. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Bluevision HB4 είναι ένα κλικ λιγότερο φωτεινές από τις crystalvision H7 και είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά τους αφού το xenon effect της πρώτης είναι στα 4000 Κ ενώ της δεύτερης στα 4300 Κ. :lol:

Ευχαριστω Professor... Αντε απο βδομαδα θα τις παρω αν και εχω βρει και Type-R λαμπες στα 4.850 Kel ... Ειδομεν :o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Professor... Αντε απο βδομαδα θα τις παρω αν και εχω βρει και Type-R λαμπες στα 4.850 Kel ... Ειδομεν :lol:

καλησπερα παιδες.εγω φορεσα στη μεσαια σκαλα τις phillips diamond vision.ειναι τοσο καλες που δεν καταλαβαινεις αν ειναι κιτ xenon η απλη λαμπα.(5000 kelvin).στα προβολακια εβαλα τις phillips blue vision hb4(μονο σε αυτες βγαζει η phillips 4000).ειναι μονο ασπρο το φως και εχουν δαφορα με τις diamond.διαφορα θα εχει και με τις crystal vision που θες να βαλεις γιατι και αυτες μπλεδιζουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.