Jump to content
soulfreem

σβησιμο του κινητηρα με A/c στο ρελαντι;

Recommended Posts

Βρε παιδια εχω το πολο 1997 μοντελο και μου σβηνει η μηχανη στο ρελαντι οταν αναβω το κλιματισμο.Μου ειπε ενας οτι επειδη τον κλιματισμο τον φορουσε η καρετα μετα την εισαγωγη του αυτοκινητου στην ελλαδα δεν εβαζε το κυκλωμα που αυξανει τις στροφες τις μηχανης οταν βαζεις τον κλιματισμο σε λειτουργια με αποτελεσμα να πατας συμπλεκτη για να βγαλεις ταχυτητα στα φαναρια και να σβυνει ο κινητηρας.Ειχε κανενας το συγκεκριμενο προβλημα;Και που μπορω να βαλω το συγκεκριμενο κυκλωμα;Και που μπορω να το αγορασω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε καταρχήν με κάποιον προϊον (μπορείς να βρείς σε καταστήματα που πωλούν λιπαντικά) να καθαρίσεις την πεταλούδα στην εισαγωγή. Το air condition ειναι της white και το τοποθετούσε η Κarenta μέχρι το '97. To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το Polo, όταν έβγαζα ταχύτητα και πατούσα φρένο μου έριχνει τις στροφές του κινητήρα με αποτέλεσμα να σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα εγγεφαλακι που θα σε σωσει, ειναι της VW δεν ξερω αλλα στοιχεια.

Το ειχα στο παλιο μου αυτοκινητο, μου το περασαν μετα απο μεγαλη φασαρια.

Link to comment
Share on other sites

oxi μου ειπαν οτι επειδη το εβαζε η καρετα μετα το α/κ το αυτοκινητο δεν διαθετει την πεταλουδα με τις 6 επαφες αλλα με τις 4 με αποτελεσμα να μην παιρνει εντολη απο τον κλιματισμο και να σβυνει το αμαξι συχνα!Τωρα ακουσα απο καποιον οτι μπαινει ενα κυκλωματακι το οποιο κανει δουλεια αλλα δεν ξερω εαν ισχυει.προβλημα δεν εχει η πεταλουδα ακομα.Τελικα τσιου μετα το καθαρισμα σου εφτιαξε το προβλημα η παρεμεινε δεν μου ειπες;

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

βασικα κατι ασχετο να ρωτησω?εχετε παρατηρησει στα πολο (το ειδα στο 9ν)οτι αν κλεισεις ενα δυο αεραγωγους στους υπολοοιπους ριχνει με πιο πολυ δυναμη που σημαινει οτι αν εισαι μονος σου συμφερρει να το κανεις

και μια απορια εχω την εντυπωση οτι το climatronic δεν τραβαει καθολου κ ελεγα μηπως παιζει κανενας με παρομοιο προβλημα,οσοι εχετε δινει τρελα αερα?

Link to comment
Share on other sites

Τα αμάξια παλιότερα ίσως ακόμα και τώρα τα φέρνανε γυμνά απέξω και βάζανε όλα τα καλούδια εδώ όπως και το A/C. Μια αντίστοιχη περίπτωση μου συνέβη με το Beetle το οποίο το A/Cτοποθετήθηκε στην Ελλάδα. Δεν ενημερωθήκαμε για κάτι τέτοιο και μετά από ψάξιμο το βρήκα μέσω εγκεφάλου. Στο συγκεκριμένο δεν είχε συνδεθεί καν το καλώδιο με τον εγκέφαλο και το έβλεπε σαν ξένο σώμα. Το ίδιο και με τους θερμαινόμενους καθρέφτες. Δεν υπήρχε καν ο εγκέφαλος για να υποστηρίζεται η λειτουργία αλλά το αμάξι τους είχε σαν έξτρα. Οπως και άλλα πολλά περίεργα. Ο συγκεκριμένος εγκέφαλος που ρωτήσαμε είναι πανάκριβος.

Οσο για το Polo (9Ν) εγώ έχω το Climatic και δεν τραβάει καθόλου όταν είναι σε λειτουργία το A/C.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μετά τον καθαρισμό σταμάτησε. Δέν γνωρίζω για σένα πάντος εμένα μου το παρουσίασε μετα από 30.000-40.000 χλμ. Απο ότι θυμάμαι τότε το είχα πάει στον Bourma για service. Από ότι μου είπε λόγο βρομιάς που κάθεται στην πεταλούδα παρουσιάζεται κάποια αστάθεια στο ρελαντί (σε μένα με το φρενάρισμα έβλεπες μια βουτιά στίς στροφές του κινητήρα) + επιβάρυνση από το A/C με αποτέλεσμα να σβήνει. Από τότε κάθε 30.000 χλμ. την καθαρίζω πλέον μόνος μου. Πέρα από το συγκεκριμένο πρόβλημα καλό είναι να γίνεται ο καθαρίσμος, βλέπεις και βελτίωση στο πως αρπάζει το αυτοκίνητο χαμηλά (καλήτερη αναπνοή του κινητήρα). Αυτό με το εγκεφαλάκι δεν το γνωρίζω, δεν το έψαξα και εγώ περισσότερο μετά, πάντος αν θές μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εκει που κάνουν service σε κλιματιστικά Diavia, αν και λόγο ότι πλέον η Vw δεν κάνει τοποθέτηση ή συντηρησή τους είναι δράμα... Πάντος γενικότερα η αποδοσή τους ήταν προβληματική γιαυτό και απο ένα σημείο και μετά τα έκανε εργοστασιακά. Τοποθέτηση στην Ελλάδα τη περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

βασικα κατι ασχετο να ρωτησω?εχετε παρατηρησει στα πολο (το ειδα στο 9ν)οτι αν κλεισεις ενα δυο αεραγωγους στους υπολοοιπους ριχνει με πιο πολυ δυναμη που σημαινει οτι αν εισαι μονος σου συμφερρει να το κανεις

και μια απορια εχω την εντυπωση οτι το climatronic δεν τραβαει καθολου κ ελεγα μηπως παιζει κανενας με παρομοιο προβλημα,οσοι εχετε δινει τρελα αερα?

Δεν γινεται μονο στο πολο αυτο μεσιε.Σχεδον σε ολα τα αυτοκινητα που εχω μπει.

Παντα οταν υπαρχει κλιματισμος αναμμενος πεφτει η αποδοση.Ειναι δεδομενο!! :D

Link to comment
Share on other sites

τι να πω εμενα μου ειπε καποιος μηχανικος οτι με ενα πλακετακι φτιαχνει τωρα σε μηχανικο που πηγα μου ειπε επειδη εχεις πεταλουδα με 4 επαφες θα εχεις προβλημα δεν ξερω θα το παω για καθαρισμα πεταλουδας και βλεπουμε θα τυ βαλω και ενα κ&ν φιλτρο να δουμε τι παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Δεν γινεται μονο στο πολο αυτο μεσιε.Σχεδον σε ολα τα αυτοκινητα που εχω μπει.

Παντα οταν υπαρχει κλιματισμος αναμμενος πεφτει η αποδοση.Ειναι δεδομενο!! :)

βρε βλακα εννουσα την αποδοση του climatronic κ οχι του αυτοκινητου

αυτη φαινεται οτι δεν εχει δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Σε εμένα έχει και παρα έχει δύναμη. Αυτή φαίνεται όμως μόνο όταν στο αμάξι έχει 30+ βαθμούς και στην θερμοκρασία βάλω LO (Τότε διαβάζει ο εγκέφαλος ότι πρέπει να δώσει το max του clima). Τότε λες και ανοίγουν οι ασκοί του αιόλου :D Δεν ακούω καλά καλά και την ¶ννα :thumbsup:music.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το ίδιο μουέτυχε κι εμένα, πήγα το αμάξι στο συνεργείο και απλά διαπίστωσαν καμμένη ασφάλεια΄εγκέφαλο ή κάτι τέτοιο σε σχέση με κλιματισμό αυτοκινήτου! Πολύ εύκολη η διάγνωση, το άλλαξαν άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.