Jump to content
M.G.

προβλημα με Xenon;;;

Recommended Posts

ρε παιδια εχω μια απορια....πριν κανα 2μηνο εβαλα xenon διοτι πριν δεν εβλεπα την τυφλα μου...στην αρχη μου φανικαν γ@μ@τ@ κ λογικο ειναι αλλα στην πορεια που τα συνηθισα καταλαβα οτι δεν εχουν δυνατη ενταση......αυτο μου το ειπε κ ο αδερφος μου που εχει βαλει ακριβος τα ιδια,αλλα κ σε σχεση με αλλα αμαξια εχει μεγαλη διαφορα....λαμπες εχω αλλαξει,το ιδιο κ μπαλαστ....τι μπορει να ειναι;;;;;;μπορει να βοηθησει κανεις;;;;παιζει να υπαρχει απολια ρευματος πουθενα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομεια και οπως εχει αναφερθει σε αναλογα post.

Tα xenon kit (και ειδικα τα φτηνοτερα δηλ οχι αυτα που ερχονται απο πχ hella και που ειναι αρκετα ακριβα σε σημειο να συγκρινονται με μεταχειρισμενα μαμα xenon) αυτο που κανουν ειναι να φωτιζουν εμπρος απο το αμαξι περισσοτερο,γι'αυτο και μολις μπουν εχεις την αισθηση οτι εγιναν ολα μερα αλλα δυστυχως χανουν ετσι σε ενταση στα μακρινα (σε αντιθεση με τα μαμα) γι'αυτο και μολις συνηθισεις το περισσοτερο φως εμπρος απο το αμαξι μετα καταλαβαινεις οτι πασχεις στα μακρινα (τα απλα εργοστασιακα ειναι καλυτερα).

Αν παντως μελετησεις το θεμα σωστα και υπαρχουν αρκετα posts εδω, θα καταλαβεις οτι τα φτηνα κιτακια μονο κακο κανουν γι'αυτο και απαγορευονται στις σωστα ευνομουμενες χωρες.

Link to comment
Share on other sites

για αυτον τον λογο παρηγγειλα οεμ ξενον κ θα πουλησω τα δικα μου...γιατι θελω πολυ φως καθως η οραση μου ειναι πολυ ταλαιπωρη λογο εργασιας...

Link to comment
Share on other sites

Αν παντως μελετησεις το θεμα σωστα και υπαρχουν αρκετα posts εδω, θα καταλαβεις οτι τα φτηνα κιτακια μονο κακο κανουν γι'αυτο και απαγορευονται στις σωστα ευνομουμενες χωρες.
Και στην Ελλάδα απαγορεύονται. Όχι ως xenon kits. Ως ακατάλληλα λόγω έντονης φωτεινότητας. Ο νόμος τα θεωρεί επικίνδυνα για τους προπορευόμενους. Έχεις δει εσύ ποτέ κλήση για xenon?

Η αλήθεια είναι ότι τα μικρά δεν τυφλώνουν. 4Κ και 6Κ (άντε και 8Κ) δεν πολυτυφλώνουν. Έχω δει όμως κάτι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Α 10Κ και 12Κ που είναι κατάλληλα για αυτόφωρο!!

Link to comment
Share on other sites

να τα βγαλεις και εσυ και ο αδερφος σου,και να βαλετε ξανα τα μανισια φαναρια.Και δεν θα εχεις τετοια προβληματα και θα σταματησεις να τυφλωνεις τους αλλους.

Χωρις παρεξηγηση,αφου δεν εβλεπες την τυφλα σου με τα μανισια και εαν πουμε οτι ολα ηταν ενταξει στα φαναρια,τα ματια σου τα κοιταξες σε κανενα γιατρο?

Δεν ειναι ντροπη να φοραμε γυαλια στην οδηγηση.Ουτε το αυτοκινητο κανουμε πιο ασχημο και ουτε γινιμαστε πιο αργοι και φλωροι απο τους αλλους.

Διαβασε και αυτο και θα καταλαβεις οτι πεταξες τα λεφτα σου και μπες μπροστα απο το αμαξι σου και του αδερφου σου να δεις ποσο τυφλωνεις τους απεναντι.

http://www.mybike.gr/lofiversion/index.php/t20412.html

Link to comment
Share on other sites

κτμ εχεις φαει μεγαλο στραβωμα φιλε μου (no offense m8) αλλα δεν θα αλλαξει κατι μεχρι να νομοθετηθει...

Link to comment
Share on other sites

κτμ εχεις φαει μεγαλο στραβωμα φιλε μου (no offense m8) αλλα δεν θα αλλαξει κατι μεχρι να νομοθετηθει...

Καμια παρεξηγηση :lol:

λογο της δουλειας μου κανω παρα πολλα χλμ νυχτα.Εχω κοντεψει 3 φορες να βγω απο τον στενο δρομο γιατι στραβωθηκα και μια να πατησω ενα μηχανακι χωρις φωτα μπροστα μου απο τον ιδιο λογο.Θα το λεω μεχρι να βαρεθω.Τζαμπα ειναι αλλωστε και δεν μπορει κανεις να με σταματησει με καποιον τροπο.Ισως καποιος admin αλλα δεν λεω τιποτα κακο,δεν βριζω και το λεω για το καλο ολων μας.(οποτε εαν κανει τετοιο μαλλον εισαγωγη απο τετοια κιτ κανει ;) )

Εχουμε στην Ελλαδα αυτο το κακο.Δηλαδη δεν μπορει να καταλαβει το ξεροκεφαλο μας οτι δεν κερδιζουμε τιποτα και χειροτερα τα κανουμε?Πρεπει να εχει προστιμο?Και μετα βγαινουμε και λεμε,οτι ο νεος ΚΟΚ ειναι εισπρακτικου χαρακτηρα.Ναι,αλλα αμα δεν πεσουν μερικα 500αρικα και βαλε για μερικους δεν θα στρωσουν οι αλλοι.Τελικα δεν ξερω τι να κανω,να υποστηριξω τον ΚΟΚ η οχι???

συγνωμη για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ;)

εχει φαει στραβωμα o ktm25089

Κι οχι ολοι οι ελληναρες που βαζουνε οτι φωτα γουσταρουνε επανω , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ

Και τυφλωνουν οτι βρεθει στο δρομο τους

Ο,τι να ναι , πραγματικα η ανοιωθιλα σε αυτη τη χωρα ζει και βασιλευει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ktm τα μαμα φαναρια τα αλλαξα:

1.γιατι απο τα χρονια σπασαν οι βασεις τους κ εκει να δεις στραβωμα

2.γιατι ηταν αθλια κ οπως κανει ο καθενας που αγαπαει το αμαξι του κ θελει να το κανει πιο ωραιο θα τα αλλαζε

3.τα ματια μου τα κοιταω καθε χρονο κ ΠΑΝΤΑ οταν οδηγω φοραω γυαλια

4.ποιος σου ειπε οτι τα φωτα μου αλλα κ του αδερφου μου στραβωνουν;;;;;οταν τα εβαλα το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παω να τα ρυθμισω....κ εχω κατσει επιτηδες απεναντι να δω αν τυφλωνουν....

μην το παιζουμε εξυπνοι επειδη διαβασαμε κατι καπου ο καθενας εχει την αποψη του....αν δεν σου αρεσουν κ νομιζεις οτι κανεις κακο μην τα βαζεις...εγω ειναι τα τριτα φαναρια που αλλαζω κ με απλες λαμπες δεν εβλεπα καλα (κ φορουσα γυαλια οπως σου ειπα)...τωρα με τα xenon η οπως αλλιος θες πεστα βλεπω μια χαρα αν κ οχι τοσο οσο θα'θελα

κ ΟΧΙ ΔΕΝ τα βγαζω γιατι επιτελους το βραδυ οδηγω με ασφαλεια κ χωρις να στραβωνομαι

Link to comment
Share on other sites

+100 ;)

Κ'γω εβαλα 1 μηνα μετα που το πηρα το τουτου μου κ το προτο πραγμα ηταν να τα ρυθμησω κ εχω περπατησει πανω απο 1 χλμ αφου ρυθμηζοντας πηγαινα κ 100-200 μετρα μπροστα να δω το αποτελεζμα, κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το kit 6000κ, καμια σχεση με τις μαμα λαμπες.

Ειδηκα σε στενα οντως κανουν τη νυχτα μερα κ δ κουραζονται τα ματια οσο κ πριν, στα μεγαλα αφησα τις μαμα κιτρηνες οποτε βλεπω κ μακρια μια χαρα

Και μαλλον το σωστο θα ειναι να λεμε σε αυτους που εχουν xenon να πανε να τα ρυθμησουν κ οχι να τα βγαλουν, γιατι κανενας που εδωσε 200 ευρα δ θα τα βγαλει να τα εχει στην αποθηκη αφου να τα πουλησει στην μιση τιμη δ τον συμφερει.

Στον φιλο M.G. πηγενε σε αυτον που τα εβαλες αν εχεις ακομα εγγυηση διαφορετικα σε καποιον σχετικος

Link to comment
Share on other sites

φιλε attnos εχω ακομα εγγυηση τα εβαλα πριν 3 μηνες..οπως ειπα αλλαξα κ λαμπες κ μπαλαστ.το μονο που μου μενει ειναι να μετρισω για απολια ρευματος.αν δεν υπαρχει θα του πω να μου τα βγαλει κ να μου βαλει καινουργια

Link to comment
Share on other sites

φιλε attnos εχω ακομα εγγυηση τα εβαλα πριν 3 μηνες..οπως ειπα αλλαξα κ λαμπες κ μπαλαστ.το μονο που μου μενει ειναι να μετρισω για απολια ρευματος.αν δεν υπαρχει θα του πω να μου τα βγαλει κ να μου βαλει καινουργια

Εννωειται, εμενα στην αρχη μετα απο 3 μερες δεν εκανε καλη επαφη το αριστερο κ πηγα κ μου το εφτιαξε κ μου ειπε αν στο ξανακανει ερχεσαι κ τα αλλαζουμε με καινουργια χωρις συζητηση.

Αλλα αφου μου λες οτι αλλαξες κ λαμπες κ μπαλαστ, μενει να τσεκαρεις για απολια ρευματος αφου για δυναμο δ το βλεπω, ειναι GOLF!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειναι τα τριτα φαναρια που αλλαζω κ με απλες λαμπες δεν εβλεπα καλα (κ φορουσα γυαλια οπως σου ειπα)...τωρα με τα xenon η οπως αλλιος θες πεστα βλεπω μια χαρα αν κ οχι τοσο οσο θα'θελα

Λοιπον φιλε μου αν θυμαμαι καλα φοραμε τα ιδια φαναρια FK σωστα?

τα οποια εχουν projector με αποτελεσμα να μην εχεισ σωστη αποδοση με απλη λαμπα,

εγω τα εχω 2,5 χρονια πανω με εργοστασιακα xenon της Philips που υπηρχαν μεσα στο φαναρι απο λαθος,εχω απιστευτο φωτισμο,παιζει μεγαλο ρολο η εταιρια που εχεις,και 2ον η διαφορα με του αδερφου σου μπορει να ειναι οτι τα φαναρια του δεν εχουν projector με αποτελεσμα το φως να διαχεεται παντου (να στραβωνει δλδ) και εσυ απλα νομιζεις οτι ειναι πιο δυνατα.

ο rojectoras πιστευω να καταλαβενεις τι κανει...δεν αφηνει το φωτισμο να διαχεεται ψηλα παρα μονο στο δρομο!

κ ΟΧΙ ΔΕΝ τα βγαζω γιατι επιτελους το βραδυ οδηγω με ασφαλεια κ χωρις να στραβωνομαι

αφου βλεπεις καλα και οδηγας με ασφαλεια που ειναι το προβλημα???

και απωλεια να ειχες 8α εβαζες στα μαμα φωτα ενα ενισχυτη και τελοσ το προβλημα,τωρα εβαλεσ τα xenon που ειναι το ιδιο και καλυτερα ακομα.πιστευω ειναι η ιδεα σου ή αυτο που λεω παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

φιλε bad εχουμε τα ιδια φαναρια με προτζεκτορα......προτζεκτορα εχει κ του αδερφου μου....μπορει να ειναι κ ιδεα μου μπορει κ οχι..το θεμα παντος ειναι οτι βλεπω πολυ καλυτερα απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.