Jump to content
ted33

Media-in

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους Sciroccakides!!!

Ανοιξα αυτο το τοπικ γιατι εχω παραγγειλει το Scirocco με το media-in για να το συνδεω με το I-Pod και ηθελα να ρωτησω(αν καποιος το εχει ηδη) εαν φορτιζει το I-Pod στο αυτοκινητο και εαν φαινονται τα τραγουδια στην οθονη.Επισης εαν γινεται ο χειρισμος του απ τα χειριστηρια στο τιμονι.

Ευχαριστω πολυ...

Υ.Γ. Ξεχασα να σας πω οτι εχω παραγγειλει το αυτοκινητο με το RCD 510.

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους Sciroccakides!!!

Ανοιξα αυτο το τοπικ γιατι εχω παραγγειλει το Scirocco με το media-in για να το συνδεω με το I-Pod και ηθελα να ρωτησω(αν καποιος το εχει ηδη) εαν φορτιζει το I-Pod στο αυτοκινητο και εαν φαινονται τα τραγουδια στην οθονη.Επισης εαν γινεται ο χειρισμος του απ τα χειριστηρια στο τιμονι.

Ευχαριστω πολυ...

Υ.Γ. Ξεχασα να σας πω οτι εχω παραγγειλει το αυτοκινητο με το RCD 510.

Για να μην μείνεις παραπονεμένος tongue.gif Προσωπικά το παράγγειλα χωρίς το media-in διότι είχα σκοπό όπως και το έκανα να αγοράσω το Navigator το οποίο έχει και θύρα USB για να συνδέσεις, I-Pod, Stick και ότι άλλο θέλεις! Αν και πιστεύω εφόσον παίζει Mp3 αυτά είναι περιττά! Λίγο πολύ όλοι έχουμε pc οπότε γράφουμε τα τραγούδια που μας αρέσουν σε ένα πάμφθηνο CD και χωράει γύρο στα 250 κομμάτια και για να τα ακούσεις όλα θέλεις ένα ταξίδι μέχρι την Γερμανία με επιστροφή. Και αν τα ακούσεις και όλα!!! tongue.giftongue.giftongue.gif:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους Sciroccakides!!!

Ανοιξα αυτο το τοπικ γιατι εχω παραγγειλει το Scirocco με το media-in για να το συνδεω με το I-Pod και ηθελα να ρωτησω(αν καποιος το εχει ηδη) εαν φορτιζει το I-Pod στο αυτοκινητο και εαν φαινονται τα τραγουδια στην οθονη.Επισης εαν γινεται ο χειρισμος του απ τα χειριστηρια στο τιμονι.

Ευχαριστω πολυ...

Υ.Γ. Ξεχασα να σας πω οτι εχω παραγγειλει το αυτοκινητο με το RCD 510.

Γεια σου φίλε μου TED...

Εγώ έχω media in σε συνδυασμό με το RCD510 που έχεις παραγγείλει...

Το media-in βρίσκεται μέσα στον τεμπέλη

Είναι όμως μία απλή σύνδεση universal με μικρό jack ( Καρφάκι - σαν αυτό από ακουστικά )

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χειρίζεσαι τα τραγούδια ΜΟΝΟ από το ipod... και φυσικά να μην το φορτίζει...

Βέβαια και εγώ που το έχω ... δεν το δουλεύω...γιατί έχω βάλει μία Secure Digital μνήμη από μπροστά (To RCD510 αν δεν το γνωρίζεις έχει card reader από μπροστά) ... και τα έχω όλα σε φακέλους με τίτλους κλπ... είναι πολύ βολικό... και έχει άψογη ταχύτητα και απόδοση.. στα mp3 σου

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου TED...

Εγώ έχω media in σε συνδυασμό με το RCD510 που έχεις παραγγείλει...

Το media-in βρίσκεται μέσα στον τεμπέλη

Είναι όμως μία απλή σύνδεση universal με μικρό jack ( Καρφάκι - σαν αυτό από ακουστικά )

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χειρίζεσαι τα τραγούδια ΜΟΝΟ από το ipod... και φυσικά να μην το φορτίζει...

Βέβαια και εγώ που το έχω ... δεν το δουλεύω...γιατί έχω βάλει μία Secure Digital μνήμη από μπροστά (To RCD510 αν δεν το γνωρίζεις έχει card reader από μπροστά) ... και τα έχω όλα σε φακέλους με τίτλους κλπ... είναι πολύ βολικό... και έχει άψογη ταχύτητα και απόδοση.. στα mp3 σου

Solaris σε ευχαριστω πολυ για τιν απαντηση σου η οποια μποορω να πω οτι με καλυψε πληρως.(βεβαια ευχαριστω και τον Archery να μεινει παραπονεμενος :lol:tongue.gif ).

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Solaris σε ευχαριστω πολυ για τιν απαντηση σου η οποια μποορω να πω οτι με καλυψε πληρως.(βεβαια ευχαριστω και τον Archery να μεινει παραπονεμενος :otongue.gif ).

Oμως κανετε λαθος tongue.gif Αυτο ειναι απλα το Aux-In...Το media in εχει Usb και αλλες διαφορες συνδεσεις,αναμεσα τους και συνδεση για Ipod,η οποια σε αντιθεση με το απλο Aux in δειχνει τον τιτλο των τραγουδιων στη πηγη και νομιζω το φορτιζει κιολας.Aux in(το απλο καρφακι) εχει στανταρ το rcd510.

Link to comment
Share on other sites

Oμως κανετε λαθος tongue.gif Αυτο ειναι απλα το Aux-In...Το media in εχει Usb και αλλες διαφορες συνδεσεις,αναμεσα τους και συνδεση για Ipod,η οποια σε αντιθεση με το απλο Aux in δειχνει τον τιτλο των τραγουδιων στη πηγη και νομιζω το φορτιζει κιολας.Aux in(το απλο καρφακι) εχει στανταρ το rcd510.

edit:Επισης μεσω του media in γινεται και πληρης διαχειριση των εξωτερικων συσκευων απο τη πηγη(αλλαγη τραγουδιων απο το τιμονι,εμφανιση τιτλων στη πηγη)

Edited by sciroccos
Link to comment
Share on other sites

Oμως κανετε λαθος tongue.gif Αυτο ειναι απλα το Aux-In...Το media in εχει Usb και αλλες διαφορες συνδεσεις,αναμεσα τους και συνδεση για Ipod,η οποια σε αντιθεση με το απλο Aux in δειχνει τον τιτλο των τραγουδιων στη πηγη και νομιζω το φορτιζει κιολας.Aux in(το απλο καρφακι) εχει στανταρ το rcd510.

Μπραβο να σαι καλα sciroccos.Το ειδα σε κατι φωτογραφιες οτι εχει και usb και καρφι.(και ψιψιψινια και κοκοκοψαρα δηλαδη) tongue.gif:o το θεμα ειναι αν φορτιζει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο να σαι καλα sciroccos.Το ειδα σε κατι φωτογραφιες οτι εχει και usb και καρφι.(και ψιψιψινια και κοκοκοψαρα δηλαδη) tongue.gif:o το θεμα ειναι αν φορτιζει...!!!

Θα μαθω και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Θα μαθω και θα σου πω...

Σε ευχαριστω πολυ...Αν και η λογικη μου λεει οτι οτιδηποτε που παιρνει απο usb ρευμα(gpa,ipod) πρεπει και να φορτιζει(οπως και στο PC αλλωστε,δεν εχει διαφορα).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι ότι όταν η πηγή είναι usb τότε σίγουρα φορτίζει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι ότι όταν η πηγή είναι usb τότε σίγουρα φορτίζει!

Δεν είναι πάντα έτσι... πολλές συσκευές πρέπει να έχεις περάσει και Drivers για να μπορέσει να φορτίσει...

π.χ αν πάρεις έναν USB φορτιστή αυτό δεν έπετε ότι θα μπορείς να φορτίσεις ΟΛΕΣ τις USB συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Με τις usb 2.0 δεν χρειάζεται πλέον driver's τις βλέπουν οι συσκευές από μόνες τους! tongue.gif:o

Link to comment
Share on other sites

Γνωστης της τεχνολογιας ο τοξοτης της παρεας!!! :lol:;);)

από το 86 με Dos 3.0 και Amstrad 1640 τι περίμενες??? tongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με τις usb 2.0 δεν χρειάζεται πλέον driver's τις βλέπουν οι συσκευές από μόνες τους! tongue.gif:lol:

To ipod που το δοκίμασα σε USB charger.... φορτίζει πάντως... ¶ρα υπάρχει μία πιθανότητα να φορτίζει και στο αμάξι (αν η συγκεκριμένη USB θύρα δεν είναι μόνο για data transfer)

Τελικά Ted33 έχεις πάρει με το MEDIA-in.... που έχει μία USB μέσα στον τεμπέλη... ή την AUX-in με το καρφάκι?

// Από αυτά ξεκινήσατε.... εγώ για να φτάσω εκεί που είστε... ξεκίνησα από Spectrum 48, Spectrum 128+, Amstrad CPC6128, Atari 1040Ste, Amiga 600 και μετά πέρασα στο"χρέπι" Schneider EURO PC II (086)...... Νιώθω πολύ παππούς!!! :lol:

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Ναι ....στο PC αυτό... δεν έπεται όμως ότι αν πάρεις την συσκευή και την βάλεις σε έναν USB φορτιστή ... αυτό θα την φορτίσει

To ipod που το δοκίμασα σε USB charger.... φορτίζει πάντως... ¶ρα υπάρχει μία πιθανότητα να φορτίζει και στο αμάξι (αν η συγκεκριμένη USB θύρα δεν είναι μόνο για data transfer)

Τελικά Ted33 έχεις πάρει με το MEDIA-in.... που έχει μία USB μέσα στον τεμπέλη... ή την AUX-in με το καρφάκι?

// Από αυτά ξεκινήσατε.... εγώ για να φτάσω εκεί που είστε... ξεκίνησα από Spectrum 48, Spectrum 128+, Amstrad CPC6128, Atari 1040Ste, Amiga 600 και μετά πέρασα στο"χρέπι" Schneider EURO PC II (086)...... Νιώθω πολύ παππούς!!! :cry:

Νομιζω οτι ειμαι μεγαλυτερος σου οποτε μην στεναχωριεσαι... :Dtongue.gif .Ναι το εχω παραγγειλει με Media-In που ειναι και USB και καρφακι.(Μεσα στον τεμπελη εχει και τα δυο)

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Ναι ....στο PC αυτό... δεν έπεται όμως ότι αν πάρεις την συσκευή και την βάλεις σε έναν USB φορτιστή ... αυτό θα την φορτίσει

To ipod που το δοκίμασα σε USB charger.... φορτίζει πάντως... ¶ρα υπάρχει μία πιθανότητα να φορτίζει και στο αμάξι (αν η συγκεκριμένη USB θύρα δεν είναι μόνο για data transfer)

Τελικά Ted33 έχεις πάρει με το MEDIA-in.... που έχει μία USB μέσα στον τεμπέλη... ή την AUX-in με το καρφάκι?

// Από αυτά ξεκινήσατε.... εγώ για να φτάσω εκεί που είστε... ξεκίνησα από Spectrum 48, Spectrum 128+, Amstrad CPC6128, Atari 1040Ste, Amiga 600 και μετά πέρασα στο"χρέπι" Schneider EURO PC II (086)...... Νιώθω πολύ παππούς!!! :(

Λοιπόν για να το εμπεδώσεις καλά, σου λέω ότι οι θύρες USB έχουν μέσα τους κάποιους από τους ακροδέκτες (συρματάκια) του που δίνουν ρεύμα και φορτίζει οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί σε αυτή. δεν χρειάζεται να πάρεις φορτιστή. Αν για παράδειγμα πάρεις ένα οποιοδήποτε κινητό που συνοδεύεται με καλώδιο USB και το συνδέσεις είτε στον Υ/Η είτε σε έναν αντάπτορα που μπαίνει στην πρίζα (αναπτήρας) αυτοκινήτου και βγάζει έξοδο USB τότε θα στο φορτίσει και μάλιστα πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε φορτιστή, διότι στο φορτίζει πολύ ποιο αργά και συνάμα ποιο σωστά!

Τώρα αν κάτσω και σου πω από τι και πως ξεκίνησα και που έχω καταλήξει θα νυχτώσουμε + της άλλης ότι είμαστε και oftopic tongue.gif Και μη νιώθεις καθόλου παππούς γιατί σου ρίχνω τα δύο τρίτα σου σε χρόνια και πάλι νιώθω 20άρης!!! tongue.gif:D

Νομιζω οτι ειμαι μεγαλυτερος σου οποτε μην στεναχωριεσαι... :cry:tongue.gif .Ναι το εχω παραγγειλει με Media-In που ειναι και USB και καρφακι.(Μεσα στον τεμπελη εχει και τα δυο)

ώραίος!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να το εμπεδώσεις καλά, σου λέω ότι οι θύρες USB έχουν μέσα τους κάποιους από τους ακροδέκτες (συρματάκια) του που δίνουν ρεύμα και φορτίζει οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί σε αυτή. δεν χρειάζεται να πάρεις φορτιστή. Αν για παράδειγμα πάρεις ένα οποιοδήποτε κινητό που συνοδεύεται με καλώδιο USB και το συνδέσεις είτε στον Υ/Η είτε σε έναν αντάπτορα που μπαίνει στην πρίζα (αναπτήρας) αυτοκινήτου και βγάζει έξοδο USB τότε θα στο φορτίσει και μάλιστα πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε φορτιστή, διότι στο φορτίζει πολύ ποιο αργά και συνάμα ποιο σωστά!

Τώρα αν κάτσω και σου πω από τι και πως ξεκίνησα και που έχω καταλήξει θα νυχτώσουμε + της άλλης ότι είμαστε και oftopic tongue.gif Και μη νιώθεις καθόλου παππούς γιατί σου ρίχνω τα δύο τρίτα σου σε χρόνια και πάλι νιώθω 20άρης!!! tongue.gif:D

ώραίος!!!!!!!!!!!

Εσυ εισαι ο πιο ωραιος...Και μεγαλος γνωστης των ηλεκτρονικων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να το εμπεδώσεις καλά, σου λέω ότι οι θύρες USB έχουν μέσα τους κάποιους από τους ακροδέκτες (συρματάκια) του που δίνουν ρεύμα και φορτίζει οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί σε αυτή. δεν χρειάζεται να πάρεις φορτιστή. Αν για παράδειγμα πάρεις ένα οποιοδήποτε κινητό που συνοδεύεται με καλώδιο USB και το συνδέσεις είτε στον Υ/Η είτε σε έναν αντάπτορα που μπαίνει στην πρίζα (αναπτήρας) αυτοκινήτου και βγάζει έξοδο USB τότε θα στο φορτίσει και μάλιστα πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε φορτιστή, διότι στο φορτίζει πολύ ποιο αργά και συνάμα ποιο σωστά!

Αυτό που λες είναι το απολύτως λογικό... και στα περισσότερα έτσι είναι... ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ να πω είναι ότι αν μια συσκευή δέχεται συσκευές USB .... ΑΥΤΟ δεν έπεται ότι μπορεί να τις φορτίσει κιόλας... !!!!!! Μην ταμπερδεύεις και μην τα βάζεις όλα τα USB στην ίδια μοίρα και τρόπο λειτουργίας με τα USB hubs και controllers ενός υπολογιστή...

Μπορεί να υπάρχουν οι ακροδέκτες μέσα... αλλά να μην μεταφέρετε 5V ρεύμα.... Με λίγα λόγια!!! υπάρχουν συσκευές που ΔΕΧΟΝΤΑΙ connection από μία USB συσκευή... αλλά ΜΟΝΟ για να πάρουν τα DATA από μέσα.... και όχι για να τις φορτίσουν!!! Με λίγα λόγια.... οι ακροδέκτες (συρματάκια που λες B)) τα οποία αναλαμβάνουν το charging δεν είναι πάντα από το source... POWERED!!!!! Πολλές συσκευές έχουν USB θύρα... αλλά μέσα έχει μόνο τα 3 από τα 4 καλώδια (Data+, Data- και γείωση) και όχι το ροδο-κοκκινάκι ποy στέλνει τα 5V

Δες και τα παρακάτω που έχουν σχέση και με iPod

Charging ipod ( ipod 30gb, ipod shuffle )

15" Powerbook --> charges, charges

12" iBook --> charges, charges

USB 2.0 hub --> charges, charges

USB 1.1 hub --> charges, charges

Airport Express Base Station -->proper charge indicator, Blinking yellow forever

Apple USB Power Adaptor --> charges, charges

Apple Keyboard --> doesn't work, doesn't work

Clie 4-in-1 Travel Kit AC Adaptor --> doesn't charge, charges

AA battery powered USB charger --> doesn't charge, charges

mysoldius Solar Charger --> not rated to charge an iPod, flashes

Most of the "dumb" chargers have sufficient current capability to charge, but the iPod 30gb refused to accept a charge. I suspect that the iPod 30gb looks out on the data lines for a hint of the existence of a computer like device before it will accept a charge. The shuffle isn't so picky. It will charge as long as the USB bus is powered.

The Apple USB power adaptor is an odd ball. It fits the requirement as a "dumb" charger, but it apparently has enough smarts in it to look like a USB data source. The iPods recognize that they cannot mount on it and don't try but they will charge properly. The Airport Express Base Station also charges both iPods, but it is recognized as a real USB source and the iPods try to connect to it, hence the "do not disconnect" messages.

CONCLUSIONS

Not all USB power sources and loads are made the same. There is clearly a pairing that produces optimal results with various devices.

The iPod 30gb is pickier. It will accept charge ONLY from devices that will talk to it in some way. Further, these have to be high power sources as it draws nearly 500 mA. The charge indicator on the iPod 30gb is not ambiguous. If the thing is drawing enough current to charge, the charge indicator says so. At least there is no mystery.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.... το RCD510 μαζί με το MEDIA-in .... το ότι έχουν USB port για να παίζεις τα τραγούδια... δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι στέλνει και αυτά τα 5V που χρειάζεται το ipod για να φορτιστεί!!!

Αυτό είναι και το μεγάλο ερώτημα.... Το RCD510 ή το Media-in έχουν προβλεφθεί για να φορτίζουν? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ!!!!! το ipod θα δεχτεί !!!!!!

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

:D:D:D αν δεν μας πάρουν στο κυνήγη καλά θα είναι. Λοιπόν τέλος εδώ για πες μου εσύ έχεις βάλει Media in? ή όχι? tongue.giftongue.giftongue.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..το πρωτο θεμα που κοιταξα στο φορουμ ηταν για τον αναπτορα..οι περισσοτεροι ερχονται με ανταπτορα usb ο οποιοσ δεν φορτιζει το ipod.. για να φορτισει,χρειαζεσαι ειδικο ανταπτορα για ipod της volkswagen που στοιχιζει περιπου 30€(ετσι μου ειπαν στην ιταλια)...αν κ βεβαια εγω εχω μια αλλη απορια για το media-in..αν γνωριζει κανεις την μεγιστη χωρητικοτητα που μπορει να δεχτει...γιατι διαβαζω οτι δεχεται μολις 2gb -_- κ δυστυχως δεν μου αρκουν.θα ηθελα να μαθω αν μπορω να συνδεσω εξωτερικο σκληρο δισκο..ευχαριστω εκ των προτερων.. :)

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω αποτη τεταρτη που εγινε η παραγγελια να μαθω αν το media-in δεχεται εξωτερικο σκληρο δισκο αλλα τιποτα!τι google εβαλα,τι σε ξενα φορουμ μπηκα..τιποτα..τζιφος..κ για καποιο λογο δεν λειτουργει κ η αναζητηση μου στο φορουμ.θα παρακαλουσα οποιος γνωριζει ποια ειναι η μεγιστη χωριτικοτητα σε gb που μπορει να διαβασει το media-in,να με πληροφορησει..ευχαριστω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.