Jump to content
tr3m0r

Οικονομικης Φυσεως!

Recommended Posts

Πιστευω οτι αυτο το θεμα θα βοηθισει πολλους που θελουν να αγορασουν καινουργιο αυτοκινητο και σκεφτονται τα χρηματα και την αυξηση του κοστους απο το επιτοκιο της τραπεζας.Σκεφτομαι λοιπον οτι το αυτοκινητο μαζι με τα extra μου εχει φτασει τα 28000 περιπου πραγμα που συμαινει οτι θα δωσω προκαταβολη τουλαχιστον 12000 και τα υπολοιπα γραμματιο για 2 η 3 χρονια. Το θεμα μου ομως ειναι:

Μημπως με συμφαιρει να παρω δανειο απο μια αλλη τραπεζα(μιας που η αντιπροσωπεια μου το εγκρινει μεσω ALFA Bank) ωστενα εχω χαμιλοτερο επιτοκιο(αφου της ALFA ειναι αυτη τη στιγμη γυρω στο 8,κατι) και να δωσω στην αντιπροσωπεια ολο το ποσο σε μετρητα;Εχετε κατι υπ'οψιν;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αυτο το θεμα θα βοηθισει πολλους που θελουν να αγορασουν καινουργιο αυτοκινητο και σκεφτονται τα χρηματα και την αυξηση του κοστους απο το επιτοκιο της τραπεζας.Σκεφτομαι λοιπον οτι το αυτοκινητο μαζι με τα extra μου εχει φτασει τα 28000 περιπου πραγμα που συμαινει οτι θα δωσω προκαταβολη τουλαχιστον 12000 και τα υπολοιπα γραμματιο για 2 η 3 χρονια. Το θεμα μου ομως ειναι:

Μημπως με συμφαιρει να παρω δανειο απο μια αλλη τραπεζα(μιας που η αντιπροσωπεια μου το εγκρινει μεσω ALFA Bank) ωστενα εχω χαμιλοτερο επιτοκιο(αφου της ALFA ειναι αυτη τη στιγμη γυρω στο 8,κατι) και να δωσω στην αντιπροσωπεια ολο το ποσο σε μετρητα;Εχετε κατι υπ'οψιν;

Φίλε μου δεν νομίζω να σε συμφέρει, γιατί ως επί το πλείστον οι τράπεζες κάνουν καλύτερες προσφορές στις αντιπροσωπείες, ενώ σε ιδιώτες τους τον ακουμπούν κανονικά! Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά, ΑΝ! Όποιος είναι Δημόσιος Υπάλληλος και τα συναφή επαγγέλματα μπορεί να πάρει χαμηλότοκο δάνειο από το Παρακαταθηκών & Δανείων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν νομίζω να σε συμφέρει, γιατί ως επί το πλείστον οι τράπεζες κάνουν καλύτερες προσφορές στις αντιπροσωπείες, ενώ σε ιδιώτες τους τον ακουμπούν κανονικά! Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά, ΑΝ! Όποιος είναι Δημόσιος Υπάλληλος και τα συναφή επαγγέλματα μπορεί να πάρει χαμηλότοκο δάνειο από το Παρακαταθηκών & Δανείων!

Πιστευω τωρα με την παγκοσμια οικονομικη κριση να ριξουν και τα επιτοκια και λογικο μου φαινεται γιατι η Ευρωπαικη κεντικη τραπεζα εχει κανει αρκετα μεγαλες μειωσεις στα επιτοκια.Στην Αγγλια παιρνει καποιος δανειο με ελαχιστο επιτοκιο.Σε εμας ειναι ξεφτιλα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω τωρα με την παγκοσμια οικονομικη κριση να ριξουν και τα επιτοκια και λογικο μου φαινεται γιατι η Ευρωπαικη κεντικη τραπεζα εχει κανει αρκετα μεγαλες μειωσεις στα επιτοκια.Στην Αγγλια παιρνει καποιος δανειο με ελαχιστο επιτοκιο.Σε εμας ειναι ξεφτιλα...!!!

¶λλο Αγγλία και άλλο Ελλάδα! Στην Αγγλία όταν τους κάνανε αύξηση στον καπνό, πήγανε και εναποθέσανε όλες τι "πίπες" μπροστά στο μπιγκ μπεν και όταν τους αυξήσανε την βενζίνη, παρατήσανε μέσα στους δρόμους του Λονδίνου τα αυτοκίνητα και σηκωθήκανε και φύγανε. Εμείς εδώ μόλις μας αυξήσουν κάτι σκύβουμε και το κεφάλι για να μην πω ότι στείνουμε Κ.............ο!!!

Link to comment
Share on other sites

¶λλο Αγγλία και άλλο Ελλάδα! Στην Αγγλία όταν τους κάνανε αύξηση στον καπνό, πήγανε και εναποθέσανε όλες τι "πίπες" μπροστά στο μπιγκ μπεν και όταν τους αυξήσανε την βενζίνη, παρατήσανε μέσα στους δρόμους του Λονδίνου τα αυτοκίνητα και σηκωθήκανε και φύγανε. Εμείς εδώ μόλις μας αυξήσουν κάτι σκύβουμε και το κεφάλι για να μην πω ότι στείνουμε Κ.............ο!!!

Πολυ σωστος!!!Ετσι ξερουν οτι θα φωναξουμε λιγο και τερμα.Δεν υπαρχει πραγματι αντισταση και ενεργος πολιτης...Δυστηχως...Και τους αφηνουμε να κλεβουν να χρηματα μας και να ξεπουλανε την πατριδα μας.Ειχα παει ειδικες δυναμεις γιατι λατρευα και λατρευω την χωρα μου.Γι αυτο θα πολεμουσα οχι γι αυτους ομως...Παντως με τα επιτοκια για να επανελθω πρεπει κατι να γινει οντως να μειωθουν παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος!!!Ετσι ξερουν οτι θα φωναξουμε λιγο και τερμα.Δεν υπαρχει πραγματι αντισταση και ενεργος πολιτης...Δυστηχως...Και τους αφηνουμε να κλεβουν να χρηματα μας και να ξεπουλανε την πατριδα μας.Ειχα παει ειδικες δυναμεις γιατι λατρευα και λατρευω την χωρα μου.Γι αυτο θα πολεμουσα οχι γι αυτους ομως...Παντως με τα επιτοκια για να επανελθω πρεπει κατι να γινει οντως να μειωθουν παρα πολυ.

Που είσουν σε ΜΑΛ ή ΛΟΚ?DSC_0043.jpg:D

Link to comment
Share on other sites

εγ παντως που για την αγορα του scirocco emeinan 14.000 € υπολοιπο πηγα στην εθνικη που μου δινει 6,6 κυμαινομενο και λεγοντας το στον αντιπροσωπο, απο κει που μου εδεινε 8,9 επιτοκιο , μου προτεινε 6,5 σταθερο !κουφαθηκα για να ειμαι ειλικρινης , δεν το περιμενα να πεσει τοσο πολυ και μαλλον θα το παρω το δανειο μεσω αντιπροσωπιας

Link to comment
Share on other sites

εγ παντως που για την αγορα του scirocco emeinan 14.000 € υπολοιπο πηγα στην εθνικη που μου δινει 6,6 κυμαινομενο και λεγοντας το στον αντιπροσωπο, απο κει που μου εδεινε 8,9 επιτοκιο , μου προτεινε 6,5 σταθερο !κουφαθηκα για να ειμαι ειλικρινης , δεν το περιμενα να πεσει τοσο πολυ και μαλλον θα το παρω το δανειο μεσω αντιπροσωπιας

6,5 σταθερο με το 0.6% κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αυτο το θεμα θα βοηθισει πολλους που θελουν να αγορασουν καινουργιο αυτοκινητο και σκεφτονται τα χρηματα και την αυξηση του κοστους απο το επιτοκιο της τραπεζας.Σκεφτομαι λοιπον οτι το αυτοκινητο μαζι με τα extra μου εχει φτασει τα 28000 περιπου πραγμα που συμαινει οτι θα δωσω προκαταβολη τουλαχιστον 12000 και τα υπολοιπα γραμματιο για 2 η 3 χρονια. Το θεμα μου ομως ειναι:

Μημπως με συμφαιρει να παρω δανειο απο μια αλλη τραπεζα(μιας που η αντιπροσωπεια μου το εγκρινει μεσω ALFA Bank) ωστενα εχω χαμιλοτερο επιτοκιο(αφου της ALFA ειναι αυτη τη στιγμη γυρω στο 8,κατι) και να δωσω στην αντιπροσωπεια ολο το ποσο σε μετρητα;Εχετε κατι υπ'οψιν;

Η απάντηση είναι "Οχι, δε συμφέρει" και οι λόγοι είναι οι εξής:

- Παίρνοντας δάνειο από τον οποιοδήποτε "μαντρά - πωλητή", ουσιαστικά παίρνεις ΔΑΝΕΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. Γι αυτό και το επιτόκιο είναι χαμηλότερο. Το θέμα όμως είναι, ότι αν εσύ πας στην τράπεζα, δεν μπορείς να πάρεις τέτοιο δάνειο γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικά σαν προιόν για ιδιώτες.

Aν πχ θέλεις εσύ να αγοράσεις το αυτοκίνητο από εμένα που είμαι φίλος σου και όχι έμπορος, δεν μπορείς να πάρεις δάνειο αγοράς αυτοκινήτου.

- Μη μπορώντας να πάρεις τέτοιο δάνειο, αυτόματα το δάνειό σου καταχωρείται στα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (καταναλωτικά) τα οποία στις μέρες μας έχουν πάνω απο 10% επιτόκιο.

- Η κύρια διαφορά είναι ότι στην περίπτωση δανείου από τον έμπορο θα έχεις χαμηλότερο επιτόκιο και παρακράτηση κυριότητας του αυτοκινήτου, στην περίπτωση του προσωπικού θα έχεις υψηλότερο επιτόκιο χωρίς παρακράτηση.

Δηλαδή, το προσωπικό δεν έχει προσημειώσεις ή κατοχυρώσεις για την τράπεζα, από την άλλη πλευρά όμως είναι μονόδρομος γιατί δεν μπορείς να πάρεις δάνειο αγοράς αυτοκινήτου από μόνος σου. Μία "λύση" είναι να πιέσεις τον έμπορο για καλύτερο επιτόκιο, μια και συνήθως συνεργάζονται με παραπάνω από μία τράπεζες (μεταξύ μας εγώ πιστεύω ότι βγάζουν και από το δάνειο) ή αν δεν έχεις κλείσει το αυτοκίνητο, μια που θα το παραγγείλεις και θα το περιμένεις έτσι κ αλλιώς αφού δεν είναι ετοιμοπαράδοτο (το υποθέτω με βάση την τιμή), να μιλήσεις και με άλλους εμπόρους σχετικά με το θέμα τραπεζών - επιτοκίων προσπαθώντας να πετύχεις κάτι καλύτερο. Μην ξεχνάς ότι κ αυτοί να πουλήσουν θέλουν και οι εποχές δεν είναι καλές. Κυνήγα το, πες ότι θα το πάρεις από αλλού και ίσως "ξαφνικά" να "παρουσιαστεί" κάτι (άλλη τράπεζα, καινούργια συμφωνία κλπ) και να μπορέσεις να κατεβάσεις το επιτόκιο...

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

6,5 σταθερο με το 0.6% κομπλε?

πρεπει να εχεις δικιο σε αυτο (0,6) παντως με την εθνικη για 4 χρονια και την αντιπροσωπια η διαφορα ειναι 4 € επιπλεον το μηνα υπερ της εθνικης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα. σημερα αφιερωσα ολη τη μερα στο συγκεκριμενο site/forum για να εγκλιμαστω στον "sirocco world"!

στο μαζεμα της προκαταβολης ειμαι :thumbsup:

ευελπιστω ομως τα χριστουγεννα να εχω ¤11.000 για συνολικο ποσο αυτοκινητου ειναι ¤29.000.

αρα υπολοιπο ¤18.000. ξερετε μεχρι ποσους μηνες μπορω να το κανω ετσι ωστε να μου ειναι χαμηλη η δοση? και συνολικα με τον τοκο ποσο θα παει?

σαν 1η σκεψη ελεγα να εβαζα ¤250/μηνα = 72 μηνες = 6 χρονια [πολλα ειναι]

ΑΛΛΑ

να το κανω ετσι [για να μπορω να ανταπεξελθω 100% καθε μηνα και να μην πνιγομαι, καθως δεν εχω βοηθεια απο γονεις και παιρνω ¤800/μηνα] και οποτε μπορω να δινω τα διπλασια, δλδ ¤500 για να ξεχρεωνω πιο γρηγορα, καθως δε θελω να πληρωνω μια ζωη.

ολες οι γνωμες αποδεκτες!! :rolleyes:

Edited by isspro
Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη σου αλλά δεν υπολόγισες το επιτόκιο. Για 18000¤ αν έχει επιτόκιο 8,1% θα έχει δόση 316¤ περίπου και αν έχει 9,1% θα έχει δόση 325 περίπου.¶τοκα και wv δεν γίνεται με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη σου αλλά δεν υπολόγισες το επιτόκιο. Για 18000¤ αν έχει επιτόκιο 8,1% θα έχει δόση 316¤ περίπου και αν έχει 9,1% θα έχει δόση 325 περίπου.¶τοκα και wv δεν γίνεται με τίποτα!

7,9 μου ειπε

αρα ¤18.000¤7.9%= ¤19.422

¤19.422/72-μηνες= ¤269.75/μηνα

¤539.5 για 36 μηνες

μπορω να το κανω εως 72μήνες ή οχι?

εχω παει και στον παζαροπουλο στη Ν. Ιωνια και στην κοσμοκαρ στη Ν. Φιλαδελφεια και λενε για 7.9% επιτοκιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα. σημερα αφιερωσα ολη τη μερα στο συγκεκριμενο site/forum για να εγκλιμαστω στον "sirocco world"!

στο μαζεμα της προκαταβολης ειμαι :D

ευελπιστω ωμος τα χριστουγεννα να εχω ¤11.000 για συνολικο ποσο αυτοκινητου ειναι ¤29.000.

αρα υπολοιπο ¤18.000. ξερετε μεχρι ποσους μηνες μπορω να το κανω ετσι ωστε να μου ειναι χαμηλη η δοση? και συνολικα με τον τοκο ποσο θα παει?

σαν 1η σκεψη ελεγα να εβαζα ¤250/μηνα = 72 μηνες = 6 χρονια [πολλα ειναι]

ΑΛΛΑ

να το κανω ετσι [για να μπορω να ανταπεξελθω 100% καθε μηνα και να μην πνιγομαι, καθως δεν εχω βοηθεια απο γονεις και παιρνω ¤800/μηνα] και οποτε μπορω να δινω τα διπλασια, δλδ ¤500 για να ξεχρεωνω πιο γρηγορα, καθως δε θελω να πληρωνω μια ζωη.

ολες οι γνωμες αποδεκτες!! :)

Φιλε μου θα σου πρότεινα να πας σε ενα αλλο πιο φτηνό αυτοκίνητο, και απο οτι συμπεραίνω απο τα 800ευρω που παίρνεις μάλλον είσαι αρκετά νεος και θα εχεις και αργότερα παρόμοιες και καλύτερες ευκαιρίες στην ζωη σου. Τι θα κάνεις μετα με 500ευρω τον μήνα ή ακόμα χειρότερα με 300ευρω ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!!!

Εδιτ

Ασε που κάνεις λάθος στον υπολογισμό των δόσεων ΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΕΞΟΔΑ ΔΑΝΕΙΟΥ κλπ θα στα χαρίσουν αυτα τα 5000-6000χλρικα επειδη είσαι ωραίος και θα σε ερωτευτούν :D

ΚΑΙ ΤΟ GOLF KALO EINAI :D

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Να σε βοηθήσω λίγο ακόμη isspro. Αν σου είπε 7,9 τελικό σημαίνει πως θα έχεις δόση:314¤ και αν το 7,9 δεν είναι το τελικό επιτόκιο πρέπει να υπολογίσεις και την εισφορά 0,6 τότε το επιτόκιο πάει ατο 8,5 που σημαίνει 320¤ περίπου.

Είναι λίγο ακριβό σαν αυτοκίνητο και με 800¤ το μήνα θα χρειαστούν θυσίες. Κ μια συμβουλή απο εμένα, αν το πάρεις τελικά με δάνειο φρόντισε να ασφαλίσεις το δάνειο, θα σου κοστίσει ούτε 5¤ το μήνα και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι και αν γίνει θα είσαι καλυμένος!

Link to comment
Share on other sites

το επιτοκια 7.9 μου ειπαν οτι ειναι στεθερο. επισης να τονισω [καθως δεν ενημερωσα σωστα] οτι τα σιγουρα μηνιαια εσοδα απο σεπτεβρη θα ειναι ¤945.

και λεω εγω τωρα:

να δωσω ¤10.000 να μεινουν "βαρια" 20.000 [για καθε εριπτωση] +τοκους

αρα για 72 δοσεις βγαινει ¤278/μηνα

για 36 δοσεις βγαινει ¤556/μηνα

945-556=389 υπολοιπο να περασω τον μηνα. γενικα ειναι λιγα αλλα ευτυχως ειμαι του σπιτιου γενικοτερα.

πριν 3 μηνες ηθελα fiesta και οπως σουλατσαριζα στις αντιπροσωπεις επεσα στη VW και στο scirocco [με ηλιοροφη]. εκει εμεινα και ανατριχιασα.

οποτε σκεφτηκα να κανω υπομονη, οικονομιες, 2η δουλεια part time και να μαζεψω οτι μπορω για να πετυχω το στοχο και σε αυτη τη ζωη αλλα και να εχω επιτελους ενα δικο μου αμαξι, γιατι με συγκοινωνιες ή το τουτου της μανας δουλεια δε γινεται. δυστυχως δεν εχω και κανενα αλλο να πουλουσα αλλα τι να κανεις. ολοι απο καπου ξεκινανε. εγω απλως ξεκιναω αποτομα.

το κακο δεν ειναι τοσο τα λεφτα και οι δοσεις και και και. αλλα η γκρινια της κοπελας μου η οποια θελει να σπιτωθουμε σε 3 χρονια [καθως ειμαστε ηδη 3 μαζι] και να βαλουμε πλωρη για αλλες καταστασεις. ειμαστε 23 both αλλα εκεινη ειναι αγγλια για μεταπτυχιακο και εγω εδω ελλαδα και ονοιρευομαι αμαξια και βολτιτσες. τι να πω. το αμαξι μενει και δε σε αφηνει ποτε [συναισθηματικα, μηχανικα μπορει].

συγνωμη αν σας κουρασα με τη "ζωη μου".

θα ηθελα να μαθω για το παρακατω αν ξερει καποιος να μου πει τι σημανει ακριβως γιατι με τα τραπεζικα δεν εχω ασχοληθει σε τετοιο βαθμο.

Κ μια συμβουλή απο εμένα, αν το πάρεις τελικά με δάνειο φρόντισε να ασφαλίσεις το δάνειο, θα σου κοστίσει ούτε 5¤ το μήνα και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι και αν γίνει θα είσαι καλυμένος!
Link to comment
Share on other sites

Το 7,9 μπορεί να είναι σταθερό το θέμα είναι αν συμπεριλαμβάνει την εισφορά που είναι 0,6 ή όχι.Αν δεν την περιλαμβάνει τότε το επιτόκιο γίνεται 8,5 και είναι σταθερό.

Οι τιμές που σου είπα είναι υπολογισμένες με πρόγραμμα αντιστοιχο με αυτό που χρησιμοποιούν στις τράπεζες.¶ρα οι δόσεις είναι όπως στις αναφέρω στο παραπάνω post.

Η ασφάλεια του δανείου είναι για όσους έχουν σταθερή δουλειά και όχι με σύμβαση και σε πέρίπτωση που κάποιος χάσει τη δουλειά του μπορεί και πληρώνεται το δανειο μέσω της ασφάλειας έως και δυο χρόνια. Δεν ξέρω αν το κάνουν όλες οι τράπεζες αυτό όμως.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Πάντως αν θέλεις να κάνεις οικογένεια θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις κάτι πιο οικογενειακό (πχ tiguan). To scirocco θεωρω πως δεν κάνει για να κανεις οικογενεια! Είναι γκομενοπαγίδα!!!!!!!!!!!! :D;):D

Edited by tassos_th
Link to comment
Share on other sites

εισφορα = ?

Οι τιμές που σου είπα είναι υπολογισμένες με πρόγραμμα αντιστοιχο με αυτό που χρησιμοποιούν στις τράπεζες.¶ρα οι δόσεις είναι όπως στις αναφέρω στο παραπάνω post.

εχεις δικιο, γιατι δεν προσθεσα τον τοκο.

Η ασφάλεια του δανείου είναι για όσους έχουν σταθερή δουλειά και όχι με σύμβαση και σε πέρίπτωση που κάποιος χάσει τη δουλειά του μπορεί και πληρώνεται το δανειο μέσω της ασφάλειας έως και δυο χρόνια. Δεν ξέρω αν το κάνουν όλες οι τράπεζες αυτό όμως.

σταθερη εχω. δλδ αν μεινω χωρις δουλεια, 1)ποια ασφαλεια θα πληρωνει? 2)θα πληρωνει κανονικα τη μηνιαια δοση? 3)επισης θα χρειαστει να της τα επιστρεψω?

Πάντως αν θέλεις να κάνεις οικογένεια θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις κάτι πιο οικογενειακό (πχ tiguan). To scirocco θεωρω πως δεν κάνει για να κανεις οικογενεια! Είναι γκομενοπαγίδα!!!!!!!!!!!!

αααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχα εχω λιωσει!!!!

αυτο ξαναπες το!!!

αφου σου λεω, κοιταζω το μελλον με η χωρις τη συγκεκριμενη γυναικα!!! η επιλογη ειναι δικη της... :D

Edited by isspro
Link to comment
Share on other sites

Η εισφορά είναι το 0,6 που αν δεν κάνω λάθος προστίθετε στο δάνειο υπέρ του κράτους κατι σαν φόρος.Αν κάποιος το ξέρει καλύτερα ας το διευκρινήσει.

Η ασφάλεια που σου λέω έχει να κάνει με το δάνειο και δεν έχει καμία σχεση με την ασφάλεια του αυτοκινητου.

1)Θα πληρώνει η ασφάλεια που έχει σχέση με το δάνειο

2)Θα πληρώνει κανονικότατα τη μηνιαία δόση έως και 24 μήνε καλύπτει στη δική μου περίπτωση

3)Δεν θα τα δωσω πίσω αν γίνει κάτι τέτοιο.

Τι ηλικία έχεις;Γιατί για χωρισμό σε βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν ειμαι ανεργος [μεχρι 2 χρονια πχ] τα πληρωνει η ασφαλεια που εχει σχεση με το δανειο [χαρη στα ξετρα ¤5 περιπου που προανεφερες].... καλη φαση

αν δε χρειαστει να τα δωσω αργοτερα ακομα καλυτερα αλλα προτιμω να εχω δουλεια και να τα δινω εγω :)

23 ειμαι!

αγαπιομαστε τασο!

αν ομως αρχισει τις κουτσουκιελες, θα γινει μαχη πρωτα μεγαλη, θα πεσουν κορμια και θα τη στειλω στη μανα της! μετα βγαινω με τον ανεμο εξω για τον επομενο σταθμο της ζωης μου ;)

Link to comment
Share on other sites

7,9 μου ειπε

αρα ?18.000?7.9%= ?19.422

?19.422/72-μηνες= ?269.75/μηνα

?539.5 για 36 μηνες

μπορω να το κανω εως 72μήνες ή οχι?

εχω παει και στον παζαροπουλο στη Ν. Ιωνια και στην κοσμοκαρ στη Ν. Φιλαδελφεια και λενε για 7.9% επιτοκιο

Δεν είναι τόσο απλός ο υπολογισμός της δόσης. Αν πχ. το ποσό είναι 18.000 και το επιτόκιο 7.9% σταθερό, τότε τα επιπλέον χρήματα που θα πληρώσεις σε τόκους είναι 18.000x7.9% + (το υπόλοιπο ποσό που μένει τον δεύτερο χρόνο από τις δόσεις του πρώτου χρόνου)x7.9% + (το υπόλοιπο ποσό που μένει τον τρίτο χρόνο από τις δόσεις του πρώτου & δεύτερου χρόνου)x7.9% + και ούτω καθέ εξής τον κάθε χρόνο.

Το συνολικό ποσό που βγαίνει όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται από τον αριθμό των δόσεων και διαιρείται με αυτόν και προστίθεται σε κάθε δόση για να πάρεις τελικά την τελική τιμή της δόσης που θα σου βγεί. Επομένως για τον υπολογισμό της δόσης το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις ειδικό πρόγραμμα για να αποφύγεις όλες αυτές τις πολύπλοκες πράξεις.

Όπως καταλαβαίνεις η δόση θα σου βγεί πολύ μεγαλύτερη από όσο υπολογίζεις και θα αποκλίνει περισσότερο όσο πιο πολλές δόσεις βάλλεις.

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι περίπου 5 ¤ το μήνα φίλε isspro. Μικρός είσαι να σκέφτεσαι ακόμη για γάμο!

Ο σοφός λαός μας ξέρεις τι λέει;

"Ένας άντρας πρέπει να έχει παρελθόν και μια γυναίκα μέλλον!"

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι περίπου 5 ¤ το μήνα φίλε isspro. Μικρός είσαι να σκέφτεσαι ακόμη για γάμο!

Ο σοφός λαός μας ξέρεις τι λέει;

"Ένας άντρας πρέπει να έχει παρελθόν και μια γυναίκα μέλλον!"

Αυτό το είπε ο Oscar Wilde όμως το είπε ανάποδα. :)

"I like men who have a future, and women who have a past.", Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

xaxa ωραια τα λετε παιδια!

στο θεμα μας ομως. επειδη προγραμμα τετοιο δεν εχω. μπορει καποιος να μου βγαλει ενα συνολο δοσεων για 72 και 36 δοσεις με ολα τα επιτοκια που προφανως θα υπαρχουν να αρχισω να κανω υολογιμους και εγω?

σρυ και παλι για την ταλαιπωρια και σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας και τις αμεσες απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.