Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω διαβάσει εκτενώς για τα ledακια τόσο του εσωτερικού χώρου όσο και τα της πινακίδας και καθρεπτών...

Η ερώτηση μου αφορά για την πινακίδα και των καθρεπτών (αυτό διστάζω είναι αλήθεια να το προχωρήσω γιατί ο καθρέπτης είναι λίγο πιο δύσκολος)

 

Απόσα διάβασα χρειαζόμαστε led με can w5w , βρήκα αυτές http://www.ebay.de/itm/2x-5-LED-SMD-5050-Widerstand-W5W-T10-Glassockel-Stecksockel-Innneraumbeleuchtung-/221317518333
τους έστειλα βέβαια και ερώτηση αν ταιριάζουν και περιμένω απάντηση... θα χρειαστώ και κάτι άλλο ; καλώδιο - αντάπτορα , απότι γράφουν είναι plug&play και χωρίς obd error...
Ρώτησα επίσης και αυτούς http://www.ledperf.co.uk/pack-led-license-plate-6000k-pure-white-for-volkswagen-golf-6-p-1209.htmlαλλά αυτό που μου προτείνουν είναι λίγο ακριβό νομίζω...

 

Ευχαριστώ.
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω διαβάσει εκτενώς για τα ledακια τόσο του εσωτερικού χώρου όσο και τα της πινακίδας και καθρεπτών...

Η ερώτηση μου αφορά για την πινακίδα και των καθρεπτών (αυτό διστάζω είναι αλήθεια να το προχωρήσω γιατί ο καθρέπτης είναι λίγο πιο δύσκολος)

 

Απόσα διάβασα χρειαζόμαστε led με can w5w , βρήκα αυτές http://www.ebay.de/itm/2x-5-LED-SMD-5050-Widerstand-W5W-T10-Glassockel-Stecksockel-Innneraumbeleuchtung-/221317518333

τους έστειλα βέβαια και ερώτηση αν ταιριάζουν και περιμένω απάντηση... θα χρειαστώ και κάτι άλλο ; καλώδιο - αντάπτορα , απότι γράφουν είναι plug&play και χωρίς obd error...

Ρώτησα επίσης και αυτούς http://www.ledperf.co.uk/pack-led-license-plate-6000k-pure-white-for-volkswagen-golf-6-p-1209.htmlαλλά αυτό που μου προτείνουν είναι λίγο ακριβό νομίζω...

 

Ευχαριστώ.

 

Σωστά ψάχνεις, W5W θέλεις και να είναι canbus error. Τα δεύτερα είναι ακριβά γιατί σου δίνει μαζί και το φωτιστικό σώμα, κάτι που δεν χρειάζεσαι. Εσύ μόνο led πρέπει να αλλάξεις για την πινακίδα και όχι να αλλάξεις ολόκληρο το φωτιστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ redchampion , της πινακίδας φαίνεται απλή η αντικατάσταση, για τους καθρέπτες είναι ζόρικο αποτι είδα.. θα τα παραγγείλω μαζί με του εσωτερικού φωτισμού και βλέπουμε, ξαναρωτάω πάλι αν είναι :p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ redchampion , της πινακίδας φαίνεται απλή η αντικατάσταση, για τους καθρέπτες είναι ζόρικο αποτι είδα.. θα τα παραγγείλω μαζί με του εσωτερικού φωτισμού και βλέπουμε, ξαναρωτάω πάλι αν είναι :p

Είναι πολύ εύκολο.... βάλε μια φωτογραφία της πλαφονιέρας να στα εξηγήσω βήμα-βήμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου :)  Για την πλαφονιέρα έχω δει βιντεακι, εχει 2-3 σημεια που πρεπει να προσέξεις... όταν λέω καθρέπτες εννοώ τον φωτισμό περιμετρικά του αυτοκινήτου
https://www.google.gr/search?q=golf+vi+led+spiegel&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIiYnTxf_7yAIVxRsPCh3hQAbf&biw=1920&bih=920#imgrc=lKQLNKrxYn9WHM%3A

που πρέπει να βγάλεις κρύσταλλο , να ξεβιδώσεις και να ξεκουμπώσεις όλο σχεδόν τον καθρέπτη... εδώ έχει την διαδικασία: http://www.motor-talk.de/blogs/miwi-s-blog/golf-vi-umfeldbeleuchtung-umbau-auf-led-t3596520.html

 

Προσπάθησα να τα παραγγείλω από ebay αλλα μου χρεώνει 3 φορές μεταφορικά ενώ λέει ότι για κάθε επιπλέον ειδός είναι δωρεάν (δεν ξέρω πολύ καλα γερμανικά για τις επιπλέον επιλογές που βγάζει στο κουβαδάκι)

Θα το δω και το βράδυ

 

σε ευχαριστώ και πάλι

Edit: 23/11/2015 ... αφού έβγαλα άκρη και του έδωσα να καταλάβει τι θέλω, τελικά τα παρήγγειλα 8 Νοεμβρίου ... περίμενα περίμενα ... τίποτα... του στελνω μήνυμα προχθές απαντάει ότι εστάλησαν 9 Νοεμβρίου.... (μέχρι χθες η παραγγελία δεν εμφανιζόταν στη σελίδα των ΕΛΤΑ...) τελικά έφθασαν σήμερα το πρωί!!!!! στην Αθήνα ... άντε να δούμε Θεσσαλονίκη πότε θα ερθουν...

Edited by BTH
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω βάλει λεντάκια στις πλαφονιερες και όταν το Κλείδωνα το αυτοκίνητο σβήναμε τελείως σήμερα μου έπεσε η μπαταρία κ παρατήρησα ότι ενώ το κλειδώνο αυτά συνεχίζουν να είναι ελάχιστα αναμμένα γιατί;

Είναι ο λόγος που που έπεσε η μπαταρία;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.εχω βάλει λεντάκια στις πλαφονιερες και όταν το Κλείδωνα το αυτοκίνητο σβήναμε τελείως σήμερα μου έπεσε η μπαταρία κ παρατήρησα ότι ενώ το κλειδώνο αυτά συνεχίζουν να είναι ελάχιστα αναμμένα γιατί;

Είναι ο λόγος που που έπεσε η μπαταρία;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον μία λάμπα με αντίσταση για να μπορεί να πάρει εντολή το ρελε

kostas

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα παρατηρήσει όταν το έβαλα κ όταν Κλείδωνα το αυτοκίνητο σβήνανε τελείως!

Το ότι τώρα δεν σβήνουν μήπως είναι ενδείξει ότι ο εγκέφαλος δεν μπαίνει σε sleep mode από κάποια διαροοι ρεύματος που έχω από άλλου;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες,

Επειδή εχω μπερδευτεί λιγάκι….Έχω ενα Golf VI και θέλω να αλλάξω όλα τα λαμπάκια με led στο εσωτερικό στις πλαφονιέρες και τα λαμπάκια στην πινακίδα πίσω.

Έχω παραγγείλει από το ebay Τ10 led 5W σαν αυτά για  να τα βάλω στις πλαφονιέρες.Ειναι εντάξει?Θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Επίσης στις λάμπες της πινακίδας τι ακριβώς πρέπει να παραγγείλω?

Ευχαριστώ…..

 

t10-5w-501-capless-xenon-5-smd-led-instrument-illumination-bulbs-pair.-t2700210-2500095-t0301-13378-p.jpg

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τα led στην πινακιδα και μου εκαψε σημερα ασφαλεια επιδη εβαλα 39mm επανω και δεν πολυ χωραγαν και θελει πισω 36mm για την πινακιδα αυριο θα δουμε που θα παρω 5A που φωραει να δουμε  η δευτερη δεν κανει και πρεπει να ειναι και με 36mm 3 smd εμενα που εχει 6 αυριο θα βγαλω φωτο πως φωτηζει η πινακιδα του golf 4

festoon_6smd_cb_5630_36mm_a.jpg

festoon_6smd_5050_canbus_a_jpye-ji 39mm2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα , μπορείτε να μου πείτε τι τύπος λάμπας μπαίνει στο εσωτερικό golf 6 πλαφονιερα , σκιαστρα , ντουλαπακι , πορτ μπαγκαζ ; Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by Nektarios32
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.