Jump to content
the_phantom_boy

Οπτικές βελτιώσεις σε Polo 9n3...

Recommended Posts

Παιδιά, έχω το Polo 9n3 1200cc...

Είναι το πιο "μικρό" μοντέλο... (νομίζω το είδα κάπου σαν "Young")

Θέλω να κάνω μερικές "οπτικές" και "ακουστικές" βελτιώσεις...

Είδα πολλά και διάφορα threads με πολλές προτάσεις...

Μέχρι που έχασα την μπάλα μετά απο 3 ώρες ψάξιμο... :lol:

Μπορείτε να μου πείτε συγκεντρωμένα σε αυτό το thread, τι προτείνετε να κάνω στο Polάκι μου?!

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα Angel Eyes... όσον αφορά τον φωτισμό...

Δεν σκοπεύω να αλλάξω ζάντες/λάστιχα (πιο φαρδιά), γιατί είναι που είναι 1200 και δεν τραβάει με πολύ βάρος...

Αν βάλω και μεγαλύτερα λάστιχα, θα κόψει πολύ... σωστά!?

Επίσης, σαν γνήσιος κομπιουτεράκιας που είμαι, θέλω να ασχοληθώ με τον "προγραμματισμό" του αυτοκινήτου...

Ξέρετε σίγουρα πιο καλώδιο θα κάνει για το συγκεκριμένο μοντέλο?! (μάλλον θα κάνω παραγγελία απο eBay...)

Για τις ακουστικές βελτιώσεις, θα ήθελα κάτι σε ένα χαμηλών τόνων "τσφφφ" όταν γαργαλάω το γκάζι...

Πολύ απλά πράγματα, όσον αφορά τον ήχο...

Υ.Γ.

Οτι άλλες info θέλετε για το όχημα, πείτε μου...

Υ.Γ.2

Και... μην βαράτε τον noob! Θα έλεγα πως είμαι "άσχετος" με το θέμα "αυτοκίνητο"... :lol:

Απλά κάποια στιγμή καλό να μάθω 5-10 πράγματα παραπάνω... :huh:

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμο...angel

και επειδη ειμαι κατα των αφτερ κσενων (δεν θελω σχολια.....μην βγουμε οφφ :angry: ) philips

εδιτ...μετα προσεξα οτι μιλαμε για ηχο μονο μηχανης....:απο ηχο...ειμαι ασχετος....αλλα μου αρεσει αυτο...(αν δεν εχεις το μαμα παιχτη...) pioner (απλα μου αρεσει...παει και με το χρωμα του φωτισμου στο αμαξι...απο αποδοση δεν ξερω και οπως ειπα δεν τρελαινομαι να μαθω....αν δεν ειχα το μαμα θα το εβαζα παντως)

απο προγραμμα ...δεν νομιζω να βρεις κατι...για το 1200αρι

απο εξατμιση...δεν ξερω...(παντως αν εισαι εντος εγγυησης ...περιμενε καλυτερα να τελιωσει)

απο αεροτομες κτλ....ριξε μια ματια εδω...σποιλερ...υπαρχουν βεβαια και τα μαμα αλλα κοστιζουν πολυ...παρα πολυ... :angry:

οσο για ρυθμισεις εγκεφαλου....βαγκ κομ απο εμπαι....

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το Polo 9n3 1200cc...

Είναι το πιο "μικρό" μοντέλο... (νομίζω το είδα κάπου σαν "Young")

Θέλω να κάνω μερικές "οπτικές" και "ακουστικές" βελτιώσεις...

Είδα πολλά και διάφορα threads με πολλές προτάσεις...

Μέχρι που έχασα την μπάλα μετά απο 3 ώρες ψάξιμο... :blink:

Μπορείτε να μου πείτε συγκεντρωμένα σε αυτό το thread, τι προτείνετε να κάνω στο Polάκι μου?!

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα Angel Eyes... όσον αφορά τον φωτισμό...

Δεν σκοπεύω να αλλάξω ζάντες/λάστιχα (πιο φαρδιά), γιατί είναι που είναι 1200 και δεν τραβάει με πολύ βάρος...

Αν βάλω και μεγαλύτερα λάστιχα, θα κόψει πολύ... σωστά!?

Επίσης, σαν γνήσιος κομπιουτεράκιας που είμαι, θέλω να ασχοληθώ με τον "προγραμματισμό" του αυτοκινήτου...

Ξέρετε σίγουρα πιο καλώδιο θα κάνει για το συγκεκριμένο μοντέλο?! (μάλλον θα κάνω παραγγελία απο eBay...)

Για τις ακουστικές βελτιώσεις, θα ήθελα κάτι σε ένα χαμηλών τόνων "τσφφφ" όταν γαργαλάω το γκάζι...

Πολύ απλά πράγματα, όσον αφορά τον ήχο...

Υ.Γ.

Οτι άλλες info θέλετε για το όχημα, πείτε μου...

Υ.Γ.2

Και... μην βαράτε τον noob! Θα έλεγα πως είμαι "άσχετος" με το θέμα "αυτοκίνητο"... :cry:

Απλά κάποια στιγμή καλό να μάθω 5-10 πράγματα παραπάνω... :D

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων...

Το τσσσφ και το προγραμμα απο δυσκολα εως αδυνατον να τα εχεις!Το Tσσγ τα κανουν τα turbo και προγραμμα για 1200 δν νομιζω να εχει βγαλει κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το Polo 9n3 1200cc...

Είναι το πιο "μικρό" μοντέλο... (νομίζω το είδα κάπου σαν "Young")

Θέλω να κάνω μερικές "οπτικές" και "ακουστικές" βελτιώσεις...

Είδα πολλά και διάφορα threads με πολλές προτάσεις...

Μέχρι που έχασα την μπάλα μετά απο 3 ώρες ψάξιμο... :rolleyes:

Μπορείτε να μου πείτε συγκεντρωμένα σε αυτό το thread, τι προτείνετε να κάνω στο Polάκι μου?!

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα Angel Eyes... όσον αφορά τον φωτισμό...

Δεν σκοπεύω να αλλάξω ζάντες/λάστιχα (πιο φαρδιά), γιατί είναι που είναι 1200 και δεν τραβάει με πολύ βάρος...

Αν βάλω και μεγαλύτερα λάστιχα, θα κόψει πολύ... σωστά!?

Επίσης, σαν γνήσιος κομπιουτεράκιας που είμαι, θέλω να ασχοληθώ με τον "προγραμματισμό" του αυτοκινήτου...

Ξέρετε σίγουρα πιο καλώδιο θα κάνει για το συγκεκριμένο μοντέλο?! (μάλλον θα κάνω παραγγελία απο eBay...)

Για τις ακουστικές βελτιώσεις, θα ήθελα κάτι σε ένα χαμηλών τόνων "τσφφφ" όταν γαργαλάω το γκάζι...

Πολύ απλά πράγματα, όσον αφορά τον ήχο...

Υ.Γ.

Οτι άλλες info θέλετε για το όχημα, πείτε μου...

Υ.Γ.2

Και... μην βαράτε τον noob! Θα έλεγα πως είμαι "άσχετος" με το θέμα "αυτοκίνητο"... :lol:

Απλά κάποια στιγμή καλό να μάθω 5-10 πράγματα παραπάνω... ;)

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων...

τα angel eyes επειδή τα έχω βάλει λένε παρά πολύ αλλά μαζί με κιτ xenon OXI λάμπες τύπου xenon η το κανείς σωστά η όχι!! τώρα το να ακούς τσφφ όταν πατάς γκάζι είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο για τον 1.2 κινητήρα! βαλε ένα βαρελάκι τις bmc κ ένα τελικό κ θα σου αρέσει ο ήχος όταν πατάς γκάζι άλογα μην περιμένεις να πάρεις! αν κ 1.2 θα έβαζα μια 15 ζάντα δεν πρόκειται να σου κόψει έτσι για να ομορφύνει λίγο μαζί με τα angel αν έχεις φιμε ακόμα καλύτερα κ θα έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα!! το κόστος δεν είναι δραματικό ανάλογα πως το βλέπει ο καθένας!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις...

Όταν λέω: "θέλω να ασχοληθώ με τον "προγραμματισμό" του αυτοκινήτου"...

δεν εννοώ να του κάνω πατέντες και διάφορα περίεργα, με σκοπό να ανεβάσω επιδόσεις...

Αναφέρομαι σε πολύ απλά πράγματα, του τύπου να κλειδώνουν οι ασφάλειες πάνω απο τα 20χιλ, να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ το ABS όποτε θέλω (κόντεψα να τρακάρω άπειρες φορές), να κάνω έναν τυπικό έλεγχο όταν βλέπω μικροπροβλήματα (συγκεκριμένα κόλλημα των ηλεκτρικών τζαμιών)

Όσον αφορά το "τσφφφφ"...

Κάτι σε φιλτροχοάνη? Πάλι μιλάμε για κάτι απλό...

Ή μήπως η φιλτροχοάνη είναι για να μόνο για τις περιπτώσεις που θέλουμε να "μουγκρίζει" το αμάξι?

Όσον αφορά τα Angel Eyes, σε ποια αναφέρεσαι ReApEr?

FKFSVW031.jpg

yk89kda1si30i1dretlt.jpg

reyyw07iqgrgq5k9ib9p.jpg

Τα πρώτα αν δεν κάνω λάθος, έχουν κάτι σαν "ledάκια" στο φρύδι?

Υπόψην πως το Polo μου είναι αυτό:

vw_polo_03_big.jpg

(χωρίς τις ζάντες, έχει τάσια, με μαύρους καθρέφτες αντί για μπλέ και χωρίς τα προβολάκια)

Θα δείχνουν καλά τα μαύρα Angle Eyes...?

Υ.Γ.

Και τέλος σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως θα κερδίσω άλογα, από ότι και να κάνω...

Δεν θέλω να κάνω τις αλλαγές για αυτό... Απλά λίγη ομορφιά παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλε...

λοιπόν μονο και μονο για να ομορφύνει εξωτερικά μπορείς να βάλεις φιμέ τζαμια, angel eyes και σκούρα (από 16V η gti??) τα πίσω, μια ωραία ζάντα του γούστου σου, μια αεροτομή (όχι τίποτα τρελό ;) )... για ήχο τι να σου πω βάλε ένα φίλτρο ελεύθερο και ένα τελικό και κάτι θα ακουστεί δεν μπορεί και μπορεί να κερδίσεις και......... ένα άλογο tongue.gif

α επίσης για πρόγραμμα αλήθεια κάπου έπεσε το μάτι μου πριν λίγες μέρες αν ενδιαφέρεσαι πες μου να το ξαναβρώ έχει απότι είδα ακόμα και για 1.0 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και κάτι άλλο...

Είναι εύκολο να αλλάξω π.χ. τα φανάρια μόνος μου?!

Απλά είναι βιδωμένα πάνω στο πλαίσιο, ή θέλει ιστορία για να βγούν?!

Και σε περίπτωση που είναι ιστορία... επειδή είμαι απο περιοχή Γιαννιτσών, γνωρίζετε κάποιον αξιόλογο "φαναροβγάλτη" στην περιοχή?!

Υ.Γ.

spiros23, όταν λες πρόγραμμα, τι ακριβώς εννοείς?

Σα να λέμε, αλλάζει το software του εγκεφάλου?!

Και επίσης... ξέρει κάποιος ακριβώς ποιον τύπο καλωδίου χρειάζομαι για το POLO?!

Μην παραγγείλω απο eBay, κάποιο που στην τελική θα είναι άχρηστο...

Υ.Γ.2

ReApEr, μην ξεχνάμε πως η απίστευτη αυτοκινητάρα μου, είναι χρώματος μπλέ!

Θα "δέσει" ωραία το μπλέ με τα μαύρα "μάτια"?!

Υ.Γ.3

Φιμέ χρώματος?!

Ίδιο χρώμα με το αμάξωμα, ή κάτι σε μαυράκι?!

Υ.Γ.4 (και τελευταίο ελπίζω)

Υαλοκαθαριστήρες απο αντιπροσωπία, 40 euro οι μπροστά και 8 euro ο πίσω?!

Είναι τρελές οι τιμές (τουλάχιστον για τους μπροστά)? ή έτσι μου φαίνεται εμένα?!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και κάτι άλλο...

Είναι εύκολο να αλλάξω π.χ. τα φανάρια μόνος μου?!

Απλά είναι βιδωμένα πάνω στο πλαίσιο, ή θέλει ιστορία για να βγούν?!

Και σε περίπτωση που είναι ιστορία... επειδή είμαι απο περιοχή Γιαννιτσών, γνωρίζετε κάποιον αξιόλογο "φαναροβγάλτη" στην περιοχή?!

Υ.Γ.

spiros23, όταν λες πρόγραμμα, τι ακριβώς εννοείς?

Σα να λέμε, αλλάζει το software του εγκεφάλου?!

Και επίσης... ξέρει κάποιος ακριβώς ποιον τύπο καλωδίου χρειάζομαι για το POLO?!

Μην παραγγείλω απο eBay, κάποιο που στην τελική θα είναι άχρηστο...

Υ.Γ.2

ReApEr, μην ξεχνάμε πως η απίστευτη αυτοκινητάρα μου, είναι χρώματος μπλέ!

Θα "δέσει" ωραία το μπλέ με τα μαύρα "μάτια"?!

Υ.Γ.3

Φιμέ χρώματος?!

Ίδιο χρώμα με το αμάξωμα, ή κάτι σε μαυράκι?!

Υ.Γ.4 (και τελευταίο ελπίζω)

Υαλοκαθαριστήρες απο αντιπροσωπία, 40 euro οι μπροστά και 8 euro ο πίσω?!

Είναι τρελές οι τιμές (τουλάχιστον για τους μπροστά)? ή έτσι μου φαίνεται εμένα?!

θέλει ξήλωμα ο προφυλακτήρας για να βάλεις τα angel eyes άμα πιάνει το χέρι σου κάντο μόνος σου αλλά καλύτερα να πας σε ένα μαγαζί που να ξέρουν να τα βάλουν! το πρόγραμμα είναι επαναπρογραμματισμος τις χαρτογράφησης! καλύτερα μαύρα angel κ μαύρα φιμε εφόσον είναι μπλε θα κάνει ωραία αντίθεση γνώμη μου πάντα τώρα εσύ διαλέγεις ότι θέλεις!

th_DSC00070.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

spiros23, όταν λες πρόγραμμα, τι ακριβώς εννοείς?

Σα να λέμε, αλλάζει το software του εγκεφάλου?!

κάτι τέτοιο φιλε μου επαναπρογραμματισμός του εγκεφαλου με το οποιο έχεις καλύτερες επιδόσεις. πχ. για το δικό μου το 1.4 υπόσχεται και καλά +13 άλογα και 2 κιλά ροπής νομίζω επιπλέον

επίσης και εγώ σύμφωνο ότι θα κάνει ωραία αντίθεση με αυτό το χρωματάκι τα μαύρα angel και τα φιμέ τα πίσω, γούστα είναι αυτά όμως :)

Υ.Γ.

ακριβοί οι υαλοκαθαριστήρες εγώ προσωπικά τους παίρνω πολύ πιο φτηνά εκτος αντιπροσωπείας όμως

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση και γω μιας και είμαι και γω κάτοχος του 9ν3 και ενδιαφέρομαι για angel eyes ,έχουν στην αντιπροσωπεία?βάζουν δλδ εκει?

δεν νομιζω....

να τα πουλανε δεν υπαρχει περιπτωση...

να στα περασουν μπορει να το δεχτουν αλλα με λιγες πιθανοτητες.....

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση και γω μιας και είμαι και γω κάτοχος του 9ν3 και ενδιαφέρομαι για angel eyes ,έχουν στην αντιπροσωπεία?βάζουν δλδ εκει?

από το e-bay μπορείς να τα πάρεις η από μαγαζί που να τα φέρνει!! τωρα στην αντιπροσωπεία δεν ξερω αν θα στα βαλουν αλλα κ να δεχτουν θα σε γδαρουν!!

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν ξερω τι γινεται με την εγγυηση , δεν θελω να τη χασω tongue.gif και δεν ξέρω τι σόι δουλειά θα κάνουν έξω

Την εγγύηση δεν την χάνεις αν αλλάξεις φανάρια! Απλώς αν πάθουν κάτι δεν φέρουν ευθύνη στην αντιπροσωπεία! αμα πας σε καποιον που ξερει θα στα βαλει σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα guide πρόχειρο για βγάλσιμο προφυλακτήρα στο 9N3?

Είμαι διατεθειμένος να το κάνω μόνος μου, αλλά προτιμώ να έχω και ένα guide για σιγουριά...

Τους υαλοκαθαριστήρες, όταν λες τους παίρνεις εκτός αντιπροσωπείας, απο που εννοείς?!

Γιατί στην περιοχή που είμαι (Ν.Πέλλης) κανείς δεν έχει για POLO 9N3...

?Έχει, λέει, περίεργο κούμπωμα και δεν φέρνω απ' αυτούς?...

Και σε τι τιμή τους βρίσκεις?!

Τα Angle Eyes, έχουν και λάμπες ενσωματωμένες? ή είναι απλά το "κέλυφος" και βάζω τις τωρινές λάμπες?

(όταν λέτε projector, εννοείτε πως μπορούν να τα χαμηλώσω από το "μαμά" διακοπτάκι?)

Και όσον αφορά την εγγύηση των Angle Eyes, τι παίζει?

Aν αποφασίσω να βάλω Xenon, θέλει τρυπήματα κ.τ.λ.? ή μπαίνουν απλά?

(chp, η διαφορά που θα δω με τις λάμπες που προτείνεις είναι τα 3 χρώματα, ή και κάτι άλλο?)

Όσον αφορά τον προγραμματισμό του εγκεφάλου...

Φαντάζομαι πως η διαδικασία είναι κάτι σαν το BIOS Update στους υπολογιστές και έχει τους ίδιους κινδύνους...

Οπότε και αν "χτυπήσει" πάνω στο update, τι μπορούμε να κάνουμε?!

Υ.Γ.

Όσον αφορά τον εσωτερικό ήχο του οχήματος, έχω ένα DVD/TV/RADIO/SD/GPS/camera_ οπισθοπορείας/κ.τ.λ. player, με συρόμενη οθόνη...

Νομίζω πως είμαι καλυμμένος... :-P

Και η εγγύηση των 2 χρόνων, έληξε τον Νοέμβριο που μας πέρασε... Οπότε είμαι free να το γαργαλίσω όσο θέλω...

Υ.Γ.2

Ξέρω... πολλές ερωτήσεις... αλλά αλλιώς δεν μαθαίνεις! :-P

Ευχαριστώ ξανά, όσους ασχολούνται... :-)

Edited by the_phantom_boy
Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι λαμπες της philips...αυτες οπως και μια αλλη σειρα η extreme power ειναι απλες λαμπες αλλα λιγο καλυτερης φωτινοτητας....

ειμαι κατα των αφτερ κσενων γενικα ,για αυτο και δεν θα τα προτινα...(αλλα ας μην φυγουμε οφφ τοπικ)

το εχω ψαξει αρκετα το θεμα...θα βρω κατι λινκ να ανεβασω...

παντως απο τη λυση λαπτηρων απλων...πανε ή σε φιλιπς ή σε οσραμ...

το κολπακι με τις ασφαλειες ειναι ευκολο....(μου το εκαναν στην αντιπροσωπεια... <_< ) και θα βρεις στο φορουμ απο τα παιδια που εχουν ασχοληθει...πως γινεται...ειναι πολυ ευκολο...

προτζεκτορας ειναι το φαναρι με το στρογγυλο το γλομπο...για να καταλαβεις...

s_optic_ngr_ngs_tmb.jpg

(το 2ο ειναι προτζεκτορας)

αν βαλεις τα ανγκελ θα δουλευει κανονικα το διακοπτακι χαμηλωματος...δεν εχει σχεση....

λαμπες μπορει να εχουν δωρο τα φαναρια αλλιως βαζεις ή αλλες καλυτερες...ή τις ιδιες...!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το άφησα το θεματάκι μου για λίγες μέρες...! ΠΟΛΥ δουλειά... :-(

Υπάρχει κάποιο ελληνικό site που να έχει 15άρες ζάντες, έτσι για να ρίξω μια ματιά?!

(τώρα φοράω 165/70 R14)

Πόσο θα "κόψει" το αμάξι, αν τελικά του βάλω τις 15άρες?

Υ.Γ.

Και να υπενθυμίσω την ερώτηση για το καλώδιο...

Επειδή τα καλώδια έχουν διαφορετικές versions και απο τι διάβασα, δεν "κάθονται" όλα στο POLO...

Ξέρει κάποιος ακριβώς τον τύπο του καλωδίου?!.

και... ReApEr... μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις και μια εικόνα του car σου+angel eyes, τραβηγμένη ημέρα?

Θέλω να δω πως φαίνονται τα μαύρα, την ημέρα...

Ευχαριστώ...

Edited by the_phantom_boy
Link to comment
Share on other sites

εδώ μπορείς να δείς το πόσο σου κόβει η κάθε διάσταση σε σχέση με την αρχική διάσταση http://www.to4x4.gr/html/site/aux/tyrecalc.html

Link to comment
Share on other sites

εδώ μπορείς να δείς το πόσο σου κόβει η κάθε διάσταση σε σχέση με την αρχική διάσταση http://www.to4x4.gr/html/site/aux/tyrecalc.html

Στο "Η μεταβολή αυτή αντιστοιχεί:" κοιτάω για να δω την διαφορά?

Απο 165/70 14, τα έβαλα σε 165/65 15 και η μεταβολή είναι 1.49454%...

Δηλαδή θα χάσω περίπου 1.5% απο την αρχική απόδοση του οχήματος?

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν είναι πολύ μεγάλη η διαφορα. η μεταβολή αυτή είναι τις συνολικής διαμέτρου. αν σκεφτείς ότι εγώ ήδη εδώ και 2 χρονια περίπου έχω από 195/45 αλλάξει σε 195/50 και έχω 3,5% μεταβολή και..... μια χαρά είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Στο "Η μεταβολή αυτή αντιστοιχεί:" κοιτάω για να δω την διαφορά?

Απο 165/70 14, τα έβαλα σε 165/65 15 και η μεταβολή είναι 1.49454%...

Δηλαδή θα χάσω περίπου 1.5% απο την αρχική απόδοση του οχήματος?

Δεν θα χασεις αλλα θα κερδισεις, οταν θα γραφει 100 το ταχυμετρο θα πηγαινεις 101

η αποκλιση ειναι μηδαμινη...

Link to comment
Share on other sites

165 σε ζαντα...νομιζω λιγο χλωμο να βρεις....

ασε που δεν αξιζει τον κοπο....δεν θα δεις διαφορα μεγαλη...

πανε σε 185 καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έβαζα 195/55 σε 15άρα 1,49% μεταβολή τέλειο πάτιμα πολύ καλή άνεση και επιπλέων δεν θα χάσεις... + Θα δίχνει και τούμπανο ;)

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έβαζα 195/55 σε 15άρα 1,49% μεταβολή τέλειο πάτιμα πολύ καλή άνεση και επιπλέων δεν θα χάσεις... + Θα δίχνει και τούμπανο ;)

και εγω αυτο εχω....ειναι αρκετα καλη διασταση....

απλα ανεφερα το 185 λογω, κινητηρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.