Jump to content
dimitrisk

Aλου εγω, αλου το Golf

Recommended Posts

Guest Scorpio

Μπράβο ρε φίλε! Αυτά είναι ευχάριστα! Να σου πώ την αλήθεια κάπου εκεί έχω ακούσει και εγώ 600+ για αμορτισέρ και ελατήρια. Anyway καλορίζικα Δημήτρη και καλά στροφιλίκια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα εκανα και την ευθηγραμμιση και μπορω περιφανα να πω οτι το Golf εγινε πλεον Intercity. :D Μπαινει με τα ολα!!! Αφου δεν εχω γκαζια για τις ευθειες χαιρομαι με τις στροφες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, μαντεψτε που πηγα βολτα εχθες! Καλα θα σας πω, ΣΟΥΝΙΟ!!! ;) πολυ στροφη και ομολογω οτι εμεινα *μη επιτρεπόμενη λέξη* με το κρατημα, τελειο! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

B) Φίλε dimitrisk την ανάρτηση αυτή την φοράω 3 χρόνια ,

BILSTEIN αμορτισέρ και VIDEN ελατήρια και έχω πάθει και

εγώ πλάκα , ειδικά μετά από κάμποσα χιλιόμετρα θα είναι

ακόμα καλύτερα . ¶ντε καλορίζικα και καλά στροφιλίκια. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

.Τα αμορτισερ ειναι τα χοντρομπουκαλα.

Πληροφοριακα δεν χρειαζοταν να βαλεις φιλε Δημητρη χοντρομπλουκαλα γιατι δεν ειναι μεγαλο το βαρος του αυτοκινητου. ειναι περιττο εξοδο. Χοντρομπουκαλα βαζουν συνηθως στα GTI τα S3 κ.τ.λ.

Ειναι ποιο σκληρα απο τα λεπτομπλουκαλα για να μην μασανε απο το βαρος.

Ολα αυτα στα λεω απο ιδιαν πειρα γιατι πρην τα βαλω εψαξα και ρωτησα πολυ.

Εφοσον ομως τα εβαλες,,,"""""ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ"""" αν και εχω H&R,,, καλα ταξιδια καλα στριψιματα.

Πληροφοριακα τα BILSTEIN τεσταρονται πια σε Η&R ελατηρια. Τελος η συνεργασια με την Eibach.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις ευχες και τις πληροφοριες, η αληθεια ειναι οτι οσοι ακουσαν για τα ελατηρια που φοραω ξινιζανε τα μουτρα τους. Ενταξει τι να κανουμε τωρα αυτα εχω αυτα θα χρησημοποιω παντως το αποτελεσμα με εχει δικαιωσει και κριμα που οι μαστοροι-επιστημονες δεν καταφεραν να μου πουλησουν HR

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΚΛΗΡΟΥ ΠΟΥ ΞΙΝΙΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΙΤΙΝΚ ΘΑ ΤΑ ΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΜΑΛΛΟΝ Κ ΕΓΟ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ...........................ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ ΚΑΛΑ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ(Α ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ) machinegun.gifshockgun.gifmachinegun.gifshockgun.gifrocket.gif ΚΟΥΦΑΛΑ ΗΝ ΔΒ

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις ο Θανασης γυρισε ρε, τι καθεστε ρε βγειτε ολοι στους δρομους να τον υποδεχθειτε worthy.gif Ασε φιλε τρελλο κρατημα αλλα υπαρχει και ενα μειονεκτημα, η βενζινη!!! Τι σχεση εχει θα μου πεις η βενζινη με την αναρτηση? Ε αμα βαλεις αναρτηση και εισαι 3 φορες την εβδομαδα λιμανακια πανω κατω σαν τρελος θα καταλαβεις :D

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο ψαξιματος, πριν λιγο εβαλα Bilstein Sprint με H&R (35mm) και ειδα το φως το αληθινο :lol::lol::lol::lol:

Η αληθεια ειναι οτι τα μαμισια που ειχα πανω τα ειχανε φτυσει οποτε τωρα ειναι σαν να οδηγαω αλλο αμαξι! Παντω απο μια μικρη βολτα που εκανα και λιγες... στροφες που συναντησα τις απολαυσα :rolleyes::wub::thumbsup:

Περισσοτερα τις επομενες μερες και ειδικα το weekend :whistling:

Να πω επισης οτι ολο το κοστος (εκτος των βασεων +50) βγηκε στα...... ¤600 !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλοφόρετα! Δεν ξέρω ποιά Σπριντ έβαλες,να ξέρεις, αν είναι τα απλά και όχι τα χοντρομπούκαλα(upside down), τότε είναι μεν άνετα και δεν γλιτώνεις τις κλίσεις, αλλά τελειώνουν εύκολα σε διάρκεια ζωής από τις ανωμαλίες! Οπότε μην το σκίζεις άνω από σαμαράκια!και μην ζεσταίνεις υπερβολικά την άνάρτηση!

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, αρα ωκαλα εκανα και εβαλα τα χοντρομπουκαλα. Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομουν λιγο στην αρχη αλλα μολις τα πηρα και τα δυο στα χερια μου η διαφορα εβγαζε ματι, αξιζει τα λιγα παραπανω λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

παντως στα golf IV προσεξτε τα top mount της εμπρος αναρτησης. Φθειρονται ευκολα και ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ κρατημα-τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καί στα παλιότερα Golf το πρώτο πράγμα (το τελευταίο που θα σου πούν τα περισσότερα συνεργεία) για να φρεσκάρεις μια κουρασμένη ανάρτηση είναι τα top mounts. Πιθανόν να σου δώσουν μια ασάφεια που να νομίζεις οτι φταίνε τα αμορτισέρ, και να πάς να σκάσεις μια 500άρα ενώ στην πραγματικότητα σου έφταιγε ένα ανταλλακτικό των 2x20 ευρώ...΄

Καί μια ερώτηση/παρατήρηση για τα χοντροκάλαμο/λεπτοκάλαμο...

Τα χοντροκάλαμα αμορτισέρ είναι ανεστραμμένα, δηλαδή είναι το καλάμι προς τα κάτω μέσα στο "κίτρινο" σωλήνα, και αυτό που βλέπεις για καλάμι είναι στην πραγματικότητα το σώμα του αμορτισέρ (για αυτό είναι και τόσο χοντρό, δεν φανταστήκατε βέβαια στα αλήθεια οτι ήταν 4 πόντοι διάμετρος το καλάμι???). Έχει γενικά το νόημα οτι κρατάει βαρύτερο τμήμα (το σώμα) σταθερό πάνω στο αμάξωμα και το ελαφρύ τμήμα (καλάμι) να κινείται με τη ρόδα (για να μειώνει το βάρος που κινείται με τη ρόδα). Επικρατεί η άποψη γενικά οτι το "χοντροκάλαμο" είναι για βαρύτερα αυτοκίνητα, είναι σκληρότερο κ.λπ. αλλά έχω την εντύπωση οτι δέν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... Μπορεί κάποιος άν γνωρίζει να μας πεί ΘΕΤΙΚΑ τις διαφορές τους?

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.