Jump to content
dimboud

Προϊόντα περιποίησης W5 από Lidl

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου φυλλάδιο των LIDL και είδα ότι τη Μ.Δευτέρα έχει σε προσφορά (2-3¤) κάτι προϊόντα περιποίησης για το αυτοκίνητο (W5). Tα ξέρει κανείς, τα έχει χρησιμοποιήσει; Λένε τίποτα;

Επίσης και ένα σετ απομάκρυνσης γρατζουνιών..

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2...isisgratsoynion

Είδα και κάτι ωραία καλύματα τα οποία θα τα τσιμπήσω μάλλον...

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2...mataaytokinitou

Edited by dimboud
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις πολλά αποτελέσματα από την αλοιφή για τις γρατζουνιές φίλε μου.

Δύσκολα επουλώνονται χωρίς επαγγελματική αλοιφή με τριβείο. Μ αρέσει που γράφει

στο φυλλάδιο ότι απομακρύνει εύκολα βαθιές γρατζουνιές, ενώ είναι γνωστό πως αν

μία γρατζουνιά σκαλώνει στο νύχι, δεν επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα.. Τώρα ο Θεός βοηθός....

Μην κανεις πειραματα φιλε μου.Βαθιες γρατζουνιες δεν απομακρυνονται με καμια αλοιφη.Βασικα εγω προτιμω να μην χρησιμοποιω ουτε αλοιφες για ελαφριες γρατζουνιες.Εχεις αναρωτηθει πως γινεται να τις εξαφανιζουν;

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις πειραματα φιλε μου.Βαθιες γρατζουνιες δεν απομακρυνονται με καμια αλοιφη.Βασικα εγω προτιμω να μην χρησιμοποιω ουτε αλοιφες για ελαφριες γρατζουνιες.Εχεις αναρωτηθει πως γινεται να τις εξαφανιζουν;

Καλά, δεν το θέλω για φοβερη γρατσουνιά.. Έκανα τη χαζομάρα να αφαιρέσω μια κοτσιλιά στο καπώ με βρεγμένο πανάκι και απλά ξύθηκε και άφησε ένα σημάδι.. Έχω και ένα "παράσημο" στο πλάι από επαφή με άλλο αυτοκίνητο σε παρκάρισμα που έχει αφήσει χρώμα που δεν έφυγε με νερό και σαπουνάδα..

Αν δω ότι δε τα καταφέρνω θα το πάω σε επαγγελματια προφανώς.. :wacko:

Θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν το θέλω για φοβερη γρατσουνιά.. Έκανα τη χαζομάρα να αφαιρέσω μια κοτσιλιά στο καπώ με βρεγμένο πανάκι και απλά ξύθηκε και άφησε ένα σημάδι.. Έχω και ένα "παράσημο" στο πλάι από επαφή με άλλο αυτοκίνητο σε παρκάρισμα που έχει αφήσει χρώμα που δεν έφυγε με νερό και σαπουνάδα..

Αν δω ότι δε τα καταφέρνω θα το πάω σε επαγγελματια προφανώς.. :lol:

Θα δούμε..

Το χρωμα απο την επαφη μπορει ανετα να φυγει και με μια γυαλιστικη που περιεχει κερι.Αλοιφες για γρατζουνιες θα σου συνιστουσα να αποφυγεις ακομα και για μικρες γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ένα "παράσημο" στο πλάι από επαφή με άλλο αυτοκίνητο σε παρκάρισμα που έχει αφήσει χρώμα που δεν έφυγε με νερό και σαπουνάδα..

Λίγο υγρό φρένων σε ένα βαμβάκι και τρίψτο γρήγορα. Μετά ξέπλυνέ το καλά με σαπουνόνερο και δε θα φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

για να ξανανοιξω το θεμα.

ενας μπασταρδος μου εκανε γρατζουνιες ολη την πλευρα (φτερο , πορτα, πορτα, και πισω φτερο).

πηγα σε ενα μαστορα και μου ειπε 300 ευρωπουλα (αυτοι νομιζουν οτι τα βρισκουμε τα λεφτα στο δρομο)

σκεφτομαι να παρω καποια αλοιφη (ScratchX® 2.0, Meguiar’s ) και να παλεψω με τις "αχνες" γρατζουνιες

εχω πανω απο 20 και για να ειμαι ειλικρινεις στις περισσοτερες σκαλωνει το νυχι.

τι μου συμβουλευετε να κανω? θα εχει κανενα αποτελεσμα η δικια μου προσπαθεια? ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

για να ξανανοιξω το θεμα.

ενας μπασταρδος μου εκανε γρατζουνιες ολη την πλευρα (φτερο , πορτα, πορτα, και πισω φτερο).

πηγα σε ενα μαστορα και μου ειπε 300 ευρωπουλα (αυτοι νομιζουν οτι τα βρισκουμε τα λεφτα στο δρομο)

σκεφτομαι να παρω καποια αλοιφη (ScratchX® 2.0, MeguiarΆs ) και να παλεψω με τις "αχνες" γρατζουνιες

εχω πανω απο 20 και για να ειμαι ειλικρινεις στις περισσοτερες σκαλωνει το νυχι.

τι μου συμβουλευετε να κανω? θα εχει κανενα αποτελεσμα η δικια μου προσπαθεια? ή μπα?

Αν σκαλώνει το νύχι δύσκολα τα πράγματα. Ίσως κάπως αμβλυνθεί, αλλά δεν θα χαθεί.

Ο μάστορας με τα 300 ευρώπουλα θα πέρναγε αλοιφή ή θα το έβαφε?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκαλώνει το νύχι δύσκολα τα πράγματα. Ίσως κάπως αμβλυνθεί, αλλά δεν θα χαθεί.

Ο μάστορας με τα 300 ευρώπουλα θα πέρναγε αλοιφή ή θα το έβαφε?

ο μαστορας δεν ξερω πως θα το κανει (αλοιφη ή βαφη). παντως σε μια παλιοτερη ζημια που ειχα εκανε καλη δουλεια. απο οτι ξερω δουλεψε τοπικα, χωρις σφυριλατηση.

φανταζομα πως και τωρα τοπικα θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα.

υπαρχει γρατζουνια που δεν σκαλωνει το νυχο ρε παιδια? οταν γινεται γρταζουνια απο κλειδι , μαχαιρι , κατσαβιδι, παντα σκαλωνει το νυχι.

δεν μιλαω για σημαδι τετοιο , οπως οταν καποιος παει να ξεπαρκαρει και γλυφει ο προφλακτηρας του τον δικο μου και αφηνει ενα χρωμα πανω.

πιστευω να καταλαβαινεται τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

ο μαστορας δεν ξερω πως θα το κανει (αλοιφη ή βαφη). παντως σε μια παλιοτερη ζημια που ειχα εκανε καλη δουλεια. απο οτι ξερω δουλεψε τοπικα, χωρις σφυριλατηση.

φανταζομα πως και τωρα τοπικα θα δουλεψει.

Λογικά θα σου κάνει τοπική βαφή κι όχι απλά αλοιφάρισμα. Οπότε μην μπαίνεις στη διαδικασία να αγοράζεις αλοιφές κλπ

Συν τοις άλλοις, οι καλές-επαγγελματικές αλοιφές που έχουν αποτελέσματα, απαιτούν χρήση αλοιφαδόρου, οπότε πάει μακρυά η βαλίτσα στο θέμα του κόστους.

Πάρε όμως και γνώμες από ειδικούς του είδους (chipsaway, paintbull κλπ)

Edit: Αν είναι επιφανειακή η γρατζουνιά, τότε δεν σκαλώνει το νύχι, οπότε ο μάστορας με την κατάλληλη αλοιφή και "τρώγοντας" λίγο το βερνίκι, την εξαφανίζει.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα.

υπαρχει γρατζουνια που δεν σκαλωνει το νυχο ρε παιδια? οταν γινεται γρταζουνια απο κλειδι , μαχαιρι , κατσαβιδι, παντα σκαλωνει το νυχι.

δεν μιλαω για σημαδι τετοιο , οπως οταν καποιος παει να ξεπαρκαρει και γλυφει ο προφλακτηρας του τον δικο μου και αφηνει ενα χρωμα πανω.

πιστευω να καταλαβαινεται τι εννοω

Σε τετοια περιπτωση επαφης με αλλο αυτοκινητο ειχα χρησιμοποιησει μια γυαλιστικη αλοιφη που εχω στο αυτοκινητο και εξαφανισε αυτες τις γρατζουνιες αλλα ηταν παρα πολυ απαλες.Αλοιφη για γρατζουνιες δε χρησιμοποιω ποτε διοτι εχω δει με τα ματια μου τι ζημια κανουν στο χρωμα που βρισκεται στην γυρω περιοχη.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.