Jump to content
professor

Πρόβλημα με την εκκίνηση

Recommended Posts

Μερικές φορές παλιότερα και τελευταία πιο συχνά όταν ο κινητήρας είναι ζεστός βάζοντας το ηλεκτρονικό κλειδί στην υποδοχή για να βάλω μπρος αυτό δεν ενεργοποιεί την μίζα και πρέπει να το βγάλω και να το σπρώξω μέσα για δεύτερη φορά για να τεθεί σε λειτουργία ο κινητήρας. :ninja: Μου φαίνεται παράξενο διότι δεν το κάνει πάντα. :ninja: Ακούω γνώμες.Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον?Τι μπορεί να συμβαίνει?Ακόμη και υποθέσεις θα μου ήταν χρήσιμες.Ευχαριστώ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές παλιότερα και τελευταία πιο συχνά όταν ο κινητήρας είναι ζεστός βάζοντας το ηλεκτρονικό κλειδί στην υποδοχή για να βάλω μπρος αυτό δεν ενεργοποιεί την μίζα και πρέπει να το βγάλω και να το σπρώξω μέσα για δεύτερη φορά για να τεθεί σε λειτουργία ο κινητήρας. ;) Μου φαίνεται παράξενο διότι δεν το κάνει πάντα. ;) Ακούω γνώμες.Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον?Τι μπορεί να συμβαίνει?Ακόμη και υποθέσεις θα μου ήταν χρήσιμες.Ευχαριστώ ;)

Ρίξε λίγο σπρέι 'επαφών με λάδι' μέσα στην σχισμή της κλειδαριάς

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε λίγο σπρέι 'επαφών με λάδι' μέσα στην σχισμή της κλειδαριάς

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό Νίκο ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν συνεχίσει να κάνει κόλπα θα αλλάξω όλη την υποδοχή. Κόστος απ΄ότι είδα στο ΕΤΚΑ 40-50 ευρώ.Το ξήλωμα σκέφτομαι και δεν βλέπω να το αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν συνεχίσει να κάνει κόλπα θα αλλάξω όλη την υποδοχή. Κόστος απ΄ότι είδα στο ΕΤΚΑ 40-50 ευρώ.Το ξήλωμα σκέφτομαι και δεν βλέπω να το αποφεύγω.

Ενοεις ολη την κλειδαρια?? μετα θελει άλλαγμα και το κλειδί

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν συνεχίσει να κάνει κόλπα θα αλλάξω όλη την υποδοχή. Κόστος απ΄ότι είδα στο ΕΤΚΑ 40-50 ευρώ.Το ξήλωμα σκέφτομαι και δεν βλέπω να το αποφεύγω.

Ωρα ειναι τώρα να μας πεις οτι φοβασαι το ξηλωμα..... ;) ;) ;) τρελανε μας!!!!

Και γω με το κλειδι δεν ξερω τι παιζεται,αν και εχω δει στο ebay να πουλανε κλειδαριες της μιζας του passat σκετες χωρις κλειδι.Ισως να γινεται καποια κωδικοποιηση στην κλειδαρια ή στο κλειδι για να ταιριαζουν.

ΥΓ Χριστος Ανεστη Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε λίγο σπρέι 'επαφών με λάδι' μέσα στην σχισμή της κλειδαριάς

Γιώργοοοοο!!!! (Χρόνια πολλά!!) Προς Θεού! Μη ρίξεις σπρέυ μέσα στη σχισμή!! Ρε παιδιά μιλάμε για κλειδί το οποίο δεν έχει καμία μεταλλική επιφάνεια, οπότε μιλάμε και για κλειδαριά η οποία δεν έχει μέταλλο! Τι να κάνει το σπρέυ? Εγώ θα έλεγα ότι ίσως μόνο ζημιά να κάνει! Μιλάμε για κλειδαριά η οποία δεν έχει να κάνει ούτε με μεταλλικές επαφές ούτε με περιστροφές ούτε με τίποτα που θυμίζει κοινή κλειδαριά. Μιλάμε για ηλεκτρονικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις ευχές.Τα είπαμε βέβαια και εκτενέστερα σχετικά με το κλειδί και οι συμβουλές σου ήταν πραγματικά πολύτιμες. :lol:

Χα,χα Πάνο έχεις απόλυτο δίκιο,παλιά μας τέχνη κόσκινο!!! Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι η υποδοχή δεν πάει κομπλέ με το κλειδί το οποίο χρειάζεται απλά κωδικοποίηση αν αγοράσεις καινούριο. ;)

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από αναφορά του προβλήματος στην αντιπροσωπεία και έλεγχο μέσω vagcom η διάγνωση έδειξε σφάλμα στον εγκέφαλο κολώνας τιμονιού και άνεσης. :D Η αντικατάσταση θα γίνει στα πλαίσια της εγγύησης. Το κόστος ξεπερνάει τα 1000 ευρώ.Αντε να δούμε.... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από αναφορά του προβλήματος στην αντιπροσωπεία και έλεγχο μέσω vagcom η διάγνωση έδειξε σφάλμα στον εγκέφαλο κολώνας τιμονιού και άνεσης. B) Η αντικατάσταση θα γίνει στα πλαίσια της εγγύησης. Το κόστος ξεπερνάει τα 1000 ευρώ.Αντε να δούμε.... new_lol.gif

1000e :D το εγκεφαλάκι της κολόνας μαζι με την τοποθέτηση?? ενα υλικο που το ειχα αγοράσει εγω απο το εβαυ 70ε αν θυμάμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

850 ευρώ μου είπαν για τα ανταλλακτικά και τα εργατικά άγνωστο.Αλλάζουν όλη την κολώνα τιμονιού και τον εγκέφαλο άνεσης.Αύριο θα κάνω έναν έλεγχο και γω με vagcom γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από αναφορά του προβλήματος στην αντιπροσωπεία και έλεγχο μέσω vagcom η διάγνωση έδειξε σφάλμα στον εγκέφαλο κολώνας τιμονιού και άνεσης. :lol: Η αντικατάσταση θα γίνει στα πλαίσια της εγγύησης. Το κόστος ξεπερνάει τα 1000 ευρώ.Αντε να δούμε.... new_lol.gif

Τι γίνεται ρε παιδιά :lol::lol: Ομαδικές βλάβες έχουμε fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά γκαντεμιά!!!Με ματιάσανε!!!!Ευτυχώς δεν λέτε που τα κανόνισα να γίνει η αντικατάσταση μέσα στα πλαίσια της εγγύησης!!!Μόνο που αναγκαστικά πρέπει να κάνω το σέρβις των 30000 χλμ τώρα δηλ. την Τρίτη που θα μπει το αυτοκίνητο μέσα γιατί πέρασε το χρονικό όριο του έτους και μπλα μπλα μπλα.Πάντως μου είπανε ότι το πρόβλημα είναι συνηθισμένο και έχουν αλλαχτεί και άλλες κολώνες τιμονιού σε Passat.Γνωρίζει κανείς που θα βρω άμεσα και αύριο ακόμη αν γίνεται στην Θεσ/νίκη τα Mobil esp 5W-30 για να μην με σκίσουν στην αντιπροσωπεία? mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μαζί με τον Νίκο(τον οποίο και ευχαριστώ θερμά για την φιλοξενία που μου επιφύλαξε) κάναμε με το vagcom του ένα scan στο αυτοκίνητό μου και ως δια μαγείας ο εγκέφαλος δεν είχε κρατημένη καμία βλάβη εκτός από 2-3 μικροσφαλματάκια τα οποία είναι ανάξια λόγου. dizzy2.gif Τι γίνεται ρε παιδιά δεν ξέρω. :o Πιθανόν να σβήστηκαν οι βλάβες από την αντιπροσωπεία και βέβαια το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε για να γίνει κάποια καταγραφή.Λάθος μου βέβαια ήταν μέσα στον πανικό μου που δεν ζήτησα ένα αντίγραφο της εκτύπωσης με την διάγνωση. Αύριο βέβαια θα έχω και μια δεύτερη γνώμη αλλά πλέον δεν εξακριβώνεται η βλάβη μέσω vagcom.Λέτε να με εμπαίζουν από την αντιπροσωπεία?Τι να κάνω βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μαζί με τον Νίκο(τον οποίο και ευχαριστώ θερμά για την φιλοξενία που μου επιφύλαξε) κάναμε με το vagcom του ένα scan στο αυτοκίνητό μου και ως δια μαγείας ο εγκέφαλος δεν είχε κρατημένη καμία βλάβη εκτός από 2-3 μικροσφαλματάκια τα οποία είναι ανάξια λόγου. dizzy2.gif Τι γίνεται ρε παιδιά δεν ξέρω. :o Πιθανόν να σβήστηκαν οι βλάβες από την αντιπροσωπεία και βέβαια το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε για να γίνει κάποια καταγραφή.Λάθος μου βέβαια ήταν μέσα στον πανικό μου που δεν ζήτησα ένα αντίγραφο της εκτύπωσης με την διάγνωση. Αύριο βέβαια θα έχω και μια δεύτερη γνώμη αλλά πλέον δεν εξακριβώνεται η βλάβη μέσω vagcom.Λέτε να με εμπαίζουν από την αντιπροσωπεία?Τι να κάνω βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! hmmm.gif

Κοίτα να δεις εφ' οσον καλύπτεσαι απο την εγγύηση δεν εχει και μεγάλη σημασία, πιο πολυ ειναι θέμα δικης σου πληροφόρησης για το τι ακριβώς εχει το αυτοκίνητο, και σε αυτο δεν μπορει κάνεις να σου απαντήσει, γιατι δεν είχες κανει scan στο αυτοκίνητο πριν πας στην αντιπροσωπεία.

Πήγαινε λοιπόν αν στο φτιάξουν και κάτσε εκεί να δεις τι θα κάνουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε η επιβεβαίωση μέσω VIN και από άλλη αντιπροσωπεία ότι το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί σε συγκεκριμένο αριθμό πλαισίων κατασκευής 2006 και γίνεται άμεσα η αντικατάσταση της κολώνας τιμονιού αν ζητηθεί (δηλ αν προκύψει πρόβλημα στον εγκέφαλο άνεσης) χωρίς όμως να σε καλεί η ίδια η VW για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε η επιβεβαίωση μέσω VIN και από άλλη αντιπροσωπεία ότι το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί σε συγκεκριμένο αριθμό πλαισίων κατασκευής 2006 και γίνεται άμεσα η αντικατάσταση της κολώνας τιμονιού αν ζητηθεί (δηλ αν προκύψει πρόβλημα στον εγκέφαλο άνεσης) χωρίς όμως να σε καλεί η ίδια η VW για αντικατάσταση.

Σύμφωνα με τo υπ΄αριθμ.Ζ3-5529/28.11.08 έγγραφο της Δ/νση Τεχνικού ελέγχου και το 18.12.2006 Δελτίο τύπου του Γρ.Τύπου του Υπ.Ανάπτυξης, δημοσιεύουμε τον παράκατω πίνακα που αναγράφονται τα στοιχεία του προιόντος που ανακαλείται.

Κατηγορία : Επιβατικά οχήματα

Μάρκα : VOLKSWAGEN

Μοντέλο : PASSAT

Χώρα Προέλευσης : Γερμανία

Στοιχεία Παραγωγού/Διανομέα : KOSMOCAR

Όνομα αρμοδίου, θέση,Διεύθυνση Τηλέφωνο :

Παληβογιάννης Αναστάσιος

Υπεύθυνος Εγγυήσεων & Επανορθωτικών Εξορμήσεων

Οδός Κων/πόλεως

Περιοχή Παπακώστα Μάνδρα Αττικής

210 5506538

Στοιχεία του ΕΓΓΕΝΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ : Σε ορισμένα εκ των αναφερομένων οχημάτων , ενδέχεται λόγω κάποιας βλάβης σε έναν πυκνωτή του εγκεφάλου συστήματος διεύθυνσης να προκληθεί δυσλειτουργία του συστήματος διεύθυνσης.

Ενέργεια : Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω οχημάτων , θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής , ώστε ν απροσέλθουν στα κατά τόπους εξουσιοδοτημένα συνεργεία της VW για να γίνει έλεγχος και πιθανή αντικατάσταση της κρεμαγέρας.

Περιγραφή : Πλαίσια Η ανάκληση αφορά 9 οχήματα πανελλαδικά.

Πηγή : http://www.yme.gr/?getwhat=7&tid=200&a...id=1718&id= Λες????? :D

Link to comment
Share on other sites

¶λλο πάλι και τούτο!!!! B) Ευτυχώς αφορά 9 αυτοκίνητα. :D Έχει πλάκα να είμαι και μέσα σ΄αυτά!!!! hmmm.gif Τα χάπια μου!!!! dizzy2.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

¶λλο πάλι και τούτο!!!! B) Ευτυχώς αφορά 9 αυτοκίνητα. :D Έχει πλάκα να είμαι μέσα σ΄αυτά!!!! hmmm.gif Τα χάπια μου!!!! dizzy2.gif

Αν εισαι μεσα θελω 5 νουμερα και 1 joker! B) Αυτη τη κολονα που λες,ειναι η κρεμαργιερα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη κολονα που λες,ειναι η κρεμαργιερα?

Όχι φυσικά !!!! Η κολώνα τιμονιού στο τέλος της συνδέεται με την κρεμαργιέρα. Ούτε την βάση δεν βλέπω να σου βάζω Δημήτρη στο 3ο τρίμηνο. :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά !!!! Η κολώνα τιμονιού στο τέλος της συνδέεται με την κρεμαργιέρα. Ούτε την βάση δεν βλέπω να σου βάζω Δημήτρη στο 3ο τρίμηνο. B)

Mα κυριε προσπαθω να βρω μηπως εχεις καμμια σχεση με αυτα τα αμαξια B) !Αν δεν ρωτησουμε πως θα μαθουμε εμεις οι μαθητες :D !

Edited by merlin aris
Link to comment
Share on other sites

¶λλο πάλι και τούτο!!!! B) Ευτυχώς αφορά 9 αυτοκίνητα. :D Έχει πλάκα να είμαι και μέσα σ΄αυτά!!!! hmmm.gif Τα χάπια μου!!!! dizzy2.gif

Καλά δεν αγόραζες λαχείο αντι του passat tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.