Jump to content
nitro2550

Ερωτηση για ηλεκτροβαλβιδα τουρμπινας....

Recommended Posts

Λοιπον...καλησπερα σας.....χθες συζητουσα με ενα φιλο που εχει το colt czt με προγραμμα και μου ειπε οτι εκανε ενα "κολπακι" που του ειπαν απο το club τους και το αυοκινητο βαση δυναμομετρησης ειναι κατα 25 αλογατα δυνατοτερο....λοιπον απο την ηλεκτοβαλβιδα του τουρμπο του αφαιρεσαν κατι που ανεφερε σαν "χαπι" και του ανοιξαν τρυπες στο φιλτροκουτι....τις οποιες τρυπες μπορεις να τις αποφυγεις αν απλα βαλεις ενα πιο ελευθερο φιλτρο...

την συγκεκριμενη λοιπον διαδικασια μου ειπε οτι γνωστη αντιπροσωποια mitsubushi και αλλων μαρκων το πουλουσε σαν βελτιωση εγκεφαλου και το χρεωνε 400ευρω....η ερωτηση μου λοιπον υπαρχει περιπτωση αυτο να μπορουμε να το κανουμε και εμεις στο tsi ???? συγχωρεστε με αν λεω βλακεια απλα ειμαι νεος στο tuning και προσπαθω σιγα σιγα να μαθω....

Υ.Γ. συγγνωμη για το μεγαλο ποστ...........

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έσφιξαν καμιά WG?

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Δεν γινετε....;)

γινετε απλα ανεβαζεις στιγμαια την πιεση και κοβεις το ρευμα απο το δυναμο με αποτεσμα περισοτερο ρευμα στο μοτερ οποτε γυρω στα 25 αλογακια περιπου + απλα προσοχη !! οταν την βαλεις μην την ξεχασεις να ανοιχτη γιατι θα μεινεις απο μπαταρια. :wacko:

Edited by N.O.S.-->
Link to comment
Share on other sites

αρκετα ενδιαφερον... η αφαιρεση και η επανατοποθετηση ειναι ευκολο?αξιζει τον κοπο...???

υπαρχει κινδυνος πιθανης βλαβης???

Link to comment
Share on other sites

γινετε απλα ανεβαζεις στιγμαια την πιεση και κοβεις το ρευμα απο το δυναμο με αποτεσμα περισοτερο ρευμα στο μοτερ οποτε γυρω στα 25 αλογακια περιπου + απλα προσοχη !! οταν την βαλεις μην την ξεχασεις να ανοιχτη γιατι θα μεινεις απο μπαταρια. :D

Oκ αφου γινετε πες του ακριβως πως να το κανει...Αλλα αν κλασει το μοτερ η παθει καμια ζημια να θυμιθεις να βαλεις το χερι στην τσεπη.. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Oκ αφου γινετε πες του ακριβως πως να το κανει...Αλλα αν κλασει το μοτερ η παθει καμια ζημια να θυμιθεις να βαλεις το χερι στην τσεπη.. :D

τίποτα δεν παθαίνει το μοτέρ κλείνοντας το ρεύμα απο το δυναμό το μονο που μπορείς να πάθεις ειναι να μείνεις από μπαταριά για θέλει προσοχή να επαναφερεις τον διακόπτη .

Edited by N.O.S.-->
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν παιρνω ομως 25 αλογα ετσι απλα νομιζω αξιζει να το κανεις...οχι συνεχεια απλα σε κανα ανοιγμα....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα έχεις αναταραχή στην τάση. Κοίτα να κάψεις κανένα εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...καλησπερα σας.....χθες συζητουσα με ενα φιλο που εχει το colt czt με προγραμμα και μου ειπε οτι εκανε ενα "κολπακι" που του ειπαν απο το club τους και το αυοκινητο βαση δυναμομετρησης ειναι κατα 25 αλογατα δυνατοτερο....λοιπον απο την ηλεκτοβαλβιδα του τουρμπο του αφαιρεσαν κατι που ανεφερε σαν "χαπι" και του ανοιξαν τρυπες στο φιλτροκουτι....τις οποιες τρυπες μπορεις να τις αποφυγεις αν απλα βαλεις ενα πιο ελευθερο φιλτρο...

Η ηλεκτροβαλβίδα διαχείρισης της τουρμπίνας στα αυτοκίνητα του group VAG ΔΕΝ έχει χάπι (restrictor) πουθενά μεσα στο κύκλωμα γιατί βρίσκεται μέσα στην ίδια τη βαλβίδα.

Όλη η διαδικασία είναι ούτως ή άλλως πολύ επικίνδυνη τόσο για τα Colt CZT, όσο και για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα γιατί έχει ως αποτέλεσμα την αναξέλεγκτη αύξηση της πίεσης χωρίς αντίστοιχη τροποποίηση του υπόλοιπου προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτροβαλβίδα διαχείρισης της τουρμπίνας στα αυτοκίνητα του group VAG ΔΕΝ έχει χάπι (restrictor) πουθενά μεσα στο κύκλωμα γιατί βρίσκεται μέσα στην ίδια τη βαλβίδα.

Όλη η διαδικασία είναι ούτως ή άλλως πολύ επικίνδυνη τόσο για τα Colt CZT, όσο και για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα γιατί έχει ως αποτέλεσμα την αναξέλεγκτη αύξηση της πίεσης χωρίς αντίστοιχη τροποποίηση του υπόλοιπου προγράμματος.

Οταν μιλαγα εγω παραπανω καποιοι το πεζανε ξερολες... :cry:;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.