Jump to content
professor

Καταγραφη σφαλματος μετα από Autoscan

Recommended Posts

Μετά από έλεγχο με vagcom καταγράφτηκαν τα εξής:

012408-Throttle Control:Airflow at idle too low

P3078-002-Lower limit exceeded

Τι είναι ρε παιδιά αυτό? :D Παίζει κάτι με τον MAF? Το ωραίο είναι ότι σβήνω την βλάβη αλλά στον επόμενο έλεγχο επανεμφανίζεται. ;) Βοήθεια δεν αντέχω πάλι τις αντιπροσωπείες. machinegun.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μετά από έλεγχο με vagcom καταγράφτηκαν τα εξής:

012408-Throttle Control:Airflow at idle too low

P3078-002-Lower limit exceeded

Τι είναι ρε παιδιά αυτό? :D Παίζει κάτι με τον MAF? Το ωραίο είναι ότι σβήνω την βλάβη αλλά στον επόμενο έλεγχο επανεμφανίζεται. ;) Βοήθεια δεν αντέχω πάλι τις αντιπροσωπείες. machinegun.gif

Τι ειναι αυτο παλι ρε Γιωργο?Δες μηπως σε βοηθησει καποιος απο αυτο το λινκ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3953!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο παλι ρε Γιωργο?Δες μηπως σε βοηθησει καποιος απο αυτο το λινκ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3953!

Τι να πω Δημήτρη ;) . Ενός κακού μύρια έπονται. :D Ευχαριστώ για το link αλλά δεν βλέπω κάτι να ταιριάζει. glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι εχει σχέση με το πρόβλημα της κολώνας εγκεφαλάκια κλπ και απο οτι λένε ειναι ενα συνηθισμένο σφάλμα στα πασσατ (δεν εχω προσωπική άποψη) και από οτι φαίνεται εχει και υψηλό κόστος.

Διάβασε

It is becoming a very common problem with the B6 Passat.

The dealer will replace the steering Column Complete as the Lock cannot be replaced separately. He will then also replace the Ignition Switch and the Comfort Convienience module behind the glove box.

I am nearly sure that the cost for this from the dealer is circa 1200 to 1500 euro.

Take it Donal at K.C systems and see what he can do for you .

Δες εδώ

http://vagdrivers.net/forums/index.php?showtopic=27437

Νίκος

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι για Audi A2 1600cc

Throttle control system - insuficient air flow at idle speed

Throttle valve housing requires cleaning, intake leak, wiring, MAF sensor, TP sensor, throttle control unit, ECM.

Το TP sensor και ECM τί είναι???

Είδες που είχα δίκιο !!!

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά αλλά τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα.Νίκο όλα αυτά που αναφέρονται στο link τα άλλαξα πριν 20 μέρες το πρόβλημα όμως ξαναπαρουσιάστηκε 2 φορές.Την Δευτέρα θα κάνω ένα επανέλεγχο με το vagcom και μετά θα δω τι θα κάνω.Γιάννη ευχαριστώ και μένα το μυαλό μου στην πεταλούδα και στον MAF πήγε.Τι να πω είδωμεν......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά αλλά τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα.Νίκο όλα αυτά που αναφέρονται στο link τα άλλαξα πριν 20 μέρες το πρόβλημα όμως ξαναπαρουσιάστηκε 2 φορές.Την Δευτέρα θα κάνω ένα επανέλεγχο με το vagcom και μετά θα δω τι θα κάνω.Γιάννη ευχαριστώ και μένα το μυαλό μου στην πεταλούδα και στον MAF πήγε.Τι να πω είδωμεν......

Γιώργο μήπως οταν το πήγες στην αντιπροσωπεία δεν σου άλλαξαν τίποτα και γι' αυτο ξανα εμφανίστηκε???

.....λέω εγώ τώρα

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μήπως οταν το πήγες στην αντιπροσωπεία δεν σου άλλαξαν τίποτα και γι' αυτο ξανα εμφανίστηκε???

.....λέω εγώ τώρα

Νίκο από τη στιγμή που το τιμόνι μου έχασε το κέντρο του δηλ. την ισιάδα του πάει να πει ότι μπήκε χέρι. :o Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν είναι αυτή η βλάβη και τσάμπα αλλάχτηκαν όλα αυτά. :lol: Εν τω μεταξύ έχει να το ξαναπαρουσιάσει 15 μέρες. :lol: Πάντως μ΄αυτό το πρόβλημα γίνεται χαμός στα πλαίσια του 2006.VWvortex Forums: Steering Column Lock for 2006 Passat

Link to comment
Share on other sites

Νίκο από τη στιγμή που το τιμόνι μου έχασε το κέντρο του δηλ. την ισιάδα του πάει να πει ότι μπήκε χέρι. ^_^ Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν είναι αυτή η βλάβη και τσάμπα αλλάχτηκαν όλα αυτά. :huh: Εν τω μεταξύ έχει να το ξαναπαρουσιάσει 15 μέρες. :huh: Πάντως μ΄αυτό το πρόβλημα γίνεται χαμός στα πλαίσια του 2006.VWvortex Forums: Steering Column Lock for 2006 Passat

Ναι τα εχω δει .....τώρα τι να πω .....καλα ξεμπερδέματα ή καλύτερα να μην στο ξαναπαρουσιάσει ποτέ και να ήταν μέχρι εδω το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βλάβη αφορά το σώμα πεταλούδας. :lol: Πάω για επαναπρογραμματισμό και αν δεν επιδιορθωθεί η βλάβη τότε αντικατάσταση. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βλάβη αφορά το σώμα πεταλούδας. :lol: Πάω για επαναπρογραμματισμό και αν δεν επιδιορθωθεί η βλάβη τότε αντικατάσταση. :mellow:

Για μετάφρασε να το καταλάβουμε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Για μετάφρασε να το καταλάβουμε καλύτερα

Throttle valve control unit: πεταλούδα κοινώς. Γνωρίζεις μήπως Νίκο όταν αποσυνδεθούν οι πόλοι της μπαταρίας αν χρειάζεται reset η θέση της πεταλούδας μέσω vagcom?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βλάβη αφορά το σώμα πεταλούδας. :whistling: Πάω για επαναπρογραμματισμό και αν δεν επιδιορθωθεί η βλάβη τότε αντικατάσταση. ;)

Tελικα ρε Γιωργο βαλε βγαλε το καλωδιο(vagcom), του εμεινε καποιο κουσουρι? :mellow::lol:

Edited by merlin aris
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, θα σε χρεώσουν για τον επαναπρογραμματισμό? Μήπως πιο μπροστά να του κάναμε ένα self-calibration μέσω VagCom? Αυτό το έκανε πολλές φορές μόνος του ο Αντώνης, γιατί λέει έβλεπε και καλύτερη απόκριση στο γκάζι...

Link to comment
Share on other sites

Throttle valve control unit: πεταλούδα κοινώς. Γνωρίζεις μήπως Νίκο όταν αποσυνδεθούν οι πόλοι της μπαταρίας αν χρειάζεται reset η θέση της πεταλούδας μέσω vagcom?

Νομίζω πως οχι, τουλάχιστον δεν το εχω δει στο δικό μου.

Αυτό το είδες

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1116399

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, θα σε χρεώσουν για τον επαναπρογραμματισμό? Μήπως πιο μπροστά να του κάναμε ένα self-calibration μέσω VagCom? Αυτό το έκανε πολλές φορές μόνος του ο Αντώνης, γιατί λέει έβλεπε και καλύτερη απόκριση στο γκάζι...

Σίγουρα θα χρεώσουν κάτι Νίκο για τον επαναπρογραμματισμό. :thumbsup: Το 50άρικο το ζητάνε με το καλημέρα σας. new_lol.gif Πρέπει οπωσδήποτε να το κάνουμε μόνοι μας και αφού σβήσουμε την βλάβη βλέπουμε. :heart: Απ΄ότι είδα στο ΕΤΚΑ το ανταλλακτικό κοστίζει τουλάχιστον 300-350 ευρώ. :lol: Να μην χρεώσουν και τοποθέτηση με επαναπρογραμματισμό άλλα 150ευρώ? :lol: Όσο για σένα Νίκο (nikoskallithea) ευχαριστώ για το λινκ είναι κατατοπιστικό. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ρε Γιωργο βαλε βγαλε το καλωδιο(vagcom), του εμεινε καποιο κουσουρι? :heart::lol:

Δημήτρη συγγνώμη εσένα σε ξέχασα. tongue.gif Χα χα πράγματι βάλε βγάλε λες να μου κόλλησαν κανένα ιό? :thumbsup::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια ώρα έγινε ο επαναπρογραμματισμός της πεταλούδας. B) Φαινομενικά πολύ εύκολη δουλειά. :lol: Σβήστηκε και η βλάβη και τώρα εύχομαι να είμαι τυχερός και να μην ξαναπαρουσιαστεί.Για όσους θέλουν να το επιχειρήσουν ας συμβουλευτούν το παρακάτω λινκ με τις απαραίτητες ενέργειες:http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/throttlebody.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την παντρεύτηκα αυτή την βλάβη. :lol: Παρά τον επαναπρογραμματισμό της πεταλούδας συνεχίζει να υφίσταται και μάλιστα καταγράφεται στο ρελαντί δηλ. στις 800 στροφές ανά λεπτό. machinegun.gif Λέτε να θέλει επαναπρογραμματισμό η μονάδα ψεκασμού? Δεν βλέπω να την γλυτώνω την αντιπροσωπεία. glare.gif Καμμιά ιδέα κανείς? knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την παντρεύτηκα αυτή την βλάβη. :lol: Παρά τον επαναπρογραμματισμό της πεταλούδας συνεχίζει να υφίσταται και μάλιστα καταγράφεται στο ρελαντί δηλ. στις 800 στροφές ανά λεπτό. machinegun.gif Λέτε να θέλει επαναπρογραμματισμό η μονάδα ψεκασμού? Δεν βλέπω να την γλυτώνω την αντιπροσωπεία. glare.gif Καμμιά ιδέα κανείς? knife.gif

Γιωγο λεω να το πας στην αντιπροσωπεια να βρουν τι δεν παει καλα και αν δεν ειναι στην εγγυηση και ειναι κατι ακριβο,να βρουμε ενα συνεργειο εκτος που κανει καλη δουλεια να στο φτιαξει!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα μάθω Δημήτρη και θα αποφασίσω αφού ακούσω και την γνώμη σας στην συνάντηση το τι θα πράξω. :)

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα μάθω Δημήτρη και θα αποφασίσω αφού ακούσω και την γνώμη σας στην συνάντηση το τι θα πράξω. ;)

Αντε να δούμε γιατι ολο το φορουμ εχει αποκτήσει άγχος Μήπως αν το new_killpc.gif λίγο φτιάξει :D

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε γιατι ολο το φορουμ εχει αποκτήσει άγχος Μήπως αν το new_killpc.gif λίγο φτιάξει :D

Πολύ καλή και παλιά η συνταγή. tongue.gif Λες ρε Νίκο να την δοκιμάσω?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έλεγχο με vagcom καταγράφτηκαν τα εξής:

012408-Throttle Control:Airflow at idle too low

P3078-002-Lower limit exceeded

Τι είναι ρε παιδιά αυτό? :baby: Παίζει κάτι με τον MAF? Το ωραίο είναι ότι σβήνω την βλάβη αλλά στον επόμενο έλεγχο επανεμφανίζεται. :baby: Βοήθεια δεν αντέχω πάλι τις αντιπροσωπείες. machinegun.gif

Τελικά παιδιά το πρόβλημα λύθηκε ελπίζω <_< . Η πεταλούδα (έχω διανύσει 26000 χλμ) όλως παραδόξως είχε πιάσει περιμετρικά μαυρίλα από τις αναθυμιάσεις ενώ ο MAF ήταν πεντακάθαρος. :baby: Καθάρισα λοιπόν την πεταλούδα με ένα καθαρό πανάκι και έπειτα της έκανα έναν επαναπρογραμματισμό μέσω vagcom. :baby: H βλάβη σβήστηκε και για την ώρα (έχω κάνει περίπου 15 χλμ) δεν επανεμφανίσθηκε. :baby: Μεθαύριο θα κάνω έναν επανέλεγχο και ελπίζω όλα να πάνε καλά. :baby: Ευχαριστώ τους Κώστα και Νίκο για τον χρόνο που μου αφιερώσανε μιας και τους πηγαινοέφερνα κάθε τόσο και λιγάκι με το Vagcom για έλεγχο. mf_tshirt.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το πρόβλημα λύθηκε ελπίζω ;) . Η πεταλούδα (έχω διανύσει 26000 χλμ) όλως παραδόξως είχε πιάσει περιμετρικά μαυρίλα από τις αναθυμιάσεις ενώ ο MAF ήταν πεντακάθαρος. :lol: Καθάρισα λοιπόν την πεταλούδα με ένα καθαρό πανάκι και έπειτα της έκανα έναν επαναπρογραμματισμό μέσω vagcom. ;) H βλάβη σβήστηκε και για την ώρα (έχω κάνει περίπου 15 χλμ) δεν επανεμφανίσθηκε. :rolleyes: Μεθαύριο θα κάνω έναν επανέλεγχο και ελπίζω όλα να πάνε καλά. :thumbsup: Ευχαριστώ τους Κώστα και Νίκο για τον χρόνο που μου αφιερώσανε μιας και τους πηγαινοέφερνα κάθε τόσο και λιγάκι με το Vagcom για έλεγχο. mf_tshirt.gif

Γιώργο να σε ρωτήσω κάτι. Οταν λες πεταλούδα εννοείς αυτο που καθάρισε ο τύπος στο παρακάτω λινκ??

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1116399

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.