Jump to content
MEX

ΕΝΤΟΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας..

Πήρα την απόφαση να γράψω στο forum μήπως και κάποιος απο εσάς μπορεί να βοηθήσει γιατί απο την αντιπροσωπεία δεν βλέπω να γίνεται τίποτα!!!

Λοιπόν θα ξεκινήσω την ιστορία από την αρχή... Το scirocco PS122 το αγόρασα στις 24-03-2009 .

Στις πρώτες 10 μέρες παρατήρησα ότι κάνει έναν περίεργο θόρυβο όταν έβαζα μπρος αλλά όλοι με καθησύχαζαν ότι ήταν φυσιολογικός .

Ένα απόγευμα φεύγοντας από την δουλειά, έβαλα μπρος και με το που έπεσαν οι στροφές στις 900 έκανε έναν πολύ έντονο και περίεργο θόρυβο.....

Για να καταλάβεται πως ακρίβώς ήταν ο θόρυβος έκανε σαν την καφετιέρα που την ανάβεις για πρώτη φορα το πρωι...."κρανγκ κρουνγκ"!

Μόλις πάτησα τον συμπλέκτη ο θόρυβος σταμάτησε!

Το παρακολούθησα για κάποιες μέρες και διαπίστωσα ότι το έκανε όταν ήταν κρυο το μοτερ, όχι πάντα βέβαια, και μόλις πατούσα τον συμπλέκτη σταματούσε. Το πήγα λοιπόν στην αντιπροσωπεία αλλά το αμάξι ήταν ζεστο και εκείνη την ώρα δεν τον έκανε τον θόρυβο επομένως με έστειλαν σπίτι λέγοντας μου οτι δεν είναι τίποτα . Κάποια στιγμή αυτο συνεχίστηκε και ξαναπήγα στην αντοπροσωπεία. Τους το άφησα όλο το βράδυ και την επόμενη μέρα το πρωί πήγα ώστε να το δοκιμάσουν μπροστά μου. Τον έκανε λοιπόν τον θόρυβο αλλά κανένας δεν ήξερε τί μπορεί να είναι...με ξανα έστειλαν σπίτι λέγοντας μου ότι θα ενημερώσουν την αντιπροσωπεία και μετά θα μου πούνε τί θα γίνει..Και έτσι έγινε! Την Δευτέρα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα απο την αντιπρωπεία που μου έλεγαν ότι πρέπει να αλλάξουν δίσκο και πλατώ. Το πήγα λοιπόν χθες το πρωί, υποτίθεται ότι τα άλλαξανε, το απόγευμα το παρέλαβα και για κακή μου τύχη ο θόρυβος όχι μόνο συνεχίζεται αλλά είναι πιο έντονος και πλέον τον κάνει και όταν είναι ζεστο και εν κινήσει!!!Το ξαναπήγα λοιπόν σήμερα το πρωι και ο υπεύθυνος του service με πολύ θράσσος μου είπε να το ξαναπαώ την Δευτέρα για να μου το φτιάξουν ενώ στην ουσία ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τί έχει! Απλά υποθέτουν...Τελικά αποφασίσαμε να αφήσω το αμάξι στην αντιπροσώπεία μέχρι την Τρίτη ώστε να το ελέξουν ξανα και όταν θα είναι κρυο και ζεστό ώστε να ξανα ακούσουν τον θόρυβο και έστω να κάνουν μια πιο σωστή διάγνωση...Βέβαια εγω δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάιτ από αυτά...απλά θα μιλήσουν ξανα με τα κεντρικά ότι συνεχίζει ο θόρυβος και απλά θα εκτελέσουν τις εντολές τους...

Συγνώμη έαν έγινα κουραστική...

Εαν κάποιος από εσας έιχε ή γνωρίζει και κάτι ανάλογο ας μου απαντήσει...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να απευθυνεις σε αλλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο?γιατι αν ειναι θρασεις,τοτε ποιος ο λογος να τους αφησεις το αυτοκινητο σου?μπορεις,αν εχεις τον χρονο,να επισκεφτεις αλλο συνεργειο.επισης,μιας κ θα εχουν αυτοκινητο τοσες μερες,θεωρω αυτονοητο να σου εδωσαν τουλαχιστον αυτοκινητο εξυπηρετησης πελατων.οσον αφορα το μηχανικο προβλημα,για να πω την αληθεια το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι προβλημα στο κιβωτιο ταχυτητων,γιατι κατι παρομοιο συνεβη κ στο μινι που ειχα.ομως δεν ειμαι μηχανικος κ ειναι απλως μια εικασια(απλως σκεπτομενος αυτο που ανεφερες οτι πατωντας συμπλεκτη,ο ηχος σταματουσε,αρα οταν αποσυμπλεκες το κιβωτιο απο τον κινητηρα..).σου ευχομαι να λυθει λιαν συντομως το προβλημα σου,ευχομαι να ειναι η μικροτερη δυνατη ''ζημια''.κ μη ξεχασεις οτι λογικα θα στο καλυπτει η εγγυηση οτι ειναι,εκτος κ αν το προκαλεσες εσυ.επισης,ισως γνωριζει κατι παραπανω καποιο απο τα παιδια στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*,χωρις να ειμαι σιγουρος..

υ.γ.

αποψη μου ειναι οτι αν καποιο συνεργειο η αντιπροσωπος δεν ειναι σωστος απενταντι σε καποιον πελατη-κατοχο,καλο θα ηταν να τον ονομαζουμε-αναφερουμε ωστε οι μετεπειτα επισκεπτες να τον αποφευγουν.

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να απευθυνεις σε αλλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο?γιατι αν ειναι θρασεις,τοτε ποιος ο λογος να τους αφησεις το αυτοκινητο σου?μπορεις,αν εχεις τον χρονο,να επισκεφτεις αλλο συνεργειο.επισης,μιας κ θα εχουν αυτοκινητο τοσες μερες,θεωρω αυτονοητο να σου εδωσαν τουλαχιστον αυτοκινητο εξυπηρετησης πελατων.οσον αφορα το μηχανικο προβλημα,για να πω την αληθεια το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι προβλημα στο κιβωτιο ταχυτητων,γιατι κατι παρομοιο συνεβη κ στο μινι που ειχα.ομως δεν ειμαι μηχανικος κ ειναι απλως μια εικασια(απλως σκεπτομενος αυτο που ανεφερες οτι πατωντας συμπλεκτη,ο ηχος σταματουσε,αρα οταν αποσυμπλεκες το κιβωτιο απο τον κινητηρα..).σου ευχομαι να λυθει λιαν συντομως το προβλημα σου,ευχομαι να ειναι η μικροτερη δυνατη ''ζημια''.κ μη ξεχασεις οτι λογικα θα στο καλυπτει η εγγυηση οτι ειναι,εκτος κ αν το προκαλεσες εσυ.επισης,ισως γνωριζει κατι παραπανω καποιο απο τα παιδια στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*,χωρις να ειμαι σιγουρος..

υ.γ.

αποψη μου ειναι οτι αν καποιο συνεργειο η αντιπροσωπος δεν ειναι σωστος απενταντι σε καποιον πελατη-κατοχο,καλο θα ηταν να τον ονομαζουμε-αναφερουμε ωστε οι μετεπειτα επισκεπτες να τον αποφευγουν.

Σέυχαριστώ για την άμεση απάντηση σου...Και εγω κάτι τέτοιο υποψιάζομαι!

Εννοείται ότι μου το καλύπτει η εγγύηση!! Το δίσκο και πλατώ που μου άλλαξαν δεν πλήρωσα τίποτα.

Περιμένω την απάντηση της αντιπροσωπείας (Μανδύλας Θεσσαλόνίκη) την Τρίτη για το τί μπορεί να έχει και μέτα θα το πάω στην άλλη αντιπροσωπεία τηνΕΤΕΑ (Θεσσαλονίκη) για να το δουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβουλευα να παρεις την γνωμη ενος συνεργειου και εκτος αντιπροσωπειας.Γ ενικα επικρατει η γνωμη πως εκει ειναι το καλυτερο αλλα δεν ισχυει παντα . Ενα καλο ιδιωτικο μπορει να σε βοηθησει . Παρε απλα μια γνωμη , πηγαινε για εναν ελεγχο απλως, αν δεν θεσ να χασεις την εγγυηση. Εχω ακουσει απο πολλους πως η αντιπροσωπεια δεν ειναι και τοσο αξιοπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου το κάνει όλη την ώρα. Στο ζέσταμα: τακ τακ τακ....πατάω συμπλέκτη...σταματά...αφήνω...το ξανακάνει. Στις αλλαγές ακούγεται θόρυβος τόσο στην αλλαγή όσο και κατά την αποσύμπλεξη. Εγώ υποψιάζομαι δίσκο και κιβώτιο, αλλά σε δικό μου μηχανικό που πήγα μου είπε ότι δεν είναι προς το παρόν πρόβλημα εφόσον δεν "γρατζουνά" στην αίσθηση τις ταχύτητες, έλα όμως που εμένα δεν μου το βγάζεις απο το μυαλλό ότι κάτι συμβαίνει και σύν τοις άλλοις ακούγεται και ενοχλητικό, ενοχλητικότερο απο το στιγμιαίο σφύριγμα καθώς ανεβάζει στροφές ( το γνωστό πρόβλημα της κούνιας)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.