Jump to content
ENT

Αυτόματο κλείδωμα πόρτας οδηγού

Recommended Posts

Καλησπέρα. Παρατήρησα κάτι στο Golfακι μου που με παραξένεψε και δε ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή κάποια δυσλειτουργία.

Συγκεκριμένα: Είμαι στο αμάξι και έχω ενεργοποιήσει το αυτόματο κλείδωμα των θυρών όταν η ταχύτητα ξεπεράσει τα 15χλμ/ώρα.

Όταν λοιπόν σταματήσω, ανοίγω την πόρτα μου με το εσωτερικό πόμολο (όχι με το κεντρικό κλείδωμα, άρα ανοίγει μόνο η πόρτα του οδηγού).

Βγαίνω έξω με το κλειδί στο χέρι και ανοίγω τον χώρο αποσκευών με το τηλεχειριστήριο. Μόλις τον κλείσω, κλειδώνει αυτόματα (αναμενόμενο). Κλειδώνει όμως και η πόρτα του οδηγού αυτόματα, και μάλιστα χωρίς να ενεργοποιηθεί ο συναγερμός (δεν ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι στην πόρτα του οδηγού) αφού και πριν δεν ήταν ενεργοποιημένος.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Το κάνει και στους άλλους κάτοχους Golf VI;

Υ.Γ. Πάντως αν ενεργοποιήσω το αυτόματο ξεκλείδωμα μόλις βγάλω το κλειδί (auto open) ή ανοίξω τις πόρτες (άρα και το πορτ-μπαγκάζ) από το κεντρικό κλείδωμα, τότε δε συμβαίνει αυτό!

Περιμένω τις εμπειρίες σας!

Ευχαριστώ

Edited by ENT
Link to comment
Share on other sites

αν περασουν καποια δευτερα(νομιζω 30) χωρις να ανοιξει καμια πορτα τοτε κλειδωνουν.δοκιμασε να κλεισεις το πορτμπαγκαζ και αμεσως μετα να ανοιξεις την πορτα του οδηγου .φροντισε να το κανεις γρηγορα.λογικα η πορτα θα ειναι ξεκλειδωτη.

Link to comment
Share on other sites

αν περασουν καποια δευτερα(νομιζω 30) χωρις να ανοιξει καμια πορτα τοτε κλειδωνουν.δοκιμασε να κλεισεις το πορτμπαγκαζ και αμεσως μετα να ανοιξεις την πορτα του οδηγου .φροντισε να το κανεις γρηγορα.λογικα η πορτα θα ειναι ξεκλειδωτη.

Αφού υποτίθεται οτι βγαίνω από την πόρτα του οδηγού και δεν την κλειδώνω! Τα 30 δευτερα ισχύουν αν ξεκλειδώσεις το αμάξι και δεν μπεις μέσα.

Επίσης με το που κλείνω το πορτμπαγκάζ στο σενάριο που προανέφερα, ακούω και τον ήχο του κλειδώματος της πόρτας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ας το δοκιμάσουν και οι άλλοι κάτοχοι με τις προυποθέσεις και ρυθμίσεις που ανέφερα, για να δούμε αν το κάνει σ'όλους!

Καληνύχτα για σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.... ήμουν όλη μέρα εκτός χθες και δεν είχα πρόσβαση σε υπολογιστή.

Μήπως το δοκίμασε κανείς να μου πει τι συμβαίνει στο δικό του αυτοκίνητο;

Αν ρωτήσω σε εξουσιοδοτημένο ή την Kosmocar, δεν πρόκειται να πάρω απάντηση. Θα μου πουν φέρτο να το ελέγξουμε κ.ο.κ. (παρεπιπτόντως το διαγνωστικό τα βγάζει όλα οκ!).

Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας για να μου φύγει η ιδέα περισσότερο!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα από το sequence που περιγράφεις, νομίζω οτιαπό τη στιγμή που βγάζεις το κλειδι από τη μίζα και ξεκλειδώνεις χειροκίνητα και βγαίνεις, ο εγκέφαλος πιθανόν θεωρεί οτι το status πρέπει να παραμείνει locked.... οπότε όταν κλείνεις και το πορτ-μπαγκαζ ξανατσεκάρει όλες τις κλειδαριές και οτιβρει ανοικτό το κλειδώνει. ¶ρα δεν είναι θέμα δυσλειτουργίας, αλλά λογικής του εγκεφάλου - την οποία δεν μπορείς να αλλάξεις!

Νομίζω οτι δεν αξίζει να προβληματιστείς περισσότερο,΄ίσως καλύτερα να ενεργοποιήσεις και το αυτόματο ξεκλείδωμα όλων των πορτών μόλις βγάλεις κλειδί από μίζα, ώστε να επιλέξεις εσύ πότε θα το κλειδώσεις φεύγοντας.... και όπως λέω και στη γυναίκα μου, το κλειδί όταν βγαίνει από την μίζα ΠΑΝΤΑ στο χέρι, ούτε δίπλα, ούτε στην τσάντα κτλ....γιατί τα έξυπνα κλειδώματα είναι ικανά να μας κλειδώσουν απ'έξω!!

Edited by ppgk2005
Link to comment
Share on other sites

κοίτα από το sequence που περιγράφεις, νομίζω οτιαπό τη στιγμή που βγάζεις το κλειδι από τη μίζα και ξεκλειδώνεις χειροκίνητα και βγαίνεις, ο εγκέφαλος πιθανόν θεωρεί οτι το status πρέπει να παραμείνει locked.... οπότε όταν κλείνεις και το πορτ-μπαγκαζ ξανατσεκάρει όλες τις κλειδαριές και οτιβρει ανοικτό το κλειδώνει. ¶ρα δεν είναι θέμα δυσλειτουργίας, αλλά λογικής του εγκεφάλου - την οποία δεν μπορείς να αλλάξεις!

Νομίζω οτι δεν αξίζει να προβληματιστείς περισσότερο,΄ίσως καλύτερα να ενεργοποιήσεις και το αυτόματο ξεκλείδωμα όλων των πορτών μόλις βγάλεις κλειδί από μίζα, ώστε να επιλέξεις εσύ πότε θα το κλειδώσεις φεύγοντας.... και όπως λέω και στη γυναίκα μου, το κλειδί όταν βγαίνει από την μίζα ΠΑΝΤΑ στο χέρι, ούτε δίπλα, ούτε στην τσάντα κτλ....γιατί τα έξυπνα κλειδώματα είναι ικανά να μας κλειδώσουν απ'έξω!!

Μπορεί να είναι έτσι αλλά:

1. Επειδή άλλαξα πρόσφατα εγκέφαλο ηλεκτρικού δικτύου λόγω μιας στιγμιαίας δυσλειτουργίας στα φώτα που παρουσίασε, και δε θυμάμαι να συμπεριφερόταν έτσι πριν την αλλαγή

2. Μου κλειδώνει μεν την πόρτα του οδηγού, αλλά χωρίς να βάζει συναγερμό (λογικό ίσως από την ώρα που δεν ήταν ενεργοποιημένος από πριν)

παραξενεύτηκα και γιαυτό ρωτάω (ξέρω οτι από αντιπροσωπεία δεν πρόκειται να βρω λύση από τη στιγμή που το διαγνωστικό τους μου τα βγάζει όλα οκ)

Πάντως έχω ήδη ενεργοποιήσει το αυτόματο ξεκλείδωμα (εναλλακτικά μπορώ χειροκίνητα να ανοίξω όλες τις πόρτες από το κεντρικό κλείδωμα-ξεκλείδωμα)

Edited by ENT
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.φιλε εντ κ σεμενα,με 2 μηνων,γκολφ 6,προχτες παρατηρησα πως εννω ειναι κλειδωμενο,σταματησω χωρισ νασβησω τη μηχανη αλλα κ σβηνοντασ την δε ξεκλειδωνει ολες τις πορτες παρα μονο του οδηγου.τοσο καιρο τις ξεκλειδωνε ολες κανονικοτατα.πρεπει να πατησω το κουμπι ξεκλειδωματος.πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια στην αρχη μου λενε ειναι οκ μετα τους λεω πριν ξεκλειδωνε κανονικα.φερτο να το δουμε μου λενε.τη πεμπτη παω ντο δουνε κ θα ενημερωσω.εσυ τιεκανες βρηκες ακρη?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.φιλε εντ κ σεμενα,με 2 μηνων,γκολφ 6,προχτες παρατηρησα πως εννω ειναι κλειδωμενο,σταματησω χωρισ νασβησω τη μηχανη αλλα κ σβηνοντασ την δε ξεκλειδωνει ολες τις πορτες παρα μονο του οδηγου.τοσο καιρο τις ξεκλειδωνε ολες κανονικοτατα.πρεπει να πατησω το κουμπι ξεκλειδωματος.πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια στην αρχη μου λενε ειναι οκ μετα τους λεω πριν ξεκλειδωνε κανονικα.φερτο να το δουμε μου λενε.τη πεμπτη παω ντο δουνε κ θα ενημερωσω.εσυ τιεκανες βρηκες ακρη?

Δεν έχω ξανασχοληθεί με το θέμα. Απλά το έχω βάλει στο αυτόματο ξεκλείδωμα (ξεκλειδώνει την πόρτα μου και το πορτμπαγκάζ μόλις βγάλω το κλειδί από τη μίζα) και δεν έχω κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

paidia pnigeste se misi koutalia nero...

valte apo to menou sto kadran, auto lock on kai auto lock off.. polu apla me to pou vgazete to kleidi apo tin miza,otan svinete tin mixani xeklidwnoun ola

Link to comment
Share on other sites

ομως αν εχεις το αουτο λοκ στο οφ κ το ανλοκ στο ον κ κλειδωσεις χειροκινητα,ανοιγοντας τη πορτα του οδηγου θα ξεκλειδωσουν ολες οι πορτες?αν βγαλεις το κλειδι απο τη μιζα θα συμβει το ιδιο? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχς παρατηρησει αυτο που περιγραφεται πιο πανς αλλα εχω κ εγω μια απορια...

εχω ενεργοποιησει κ εγω στο golf v tsi το αυτοματο κλειδωμα ολων των θυρων μετα τα 15 χλμ/ωρα. ολα καλα λοιπον λειτουργουν σε αυτο. επισησ ενεργοποιησα κ το αυτόματο ξεκλειδωμα των θυρων μόλις βγαινει το κλειδι απο τη μιζα.

το προβλημα ειναι πωσ μερικεσ φορεσ οταν βγαζω το κλειδι απο τη μιζα ξεκλειδωνει μονο η πορτα του οδηγου κ οχι οι αλλεσ οπως πρεπει, αλλα πρεπει να πατησω το κουμπι εγω. αλλες φορεσ δουλευει κανονικα κ ξεκλειδωνουν ολεσ οι πορτεσ μολις βγαλω το κλειδι..

εχει καποιοσ καποια προταση για το τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχς παρατηρησει αυτο που περιγραφεται πιο πανς αλλα εχω κ εγω μια απορια...

εχω ενεργοποιησει κ εγω στο golf v tsi το αυτοματο κλειδωμα ολων των θυρων μετα τα 15 χλμ/ωρα. ολα καλα λοιπον λειτουργουν σε αυτο. επισησ ενεργοποιησα κ το αυτόματο ξεκλειδωμα των θυρων μόλις βγαινει το κλειδι απο τη μιζα.

το προβλημα ειναι πωσ μερικεσ φορεσ οταν βγαζω το κλειδι απο τη μιζα ξεκλειδωνει μονο η πορτα του οδηγου κ οχι οι αλλεσ οπως πρεπει, αλλα πρεπει να πατησω το κουμπι εγω. αλλες φορεσ δουλευει κανονικα κ ξεκλειδωνουν ολεσ οι πορτεσ μολις βγαλω το κλειδι..

εχει καποιοσ καποια προταση για το τι φταιει?

Έχεις ενεργοποιήσει το μεμονωμένο άνοιγμα της πόρτας του οδηγού με ένα πάτημα του τηλεχειριστήριου και όλων των υπολοίπων με δεύτερο συνεχόμενο πάτημα;

Αν ναι, τότε αν έχεις ξεκλειδώσει μόνο την πόρτα του οδηγού (με ένα πάτημα του τηλεχειριστηρίου) , ξεκινήσεις το αμάξι, κλειδώσει η πόρτα αυτόματα, τότε όταν βγάλεις το κλειδί ανοίγει μόνο η πόρτα του οδηγού (αυτή που ήταν ξεκλείδωτη εξαρχής). Αν τις έχεις ξεκλειδώσει όλες, τότε ξεκλειδώνουν αυτόματα όλες βγάζοντας το κλειδί.

Έχω δίκιο;

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου τωρα που το λες νομιζω οτι ετσι ειναι... αλλα πωσ μπορω να απενεργοποιηω το να κλειδώνει αυτόματα μόνο η πόρτα του οδηγού?

αλλα να ανοιγουν ολεσ οι αλλες με ενα πατημα του τηλεχειρηριστηριου μονο.... εννος να μην χρειαζεται να πατα 2 φορεσ το κουμπι για να ανοιξουν ολεσ οι πορτες?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου τωρα που το λες νομιζω οτι ετσι ειναι... αλλα πωσ μπορω να απενεργοποιηω το να κλειδώνει αυτόματα μόνο η πόρτα του οδηγού?

αλλα να ανοιγουν ολεσ οι αλλες με ενα πατημα του τηλεχειρηριστηριου μονο.... εννος να μην χρειαζεται να πατα 2 φορεσ το κουμπι για να ανοιξουν ολεσ οι πορτες?

Για να κάνεις όλες τις πόρτες να ανοίγουν με ένα πάτημα του τηλεκοντρόλ θα πας στο μενού CONVENIENCE > DOOR LOCK > MANUAL και θα επιλέξεις ALL DOORS (και όχι SINGLE DOOR όπως λογικά είναι τώρα).

Τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκίνητο έτσι αλλάζει.

Αν το κάνεις αυτό, κάθε φορά που βγάζεις το κλειδί από τη μίζα (και εννοείται έχεις κάνει κάποια μέτρα ώστε να κλειδώσει αυτόματα και έχεις επιλέξει AUTO DOOR LOCK), θα ξεκλειδώνουν αυτόματα όλες οι πόρτες και το πορτμπαγκάζ.

Για δοκίμασε....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ΕΝΤ. να σε ρωτησω.. που βρισκεται αυτο το μενου? Γιατι το δικο μου δεν εχει οθονη PLUS

Δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω. Μπορεί και να μη γίνεται σε σένα μέσω μενού.

Σίγουρα όμως γίνεται (νομίζω το γράφει και το manual) μέσω διαγνωστικού στην αντιπροσωπεία (ή VAG-COM αν σου βρίσκεται).

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχαριστω.. το βρηκα... στο vag com.. επρεπε να ενεργοποιησω την επιλογη all doors auto unlock ηταν ενεργοποιημενο το single door. τωρα ειμαι ενταξει..

γιατι επρεπε καθε φορα να παταω2-3 φορεσ το τηλεχειριστηριο για να ανοιξουν οι υπολοπες πορτεσ.. ηταν λιγο σπαστικο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.