Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Λοιπόν χθες στη νέα είσοδο Καλαμάτας Megane (Ι) facelift αγνώστων στοιχείων με εξάτμιση είχε <<ορεξούλες>> σε φανάρι με κατεύθυνση το κέντρο. Ξεκινάει πρώτος, έχοντας καταλάβει ότι ενώ ήμουν από πριν πιο πίσω του τον πλησιάζω με ελιγμούς και γκαζώνει δυνατά...Στα μέσα 4ης τον πέρασα αλλά και πάλι όχι τόσο εύκολα όσο περίμενα. Βέβαια μόλις του εφυγα λίγα μέτρα έκοψα αμέσως γιατί ήταν too much να τρέχουμε στη πόλη αλλά η επιτάχυνση του Τsi μου αυτή τη φορά δε μου άρεσε. :thumbsd:

Μου φαίνεται τελικά ότι η βενζίνη στα turbo παίζει πολύ ρόλο. Χθες είχα επιλέξει μια MED-Oil 100 oct. , αλλά μάλλον θα υπήρχε λόγω κρίσης αρκετό καιρό στη δεξαμενή και θα' χε γίνει 94αρα! Δεν είχα βάλει ποτέ τέτοιας εταιρίας κι είπα να την δοκιμάσω...Λοιπόν θα ξαναβάλω αλλά αν δω τα ίδια (μου φάνηκε ότι δεν ανεβάζει και τόσο πίεση η τουρμπίνα), θα πάω στα παλιά...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο μπράβο ρε mpoukou και για το αυτοκίνητο σου, για τα χρήματα και τον χρόνο που έχεις σπαταλήσει και για τα αποτελέσματα που φέρνεις στα και καλά μοδάτα αυτοκίνητα.

Και δηλώνω απογοητευμένος με το γεγονός του οτι κανένας δεν μιλάει και δεν συγχαίρει πια τέτοιες δουλείες, βλέπεις μόνο τα TSI θεωρούνται αυτοκίνητα, έλεος..

Nαι όντως αξιόλογη απόδοση για μια ακόμη φορά! :clapping: :clapping: :clapping:

το αυτοκινητο ράβει και πραγματικα συγχαρητηρια για την δουλεια σου -έχω κολλητο με το ίδιο Polo (δεν έχει φτασει στα δικα σου επιπεδα) και πολλές φορές συζηταμε για τις αλλαγες που έχεις κάνει και τα νουμερα που εχεις φτασει-

:thumbsup:

να'στε καλα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Παραλιακή,saxo vts το παιδί δηλωσε σκουπα εξατμιση,στο φανάρι μας είπε "είστε για ένα φανάρι μόνο για πάρτυ μας?"

Εμείς με το cupra πρόγραμμα φίλτρο και 5κάβαλοι,έφαγε 2 αυτοκινητα και κατι.

Μazda mx5 φανάρι πάλι 5 κάβαλοι έφαγε κολώνα.

Peugeot rally δήλωσε πρώτο στάδιο,φανάρι πάλι το cupra 5κάβαλο,το rally ξεκίνησε πρίν το πράσινο,άλλα και πάλι στην αρχή έκανε 1-2 αυτοκίνητα,μόλις μπήκε η τρίτη το cupra μάζευε πολύ καλά αλλά δυστυχώς τον ήπιαμε.

Skoda octavia 5 tsi 160(φίλου) φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση,το cupra 5 κάβαλο έφαγε 2 αυτοκινητα απο στάση.

Link to comment
Share on other sites

ολους οσους εχω ακουσει λενε δε πανε αυτα.αλλα δεν εχει τυχει να δοκιμασω εγω με το gti.

ειναι ενα βαρυ αμαξι που σιγουρα το gti-cupra θα του φυγει χαλαρα στο πατα αλλα στα 170-200 δε ξερω τι θα γινει.

το προγραμμα που φορατε σιγουρα ομως θα βοηθησει πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το ψάξω λιγο ακόμα για να μην φάμε κάνα ξανάστροφο,γιατί φάγαμε ένα άγριο ξέσκισμα απο astra opc σίγουρα όχι μαμά και πόνεσε.

Αμα το έχεις κοιτάξει,πες μου λίγο ένα καλό ξεκίνημα,με αυτάκια η sport?

Link to comment
Share on other sites

αυτακια εννοειται!

εγω σπορ δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον ποτε.ειμαι και μαμα τελιως ακομα και το βλεπω ανουσιο να κοφτιαζω απ τη στιγμη που μετα τις 5800 το αμαξι ψοφαει.

απο σταση θα πατε με το st?

Link to comment
Share on other sites

Πατησε απο εδω μεσα κανεις απο Κοζανη που εχει μαυρο golf 5αρι tsi ή fsi(πινακιδα ΚΖΤ) με μαυρο fiesta ΜΚ7 τωρα προσφατα (χθες προχθες)??

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Seat ibiza fr garretιασμένο με την 3071,παίζει γύρω στα 340 άλογα,έχει ελπίδα το cupra(πρόγραμμα φίλτρο) απο στάση?

Όταν θα βρει πρόσφυση το fr θα το περάσει απο πάνω το cupra

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε στραβα στο FR και ολα ροδινα στο Cupra τοτε ισως περασει.. Κ μην εισαι κ σιγουρος για τα "340" γιατι εκει η 3071 κοιμαται ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Seat ibiza fr garretιασμένο με την 3071,παίζει γύρω στα 340 άλογα,έχει ελπίδα το cupra(πρόγραμμα φίλτρο) απο στάση?

λογικα εννοεις 18αρι 20vt..

δεν υπαρχει σωτηρια για το κουπρα

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε στραβα στο FR και ολα ροδινα στο Cupra τοτε ισως περασει.. Κ μην εισαι κ σιγουρος για τα "340" γιατι εκει η 3071 κοιμαται ακομα...

Στα 1,9bar που δουλεύουν (χαλαρά) αυτές (GT3071R), σε ένα μοτέρ 1.6-1.8 αποδίδουν σχετικά εύκολα 460-470ΗΡ :devil:, ενώ με 2(+"κάτι") bar, 500ρίζουν... :crazy:=@

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Καλός τα παιδιά... Γυρνόντας σήμερα από Θεσσαλονίκη πριν την Σίνδο βλέπω ένα πανέμορφο λευκό CC μπροστά μου, χαλαρά χωρίς όρεξη για πολλά πολλά τον περνάω με 130-140 και βάζω το cruise control στα 160. Το βλέπω από πίσω μου προβολάκια αναμένα ψύρες ξένον και με κολάει...... :thumbsup2:

Ανεβάζω λίγο ταχύτητα 190-200 αυτό από πίσω και με περνάει από δεξιά :drool: εδώ ήμαστε λέω, DCC στο Sport και να το ξεμπουκώσουμε λίγο :super:

Τον άφηνα να με πλησιάσει και τον άνοιγα με το κορυφαίω να πηγαίνουμε 210 μαζί το πατάω πιάνω 270 χαλαρά :devil:

Τον αφήνω να με πλησιάσει αλάρμ και στο παρκινκ για γνωριμία. Βγαίνουν δύο παιδιά από Λάρισα μικροί σε ηληκεία με λέει τι έχεις αποκλείεται να είναι 1.8.. :notfair:

1.8 Λέω....

Τι το έκανες εξάτμιση πρόγραμμα???

Κ04 8)

Το παιδί δεν είχε πάρε δώσε με φόρουμ και τον είπα να γραφτεί για να γνωριστούμε (δεν το οδηγάνε μόνο παππούδες το CC παρεξηγίθικε το αμάξι από κάποια άτομα που αντή να πάρουν Mercedes το επέλεξαν)

Το αμάξι του ωραίο με 18άρα και προγραματάκι που δεν ρώτησα μάρκα και τι άλλο φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Καλός τα παιδιά... Γυρνόντας σήμερα από Θεσσαλονίκη πριν την Σίνδο βλέπω ένα πανέμορφο λευκό CC μπροστά μου, χαλαρά χωρίς όρεξη για πολλά πολλά τον περνάω με 130-140 και βάζω το cruise control στα 160. Το βλέπω από πίσω μου προβολάκια αναμένα ψύρες ξένον και με κολάει...... :thumbsup2:

Ανεβάζω λίγο ταχύτητα 190-200 αυτό από πίσω και με περνάει από δεξιά :drool: εδώ ήμαστε λέω, DCC στο Sport και να το ξεμπουκώσουμε λίγο :super:

Τον άφηνα να με πλησιάσει και τον άνοιγα με το κορυφαίω να πηγαίνουμε 210 μαζί το πατάω πιάνω 270 χαλαρά :devil:

Τον αφήνω να με πλησιάσει αλάρμ και στο παρκινκ για γνωριμία. Βγαίνουν δύο παιδιά από Λάρισα μικροί σε ηληκεία με λέει τι έχεις αποκλείεται να είναι 1.8.. :notfair:

1.8 Λέω....

Τι το έκανες εξάτμιση πρόγραμμα???

Κ04 8)

Το παιδί δεν είχε πάρε δώσε με φόρουμ και τον είπα να γραφτεί για να γνωριστούμε (δεν το οδηγάνε μόνο παππούδες το CC παρεξηγίθικε το αμάξι από κάποια άτομα που αντή να πάρουν Mercedes το επέλεξαν)

Το αμάξι του ωραίο με 18άρα και προγραματάκι που δεν ρώτησα μάρκα και τι άλλο φοράει.

Έπρεπε να πεις..."παιδιά ένα φιλτράκι έχω βάλει τίποτα παραπάνω" :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πεις..."παιδιά ένα φιλτράκι έχω βάλει τίποτα παραπάνω" :crazy:

Ασε το παιδί είχε φρικάρει..... Δεν είχε ξαναδεί κάτι παρόμιο

Link to comment
Share on other sites

Στα 1,9bar που δουλεύουν (χαλαρά) αυτές (GT3071R), σε ένα μοτέρ 1.6-1.8 αποδίδουν σχετικά εύκολα 460-470ΗΡ :devil:, ενώ με 2(+"κάτι") bar, 500ρίζουν... :crazy:=@

20vt είναι και δουλεύει στο 1 bar με μαμά εντόσθια.

Θα πατήσουμε αύριο με το cupra.

Ποντάρω στο ότι το fr δεν έχει λάστιχα και δεν σταματάει να σπινιάρει.

Τελευταία ερώτηση.

Toyota starlet 280hp,το fr κάθεται δίπλα του(340) ή θα έχουμε κηδεία?

Link to comment
Share on other sites

Ασε το παιδί είχε φρικάρει..... Δεν είχε ξαναδεί κάτι παρόμιο

Χαχαχαχ

20vt είναι και δουλεύει στο 1 bar με μαμά εντόσθια.

Θα πατήσουμε αύριο με το cupra.

Ποντάρω στο ότι το fr δεν έχει λάστιχα και δεν σταματάει να σπινιάρει.

Τελευταία ερώτηση.

Toyota starlet 280hp,το fr κάθεται δίπλα του(340) ή θα έχουμε κηδεία?

Αναλόγως τι πάτημα θα έχει το fr...τα σταρλετ ειναι πολύ γρήγορα και πολύ ελαφριά...

Link to comment
Share on other sites

Καλός τα παιδιά... Γυρνόντας σήμερα από Θεσσαλονίκη πριν την Σίνδο βλέπω ένα πανέμορφο λευκό CC μπροστά μου, χαλαρά χωρίς όρεξη για πολλά πολλά τον περνάω με 130-140 και βάζω το cruise control στα 160. Το βλέπω από πίσω μου προβολάκια αναμένα ψύρες ξένον και με κολάει...... :thumbsup2:

Ανεβάζω λίγο ταχύτητα 190-200 αυτό από πίσω και με περνάει από δεξιά :drool: εδώ ήμαστε λέω, DCC στο Sport και να το ξεμπουκώσουμε λίγο :super:

Τον άφηνα να με πλησιάσει και τον άνοιγα με το κορυφαίω να πηγαίνουμε 210 μαζί το πατάω πιάνω 270 χαλαρά :devil:

Τον αφήνω να με πλησιάσει αλάρμ και στο παρκινκ για γνωριμία. Βγαίνουν δύο παιδιά από Λάρισα μικροί σε ηληκεία με λέει τι έχεις αποκλείεται να είναι 1.8.. :notfair:

1.8 Λέω....

Τι το έκανες εξάτμιση πρόγραμμα???

Κ04 8)

Το παιδί δεν είχε πάρε δώσε με φόρουμ και τον είπα να γραφτεί για να γνωριστούμε (δεν το οδηγάνε μόνο παππούδες το CC παρεξηγίθικε το αμάξι από κάποια άτομα που αντή να πάρουν Mercedes το επέλεξαν)

Το αμάξι του ωραίο με 18άρα και προγραματάκι που δεν ρώτησα μάρκα και τι άλλο φοράει.

George το αμαξι σου τα σπαει..Το γουσταρω πολυ το CC και φυσικα δεν ειναι για παπουδες..Πετυχες κ παιδια απο την πατριδα μου,που να ξερανε οτι πεσανε σε Κ04..

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθήκατε στα glanza να καταθέσω και εγώ την δυσάρεστη εμπειρία μου.Χθες το βράδυ γυρνώντας από βολτίτσα χαλαρά με το πολάκι άκουσα από πίσω μου ένα αμάξι να μουγκρίζει ή μάλλον μια εξάτμιση....Με πέρασε ένα σταρλετ και ήρθε και στάθηκε δίπλα μου και μου έκανε νόημα να ανοίξω.Το βάζω στο manual και κατεβαζω σε 4η μιας και το dsg ειχε ηδη βάλει εβδόμη.Στα πρώτα μέτρα του φεύγω ώσπου ακούγεται το σκάσιμο του σαλίγκαρου του και στα 160 με περνάει σαν σταματημένο και μου κάνει αμέσως 2-3 αυτοκίνητα.Λογικά θα πρέπει να έπαιζε γύρω στα 210 αλογάκια,δυστυχώς δεν σταμάτησε για να μιλήσουμε!Είναι πανάλαφρα τα άτιμα και με ένα τούρμπο σε light πιεσεις βγάζουν αβέρτα άλογα!

Link to comment
Share on other sites

George το αμαξι σου τα σπαει..Το γουσταρω πολυ το CC και φυσικα δεν ειναι για παπουδες..Πετυχες κ παιδια απο την πατριδα μου,που να ξερανε οτι πεσανε σε Κ04..

Χάρηκα που είδα νεολαία μέσα στο όμορφο λευκό CC με πίτα φιμέ τζάμι και 18άρα, απλά το αμάξι έχει παρεξηγηθή επειδή το παίρνουν μεγάλη σε ηλικία. Το έχουμε αυτό στην ωραία μας την Ελλαδίτσα. Μικρός σε ηλικία μικρό αμάξι μεγάλος μεγάλο αμάξι...ΛΑΘΟΣ......

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθήκατε στα glanza να καταθέσω και εγώ την δυσάρεστη εμπειρία μου.Χθες το βράδυ γυρνώντας από βολτίτσα χαλαρά με το πολάκι άκουσα από πίσω μου ένα αμάξι να μουγκρίζει ή μάλλον μια εξάτμιση....Με πέρασε ένα σταρλετ και ήρθε και στάθηκε δίπλα μου και μου έκανε νόημα να ανοίξω.Το βάζω στο manual και κατεβαζω σε 4η μιας και το dsg ειχε ηδη βάλει εβδόμη.Στα πρώτα μέτρα του φεύγω ώσπου ακούγεται το σκάσιμο του σαλίγκαρου του και στα 160 με περνάει σαν σταματημένο και μου κάνει αμέσως 2-3 αυτοκίνητα.Λογικά θα πρέπει να έπαιζε γύρω στα 210 αλογάκια,δυστυχώς δεν σταμάτησε για να μιλήσουμε!Είναι πανάλαφρα τα άτιμα και με ένα τούρμπο σε light πιεσεις βγάζουν αβέρτα άλογα!

Εντάξει τώρα, μιλάμε για "τενεκεδάκια" μιας άλλης ξεχασμένης εποχής, που πλέον ανήκουν στη κατηγορία "dragster" και φυσικά όχι σε κείνες των καθημερινών πολιτικών αυτοκινήτων (ακόμα και πολύ δυνατών). Όταν μιλάμε για σασί 730Κg τί να λέει;;; Και 190ΗΡ να έχει, θέλεις εσύ -με το σύγχρονο 5στερο στα crashtests- αμάξωμα, τουλάχιστον 350+ΗΡ για να το παλέψεις, ενώ άμα έχεις και "lagάτο" turboμοτέρ (με λίγα κυβικά και μεγάλο σαλιγκάρι), ΜΟΝΟ στα πολλά Κm/h μπορείς να ελπίζεις! Εγώ δεν ανοίγω ποτέ με τέτοια, εκτός αν τα πετύχω στα 180+Κm/h αλλά εκεί κι αυτά δεν ανοίγουν! Υπάρχει ένα βιντεάκι στο youtube με 2 starlet turbo 1ης προσθιοκίνητης γενιάς (1985-1990), το 1 2κίνητο και το άλλο 4κίνητο (μοντιφιά!), τα οποία όπως γκαζώνουν στην ευθεία κυριολεκτικά γλυστράνε με τα "4", λόγω δύναμης και μικροσκοπικού μετατροχίου και μετρούνται αμφότερα, από 4,3 έως 5 secs 0-100Km/h!!! Mόνο με Porsche 997 μπορείς να τα κοντράρεις! Με ποιά Cupra και GTI του "συρμού" βελτιωμένα ή μη να τα κοντράρεις...Εκτός με κάνα TT RS ή R8...

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει το ήξερα από την αρχή ότι θα έτρωγα ξύλο από το συγκεκριμένο....Απλά ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου...Πιστεύω ότι μετά τα 200 ίσως τον πλησίαζα και κάλυπτα την διαφορά.Όλα αυτά τα τενεκεδάκια είτε υπερκυβισμένα είναι ή έχουν μεγαλύτερη τουρμπίνα με αποτέλεσμα τα 250 άλογα να τα έχουν για πρωινό.Υπάρχει βιντεάκι νομίζω από Λάρισα που ένα τέτοιο ξεφτιλίζει στα πρώτα μέτρα μία Μ3.Ακόμα και βελτιωμένο το Polo gti με τα 230 αλογα δεν μπορεί να κοντράρει με τίποτα αυτά τα τερατάκια.Τώρα όπως είπες και εσύ αν έχεις ένα ttrs το θέμα αλλάζει.Έχει ένας γιατρός στην δουλειά μας και μας το δίνει μερικές φορές για να το πάμε για βενζίνη και πλύσιμο.Πραγματικά τέτοια επιτάχυνση και τέτοιο κόλλημα στο κάθισμα δεν έχω δει ξανά...Βέβαια δεν έχω τα 85 χιλιάρικα που απαιτούνται για να μπορέσω να το οδηγήσω και να το έχω στο γκαράζ μου :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.