Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

16 hours ago, DarkX said:

Λ. Κηφισίας, κοίτα και μόνο που το άφηνε τόσο νωρίς κατ' εμέ νικητής είναι το κουπράκι, δεν μπορείς να φανταστείς με τι φόρα τον μάζευε, αλλά βλέπεις 5 αμάξια δεν μαζεύονται και τόσο εύκολα φαντάσου το κουπράκι σπίναρε μέχρι τα 120, και πάλι φτάσαμε στον προφυλακτήρα του. Θα μου πεις ποιος κρίνει πόσο ψηλά θα πάει κάποιος για να θεωρείται δίκαιη η νίκη. 

σε αυτο ισχυει οτι λεει ο  Dom: Ask any racer. Any real racer. It don't matter if you win by an inch or a mile. Winning's winning. ΑΠΤΟ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕς ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ....

παντως στην κηφισσιας που πατας ειναι καπως...κινηση φαναρια,τον βολευουν αυτα ενα τετρακινητο...εσυ θες να βρεις δρομο ωστε να γυρισεις το βαρος ανα ιππο υπερ σου με καμια ευθεια φανταζομαι πανω απο 200 μετρα αφου λες ειχατε 150 χλμ και τον πλησιαζες...νομιζω εκει δεν εχεις και περιθωρια... ..ειναι και επιφοβο γλυστραει ο δρομος πολυ εκει...

Link to comment
Share on other sites

Με της Νάσιας είμασταν εκείνη τον πλησίαζε. Πρέπει να είχαμε γύρω στα 170 τη στιγμή που έκοψε αυτός και κρίνοντας από τον τρελλό ρυθμό που τον μάζευε πρέπει να είχε το πολύ 150 αυτός, δηλ. ήταν άνετα 20 χλμ η διαφορά ίσως και παραπάνω. Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την ατάκα του Dom αλλά εκείνος δεν έκοψε μόλις τον πλησίαζε ο Brian, αντίθετα ψέκασε την κατάλληλη στιγμή και τον πέρασε για λίγο. Η Κηφισίας είναι όντως μάπα στα περισσότερα σημεία αλλά έχει 2 συγκεκριμένα που πατάς πολύ καλά, απλά αυτό δεν ήταν απ ' αυτά. Βασικά δεν επρόκειτο να έγραφα για το συγκεκριμένο δεν θα το πω πάτημα γιατί το να κόβεις στα 140 για να μην φας τη σούβλα το θεωρώ τρολλάρισμα όχι πάτημα, το γραψα για να πω τι άτομα κυκλοφορούν. :thumbsd: Άλλωστε το σωστό πάτημα το κάναμε λίγο αργότερα με το a3 1.8 20vt k04-64 που έγραψε η Νάσια πιό πάνω. Εκείνο ήταν πολύ ωραίο πάτημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι πήγαμε και από πίσω μπας και πετύχουμε κανέναν γνωστό αλλά νέκρα, με τι ήσουν?

Νωρίτερα στο ανέβα παραλιακή λίγο πριν τη Γλυφάδα πετύχαμε και μια παρέα με 3 Gallardo κίτρινες και άσπρες που ανέβαιναν μαζί μας, δεν παίχτηκε τίποτα μεταξύ τους μόνο έκαναν 1-2 γκαζιές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mitsos gti

Δεν ημουνα με το polo ειχα κατεβει με το smart μια βολτα και καθομασταν με το φιλαρακι με το ΤΤ...αλλα δεν ημουνα σιγουρος αν ησασταν εσεις να σας μιλησω...

 

Αυτοι με τα gallardo ειναι παρεα και ειναι φιλοι φιλου μου...την πεμπτη που ειχαμε κατεβει με το TT πετυχαμε το λευκο που το οδηγαει ο γυαλακιας ...ημασταν παρεα 2 TT,ενα cooper s ενα cooper works ενα c5 και ενα s3...στο φευγα απο ριμπας ερχετει και κανει ξερογκαζιες σε ολα  τ αμαξια της παρεας και γελαει...με το που περναει απο εμας(συνοδηγος του ΤΤ εγω) του κανουμα μια εξτερναλια προκλητικα και δεν ασχοληθηκε καν...μετα τον λαιμο που πιανει η ευθεια παταμε μπροστα του 3η 4η και λιγο 5η μπας και ακολουθησει αλλα τζιφος....και μετα τον περναγε ολη η παρεα με κοφτες διπλα του:devil:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , mitsos gti said:

Δεν ημουνα με το polo ειχα κατεβει με το smart μια βολτα και καθομασταν με το φιλαρακι με το ΤΤ...αλλα δεν ημουνα σιγουρος αν ησασταν εσεις να σας μιλησω...

 

Αυτοι με τα gallardo ειναι παρεα και ειναι φιλοι φιλου μου...την πεμπτη που ειχαμε κατεβει με το TT πετυχαμε το λευκο που το οδηγαει ο γυαλακιας ...ημασταν παρεα 2 TT,ενα cooper s ενα cooper works ενα c5 και ενα s3...στο φευγα απο ριμπας ερχετει και κανει ξερογκαζιες σε ολα  τ αμαξια της παρεας και γελαει...με το που περναει απο εμας(συνοδηγος του ΤΤ εγω) του κανουμα μια εξτερναλια προκλητικα και δεν ασχοληθηκε καν...μετα τον λαιμο που πιανει η ευθεια παταμε μπροστα του 3η 4η και λιγο 5η μπας και ακολουθησει αλλα τζιφος....και μετα τον περναγε ολη η παρεα με κοφτες διπλα του:devil:

Ξέρεις ποια είναι η πλάκα? Οι περισσότεροι τους έχουμε για άσχετους όλους αυτούς σε πανάκριβα και γρήγορα αμάξια αλλά μια χαρά καταλαβαίνουν το εξτέρναλ και γενικά όταν ένα αμάξι δαγκώνει μια χαρά το μυρίζονται και σφυρίζουν αδιάφορα :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DarkX said:

Ξέρεις ποια είναι η πλάκα? Οι περισσότεροι τους έχουμε για άσχετους όλους αυτούς σε πανάκριβα και γρήγορα αμάξια αλλά μια χαρά καταλαβαίνουν το εξτέρναλ και γενικά όταν ένα αμάξι δαγκώνει μια χαρά το μυρίζονται και σφυρίζουν αδιάφορα :lol:

Ακριβως φιλε μου ειδικα όταν το εξτερναλ είναι ανοιχτο και όχι μεσα στην εξατμιση εκει να δεις μολις αρχιζει να ουρλιαζει κα****ω απίστευτα,δυσκολα καποιος με τετοια αυτοκίνητα θα δοκιμασει να πατησει γιατι ξερει τι το περιμενει.Εξαλου δε λενε τυχαια οσο νυχτωνει η π.... μεγαλωνει και οι lambo

Edited by activious
χρησιμοποιουμε κοσμιες εκφρασεις
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό του λες πολύ ωραίο και γρήγορο αμάξι αλλά μην κουνιέσαι πολύ γιατί θα πέσεις σε κανένα πα****το καμιά μέρα που θα σε περάσει από πάνω κι ας πάει και για ψώνια.

Edited by activious
χρησιμοποιουμε κοσμιες εκφρασεις
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω γνωριςει ατομα με τετοια supercars και μπορω να πω οτι χωριζονται σε 2 κατηγοριες: α)αυτους που δε νοιαζονται για το αν το αμαξι τους ειναι ΤΟ γρηγοροτερο, δε νιωθουν δηλαδη την αναγκη να αποδειξουν κατι. Οκ τετοιες αμαξαρες δεν ειναι μονο τα δευτερολεπτα της διαφορας, ειναι η απολυτη ηδονη που νιωθεις και μονο μπαινοντας μεσα!

Και β) αυτους που ξερουν οτι δε το πολυεχουν σαν οδηγοι ή που δε πατανε γιατι φοβουνται μηπως τους περασει καποιο φθηνοτερο αυτοκινητο.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

βολτα θεολογο σημερα με το αλλο κλαμπ με γκολφ....και σκαει μυτη ενα 2 ρι με 20βτ.....ειχα μικρη με 1.4 και στο δρομο ψιλοκωλησε 2 φορες να δει τι κανω...ανοιγω την μικρη και δεν το επιανα,,,,λεω ωρε ηττα που φαγαμε..για καφε πηγαιναμε ..τσαι θα πιουμε......

με gt3071....με 970 ζυγισμενο...ολα ξυλωμενα και με τρελο στησιμο...χομπυστας μηχανολογος μηχανικος ο ιδιοκτητης....ολα αυτα τα εμαθα μετα....στο τραπεζι....

σφυρι μοτερ....για 380 το κοβει ο ιδιοκτητης με 1.8 την δουλευει...αφου φτασαμε ρωτησα τι φοραει και παει τον κωλο του......με καπο απο την ιντεργκραλε...και νικελ ζαντες ββς 16αρες με πατωμα στησιμο και οτι ενισχυση θελετε την ειχε πανω σε αναρτηση....respect το αμαξι...ξεκωλαγε σαν τρελο...μονο με την μεγαλη τον περναγα....λολ,χρωματος μαυρο...μονιμα 1 πιεση δουλευε......1.8 λολ....

 

και σημερα καταφερα και το σηκωσα τον κωλο στο αερα απο οτι μου ειπαν.....μου βγηκε ενας  και με κλεισε ....το φρενο που επεσε απλα ολοι νομιζανε οτι θα ειχαμε γινει  πιτα....αμα ηταν κανα που να ηταν μονο μοτερ φτιαγμενο και οχι φρενα καλαα...θα ειμασταν  βιντεο στα καναλια των 9...και γω τα ειδα ολα....ειπα μολις βγαλανε τα λεφτα τους τα φρενα...

Edited by quicksilver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχουμε περάσει στην γενιά των ultra cars, κ προσωπικά τα (καθημερινά) supercars που τα περνάνε εύκολα τα δικά μας τερατάκια δεν μου λένε κ πολλά.

Αν κ τυπικά θεωρούνται supercars, για μένα προσωπικά αλλά κ για άλλα άτομα που ξέρω δεν τους λέει κάτι να έχουν μια gallardo ή ένα r8, πραγματικά supercars είναι η zonda r, agera r, mclaren p1, reventon,  veyron κ άλλα αυτού του είδους.

Δηλαδή δεν μπορώ να διαχωρίσω τη χλιδή κ το prestige ενός τέτοιου αυτοκινήτου, το οποίο όλοι θα γυρίσουν να κοιτάξουν ακόμη κ παρκαρισμένο να είναι, από τις επιδόσεις. Θα ήθελα λοιπόν αυτό το supercar να είναι ταυτόχρονα κ πολύ γρήγορο. "Το γρηγορότερο" δεν υφίσταται έτσι κ αλλιώς γιατί πάντα κάποιος θα βρεθεί να σε περάσει.

Παράλληλα έχουμε περάσει κ στην εποχή των hot hatches κ γενικά των πιο καθημερινών αυτοκινήτων που έχουν δυναμώσει πολύ ή που έχουν δυνατότητα σοβαρής βελτίωσης με πολύ λίγα χρήματα (π.χ. rs3 που με ένα πρόγραμμα έχεις 420 άλογα) το οποίο σημαίνει ότι κ σε συνδυασμό με αυτό που είπα νωρίτερα για τα supercars, δεν θα μπορούσα να δεχτώ να έχω ένα supercar κ να με περνάει ένα φτιαγμένο καθημερινό που το βελτίωσε με τόσα λίγα χρήματα. Παράδειγμα δεν θα με πείραζε να είχα ένα r8 v8 κ να με πέρναγε ένα ραλλάκυ τουρμπάτο τέρμα φτιαγμένο τσόφλι, γιατί με την έννοια αυτή πάντα θα βρεθεί κάποιο τόσο φτιαγμένο που θα σε περάσει. Θα με πείραζε όμως να είχα το r8 v8 κ να με πέρναγε ένα rs3 με μόνο πρόγραμμα.

Edited by queen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια έχει μικρύνει πολύ το χάσμα ανάμεσα στα supercars του τύπου r8, 430 κτλ. και στα hot hatches ή καθημερινά compact cars που πάνε και για ψώνια. Πριν 15 χρόνια ήταν αλλιώς τα πράγματα, πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Το παράδειγμα με το rs3 είναι χαρακτηριστικότατο, ένα πρόγραμμα βάζει ο άλλος, τίποτα δηλαδή, και αμέσως ρίχνει κολώνες στο r8 v8. Ούτε εμένα θα με πείραζε να τις έτρωγα από ένα τέρμα φτιαγμένο τουρμπάτο τσόφλι γιατί όπως είπε και η Νάσια, στην τελική πάντα κάποιος θα βρεθεί να σε περάσει κι ας είναι μόνο με τιμόνι και ρόδες, αλλά να με έχει για πλάκα ένα hot hatch της εποχής μας που φοράει μόνο πρόγραμμα, αυτό δεν θα το ανεχόμουν. Γιατί ούτε εγώ μπορώ να διαχωρίσω χλιδή και prestige από επιδόσεις. Άρα ποιο είναι το συμπέρασμα? Εφόσον δυνάμωσαν τόσο τα grocery getters, θα πρέπει και το supercar που θα διάλεγα να είναι αντίστοιχα δυνατότερο, άρα μια zonda, μια reventon κτλ., που και εγώ προσωπικά τα βάζω σε άλλη κατηγορία από ότι r8, gallardo και άλλα παρόμοια "κοινά" supercars. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ροπη κανει τη μεγαλη διαφορα στα πρωτα 400-500 μετρα με ένα supercar,από ένα σημειο και μετα μιλανε τα κυβικα,στο ξεκίνημα όμως τα δικα μας μας θα ναι χαλαρα μπροστα ξεκάθαρα λογω ροπης.Σκεψου ένα r8 V10 εχει 52,5 κιλα ροπη την ιδια στιγμη που ένα s3 tfsi πχ stage 2 plus στοκ μοτερ με μεθανολες εχει 52-53 κιλα ροπη με όχι σχετικα μεγαλο κοστος συν ότι όλα αυτά τα supercars gtr Nissan,lambo κτλ είναι και πολύ βαρια σαν αυτοκινητα πραγμα που παιζει σημαντικο ρολο.Απο την άλλη όμως να οδηγουσα μια λευκη aventador ονειρο ανεκπληρωτο

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, quicksilver said:

και καμπριο!!!!!!!!!!!!!!!!την θελω καμπριο ασπρη....

Λευτερη κανε το χιονουλη καμπριο και την ωρα που οδηγας να σκέφτεσαι ότι είναι aventador,τον εχεις και ασπρο μια η άλλη θα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απόψεις σεβαστές. Μερικά παραδείγματα ακόμη, αν ερχόταν κάποιος και μου έλεγε, σου δίνω 2 επιλογές χάρισμα, ένα rs3 το οποίο μπορείς ελεύθερα να φτιάξεις, να του βάλεις πρόγραμμα και ότι άλλο θες, ή ένα r8 v8 το οποίο θα έχεις υποχρεωτικά μαμά, θα διάλεγα rs3 χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν όμως αντί για r8 μου έδινε zonda, με τα μάτια κλειστά zonda. Αντίστροφα όμως, αν και το rs3 και το r8 έπρεπε να τα έχω μαμά, θα διάλεγα r8. Γενικά δίνω πάρα πολύ μεγάλη σημασία στην ευκολία της βελτίωσης, όχι στην βελτίωση γενικά, αλλά στο πόσο εύκολα μπορείς να δυναμώσεις ένα σύνολο χάρη στην προίκα που έρχεται από το εργοστάσιο. Καμία αμφιβολία ότι από εμφάνιση και στήσιμο είναι σε άλλη κατηγορία τα supercars, αλλά για μένα δεν αρκεί. Πρέπει, υποχρεωτικά να έχει και τις επιδόσεις στις ευθείες, και μιλάω για ευθείες in the real world. Και εδώ που τα λέμε αν μπορούσα να αγοράσω μια gallardo, δε νομίζω να δυσκολευόμουν για μια reventon. Να σημειώσω ότι εκθέτω τις προσωπικές μου απόψεις/γούστα έτσι? B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, δεν βάζουμε στην ίδια κατηγορία τα δικά μας με supercars, ούτε τα κρίνουμε σε όλους τους τομείς. Κρίνουμε καθαρά κ μόνο σε σχέση με επιδόσεις κ ευκολία βελτίωσης γιατί όπως είπα παραπάνω supercar για μένα δεν νοείται να έχει επιδόσεις παρόμοιες με ένα ελαφρά φτιαγμένο καθημερινό. Αυτό κ μόνο.


Δηλαδή πες ότι μου χάριζαν ένα r8 v8, θα το πήγαινα λίγο βόλτα για την πασαρέλα αλλά δεν θα μπορούσα να διαννοηθώ να το έχω για πατήματα όπως είναι, οπότε μετά από λίγο θα το κλείδωνα στο γκαράζ ή για να μην το κλειδώσω θα το τούρμπιζα. Αντίθετα αν μου δίνανε ένα agera r θα το είχα κ για την πασαρέλα του κ για να πατάω παντού κ πάντα κ θα ένιωθα πολύ περήφανη να έχω στην κατοχή μου ένα τέτοιο αμάξι κ ας μην το έφτιαχνα ποτέ, κάτι που δεν θα ένιωθα με τίποτα για ένα r8.


Καταλαβαίνεις την διαφορά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, queen said:

Λευτέρη, δεν βάζουμε στην ίδια κατηγορία τα δικά μας με supercars, ούτε τα κρίνουμε σε όλους τους τομείς. Κρίνουμε καθαρά κ μόνο σε σχέση με επιδόσεις κ ευκολία βελτίωσης γιατί όπως είπα παραπάνω supercar για μένα δεν νοείται να έχει επιδόσεις παρόμοιες με ένα ελαφρά φτιαγμένο καθημερινό. Αυτό κ μόνο.


Δηλαδή πες ότι μου χάριζαν ένα r8 v8, θα το πήγαινα λίγο βόλτα για την πασαρέλα αλλά δεν θα μπορούσα να διαννοηθώ να το έχω για πατήματα όπως είναι, οπότε μετά από λίγο θα το κλείδωνα στο γκαράζ ή για να μην το κλειδώσω θα το τούρμπιζα. Αντίθετα αν μου δίνανε ένα agera r θα το είχα κ για την πασαρέλα του κ για να πατάω παντού κ πάντα κ θα ένιωθα πολύ περήφανη να έχω στην κατοχή μου ένα τέτοιο αμάξι κ ας μην το έφτιαχνα ποτέ, κάτι που δεν θα ένιωθα με τίποτα για ένα r8.


Καταλαβαίνεις την διαφορά;

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτό που λες αλλα θα σου πω κατι είναι και στον ανθρωπο,αλλοι γουσταρουν να τα εχουν μονο και μονο για να προκαλουν εντυπωση να κυκλοφορουν σε γνωστα στεκια και να εχουν όλα τα βλεματα στραμενα επανω τους,εγω είμαι της ιδιας αποψης με εσενα θα τρελαινομουν να εχω τετοια αυτικινητα και να φοβομουν να πατησω μη τυχον και ρεζιλευτώ.Μου εχει μεινει μια σκηνη από το fast furius 1 στη παραλιακη με τη Ferrari με το τυπο που τους κοιταει απαξιωτικα και τους λεει είναι φεραρι και καυχιοταν,η ψωλη που εφαγε μετα όμως ηταν όλα τα λεφτα,ετσι θελει σε οποιον γυρισει στο δρομο και σε κοιταξει απαξιωτικα με τετοιο αυτοκινητο να το ξεσκισεις,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , dims3tfsi said:

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτό που λες αλλα θα σου πω κατι είναι και στον ανθρωπο,αλλοι γουσταρουν να τα εχουν μονο και μονο για να προκαλουν εντυπωση να κυκλοφορουν σε γνωστα στεκια και να εχουν όλα τα βλεματα στραμενα επανω τους,εγω είμαι της ιδιας αποψης με εσενα θα τρελαινομουν να εχω τετοια αυτικινητα και να φοβομουν να πατησω μη τυχον και ρεζιλευτώ.Μου εχει μεινει μια σκηνη από το fast furius 1 στη παραλιακη με τη Ferrari με το τυπο που τους κοιταει απαξιωτικα και τους λεει είναι φεραρι και καυχιοταν,η ψωλη που εφαγε μετα όμως ηταν όλα τα λεφτα,ετσι θελει σε οποιον γυρισει στο δρομο και σε κοιταξει απαξιωτικα με τετοιο αυτοκινητο να το ξεσκισεις,

Έπιασες ακριβώς αυτό που λέμε με τη Νάσια, ακριβώς. Εμείς λοιπόν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία όπως εσυ. Αλλά καμία αντίρρηση ότι αρκετοί τα κυκλοφορούν για να προκαλούν εντύπωση και μόνο, οπότε αυτοί και με μια 360 modena είναι υπερ-ευτυχισμένοι και καλά κάνουν εφόσον την κυκλοφορούν για πασαρέλα αφού τη δουλειά της θα την κάνει μια χαρά, όλοι θα γυρίσουν να κοιτάξουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,νομιζεται οτι αυτοι με τα ενα supercar ειναι 0-400 παραλιακη?

Η νομιζετε οτι αυτοι με τα σουπερκαρ,τα πηραν για φαναρια.

Επειδη εχω αρκετους καλους φιλους,με σουπερκαρ,911 turbo,ferrari f430 skuderia,m6,corvette...

 

Εχετε παει βολτα με τετοιο πραγμα?

Να πω για το skuderia στον αγιο ιωαννη που σε καθε ανεβασμα ανατριχιαζες?

Να πω για το 911 σε στροφες με οδηγο χερα,που πρωτη φορα ειπα σε ανθρωπο σταματα φοβαμαι?

 

Μ6 με 300+ και μιλουσαμε λες και πηγαιναμε σουπερ μαρκετ?

 

Και κατι σημαντικο...

Συγκρινεται rs3 με προγραμμα 2016 μοντελα....ολα αυτα τα σουπερκαρ ειναι 10 χρονιαα πισω...τα σημερινα σουπερκαρ...με ενα προγραμμα,ξερετε τι κανουν στο rs3?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.