Jump to content
ghort

Koni Coilovers

Recommended Posts

Ρε παιδια τι λετε τωρα. Δεν ειναι δυνατον να μου εβαλε αναρτηση ετσι απλα επειδη την ειχε. Παραγγελια ειναι η αναρτηση, και ειναι για αυτο το αυτοκινητο.

Ο ανθρωπος που την εβαλα εχει ολοκληρη επιχειρηση αναρτησεων-ζαντων-ευθυγραμμισεων κλπ και ειχα ξαναβαλει απο κει στο παλιο μου αμαξι. Συγκεκριμενα

ειναι ο Φωκας στη Δυρραχιου για οποιον ξερει και οταν πηγα να τις βαλω κοιταει απο καταλογο της εκαστοτε εταιρειας που λεει για ποια αμαξια βγαζει. Πηγαινα για

KW V2 αλλα εβαλα αυτη γιατι ειναι 400¤ φθηνοτερη και ρυθμιζεις τα ιδια πραγματα. Κατ αρχας και πριν το προβλημα (απο το χτυπημα στο σαμαρι που αυτο σιγουρα εκοψε τα λαστιχα απο τα σινεμπλοκ) και μετα, εχω κανει γυρω στα 2000 χιλιομετρα και η αναρτηση ειναι κορυφη. Κατ αρχας αν ειχε κατι η αναρτηση θα χτυπαγε παντου. Σε νορμαλ σκαμπανεβασματα δεν ακουγεται τιποτα. Πηγα σημερα σε ενα συνεργειο στο Περιστερι και ο μαστορας ειναι ο μονος απ τους τοσους που πηγα που ισα που το ακουσε καθως ανεβαινα στριβοντας τη ραμπα του συνεργειου και μου ειπε αυτο για το οποιο ο Φιλιπαιος μου εφαγε μια μερα για τον ελεγχο και μου πηρε και 55¤. Μου ειπε οτι το προβλημα ειναι καθαρα στα συνεμπλοκ των ψαλιδιων. Αυριο θα το παω πρωι να το σηκωσει να το κοιταξει με την ησυχια του γιατι σημερα ειχε πανω ηδη κατι audi. Εκει θα το φτιαξω το χω παρει αποφαση γιατι φανηκε να ξερει τι του γινεται. Και σιγουρα δεν θα μου ζητησει 335 ¤ εργατικα!!!

PS εννοειται οτι εχω κοιταξει στο site της koni και εχει coilover για το Golf 5 το 1.6 FSI.

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα σινεμπλοκ τελικα και το προβλημα διορθωθηκε κατα το ημισυ. Σε γουβες (κυριως) ακομα κατι παει πανω κατω, αριστερα δεξια. Ο μηχανικος λεει οτι ειναι

δυο βασεις μηχανης το προβλημα (οι δυο απ τη μερια του οδηγου). Λογικο μου φαινεται γιατι με σβηστη μηχανη αμα κουνησεις τη μηχανη με τα χερια παιζει πολυ περα-δωθε. Θα αλλαξω και τις 3 να τελειωνει η υποθεση. 220 εχουν τα ανταλλακτικα. Ελπιζω να λυθει το προβλημα γιατι κοντευω να τρελαθω με αυτο το πραγμα.

Αληθεια, αν ρυθμισω την αναρτηση στην μαλακοτερη δυνατη επαναφορα, θα βρισκει πιο ευκολα στον θολο ή δεν παιζει ρολο? Ή μονο το υψος παιζει ρολο ωστε να το ρυθμισω 0,5 ποντο πιο ψηλα? Η αναρτηση εχει 4 σκαλες επαναφορας. Η 1 ειναι η πιο μαλακη. Εγω το χω στη 2. Δηλαδη ας πουμε οτι το ψηλωνω μισο ή ενα ποντο μπροστα, αν κρατησω την ιδια ρυθμιση επαναφορας δεν θα βρισκει αυτο ειναι σιγουρο. Αν ταυτοχρονα το ρυθμισω και στην πιο μαλακη σκαλα επαναφορας μετα θα βρισκει παλι ή απλα θα παιζει πιο πολυ πανω-κατω η αναρτηση στις ανωμαλιες?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα σινεμπλοκ τελικα και το προβλημα διορθωθηκε κατα το ημισυ. Σε γουβες (κυριως) ακομα κατι παει πανω κατω, αριστερα δεξια. Ο μηχανικος λεει οτι ειναι

δυο βασεις μηχανης το προβλημα (οι δυο απ τη μερια του οδηγου). Λογικο μου φαινεται γιατι με σβηστη μηχανη αμα κουνησεις τη μηχανη με τα χερια παιζει πολυ περα-δωθε. Θα αλλαξω και τις 3 να τελειωνει η υποθεση. 220 εχουν τα ανταλλακτικα. Ελπιζω να λυθει το προβλημα γιατι κοντευω να τρελαθω με αυτο το πραγμα.

Αληθεια, αν ρυθμισω την αναρτηση στην μαλακοτερη δυνατη επαναφορα, θα βρισκει πιο ευκολα στον θολο ή δεν παιζει ρολο? Ή μονο το υψος παιζει ρολο ωστε να το ρυθμισω 0,5 ποντο πιο ψηλα? Η αναρτηση εχει 4 σκαλες επαναφορας. Η 1 ειναι η πιο μαλακη. Εγω το χω στη 2. Δηλαδη ας πουμε οτι το ψηλωνω μισο ή ενα ποντο μπροστα, αν κρατησω την ιδια ρυθμιση επαναφορας δεν θα βρισκει αυτο ειναι σιγουρο. Αν ταυτοχρονα το ρυθμισω και στην πιο μαλακη σκαλα επαναφορας μετα θα βρισκει παλι ή απλα θα παιζει πιο πολυ πανω-κατω η αναρτηση στις ανωμαλιες?

Δεν παίζει ρόλο η επαναφορά εφόσον όπως το μαρτυρά κι η λέξη είναι η κίνηση της ανάρτησης μετά την συμπίεση (τότε που λογικά θα έχει βρει στον θόλο). Η επαναφορά είναι για το πόσο κοπάνημα έχεις. Υπολόγισε μόνο την προφόρτιση (το ελατήριο).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.