Jump to content
nilasgr

2 Ερωτησεις για το Golf 5

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά 2 ερωτησουλες για οποιν γνωριζει

1. Μπορώ να βαλω led ambiente στην κονσόλα φωτισμού των πίσω καθισματων?

2. Εχω climatic στο αυτοκινητο μου γινεται να αλλαξω στην κεντρικη κονσολα εκεινη την θηκη που εχει και να βαλω το καπακι που εχουν τα αυτοκινητα με κlimatronik?Και αν περιπου ξερει κανεις ποσο κοστιζουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 2 ερωτησουλες για οποιν γνωριζει

1. Μπορώ να βαλω led ambiente στην κονσόλα φωτισμού των πίσω καθισματων?

2. Εχω climatic στο αυτοκινητο μου γινεται να αλλαξω στην κεντρικη κονσολα εκεινη την θηκη που εχει και να βαλω το καπακι που εχουν τα αυτοκινητα με κlimatronik?Και αν περιπου ξερει κανεις ποσο κοστιζουν

1ναι

2αρκετουτσικα...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μας πεις και για το πρωτο πως?

δεν ξερω φιλαρακο μου γιατι δεν το χω ψαξει!αλλα ειχα δει μια photo.αμα μαθω θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

διατιθεται η πισω πλαφονιερα με ambiente led οπως η μπροστα??? δεν εχω δει σε κανενα, το μονο που εχω προσεξει, ειναι οτι μερικες πλαφονιερες (πισω επιβατων) εχουν φωτιζομενα τα κουμπακια με κοκκινο φως για να τα βλεπεις στο σκοταδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 2 ερωτησουλες για οποιν γνωριζει

1. Μπορώ να βαλω led ambiente στην κονσόλα φωτισμού των πίσω καθισματων?

2. Εχω climatic στο αυτοκινητο μου γινεται να αλλαξω στην κεντρικη κονσολα εκεινη την θηκη που εχει και να βαλω το καπακι που εχουν τα αυτοκινητα με κlimatronik?Και αν περιπου ξερει κανεις ποσο κοστιζουν

1) Ναι υπαρχει ambiente πισω πλαφονιερα.:

http://img193.imageshack.us/img193/2606/innenleuchtehinteninkla.jpg

Γνωριζει κανεις κωδικο & τιμη? παντως με την πρωτη ευκαιρια που θα παω στην vw θα το ρωτησω.

2) αυτο το σκεφτομαι και γω απο καιρο, και ρωτησα τιμη στην VW, 35 ευρω μου ειπανε. τωρα αν μπαινει η οχι θα ηθελα να δοκιμασω πρωτα απο καποιο με climatronic να δω αν καθεται και αν κουμπωνει και ο αεραγωγος που τωρα καλυπτεται απο την θηκη που εχουμε εμεις στα trendline.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Εννοείται χωρίς να δουλεύει. Το πλαίσιο-βάση είναι το ίδιο.

Δείτε αυτό αν θέλετε να το δοκιμάσετε.

http://www.vwclub.gr...71entry356171

35 € σου είπανε μόνο για τη σίτα και είναι σωστό. Χρειάζεται επίσης και ο αισθητήρας φωτός όμως που κουμπώνει στο πίσω άνοιγμα και κοστίζει περίπου 40 €. Προφανώς δε θα συνδεθεί πουθενά μιας και δεν υπάρχει η κατάλληλη φύσα εκεί. Η ύπαρξή του θα είναι απλώς διακοσμητική, όπως και της σίτας.

για εξηγησε μας λιγο, τι αισθητηρας ειναι αυτος και τι εξηπηρετει? δεν το ηξερα καν αυτο.

εγω νομισα ειναι μονο ενας μεσαιος επιπλεον αεραγωγος με τη σιτα απο πανω. παντως κατω απ το ηδη υπαρχον ραφι (στα climatic) εχει μια αναμονη αερα (ερχεται ενα κολαρο απο χαμηλα και σφραγιζει με το ραφι απο πανω) και απ οτι εχω προσεξει, τωρα το χειμωνα ζεσταινεται και το ραφακι μαζι.

Link to comment
Share on other sites

για εξηγησε μας λιγο, τι αισθητηρας ειναι αυτος και τι εξηπηρετει? δεν το ηξερα καν αυτο.

εγω νομισα ειναι μονο ενας μεσαιος επιπλεον αεραγωγος με τη σιτα απο πανω. παντως κατω απ το ηδη υπαρχον ραφι (στα climatic) εχει μια αναμονη αερα (ερχεται ενα κολαρο απο χαμηλα και σφραγιζει με το ραφι απο πανω) και απ οτι εχω προσεξει, τωρα το χειμωνα ζεσταινεται και το ραφακι μαζι.

Είναι αισθητήρας ηλιακής ακτινοβολίας. Όταν η μέρα είναι ηλιόλουστη δίνει εντολή στο climatronic για ποιο έντονη λειτουργεία προκειμένου να αντιμετωπίσει την αύξηση της θερμοκρασίας στην καμπίνα λόγω του φαινομένου θερμοκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αισθητήρας ηλιακής ακτινοβολίας. Όταν η μέρα είναι ηλιόλουστη δίνει εντολή στο climatronic για ποιο έντονη λειτουργεία προκειμένου να αντιμετωπίσει την αύξηση της θερμοκρασίας στην καμπίνα λόγω του φαινομένου θερμοκηπίου.

καλο αυτο! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σου απάντησαν. Μετράει ένταση φωτός για την αυτόματη λειτουργία του climatronic.

Golf V xωρίς climatronic είχα ανοίξει ένα ενός φίλου πριν 3-4 χρόνια για παρόμοιο λόγο και δεν θυμάμαι αν υπάρχει αεραγωγός εκεί. Δεν είναι απίθανο.

Το έχεις πιο πρόσφατο και προφανώς θα έχεις δίκαιο. Αν βγάζει και αέρα τότε η σίτα θα είναι και λειτουργική.

εχει, και θα ανεβασω φωτο συντομα! για την πλαφονιερα πως θα γινει να μαθουμε κωδικο και τιμουλα?

καλη φαση να βαλουμε και πισω ambiente.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά 2 ερωτησουλες για οποιν γνωριζει

1. Μπορώ να βαλω led ambiente στην κονσόλα φωτισμού των πίσω καθισματων?

2. Εχω climatic στο αυτοκινητο μου γινεται να αλλαξω στην κεντρικη κονσολα εκεινη την θηκη που εχει και να βαλω το καπακι που εχουν τα αυτοκινητα με κlimatronik?Και αν περιπου ξερει κανεις ποσο κοστιζουν

Το ξεθαβω το θεμα σχετικα με την πισω πλαφονιερα, μιας και αποψε εφτιαξα τελικα την δικια μου!

στην αντιπροσωπεια δεν νομιζω να υπαρχει σαν ανταλλακτικο η συγκεκριμενη πλαφονιερα. ψαχνοντας στο google καπου ειχα δει μια με ambiente φωτισμο πισω επιβατων, και σκεφτηκα να κανω πατεντα στην δικια μου! Δειτε:

http://img833.imageshack.us/img833/8245/dsc01155kb.jpg

τα led ειναι απο original πλαφονιερα του ομiλου vag, αν και εγω χροισημοποιησα μια παλια πλαφονιερα απο audi, οποιος θελει μπορει να τα παρει πλεον ετοιμα απο εδω:

http://cgi.ebay.de/Original-Audi-LED-Dioden-Beleuchtung-Innenleuchte-TT-Q7-/360259624095?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item53e1259c9f#ht_1082wt_939

Ακριβως τα ιδια εβαλα στην δικια μου πλαφονιερα και το αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο!!

Link to comment
Share on other sites

απο παιρνουμε το συστημα?δεν θελω Led κανονικα το θελω.που το βρισκω?ποσο κανει?τοποθετηση?

Την ιδεα την πηρα απο το παρακατω link:

http://forum.polo9n.info/led-technik-und-beleuchtung/innenbeleuchtung-hinten-mit-ambiente-aus-golf-v-passat-t28421.html

αλλα οπου κ αν ρωτησα δεν το εβρισκα σαν ανταλλακτικο. ετσι σκεφτηκα να κανω πατεντα στην δικια μου πλαφονιερα, και το αποτελεσμα στην εμφανιση ειναι ακριβως το ιδιο.

τοποθετηση κανεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδεα την πηρα απο το παρακατω link:

http://forum.polo9n....sat-t28421.html

αλλα οπου κ αν ρωτησα δεν το εβρισκα σαν ανταλλακτικο. ετσι σκεφτηκα να κανω πατεντα στην δικια μου πλαφονιερα, και το αποτελεσμα στην εμφανιση ειναι ακριβως το ιδιο.

τοποθετηση κανεις μονος σου.

βοηθα λιγο πως γινεται η πατενντα?κουμπια κτλ που βρισκω?ποσο παει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.