Jump to content
kostakisSs

Σκληρός (πολύ) συμπλέκτης Golf Tsi

Recommended Posts

Πρίν 2 χρόνια και 50.000 km

(σχεδόν μόλις πήρα το tsi μου) άλλαξα δίκσο πλατώ και κυβώτιο ταχυτήτων...

ΑΠΟ την πρώτη στιγμή που το άλλαξα ο συμπλέκτης έγινε πολύ πιο σκληρός.

Οποτε το ανέφερα στην αντιπροσωπια (ΦΙΛΛΙΠΑΙΟΣ) παντα έπαιρνα την απάντηση ##Βελτιωμένο πλατό## χωρίς να το αναγράφουν ποτέ ως πρόβλημα στις εντολές εργασίας. παρα μόνον σε μια που είχα 44.000Km..

Σήμερα που πήγα απο την αντιπροσωπία του κ ΛΑΤΣΗ στην πάτρα μου είπε οτι σε καμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογικό να είναι τοσο σκληρός και το αυτοκίνητο "σκορτσάρει" (δεν ξερω ακριβώς τι είναι αυτό) αλλα σίγουρα δεν είπε πατηνάρει (δεν μου ανέφερε τπτ για φθορα)

Πηρα αμέσως τον Φιλλιπαίο και μίλησα με τον υπέυθυνο και η απάντηση του ήταν "Το θυμιθήκατε τωρα? είναι λογο φθοράς..."

Του είπα οτι του το έλεγα καααθε φορά αλλα @@ δεν μπορούσα να το αποδείξω παρα μόνον σε μια σημείωση στα 44.000κμ

Φυσικα δεν ισχυεί κάτι τέτοιο μιας και απο την αρχή ήταν έτσι...

Τι πρέπει να κανω? εχω 55.000km και είμαι σε επέκταση εγγύησης....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κατ'αρχην ειναι αναλωσιμο υλικο οποτε η επεκταση δεν το καλυπτει (ουτε η κανονικη εκτος και αν αποδειξεις οτι ειναι ελαττωματικο, λιγο δυσκολο) και δευτερον εχει περασει αρκετος χρονος, οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κατ'αρχην ειναι αναλωσιμο υλικο οποτε η επεκταση δεν το καλυπτει (ουτε η κανονικη εκτος και αν αποδειξεις οτι ειναι ελαττωματικο, λιγο δυσκολο) και δευτερον εχει περασει αρκετος χρονος, οποτε...

επρεπε να ειχες παει απο πριν καπου εξω να το checkaris....

Link to comment
Share on other sites

Εχω 28.000 ΚΜ και μου έχει μπεί η ιδέα ότι έχει σκληρήνει ο συμπλέκτης..Που να πάω να το κοιτάξω..? Αν όντως εχει προβλημα πόσο λέτε να μου κοστίσει και τι ειναι αυτό που αλλάζουμε στην προκειμένη περίπτωση..?

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια σε μενα που εχω gt απο τοτε που το πειρα ηταν σκληρος...και αν υπαρχει κιτ της sachs performance η καποιο αλλο οταν αλλαξω πλατο κτλ θα γινει πιο σκληρος μαλλον...

δεν ειναι μειονεκτημα να ειναι ο συμπλεκτης σκληρος...

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια σε μενα που εχω gt απο τοτε που το πειρα ηταν σκληρος...και αν υπαρχει κιτ της sachs performance η καποιο αλλο οταν αλλαξω πλατο κτλ θα γινει πιο σκληρος μαλλον...

δεν ειναι μειονεκτημα να ειναι ο συμπλεκτης σκληρος...

Σε καθημερινη οδηγηση ειναι μειονεκτημα.

Εγω γενικα εχω υποφερει απο σκληρους συμπλεκτες, ειδικα με το Corrado, λογω του οτι εβαζα και αρκετα χιλιομετρα μεσα στην Αθηνα, και ετσι μολις σκληρυνε ο δισκος στο προηγουμενο tsi (140) στα 30000 χλμ

παρηγγειλα ενα ιδιο με dsg και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το Golf δεν το χρεισημοποιω μέσα σε πολη.. να ναι καλα το Smartaki!! Γενικά οι αλλαγές μου νομίζω οτι είναι καλύτερες με τον πιο σκληρο αλλα ρε γμτ αφου ο αλλος δεν ήταν ετσι.. τι παιζει?? 8α παω στον gratsia να το κοιταξω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω την μαυρη αλήθεια μου αρέσει έτσι σε σχέση με το οτι αρχικα δεν το αισθανόσουν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.