Jump to content
Katana

Βελτιώσεις ''ελαφρού'' τύπου σε ΜΚ6 160

Recommended Posts

Καλημέρα!

Εχοντας αγοράσει ένα Golf MK6 160, ενδιαφέρομαι να του κάνω κάποιες περιφερειακές βελτιώσεις, οι οποίες θα μου αυξήσουν λιγάκι την ιπποδύναμη, αλλά αυτό που θέλω κυρίως είναι να τονωθεί η αξιοπιστία.Συνεπώς, σκεφτόμουν

1) αγορά σκάστρας

2) εγκατάσταση νέου intercooler

3) αλλαγή σε όλα τα σωληνάκια του Turbo με καλύτερης αξιοπιστίας

4) ίσως νέα εισαγωγή

5) εξάτμιση από χταπόδι και πίσω, αλλά με διακριτικό ήχο!

Το κυριότερο είναι αφενός αυτά που θα βάλω να κάνουν πιο αξιόπιστο το αυτοκίνητο, να δουλεύουν τέλεια και αφετέρου να μου δώσουν λίγα αλογάκια.

Στο τόπικ αυτό δε με ενδιαφέρουν οι άμεσες απαντήσεις, αφού πρόκειται για μια εξέλιξη που θα διαρκέσει καιρό.Πιο πολύ το άνοιξα για να κατατεθούν κάποιες προτάσεις και να τις συζητήσουμε.Πως σας φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχοντας αγοράσει ένα Golf MK6 160, ενδιαφέρομαι να του κάνω κάποιες περιφερειακές βελτιώσεις, οι οποίες θα μου αυξήσουν λιγάκι την ιπποδύναμη, αλλά αυτό που θέλω κυρίως είναι να τονωθεί η αξιοπιστία.Συνεπώς, σκεφτόμουν

1) αγορά σκάστρας

2) εγκατάσταση νέου intercooler

3) αλλαγή σε όλα τα σωληνάκια του Turbo με καλύτερης αξιοπιστίας

4) ίσως νέα εισαγωγή

5) εξάτμιση από χταπόδι και πίσω, αλλά με διακριτικό ήχο!

Το κυριότερο είναι αφενός αυτά που θα βάλω να κάνουν πιο αξιόπιστο το αυτοκίνητο, να δουλεύουν τέλεια και αφετέρου να μου δώσουν λίγα αλογάκια.

Στο τόπικ αυτό δε με ενδιαφέρουν οι άμεσες απαντήσεις, αφού πρόκειται για μια εξέλιξη που θα διαρκέσει καιρό.Πιο πολύ το άνοιξα για να κατατεθούν κάποιες προτάσεις και να τις συζητήσουμε.Πως σας φαίνονται?

- gia skastra des edo : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=29921

- gia intercooler i classiki dokimasmeni sintaggi : intercooler apo audi s3

Link to comment
Share on other sites

Nαι το τόπικ με την Bonalume το διάβασα.Μάλλον εκεί θα πάω, αν και με χαλάνε τα εργατικά που ζητάνε.

Το ιντερκουλερ από S3 χωράει στην μετώπη ή θέλει κοψίματα?Αυξάνει και τα άλογα εκτός από την απόδοση?

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το τόπικ με την Bonalume το διάβασα.Μάλλον εκεί θα πάω, αν και με χαλάνε τα εργατικά που ζητάνε.

Το ιντερκουλερ από S3 χωράει στην μετώπη ή θέλει κοψίματα?Αυξάνει και τα άλογα εκτός από την απόδοση?

Σε ευχαριστώ.

apo tis liges gnoseis pou exo nomizo oti to s3 teriazei ganti sto diko mas.mono allagi kollaron thelei.

ayksanei kai ta aloga nomizo, alla den ksero posa !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα up το τόπικ, γιατί έχω απορίες!Σε ό,τι ρωτάω, δε με ενδιαφέρει αν είναι πιο ακριβό, αλλά αν είναι αξιόπιστο και αν αποδίδει τα αναμενόμενα.

Καταρχήν, ποια είναι η πιο καλή εισαγωγή για το μοτέρ μου? (με ενδιαφέρει η απόδοση)

Επίσης, σε ποιο πρόγραμμα να καταλήξω για το μοτέρ μου?ΜΤΜ ή ABT ή ΑPR? (δε με νοιάζει η απόλυτη ιπποδύναμη, αλλά η αξιοπιστία, η δυνατότητα εγγύησης και η δυνατότητα επιλογής εργοστασιακού προγράμματος)

Και τρίτον, πρέπει πρώτα να φτιάξω εισαγωγή και εξάτμιση και μετά πρόγραμμα, σωστά?

Σκάστρα έχει βγει ή όχι ακόμη?

Εξάτμιση να πάω σε επώνυμη και πανάκριβη λύση ή να περιοριστώ στους εγχώριους εξατμισάδες?

---------

Μιας και οι ιδιοκτήτες του νέου Golf είμαστε λίγο ως πολύ στο ψάξιμο, θα πρότεινα το τόπικ αυτό να χρησιμοποιείται σαν μια πρώτη ''βιβλιοθήκη'' απόψεων, μέχρι να κατατοπιστούμε κάπως σε πιο σίγουρα συμπεράσματα.Τι λέτε?

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο Στέλιο, αλλά δεν βλέπω να έχει σταθερή απόδοση σε όλα τα αυτοκίνητα του club.

Εισαγωγή και σκάστρα έχεις βρει?

Link to comment
Share on other sites

για δες εδω.. www.bmcairfilters.com

κοιτα για bmc cda (βαρελακι)

για εμενα απο τις καλυτερες επιλογες.

(προμυθευουν με εισαγωγες μεχρι και μονοθεσια f1)

αν δεν εχουν βγαλει για το μοτερ σου δες για το 5αρι πρεπει να ειναι ιδιο!

η αν θες στηλε ενα mail και ρωτησε τους να σου πουν αυτοι καλυτερα.

πανος

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο Στέλιο, αλλά δεν βλέπω να έχει σταθερή απόδοση σε όλα τα αυτοκίνητα του club.

Εισαγωγή και σκάστρα έχεις βρει?

eisagogi opos leei kai o filos "poenstar" poio pano to filtro barelaki bmc einai polli kalo ap' oti exo akousi.mporei na balo kai ego kanena tetoio. tora gia skastra mono h bonalume exei bgalei olokliromeni lysi.meta pas se patentes kai peiragmata.

oso gia to revo nomizo einai polli kali epilogi. kai tora teleutaia osoi to ebalan den eixan kapoio problima.

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmcairfilters.com/VisModel.asp

Mόνο πάνελ φίλτρο έχει μέχρι στιγμής...

Βέβαια έχει και κάποια τύπου κώνου.

gia tsi exei bgei ayto : http://www.bmcairfilters.com/VisDetail.asp?ID=688

einai gia tsi 140 hp.logika tairiazei se ola ta tsi.

Link to comment
Share on other sites

Χοάνη για πιο όμορφο ήχο και ίσως λίιιιγο περισσότερα άλογα, BMC για πιο καθαρή πεταλούδα γκαζιού, πιο ομοιογενή λειτουργία και ελαφρώς μικρότερο κέρδος σε ιπποδύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Χοάνη για πιο όμορφο ήχο και ίσως λίιιιγο περισσότερα άλογα, BMC για πιο καθαρή πεταλούδα γκαζιού, πιο ομοιογενή λειτουργία και ελαφρώς μικρότερο κέρδος σε ιπποδύναμη.

to exeis psaksei to thema ???

exeis kataliksei kapou ???

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω από προηγούμενα οχήματά μου.

Η φιλτροχοάνη σε πορώνει με τον ήχο και ενδέχεται να έχει λίγο καλύτερη απόδοση, αλλά ρουφάει μεγαλύτερη βρωμιά και ίσως ζεστό αέρα.

Το BMC κατ'εμέ είναι πιο σίγουρη λύση, αλλά από ήχο δε λέει και πολλά, ούτε και από εμφάνιση.

Το θέμα είναι τι κάνουμε με την άχρηστη τη σκάστρα και το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω από προηγούμενα οχήματά μου.

Η φιλτροχοάνη σε πορώνει με τον ήχο και ενδέχεται να έχει λίγο καλύτερη απόδοση, αλλά ρουφάει μεγαλύτερη βρωμιά και ίσως ζεστό αέρα.

Το BMC κατ'εμέ είναι πιο σίγουρη λύση, αλλά από ήχο δε λέει και πολλά, ούτε και από εμφάνιση.

Το θέμα είναι τι κάνουμε με την άχρηστη τη σκάστρα και το πρόγραμμα.

programma revo mallon.

gia skastra ayth pou exei pros to paron kai syxnos elegxos tis gia tixon problima.

Link to comment
Share on other sites

το bmc cda το μεγαλο ειναι η καλυτερη λυση εχω δοκιμασει πολλα φιλτρα(golf gt )εχω..την αποδοση του bmc κανενα...και καλυτερη εμφανιση!ειναι και μεγαλο σιγουρα φιλτραρει καλα....

Link to comment
Share on other sites

το bmc cda το μεγαλο ειναι η καλυτερη λυση εχω δοκιμασει πολλα φιλτρα(golf gt )εχω..την αποδοση του bmc κανενα...και καλυτερη εμφανιση!ειναι και μεγαλο σιγουρα φιλτραρει καλα....

ayto foras file playmaker : http://www.bmcairfilters.com/VisDetail.asp?ID=688

h megalytero ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω μπηκα σε scirocco σαν το δικο μας (tsi 160ps) που ουσιαστικα ειναι σαν το δικο μας, με προγραμμα πανω (210ps) και πηγαινε φοβερα, εμενα προσωπικα με εχει βαλει στο τρυπακι για προγραμματακι...

Link to comment
Share on other sites

παιδια η σκαστρα δεν αντεχει ...Ενας φιλος μου πηρε καποια απο γερμανια....θα ρωτησω να σας πω ...αλλα μου φανηκε πολυ ακριβη ,,,,90-100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

παιδια η σκαστρα δεν αντεχει ...Ενας φιλος μου πηρε καποια απο γερμανια....θα ρωτησω να σας πω ...αλλα μου φανηκε πολυ ακριβη ,,,,90-100 ευρω

enimerose mas molis matheis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.