Jump to content
LSKOSTAS

Διλλημα για αναρτηση - ελατηρια. Γινεται?

Recommended Posts

Χαιρετω ολους τους Passatoβιους. :D

Πρωτο μηνυμα στο forum και αφου σας ευχηθω υγεια και δυναμη πανω απ ολα θα ηθελα να μπω στο προκειμενο :D

Εχοντας διαβασει για τις αναρτησεις εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα.

Τα billstein sport δεν ειναι για χαμηλωμα και συνδιαζονται με τα μαμα ελατηρια

Τα Billstein sprint ειναι για τρελο χαμηλωμα αλλα πρεπει να συνδιαστουν με ελατηρια οπωσδηποτε πχ Η&R

Το ερωτημα ερχεται ως εξης... Μπορω να κρατησω τα sprint και να βαλω τα μαμα (τα ειχε κρατησει ο προηγουμενος κατοχος)

να το ψηλωσω 2-3 ποντους και να βελτιωσω λιγο την κατασταση ???

Θα εχω καποια λαθος συμπεριφορα στις στροφες ετσι ? Η μπορω να προχωρησω ???

Edited by LSKOSTAS
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους τους Passatoβιους. :D

Πρωτο μηνυμα στο forum και αφου σας ευχηθω υγεια και δυναμη πανω απ ολα θα ηθελα να μπω στο προκειμενο :D

Εχοντας διαβασει για τις αναρτησεις εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα.

Τα billstein sport δεν ειναι για χαμηλωμα και συνδιαζονται με τα μαμα ελατηρια

Τα Billstein sprint ειναι για τρελο χαμηλωμα αλλα πρεπει να συνδιαστουν με ελατηρια οπωσδηποτε πχ Η&R

Το ερωτημα ερχεται ως εξης... Μπορω να κρατησω τα sprint και να βαλω τα μαμα (τα ειχε κρατησει ο προηγουμενος κατοχος)

να το ψηλωσω 2-3 ποντους και να βελτιωσω λιγο την κατασταση ???

Θα εχω καποια λαθος συμπεριφορα στις στροφες ετσι ? Η μπορω να προχωρησω ???

Αρχικά Κώστα, καλωσόρσες στο φόρουμ. Ευχαριστούμε και για τις ευχές σου.

Στο θέμα μας τώρα. Πολύ καλά έχεις πληροφορηθεί για τους συνδιασμούς των αμορτισέρ της Bilstein. Από όσο κατάλαβα, θέλεις να βελτιώσεις το κράτημα, χωρίς να χάσεις πολύ ύψος και άνεση. Όπως όμως πολύ σωστά το έθεσες κι εσύ, αμορτισέρ Sprint με μαμά ελατήρια, δεν θα δουλέψουν σωστά. Εκτός από αυτό, τα ελατήριά σου, θα χρειάζονται αλλαγή πολύ συχνά. Μια καλή λύση σε αυτό που ζητάς, είναι να βάλεις μαι ρυθμιζόμενη ανάρτηση σε ύψος και σε απόσβεση (όπως την Bilstein PSS10 Που έχω εγώ). Μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος στο πιο ψηλό (νομίζω αναγκαστικά πρέπει να κατέβεις περίπου 2,5 πόντους από το μαμά), το οποίο είναι το πιο δύσκολο και απαιτεί συνεργείο, και μετά να παίξεις με την απόσβεση μέχρι να βρεις αυτό που σου αρέσει (ρυθμίζεται εύκολα σε ένα βενζινάδικο χωρίς εργαλεία). Βέβαια μιλάμε για το διπλάσιο+ κόστος, αλλά θα έχεις την σωστή λύση σε αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας καταρχην :baby:

PSS10 λοιπον.

Μιλατε για διπλασιο σε χρηματικο ποσο? Μια ενδεικτικη τιμη ?

από 1350 εώς 1800+ αναλόγως πόσο θα ψάξεις κ αν θα την πάρεις από εξωτερικό. Βέβαια το μείον από εξωτερικό είναι τα έξτρα λεφτά για τοποθέτηση-ευθυγράμμιση. Πάντως 1500 είναι μια καλή τιμή κ αν τη βρεις (σιγούρεψε ότι περιλαμβάνει τοποθέτηση ευθυγράμμιση) μη ψάξεις για πιο φθηνά. Επίσης στη τιμή να περιλαμβάνονται κ οι βάσεις που έρχονται συνήθως μαζί, γιατί πολλοί σου λένε μια τιμή, χαίρεσαι κ μετά σου βάζουν άλλα 100-150 για βάσεις...Πάντως για την pss10 πρέπει να είναι ειδικές της bilstein κ όχι εργοστασιακές

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

από 1350 εώς 1800+ αναλόγως πόσο θα ψάξεις κ αν θα την πάρεις από εξωτερικό. Βέβαια το μείον από εξωτερικό είναι τα έξτρα λεφτά για τοποθέτηση-ευθυγράμμιση. Πάντως 1500 είναι μια καλή τιμή κ αν τη βρεις (σιγούρεψε ότι περιλαμβάνει τοποθέτηση ευθυγράμμιση) μη ψάξεις για πιο φθηνά. Επίσης στη τιμή να περιλαμβάνονται κ οι βάσεις που έρχονται συνήθως μαζί, γιατί πολλοί σου λένε μια τιμή, χαίρεσαι κ μετά σου βάζουν άλλα 100-150 για βάσεις...Πάντως για την pss10 πρέπει να είναι ειδικές της bilstein κ όχι εργοστασιακές

1.450€ τις έβαλα εγώ κομπλέ σε γνωστό μου. Με το κλειδί στο χέρι που λένε.. :baby:

Link to comment
Share on other sites

1.450¤ τις έβαλα εγώ κομπλέ σε γνωστό μου. Με το κλειδί στο χέρι που λένε.. :)

Χαιρεται! Εχω κ εγω ενα passat και θελω να βαλω 18αρες και να το χαμηλωσω.Σκεφτομουν για pss10 κ εγω.Θα μπορουσες να μ πεις που να απευθυνθω?γτ ακουω κατι τρελα ποσα...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται! Εχω κ εγω ενα passat και θελω να βαλω 18αρες και να το χαμηλωσω.Σκεφτομουν για pss10 κ εγω.Θα μπορουσες να μ πεις που να απευθυνθω?γτ ακουω κατι τρελα ποσα...

Θεσσαλονίκη είσαι? Τι τρελά νούμερα έχεις ακούσει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.