Jump to content
alekos-tsi

Αποριες για Golf Mk6...

Recommended Posts

παρελαβα και γω το γκολφακι την προηγουμενη πεμπτη με 11khm και εχω κανει μεχρι τωρα καπου 100km. μια χαρα προς το παρον,χωρις κανενα προβλημα ή περιεργο ηχο,οπως διαβαζω απο πολλους αλλους.

επειδη ο πωλητης εκει στην vw που το παρελαβα δεν μου πε και πολλα περαν του "εδω αναβουν τα φωτα και δω ο κλιματισμος..." θα θελα να σας ρωτησω καποια πραγματα που χω αποριες...

1)διαβασα οτι πρωτο σερβις θελει στα 15.000...σκεφτομαι να αλλαξω λαδια πιο πριν εγω και αναρωτιεμαι τι λαδια πρεπει να παρω (η vw συνιστα castrol λεει το manual). επισης θα χρειαστει λιγο λαδακι για συμπληρωμα φανταζομαι μεχρι το στρωσιμο 1500-2000km.

2)διαβασα στο site για συμπληρωμα ψυκτικου υγρου και οτι πρεπει να βαζουμε απιονισμενο νερο...σωστα?

3)σχετικα με τα παραθυρα...εγω θελω οταν βγαινω απο το αμαξι να παταω το κουμπι και να κλεινουν πορτες-παραθυρα.(δεν θελω να παταω παρατεταμενα το κουμπι για να κλεισουν τα παραθυρα). υπαρχει καποια λυση?μια επιλογη στο menu για τα παραθυρα ειναι ηδη στο "ALL" και φανταστηκα οτι θα κλεινουν ολα.

4) υπαρχει κανενα "κολπακι" για να μην εχω ηχητικη ειδοποιηση για τις ζωνες? για κοντινες αποστασεις ειναι λιγο εκνευριστικο.

5)μου φαινεται οτι "τσιμπαει" λιγο βενζινη αλλα φανταζομαι ειναι λογω του οτι δεν ειναι στρωμενο ετσι?

θελω να του βαλω και λαμπες τυπου xenon και θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα το μαγαζι του μαριου...

"Αγίας Λαύρας 33 στα ¶νω Πατήσια.

Τηλέφωνο: 210-2237300

Auto Electric - Kozanitis "

αυτα τα ολιγα και sorry αν σας ζαλισα...ευχαριστω!!!

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι το αμάξι σου

1) Στη δική περίπτωση δεν χρειάστηκε, δεν έκαψε τίποτα προς το παρόν.

Προσοχή κατά τη μέτρηση: το αμάξι πρέπει να είναι τελείως οριζόντια, αλλιώς ίσος θα βρεις να λείπει κάνα 0,5 λίτρο (όταν το μέτρησα πρώτη φορά αυτό έπαθα :excl: ).

5) Προτείνω πρώτα να τελειώσεις με το στρώσιμο και μετά αν δε θες να κάψει πολλά πρόσεξε λίγο το γκάζι και να αλλάζεις σε χαμηλές στροφές, αν είναι χειροκίνητο ή να το χεις στο D, αν είναι DSG. Το Tsi καίει ανάλογα πόσο το πατάς.

Link to comment
Share on other sites

για service-λαδια καλυμμενος οπως και για ψυκτικο υγρο...

ξερει κανεις τι παιζει με τα παραθυρα? ειναι καποια ρυθμιση ή πρεπει να βαλω μια πλακετα επιπλεον για να ανεβαινουν?

και με τις ζωνες καμια λυση? (θυμαμαι σε mercedes ενος θειου μου παταγες 3 φορες το κουμπι της ζωνης και σταματαγε...)

Link to comment
Share on other sites

....................

3)σχετικα με τα παραθυρα...εγω θελω οταν βγαινω απο το αμαξι να παταω το κουμπι και να κλεινουν πορτες-παραθυρα.(δεν θελω να παταω παρατεταμενα το κουμπι για να κλεισουν τα παραθυρα). υπαρχει καποια λυση?μια επιλογη στο menu για τα παραθυρα ειναι ηδη στο "ALL" και φανταστηκα οτι θα κλεινουν ολα.

..........................................

Παιδια ΣΟΣ εχω και εγω το ιδιο προβλημα ξερει κανεις αν παιζει καποια ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προβλημα ετσι ειναι.παιζει ρυθμιση με το vcds αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει και αν στο 6αρι σου :(

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορει να υπαρχει καποια ρυθμιση στον εγκεφαλο του αυτοκινητου για να γινει αυτο με τα παραθυρα?

με τις ζωνες παλι στον εγκεφαλο πρεπει να μπεις ε?

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προβλημα ετσι ειναι.παιζει ρυθμιση με το vcds αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει και αν στο 6αρι σου :(

υπαρχει ρυθμιση να ανεβαινουν τα παραθυρα αν δεν εχεις συναγερμο?

αν ναι πως?παντα με το vag com η εστω μεσω αντιπροσωπειας..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορει να υπαρχει καποια ρυθμιση στον εγκεφαλο του αυτοκινητου για να γινει αυτο με τα παραθυρα?

με τις ζωνες παλι στον εγκεφαλο πρεπει να μπεις ε?

ναι και για τα 2

παντα με το vag com η εστω μεσω αντιπροσωπειας..

σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Τη ζωνη θα στη φτιαξουν. Ειναι 5 λεπτα δουλεια. Σε ενα φιλο μου του ζητησαν 80 ευρω για να το κανουν σε AUDI B):D Να μη σας πω τι πηρανε φυσικα.

Για τα παραθυρα δυσκολο. Βασει των νεων κανονισμων κατασκευης αυτοκινητων τα παραθυρα απαγορευεται να ανεβαινουν αυτοματα οπως γινοταν παλια με το συναγερμο. Ο μονος τροπος ειναι να ανεβουν με το παρατεταμενο πατημα του κουμπιου. (αυτα ισχυριζεται πωλητης της αντιπροσωπιας και το μεταφερω χωρις να το εχω ψαξει παραπερα)

Link to comment
Share on other sites

80ευρω για μια απλη ρυθμιση? δεν ειμαστε καλα....

για τα παραθυρα ισχυει αυτο που λες με το παρατεταμενο πατημα του κουμπιου, απλα ηθελα να ανεβαινουν και μονα τους...

τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις και θα δουμε οταν παω στην vw.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έπαθα πλάκα.. γίνεται με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού να ανεβαίνουν τα παράθυρα;; Ούτε αυτό δεν ήξερα.. α ρε Φιλοσίδη.

Thanks guys! B):D

Link to comment
Share on other sites

Καλά έπαθα πλάκα.. γίνεται με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού να ανεβαίνουν τα παράθυρα;; Ούτε αυτό δεν ήξερα.. α ρε Φιλοσίδη.

Thanks guys! B):D

Και η ηλιοροφή...αν έχεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και η ηλιοροφή...αν έχεις!!! B)

Δεν έχω ηλιοροφή αλλά έχω μια ερώτηση.. αυτό με το παρατεταμένο είναι στον εργοστασιακό συναγερμό ή στο meta που βάζουν οι αντιπροσωπίες; (είμαι στην δουλειά και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ηλιοροφή αλλά έχω μια ερώτηση.. αυτό με το παρατεταμένο είναι στον εργοστασιακό συναγερμό ή στο meta που βάζουν οι αντιπροσωπίες; (είμαι στην δουλειά και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)

Μου φαίνεται και στα 2!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Και συναγερμο να μην εχει το τουτου ισχυει με το κουμπι του κλειδωματος

Οπως και το κουμπι ξεκλειδωματος παρατεταμενα ανοιγει ολα τα παραθυρα αν ειναι ρυθμισμενο :huh:

Link to comment
Share on other sites

παιδια προβλημα...αν μπορει καποιος να βοηθησει...

πηρα κατι λαμπες τυπου xenon (Η7) να τις δοκιμασω να δω πως θα δειχνουν...και εμεινα με την απορια γιατι δεν μπορεσα καν να τις βαλω. βγαζω ενα καπακι που λενε οι οδηγιες να βγαλω και μετα γυρναω αριστεροστροφα τον μηχανισμο μεσα αλλα δεν βγαινει προς τα εξω. ειναι και πολυ στριμωγμενα ολα εκει...δεν ξερω τι αλλο να κανω...μεχρι που ελυσα 2 βιδες (torx) που κρατανε το φαναρι μηπως και βγει ολο εξω, αλλα τιποτα.

αφου τελος απελπιστηκα ειπα να ξανακουμπωσω το καπακι και στην προσπαθεια μου καταλαθος επεσε σε ενα κενο ακριβως στο φτερο...ευτυχως εχωσα το χερι κουτσα στραβα και το πιασα και το βαλα παλι.

ξερει κανεις τι γινεται με την αλλαγη λαμπας...πολυ στριμωγμενα γ@μωτο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,θα σε απογοητεύσω...όταν έβαλα τα ξενον, ο μαστορας αναγκαστηκε να βγαλει ελαφρως τον προφυλακτηρα και την μετωπη ωστε να βγει το φαναρι και να γινει η αντικατασταση. Ειναι οντως πολυ στριμωγμενα,αλλα επειδη ημουν μπροστα οταν το εκανε,δεν ειναι πολυ δυσκολο.Λιγο υπομονη θελει και τορξ.

Link to comment
Share on other sites

ελυσα τις 2 βιδες που εβλεπα οτι κρατανε το φαναρι αλλα τιποτα...παλι δεν κουνιοταν.

και καλα πες οτι τωρα ετσι μου ρθε να βαλω λαμπες τυπου χενον...αν καιγοταν μια λαμπα και ηταν βραδυ τι κανεις σε αυτη την περιπτωση? πρεπει να λυσεις το μισο αμαξι? dizzy2.gifdizzy2.gif

**Leou21: σε σενα δηλαδη τι ελυσε παραπανω γιατι δεν πολυξερω...

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.