Jump to content
koralli

Θορυβος συμπλεκτη σε Tsi 140 (ρουλεμαν?, διχαλο?)

Recommended Posts

Γεια σας.

Σε TSi 140 παρουσιαζεται εδω και λιγες βδομαδες το εξης:

Οταν ειναι κρυο ο συμπλεκτης δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και δεν ακουγεται τιποτα περιεργο.

Μετα απο 15-20 λεπτα (αφου ζεσταθει καλα το αμαξι) εμφανιζει ενα εντονο θορυβο ο οποιος γινεται αντιληπτος μονο οταν το αυτοκινητο ειναι στο ρελαντι και σταματημενο και ΜΟΝΟ οταν δεν ειναι πατημενος ο συμπλεκτης! Με το που πατησεις τον συμπλεκτη εξαφανιζεται δια μαγειας! Επισης σε συνδυασμο με τον θόρυβο αυτόν, εμφανίζεται και κραδασμός στον επιλογεα του κιβωτιου όταν είναι στο νεκρο και δεν πατιεται ο συμπλεκτης. Μολις ο συμπλεκτης πατηθει εξαφανιζεται κι αυτος μαζι με το θορυβο.

Η λειτουργια του κιβωτιου δεν φαινεται να επηρεαζεται απο αυτο αφου οι ταχυτητες κουμπωνουν κανονικα, απλα ειναι πολυ ενοχλητικος ο θορυβος στο ρελαντι (ακουγεται εντονα μεσα στην καμπινα). Ακουγεται σαν κατι να ειναι ξεχαρβαλωμενο.

Οσο ζεσταινεται περισσοτερο το αμαξι (πχ μεγαλο ταξιδι) τοσο πιο εντονος γινεται ο θορυβος και ο κραδασμος στον επιλογεα στο νεκρο αντιστοιχα.

Εδω να σημειωσω οτι ειχε αλλαχτει απο όταν το αμαξι ηταν σχεδον καινουριο το σετ συμπλεκτη και το τρομπακι.

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα? Πως το αντιμετωπισε?

Ξερετε εαν αυτο το πραγμα δημιουργει καποια μηχανικη φθορα (πχ στο κιβωτιο) ή ειναι μονο ακουστικο το θεμα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Σε TSi 140 παρουσιαζεται εδω και λιγες βδομαδες το εξης:

Οταν ειναι κρυο ο συμπλεκτης δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και δεν ακουγεται τιποτα περιεργο.

Μετα απο 15-20 λεπτα (αφου ζεσταθει καλα το αμαξι) εμφανιζει ενα εντονο θορυβο ο οποιος γινεται αντιληπτος μονο οταν το αυτοκινητο ειναι στο ρελαντι και σταματημενο και ΜΟΝΟ οταν δεν ειναι πατημενος ο συμπλεκτης! Με το που πατησεις τον συμπλεκτη εξαφανιζεται δια μαγειας! Επισης σε συνδυασμο με τον θόρυβο αυτόν, εμφανίζεται και κραδασμός στον επιλογεα του κιβωτιου όταν είναι στο νεκρο και δεν πατιεται ο συμπλεκτης. Μολις ο συμπλεκτης πατηθει εξαφανιζεται κι αυτος μαζι με το θορυβο.

Η λειτουργια του κιβωτιου δεν φαινεται να επηρεαζεται απο αυτο αφου οι ταχυτητες κουμπωνουν κανονικα, απλα ειναι πολυ ενοχλητικος ο θορυβος στο ρελαντι (ακουγεται εντονα μεσα στην καμπινα). Ακουγεται σαν κατι να ειναι ξεχαρβαλωμενο.

Οσο ζεσταινεται περισσοτερο το αμαξι (πχ μεγαλο ταξιδι) τοσο πιο εντονος γινεται ο θορυβος και ο κραδασμος στον επιλογεα στο νεκρο αντιστοιχα.

Εδω να σημειωσω οτι ειχε αλλαχτει απο όταν το αμαξι ηταν σχεδον καινουριο το σετ συμπλεκτη και το τρομπακι.

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα? Πως το αντιμετωπισε?

Ξερετε εαν αυτο το πραγμα δημιουργει καποια μηχανικη φθορα (πχ στο κιβωτιο) ή ειναι μονο ακουστικο το θεμα?

Ευχαριστω!

Aν δεν κανω λαθος ολοι μας εχουμε αυτο το προβλημα...Υπομονη μεχρι να μπει κανενας valeo ή sachs

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος ολοι μας εχουμε αυτο το προβλημα...Υπομονη μεχρι να μπει κανενας valeo ή sachs

Εννοεις οτι πρεπει να αλλαχτει ο συμπλεκτης με aftermarket?

Μα και αυτοι που βαζουν στις αντιπροσωπειες aftermarket δεν ειναι? Εμενα οταν ειχαν αλλαξει το σετ π.χ. ειχαν βαλει Sachs.

Και μετα απο 45000km απο την αλλαγη αρχισε να εμφανιζεται το προβλημα... ;) ;)

Το θεμα επισης ειναι εαν δημιουργει καποιο μηχανικο προβλημα γιατι αν ειναι απλα ακουστικο το θεμα δεν σκοπευω να τον αλλαξω...

Edited by koralli
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι πρεπει να αλλαχτει ο συμπλεκτης με aftermarket?

Μα και αυτοι που βαζουν στις αντιπροσωπειες aftermarket δεν ειναι? Εμενα οταν ειχαν αλλαξει το σετ π.χ. ειχαν βαλει Sachs.

Και μετα απο 45000km απο την αλλαγη αρχισε να εμφανιζεται το προβλημα... ;) ;)

Το θεμα επισης ειναι εαν δημιουργει καποιο μηχανικο προβλημα γιατι αν ειναι απλα ακουστικο το θεμα δεν σκοπευω να τον αλλαξω...

και εσυ τους πιστευεις....τστστσσ,αν δεν στο αλαξουν μπροστα στα ματια σου...αστο/βραστο

Link to comment
Share on other sites

και εσυ τους πιστευεις....τστστσσ,αν δεν στο αλαξουν μπροστα στα ματια σου...αστο/βραστο

Ε νταξει, τωρα τι να σου πω...Καταρχην δεν σε αφηνουν να εισαι μεσα στα χωρο του συνεργειου (τουλαχιστον περισσοτερα εξουσιοδοτημενα).

Και δεν καταλαβαινω τι θα κερδιζαν εαν μου ελεγαν ψεμματα για την μαρκα.

Εαν χρειαστει αλλαγη συμπλεκτη ξερει κανεις τι κοστος εχει?

Πως μπορω να βρω τους κωδικους για το συγκεκριμενο αμαξι για να τον αγορασω απο το ελευθερο εμποριο και να πληρωσω μονο την εργασια στο συνεργειο? Λιγο στο internet που εψαξα δεν βρηκα κατι...

Edited by koralli
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Σε TSi 140 παρουσιαζεται εδω και λιγες βδομαδες το εξης:

Οταν ειναι κρυο ο συμπλεκτης δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και δεν ακουγεται τιποτα περιεργο.

Μετα απο 15-20 λεπτα (αφου ζεσταθει καλα το αμαξι) εμφανιζει ενα εντονο θορυβο ο οποιος γινεται αντιληπτος μονο οταν το αυτοκινητο ειναι στο ρελαντι και σταματημενο και ΜΟΝΟ οταν δεν ειναι πατημενος ο συμπλεκτης! Με το που πατησεις τον συμπλεκτη εξαφανιζεται δια μαγειας! Επισης σε συνδυασμο με τον θόρυβο αυτόν, εμφανίζεται και κραδασμός στον επιλογεα του κιβωτιου όταν είναι στο νεκρο και δεν πατιεται ο συμπλεκτης. Μολις ο συμπλεκτης πατηθει εξαφανιζεται κι αυτος μαζι με το θορυβο.

Η λειτουργια του κιβωτιου δεν φαινεται να επηρεαζεται απο αυτο αφου οι ταχυτητες κουμπωνουν κανονικα, απλα ειναι πολυ ενοχλητικος ο θορυβος στο ρελαντι (ακουγεται εντονα μεσα στην καμπινα). Ακουγεται σαν κατι να ειναι ξεχαρβαλωμενο.

Οσο ζεσταινεται περισσοτερο το αμαξι (πχ μεγαλο ταξιδι) τοσο πιο εντονος γινεται ο θορυβος και ο κραδασμος στον επιλογεα στο νεκρο αντιστοιχα.

Εδω να σημειωσω οτι ειχε αλλαχτει απο όταν το αμαξι ηταν σχεδον καινουριο το σετ συμπλεκτη και το τρομπακι.

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα? Πως το αντιμετωπισε?

Ξερετε εαν αυτο το πραγμα δημιουργει καποια μηχανικη φθορα (πχ στο κιβωτιο) ή ειναι μονο ακουστικο το θεμα?

Ευχαριστω!

Πρέπει να έχεις το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπισα πρίν λίγο καιρό και εγώ.

Στην αρχή μου άλλαξαν ρουλεμάν αλλά το πρόβλημα επανήλθε σε 1-2 μέρες.

Λύθηκε όμως με αλλαγή σετ συμπλέκτη.

Ψάχνω το νήμα που είχα γράψει και δε το βρίσκω...

Εκανα και εγώ εκτενή περιγραφή του ήχου tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση και για το νημα. ^_^

Πραγματι μοιαζει πολυ το προβλημα που ειχες με αυτο που περιγραφω...

Ειδες τι συμπλεκτη σου εβαλαν?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση και για το νημα. -_-

Πραγματι μοιαζει πολυ το προβλημα που ειχες με αυτο που περιγραφω...

Ειδες τι συμπλεκτη σου εβαλαν?

Οχι.. δεν ξέρω αν αναφέρετε κάτι στα χαρτιά που μου έδωσαν.

Επειδή είναι εντός εγγύησης το πάω στην αντιπροσωπεία οπότε δεν ακούω κουβέντα για το άν βγάλει το παραμικρό.

Οπως για το σωληνάκι στο καπάκι του κινητήρα που ήθελαν να με χρεώσουν 30¤ επειδή ήταν σκισμένο... :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι.. δεν ξέρω αν αναφέρετε κάτι στα χαρτιά που μου έδωσαν.

Επειδή είναι εντός εγγύησης το πάω στην αντιπροσωπεία οπότε δεν ακούω κουβέντα για το άν βγάλει το παραμικρό.

Οπως για το σωληνάκι στο καπάκι του κινητήρα που ήθελαν να με χρεώσουν 30¤ επειδή ήταν σκισμένο... :lol:

Εαν δε σου κανει κοπο θα μου ηταν πολυ χρησιμο να ριξεις μια ματια εαν γραφει κατι και να μου πεις. Τουλαχιστον εαν αλλαξουμε να ξερουμε τι μαρκα να βαλουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε σου κανει κοπο θα μου ηταν πολυ χρησιμο να ριξεις μια ματια εαν γραφει κατι και να μου πεις. Τουλαχιστον εαν αλλαξουμε να ξερουμε τι μαρκα να βαλουμε...

Αυτά βρήκε φίλε μου

Κωδικός Περιγραφή Αξία

30501950 Συμπλέκτης κομπλέ Ε + Τ 47¤

34351902 Κιβώτιο ταχυτήτων Ε + Τ 47¤

03C141015JX Clutch PLA 133,22¤

Σύνολο εργασιών 257,28¤

Σύνολο ανταλλακτικών 158,53¤

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βρήκε φίλε μου

Κωδικός Περιγραφή Αξία

30501950 Συμπλέκτης κομπλέ Ε + Τ 47¤

34351902 Κιβώτιο ταχυτήτων Ε + Τ 47¤

03C141015JX Clutch PLA 133,22¤

Σύνολο εργασιών 257,28¤

Σύνολο ανταλλακτικών 158,53¤

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου :D

Αρα η αλλαγη του σετ συνολικα (εργασια και ανταλλακτικα) σου πηγε 416,36?

Οι τιμες αυτες ειναι με ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου :)

Αρα η αλλαγη του σετ συνολικα (εργασια και ανταλλακτικα) σου πηγε 416,36?

Οι τιμες αυτες ειναι με ΦΠΑ?

Ημουν μέσα στην εγγύηση.

Δεν έχω τα χαρτιά μπροστά μου αλλά νομίζω μαζί με ΦΠΑ είναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.