Jump to content
poen

Turbo Timer

Recommended Posts

λοιπον υπαρχει το εξης θεμα.

τους χειμωνες τους βγαζω στη λαρισα οπου υπαρχει μεγαλη υγρασια και χαμηλες θερμοκρασιες.

οι αποστασεις που κανω ειναι μικρες γενικα και ο κηνιτηρας δεν προλαβενει να ζεσταθει ωστε να μπορεσω να το πιεσω λιγο. ξερω οτι δεν ειναι απαρετητο για τον κηνιτηρα μου (tsi 122ps tuned)

και μπορει να θεωριθει υπερβολη και πεταμενα λευτα αλλα anyway.

για πειτε οπιος γνωριζει ποσο παιζουν οι τιμες; που

μπορω να παω; (αθηνα) μπορει να προκαλεσει καποια «ζιμια» λειτουργικα στο golfaki?

ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον υπαρχει το εξης θεμα.

τους χειμωνες τους βγαζω στη λαρισα οπου υπαρχει μεγαλη υγρασια και χαμηλες θερμοκρασιες.

οι αποστασεις που κανω ειναι μικρες γενικα και ο κηνιτηρας δεν προλαβενει να ζεσταθει ωστε να μπορεσω να το πιεσω λιγο. ξερω οτι δεν ειναι απαρετητο για τον κηνιτηρα μου (tsi 122ps tuned)

και μπορει να θεωριθει υπερβολη και πεταμενα λευτα αλλα anyway.

για πειτε οπιος γνωριζει ποσο παιζουν οι τιμες; που

μπορω να παω; (αθηνα) μπορει να προκαλεσει καποια «ζιμια» λειτουργικα στο golfaki?

ευχαριστω προκαταβολικα.

βαζεις 1 ηλεκτρονικο μπαρομετρο - turbo timer της blitz και εισαι ο πρωτος με μονο 200Ε !!! Εγω το θεωρω απο τον πιο απαραιτητο εξοπλισμο σε 1 τουρμπατο αμαξι ποσο μαλον σε tuned :D

Link to comment
Share on other sites

μπαρομετρο παρελαβα την παρασκευη! defi racer blue.

οποτε μαλλον πρεπει να βρω κατι αλλο! ευχαριστω για την απαντιση!

Link to comment
Share on other sites

Της apexi είναι ωραίο,σαν στυλό και διακριτικό!!!Τιμές:100-140!!Κάπου εκεί μέσα!!!

Και από ότι βλέπεις βγαίνει και σε 2 χρώματα!!! http://www.jp4mance.co.uk/_img/pics/Apexi_...rbo_Timer_1.jpg

Ελπίζω να βοήθησα!! :lol:

Δες λίγο εδώ να δεις πώς φαίνεται τοποθετημένο... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...ost&id=9942

Υ.Γ.:Είναι πάνω από το διακόπτη των φώτων!!! :D

Δανέιζομαι την φωτό από τον φίλο chrismal181081

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Μπορει.

αλλα δεν νομιζω το defi προριζεται για τη βαση της osir στον αεραγωγο!

αν θες οντως παντως μπαρομετρο στηλε πμ για να σου δοσω info!

128eyro απο ιαπωνια σε μια βδομαδα :D

ps: ξεχασα να αναφερω πως θελω με τηλεχηρισμο! ωστε να μπορω να το θετω σε λειτουργεια πριν μπω στο αμαξι ενω ειναι κλειδωμενο!

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

ps: ξεχασα να αναφερω πως θελω με τηλεχηρισμο! ωστε να μπορω να το θετω σε λειτουργεια πριν μπω στο αμαξι ενω ειναι κλειδωμενο!

Κάτσε ρε συ...Εδώ τα αλλάζεις όλα???Υπάρχει turbotimer με τηλεχειρισμό????Αν είναι έτσι...γτ δεν παίρνεις ένα καλό συναγερμό που να έχει και μέσα turbotimer??

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σιγουρα.

το ειχε βαλει ο πατερας μου στο A4 1.8 turbo quattro (αμαξαρα το ειχα ερωτευτει αλλα το πουλησε αλιως θα το ειχα τσιμπησει πριν παρω το τσι)

και το ειχε βαλει σε γνωστο μας απλα αυτος εκλισε το καταστημα του και τωρα ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σιγουρα.

το ειχε βαλει ο πατερας μου στο A4 1.8 turbo quattro (αμαξαρα το ειχα ερωτευτει αλλα το πουλησε αλιως θα το ειχα τσιμπησει πριν παρω το τσι)

και το ειχε βαλει σε γνωστο μας απλα αυτος εκλισε το καταστημα του και τωρα ψαχνομαι.

για κανε τον κοπο και πες μας το site αν και λιγο πολυ αρκετοι ξερουμε πιο ειναι μην φοβασαι διαφημηση δεν ειαναι . Επισης περιμενω εγω προσωπικα φωτος απο το τελικο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το turbo timer είναι μπούρδες .

Το αμάξι πρέπει να ζεσταίνετε ρολάροντας μαλακά στο δρόμο ώστε να ζεσταίνετε ομαλά όλος ο κινητήρας (σασμάν και μοτέρ) .

Υπάρχει περίπτωση αν το κάψεις παρκαρισμένο και μπείς και φύγεις με τα μπούνια να πάρεις και την πρώτη-δευτέρα στο χέρι .

Για μένα προσωπικά πεταμένα λεφτά.

Αν πραγματικά θες να βάλεις κάτι βάλε κάτι από μπαρόμετρο-πυρόμετρο-Hallmeter .

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το turbo timer είναι μπούρδες .

Το αμάξι πρέπει να ζεσταίνετε ρολάροντας μαλακά στο δρόμο ώστε να ζεσταίνετε ομαλά όλος ο κινητήρας (σασμάν και μοτέρ) .

Υπάρχει περίπτωση αν το κάψεις παρκαρισμένο και μπείς και φύγεις με τα μπούνια να πάρεις και την πρώτη-δευτέρα στο χέρι .

Για μένα προσωπικά πεταμένα λεφτά.

Αν πραγματικά θες να βάλεις κάτι βάλε κάτι από μπαρόμετρο-πυρόμετρο-Hallmeter .

Φιλικά

Κοίτα...συμφωνώ με όσα γράφεις αλλά όταν κάποιος(συμπεριλαμβανομένου και εμένα...) δεν θέλει να περιμένει 3 λεπτά για να πέσει η θερμοκρασία και οι στροφές της turbinas είναι ότι πρέπει το turbotimer!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...συμφωνώ με όσα γράφεις αλλά όταν κάποιος(συμπεριλαμβανομένου και εμένα...) δεν θέλει να περιμένει 3 λεπτά για να πέσει η θερμοκρασία και οι στροφές της turbinas είναι ότι πρέπει το turbotimer!!

Καταρχήν όση ώρα δουλεύει το turbo timer δε μπορείς να βάλεις συναγερμό και να φύγεις. Μόνο να το κλειδώσεις.

Εγώ έβαλα της apexi τον Ιούνιο στο GT μου. Μου στοίχησε 180 ευρώ μαζί με τοποθέτηση. Μια συμβουλή μόνο: όποιος σας πει οτι ξέρει να το βάζει να σιγουρευτείτε πρώτα aπό κάποιον που του το έχει βάλει ήδη. Εγώ ακόμα τρέχω γιατί ο εγκαταστάτης που το ανέλαβε τελικά δεν ήξερε να τοποθετεί (τουλάχιστον σε GT) με αποτέλεσμα να μη μετράει σωστά το λ και δεν λειτουργεί αυτόνομα από μόνο του. Πρέπει να ορίσω εγώ χρόνο. Εντάξει δεν είμαι και τύπος που τρέχει κάθε μέρα στο συνεργείο αλλά και ο τύπος στα π@π@ρια του!!! Κάποια στιγμή ελπίζω να το φτιάξω...κάπου αλλού λογικά.....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όση ώρα δουλεύει το turbo timer δε μπορείς να βάλεις συναγερμό και να φύγεις. Μόνο να το κλειδώσεις.

Εγώ έβαλα της apexi τον Ιούνιο στο GT μου. Μου στοίχησε 180 ευρώ μαζί με τοποθέτηση. Μια συμβουλή μόνο: όποιος σας πει οτι ξέρει να το βάζει να σιγουρευτείτε πρώτα aπό κάποιον που του το έχει βάλει ήδη. Εγώ ακόμα τρέχω γιατί ο εγκαταστάτης που το ανέλαβε τελικά δεν ήξερε να τοποθετεί (τουλάχιστον σε GT) με αποτέλεσμα να μη μετράει σωστά το λ και δεν λειτουργεί αυτόνομα από μόνο του. Πρέπει να ορίσω εγώ χρόνο. Εντάξει δεν είμαι και τύπος που τρέχει κάθε μέρα στο συνεργείο αλλά και ο τύπος στα π@π@ρια του!!! Κάποια στιγμή ελπίζω να το φτιάξω...κάπου αλλού λογικά.....

εδω συμφωνουμε οντως υπαρχει αυτο το προβλημα με τον συναγερμο αλλα αν ο ηλεκτρολογος ειναι τσακαλος τοτε μπορει να το κανει.

ρωτησα αρκετους αλλα δεν μπορουν να το κανουν ολοι , βρηκα 1 τυπα μεσω γνωστου και θα τον εμπιστευτω στο μελλον οταν βαλω (αντε να δουμε )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιωργο δεν ξερω αν δεν γινεται σε αυτο που εχεις παντως σε Α4 αυτοκηνιτο στο λεω με σιγουρια πως το turbo timer που φορουσε

μπορουσες απο τηλεχηρισμο να επιλεξεις ποση ωρα θες να δουλεψει πριν κληδωσεις και φυγεις καθως επισης μπορουσες απο αποσταση να το ενεργοποιησεις παντα με το αυτοκηνιτο κλειδωμενο μετα να ξεκληδωσεις και να μπεις κανοννικα!

αυτο ακριβως θελω αν καποιος γνωριζει ας μου πει που μπορω να το βρω.

ps: peolinio φιλε μου βαση osir

DEFI RACER

φοτο απο απτελεσμα σε καμοια 10αρια μερες που θα ειμαι αθηνα!

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

εδω συμφωνουμε οντως υπαρχει αυτο το προβλημα με τον συναγερμο αλλα αν ο ηλεκτρολογος ειναι τσακαλος τοτε μπορει να το κανει.

ρωτησα αρκετους αλλα δεν μπορουν να το κανουν ολοι , βρηκα 1 τυπα μεσω γνωστου και θα τον εμπιστευτω στο μελλον οταν βαλω (αντε να δουμε )

που ακριβως βρισκεται αυτος ο τυπας ρε poelinio???να ξερουμε και εμεις... B)

Link to comment
Share on other sites

Και τι παιζει με την εγγυηση αν βαλεις το μαραφετι ;

Δεν νομίζω να χάνεις εγγύηση σε κάτι...!!!

Καταρχήν όση ώρα δουλεύει το turbo timer δε μπορείς να βάλεις συναγερμό και να φύγεις. Μόνο να το κλειδώσεις.

Εγώ έβαλα της apexi τον Ιούνιο στο GT μου. Μου στοίχησε 180 ευρώ μαζί με τοποθέτηση. Μια συμβουλή μόνο: όποιος σας πει οτι ξέρει να το βάζει να σιγουρευτείτε πρώτα aπό κάποιον που του το έχει βάλει ήδη. Εγώ ακόμα τρέχω γιατί ο εγκαταστάτης που το ανέλαβε τελικά δεν ήξερε να τοποθετεί (τουλάχιστον σε GT) με αποτέλεσμα να μη μετράει σωστά το λ και δεν λειτουργεί αυτόνομα από μόνο του. Πρέπει να ορίσω εγώ χρόνο. Εντάξει δεν είμαι και τύπος που τρέχει κάθε μέρα στο συνεργείο αλλά και ο τύπος στα π@π@ρια του!!! Κάποια στιγμή ελπίζω να το φτιάξω...κάπου αλλού λογικά.....

Ναι αλλά αν δεν έχω συναγερμό δεν νομίζω να είναι και τόσο μεγάλη διαδικασία!!Και τον χρόνο αν τον ορίζω εγώ που είναι υπόθεση 5 δεύτερων..???Από το να περιμένω 3 λεπτά(ακούγεται υπερβολικό....αλλά δεν είναι)....!!!

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως βρισκεται αυτος ο τυπας ρε poelinio???να ξερουμε και εμεις... :lol:

φιλε ο τυπας ειναι Θεσ/κη !!! Τωρα οσον αφορα την εγγυηση πικραμενη ιστορια οπως και να εχει θα σε ψαρωσουν λεγοντας πως οτι ηλεκτρολογικο προβλημα σου βγαλει (δεν ειναι και λιγα τα ηλεκτρονικα συστηματα μας ετσι?) θα παρεις τα 3 και θα τα πληρωσεις μονος σου .

Αυτο απλα δεν παιζει οποτε τους γραφεις και εσυ στα ^%#^&*%# σου .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν έχω συναγερμό δεν νομίζω να είναι και τόσο μεγάλη διαδικασία!!Και τον χρόνο αν τον ορίζω εγώ που είναι υπόθεση 5 δεύτερων..???Από το να περιμένω 3 λεπτά(ακούγεται υπερβολικό....αλλά δεν είναι)....!!!

Αν δεν έχεις συναγερμό είσαι μια χαρά, no problem, κλειδώνεις και φεύγεις!! Το χρόνο δεν χρειάζεται να τον ορίζεις εσύ, διαβάζει μόνο του και αναλόγως κρατάει όσο πρέπει να καρατήσει. Εγώ είμαι αναγκασμένος να ορίζω το χρόνο γιατί αυτός που μου το έβαλε είναι κουλός.........

Link to comment
Share on other sites

βαζεις 1 ηλεκτρονικο μπαρομετρο - turbo timer της blitz και εισαι ο πρωτος με μονο 200Ε !!! Εγω το θεωρω απο τον πιο απαραιτητο εξοπλισμο σε 1 τουρμπατο αμαξι ποσο μαλον σε tuned :lol:

γιαυτο εχεις βαλει κ εσυ στο δικο σου ε?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο εχεις βαλει κ εσυ στο δικο σου ε?

ακομα βαζω . Την πρωτη φορα εγινε αεροτομη μετα ζαντες μετα ελατηρια μετα αναρτηση ε εχουμε ακομα στην πορεια φρενα , εξατμιση , ic και oem xenon .

Ολα ειναι βαση σχεδιου προμελετημενα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα αρκετά το όλο θέμα,τελικά τοποθέτησα ένα καλό συναγερμό με ενσωματωμένο turbotimer και τηλεειδοποίηση.Ήταν λίγο αλμυρή η τιμή του αλλά πιστεύω πως και πάλι στα ίδια χρήματα θα μου έβγαινε αν τα έβαζα ξεχωριστά.Η ευκολία του θέματος είναι πως μπορώ να βάζω συναγερμό,να κλειδώνει κανονικά,να δουλεύει και εγώ να φεύγω.Επίσης επειδή εγώ είμαι αυτός που θα κρίνω πότε θέλω να μπεί και πότε όχι, έχω διακοπτάκι στο ντουλαπάκι αριστερά κάτω απο τιμόνι που το απομονώνω όταν δεν θέλω να ενεργοποιηθεί.

Θεωρώ πως είναι αρκετά χρήσιμο να έχει turbotimer ένα turbo αυτοκίνητο αλλά όχι ότι και θα γίνει και τπτ αν κάποιος δεν βάλει.Αν ξέρει ο οδηγός να χειρίζεται την ιδιαιτερότητα του turbo αυτοκινήτου και φυσικά το σέβεται και χωρίς turbotimer δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι αρκετά χρήσιμο να έχει turbotimer ένα turbo αυτοκίνητο αλλά όχι ότι και θα γίνει και τπτ αν κάποιος δεν βάλει.Αν ξέρει ο οδηγός να χειρίζεται την ιδιαιτερότητα του turbo αυτοκινήτου και φυσικά το σέβεται και χωρίς turbotimer δεν θα έχει πρόβλημα.

Σωστός

Υπάρχουν τουτού χωρίς timer που αντέξαν και αντέχουν στο χρόνο και άλλα με όλα τα καλούδια που χτυπήσαν .

Όλα στο πόδι του οδηγού είναι .

Η ποιό καλή περίπτωση είναι του alarm με starter και timer που έχεις τον απόλυτο έλεγχο από το control σου .

Παίζει βέβαια και εκεί ο εκγαταστάτης λόγω του ότι επεμβαίνεις στο immo.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα αρκετά το όλο θέμα,τελικά τοποθέτησα ένα καλό συναγερμό με ενσωματωμένο turbotimer και τηλεειδοποίηση.Ήταν λίγο αλμυρή η τιμή του αλλά πιστεύω πως και πάλι στα ίδια χρήματα θα μου έβγαινε αν τα έβαζα ξεχωριστά.Η ευκολία του θέματος είναι πως μπορώ να βάζω συναγερμό,να κλειδώνει κανονικά,να δουλεύει και εγώ να φεύγω.Επίσης επειδή εγώ είμαι αυτός που θα κρίνω πότε θέλω να μπεί και πότε όχι, έχω διακοπτάκι στο ντουλαπάκι αριστερά κάτω απο τιμόνι που το απομονώνω όταν δεν θέλω να ενεργοποιηθεί.

Θεωρώ πως είναι αρκετά χρήσιμο να έχει turbotimer ένα turbo αυτοκίνητο αλλά όχι ότι και θα γίνει και τπτ αν κάποιος δεν βάλει.Αν ξέρει ο οδηγός να χειρίζεται την ιδιαιτερότητα του turbo αυτοκινήτου και φυσικά το σέβεται και χωρίς turbotimer δεν θα έχει πρόβλημα.

Πόσο πήγε, περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.