Jump to content
rabbit

Racechrono προγραμμα

Recommended Posts

Παιδια βρηκα αυτο το προγραμμα στο internet http://www.racechrono.com/ και το εβαλα στι κινιτο μου {nokia n96}

στην αρχη νομιζω οτι δουλευε μια χαρα αλλα μετα σε συγκριση με πιο "επισιμα χρονομετρα" μου φενεται μουφα

βεβαια χρονομετρα τα παντα {0-100 0-400 80-120κτλ}

μηπως το εχει δουλεψει κανεις να ξερει κατι παραπανω?

δειτε το ειναι πληρες απο μετρησεις!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις στην δουλεια που ειμαι πανω στα αμαξια εχουν gps για να μπορουν να βλεπουν τις κινησεις μας.

συγκριτικα εχει τυχει να το εχω παει μεχρι 125 χλμ/ωρα και στο gps να εχει δειξει μεχρι 107 χλμ/ωρα

το κοντερ δεν κλεβει .....τσεκαρισμενο....

αρα δεν νομιζω οτι μπορεις να βασιστεις στο gps για να ελεξεις τις επιδοσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να δουλευε σωστα γιατι ειναι υπερ πληρεις απο μετρισεις!

παντος στο miata club καποιοι που το δουλεψαν και σε πιστα και αλλου λενε οτι ειναι αψογο!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό, αρκεί να έχεις καλό δέκτη (στο site προτείνουν Sirf III) και να έχει λοκάρει αρκετούς δορυφόρους! Εγώ το έχω στο Diamond και μπορώ να πω ότι αν πιάσει πολλούς δορυφόρους, δείχνει αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Δεν είναι βέβαια τελείως αξιόπιστα, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι τσάμπα...

Στα 0-100 και 0-400 δεν νομίζω να είναι αξιόπιστο, μιας και αργεί λίγο να καταγράψει. Σε ρεπρίζ που το δοκίμασα, δουλεύει ικανοποιητικά. Βέβαια το καλό είναι ότι υπάρχουν χάρτες έτοιμοι για Μέγαρα, Σέρρες και Καρτόδρομο και μπορείς να δεις μια χρονομέτρηση που θα είναι αρκετά κοντά στην πραγματική!

Link to comment
Share on other sites

Το Racechrono είναι ένα πολύ καλό εργαλείο!

Το βασικό πρόβλημα που έχουν εργαλεία σαν κι αυτό είναι ότι χρειάζονται έναν γρήγορο δέκτη για να είναι ακριβή!

Γιατί την ακρίβεια των μετρήσεων την παρέχει ο δέκτης GPS.

Τί εννοώ: Τα περισσότερα GPS receivers που είναι ενσωματωμένα σε κινητά έχουν refresh rate 1Hz. Μία φορά το δευτερόλεπτο σου δίνουν στίγμα.

Για αυτό η ακρίβεια δεν μπορεί να είναι καλύτερη από +- 1 δευτερόλεπτο. Μπαρμπούτσαλα δηλαδή σε περίπτωση που πρέπει να μετρήσεις 0-100, 400άρι κλπ.

Υπάρχουν μερικοί GPS receivers που έχουν καλύτερο refresh rate. Για να μπορείς να έχεις καλά στοιχεία πρέπει να λειτουργήσει τουλάχιστον στα 10Hz.

Το Performance box της Racelogic έχει δέκτη που λειτουργεί στα 100Hz και το Vbox έναν ακόμα καλύτερο.

Για αυτό συμβαίνει πολλοί δέκτες/κινητά/συσκευές να είναι καλές για πλοήγηση, αλλά χάλια για μετρήσεις και καταγραφές στην πίστα.

Υπάρχει σχετικό τόπικ στο PSClub, γιατί έχουν ασχοληθεί αρκετοί με το racechrono και αντίστοιχα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

με εξωτερικο δεκτη GPS εξω απο το αμαξι δεν γινεται δουλεια?

και να βαλουμε το racechrono σε ενα laptop για μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.