Jump to content
viardon

Θόρυβος μηχανής κατά το σβήσιμο

Recommended Posts

Hello again

Golf TSI Sport 140PS

40.000χλμ

Τελευταία όταν σβήνω τη μηχανή και βγαίνω γρήγορα απο το αμάξι παρατηρώ ενα θόρυβο του στυλ... (μή γελάτε tongue.gif )

βββββββββοοοοοουυυυυυυυμμμμμμμ ο οποίος είναι σαν μηχανική τουρμπίνα όπου σιγά σιγά εξασθενεί χαμηλώνει στροφές και σταματάει.

Ολο αυτό το "μηχανικό βουητό" - να το περιγράψω? - διαρκεί περίπου 5 περίπου δευτερόλεπτα.

Το ακούει κανείς;;;;

Επίσης πολλές φορές οταν οδηγάω με χαμηλές ταχύτητες στα στενά και έχω ανοιχτά παράθυρα ακούω έναν θόρυβο που στην αρχή νόμιζα οτι πατάω πλαστικό μπουκαλάκι νερού. 1 2 φορές κοιτούσα τον καθρέφτη ... δεν έβλεπα τίποτα.

Τίς προάλλες βγαίνω απο το υπόγειο πάρκινγκ και το ακούω πολύ έντονα λες και ή χτύπησα κάτι ή εσπασα κάτι.

Κατεβαίνω και δε βλέπω το παραμικρό....

Υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα σκασίματα απο εξάτμιση ή κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλές φορές οταν οδηγάω με χαμηλές ταχύτητες στα στενά και έχω ανοιχτά παράθυρα ακούω έναν θόρυβο που στην αρχή νόμιζα οτι πατάω πλαστικό μπουκαλάκι νερού.

Εννοείς κάτι σαν κροτάλισμα? Αν ναι, το ίδιο ακούω και εγώ. Και στο τωρινό (GOLF V GT 170 '07) και στο προηγούμενο (POLO 1.4 16V) αμάξι μου.

Απ' ότι καταλαβαίνω, είναι το δούλεμα του σαζμάν. Συνήθως το ακούω σε πολύ χαμηλές στροφές, με 2α.

Edited by giannisGT
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κάτι σαν κροτάλισμα? Αν ναι, το ίδιο ακούω και εγώ. Και στο τωρινό (GOLF V GT 170 '07) και στο προηγούμενο (POLO 1.4 16V) αμάξι μου.

Απ' ότι καταλαβαίνω, είναι το δούλεμα του σαζμάν. Συνήθως το ακούω σε πολύ χαμηλές στροφές, με 2α.

Όχι.. φαντάσου ξαφνικά να πατήσεις ένα μικρό μπουκαλάκι νερού... έτσι ακριβώς ακούγεται....

Το κροτάλισμα που αναφέρεις είναι συνεχόμενο ή στιγμιαίο;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. φαντάσου ξαφνικά να πατήσεις ένα μικρό μπουκαλάκι νερού... έτσι ακριβώς ακούγεται....

Το κροτάλισμα που αναφέρεις είναι συνεχόμενο ή στιγμιαίο;;;

Όσο κινούμαι με 2α και πολύ χαμηλές στροφές, ακούγεται. Αν επιταχύνω, σταματάει.

Μήπως στη γειτονιά σου έχει πολλά πεταμένα μπουκαλάκια και τα πατάς? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσο κινούμαι με 2α και πολύ χαμηλές στροφές, ακούγεται. Αν επιταχύνω, σταματάει.

Μήπως στη γειτονιά σου έχει πολλά πεταμένα μπουκαλάκια και τα πατάς? tongue.gif

Το κάνει και μένα αυτό στα πολύ χαμηλά.

Πάντως σήμερα το πρωί σα βλάκας έψαχνα γύρω απο το αμάξι να δώ μήπως πάτησα κάτι tongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Hello again

Golf TSI Sport 140PS

40.000χλμ

Τελευταία όταν σβήνω τη μηχανή και βγαίνω γρήγορα απο το αμάξι παρατηρώ ενα θόρυβο του στυλ... (μή γελάτε tongue.gif )

βββββββββοοοοοουυυυυυυυμμμμμμμ ο οποίος είναι σαν μηχανική τουρμπίνα όπου σιγά σιγά εξασθενεί χαμηλώνει στροφές και σταματάει.

Ολο αυτό το "μηχανικό βουητό" - να το περιγράψω? - διαρκεί περίπου 5 περίπου δευτερόλεπτα.

Το ακούει κανείς;;;;

Επίσης πολλές φορές οταν οδηγάω με χαμηλές ταχύτητες στα στενά και έχω ανοιχτά παράθυρα ακούω έναν θόρυβο που στην αρχή νόμιζα οτι πατάω πλαστικό μπουκαλάκι νερού. 1 2 φορές κοιτούσα τον καθρέφτη ... δεν έβλεπα τίποτα.

Τίς προάλλες βγαίνω απο το υπόγειο πάρκινγκ και το ακούω πολύ έντονα λες και ή χτύπησα κάτι ή εσπασα κάτι.

Κατεβαίνω και δε βλέπω το παραμικρό....

Υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα σκασίματα απο εξάτμιση ή κάτι άλλο;;;

1) Το πρώτο που ακούς (το βουητό δηλαδή) θα πρέπει να είναι από το 2ο βεντιλατέρ (του κλιματισμού σου) καθώς πέφτουν οι στροφές του αφού κλείνεις μηχανή. Έχεις ανοικτό το A/C όταν σβήνεις τη μηχανή?

2) Το δεύτερο που ακούς (πάτημα πλαστικού μπουκαλιού) είναι μάλλον από το βολάν σου! Είναι περίπου αυτό που λέει ο φίλος μας ο giannisGT και οφείλεται συγκεκριμένα από τα μικρά κενά που έχει το βολάν (του κιβωτίου μας) για να 'παίρνει' τα μικρά σοκ των αλλαγών ταχύτητας.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

1) Το πρώτο που ακούς (το βουητό δηλαδή) θα πρέπει να είναι από το 2ο βεντιλατέρ (του κλιματισμού σου) καθώς πέφτουν οι στροφές του αφού κλείνεις μηχανή. Έχεις ανοικτό το A/C όταν σβήνεις τη μηχανή?

2) Το δεύτερο που ακούς (πάτημα πλαστικού μπουκαλιού) είναι μάλλον από το βολάν σου! Είναι περίπου αυτό που λέει ο φίλος μας ο giannisGT και οφείλεται συγκεκριμένα από τα μικρά κενά που έχει το βολάν (του κιβωτίου μας) για να 'παίρνει' τα μικρά σοκ των αλλαγών ταχύτητας.

1)Οχι, πάντα κλείνω το A/C νωρίτερα. Μου το έκανε χωρίς να το έχω ανοίξει καθόλου. Χθές το βράδυ όμως. Ανοίγω μηχανή μήπως το εντοπίσω απο πού ακούγεται... αλλά δεν το έκανε. :lol:

2)Το θέμα είναι οτι δεν είχε πέσει τόσο καιρό στην αντίληψή μου. Τώρα τελευταία σα να το κάνει.

¶λλο πάντως το κροτάλισμα που λετε στα χαμηλά και άλλο το "μπουκαλάκι" tongue.gif που περιγράφω.

Anyway... thanks όπως και να έχει 8)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε σήμερα οτι είναι απο το βεντιλατέρ!!!

Τίποτα το ανησυχητικό...

Τώρα μένει να βρω τα πλαστικά μπουκάλια.... σήμερα πάντως δε πάτησα κανένα. :lol:

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.