Jump to content
GeorgeK

Passat Tsi σκούρα κρύσταλλα

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

μόλις χθές παρέλαβα το νέο μου αυτοκίνητο passat 1.4 TSI R-Line. Να πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω τσεκάρει όλα τα καλούδια που έχει ή που έχω βάλει έξτρα, αλλά αυτό που με απογοήτευσε ήταν το εξής:

Είχα παραγγείλει με κωδικό "4KF Σκούρα (65%) θερμομονωτικά κρύσταλλα στις πίσω πόρτες και το πίσω παρμπρίζ". Το αναφέρω κατά λέξη όπως εμφανίζεται στο τελευταίο τιμοκατάλογο της Kosmocar ( και στους προηγούμενους βέβαια ) με τιμή €280,00. Όπως ανφέρεται τα κρύσταλλα θα έπρεπε να ήταν ΣΚΟΥΡΑ, παρόλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με σκούρο χρώμα !!!! Μετά από ένα γερό πλύσιμο που έκανα στο αυτοκίνητο για να διαπιστώσω μήπως με γελάνε τα μάτια μου, αυτό που διαπίστωσα ήταν μια πολύ πολυ μικρή διαφορά στην απόχρωση των μπροστινών με τα πίσω κρύσταλλα, σε ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση ΣΚΟΥΡΑ.

Να τονίσω βέβαια ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι πωλητές της VW με είχαν διαβεβαιώσει για την σκουρότητα του θέματος μιας και το έγραφε ξεκάθαρα ο τιμοκατάλογος. Και επειδή η επιλογή μου για σκούρα κρύσταλλα ήταν σαφής - για πολλούς λόγους ήθελα να ήταν ΣΚΟΥΡΑ- σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτά που ήθελα.

Αυτό λοιπόν που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν κανένας από εσάς είχε αντίστοιχη εμπειρία και τι με συμβουλεύετε να κάνω. Το να πάω στην αντιπροσωπεία - που θα το κάνω και αυτό βέβαια - είναι σίγουρο ότι δεν θα βγάλω άκρη και δεν θα βρώ το δίκιο μου.

Εσείς γνωρίζετε τι ακριβώς σημαίνει 65% ΣΚΟΥΡΑ κρύσταλλα? Μήπως δεν τα βάλανε τελικά καθόλου.

Το αυτοκίνητο το παρέλαβα απο εταιρεία Leasing οπότε δεν είχα άμεση επαφή με την αντιπροσωπεία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αφου δεν σου το εφεραν οπως το ζητησες και επειδη ακρη δεν θα βρεις πηγαινε και βαλε μεμβρανες οσο σκουρες γουσταρεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν η vw μεσω του καταλογου εξτρα σου δινει κωδικο για σκουρα κρυσταλλα εννοει τα κρυσταλλα που πρασινιζουν ουσιαστικα στο φως και δεν ειναι ακριβως οι κλασικες φιμε μεμβρανες.

Πολλες αντιπροσωπειες βεβαια σου λενε για φιμε και εννοουν κλασικα φιμε που τα βαζουν σε καποιον που συνεργαζονται.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

65% είναι σχεδόν διάφανα. Σωστά δεν σου φαίνεται μαγάλη διαφορά. Νομίζω δεν μπορείς να διεκδικήσεις και πολλά από την VW καθώς δεν σε κοροίδεψε κάπου. Αν εσύ φαντάστηκες ότι το 65% σημαίνει μαύρο τότε δεν φταίει η εταιρία.

Σε εμένα εμπρός είναι 70% ενώ πίσω πολύ πιο σκούρα. Δες πως φαίνεται το εμπρός

DSC_2061.jpg

Link to comment
Share on other sites

@insigner Μηπως το 65% σημαινει 65% σκουρο και οχι διαφανο;

@GeorgeK ακομα και αν ισχυει αυτο που λεει ο insigner η διαφορα θερμοκρασιας θα ειναι αρκετα μεγαλη.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Το 65% σε μια μεμβρανη δηλωνει το ποσοστο ηλιακης ακτινοβολιας που αφηνει να περασει απο το τζαμι και οχι το ποσο σκουρο ειναι.

Οσο πιο μεγαλο το ποσοστο δηλαδη,τοσο πιο διαφανο ειναι το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο Κωνσταντίνος από πάνω. Είναι η διαπερατότητα του φωτός.

Έτσι λοιπόν, το 65-70% πρακτικά είναι σχεδόν διάφανο.

Στην παρακάτω εικόνα, αν και κακή, φαίνεται πόσο σκούρα είναι τα πίσω τζάμια. Σε αυτή τη σκουρότητα το τζάμι γράφει 26%

DSC_1835_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ρε παιδιά άλλα οι πίσω επιβάτες (συνήθως παιδιά) το βράδυ ή το χειμώνα με τις συννεφιές δε δυσανασχετούν; Δεν ξέρω, εγώ γι' αυτό έβαλα το πακέτο με τις κουρτίνες (πλαϊνά και πίσω) για να τις χρησιμοποιώ όταν χρειάζεται. Άλλα και το 65% μάλλον το διάλεξε η εταιρεία σαν μέση λύση, δηλαδή να μην νιώθουν άσχημα και οι πίσω επιβάτες. Επίσης αν έχεις ήδη 65% και βάλεις έστω την after sales πίσω κουρτίνα (χειροκίνητη), όταν θα τη χρησιμοποιείς το εσωτερικό περιβάλλον θα αλλάξει πάρα πολύ, καθώς η κουρτίνα κάνει πολύ καλή δουλειά το καλοκαίρι.

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Όχι, από μέσα είναι αρκετά διάφανο, ακόμα και το βράδυ. Φυσικά η κουρτίνα κάνει καλύτερη δουλειά στο μπλοκάρισμα του ήλιου.

¶σχετο, άλλα πρέπει να ομολογήσω πως το insignia που βλέπω είναι φοβερό. Καλή επιλογή φίλε και καλορίζικο :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.