Jump to content
fearbit

Ιδιο αμαξωμα το Golf Iv 1.4 με το 1.6 και Gti?

Recommended Posts

Απλα επειδη πολλα εχω ακουσει για το αμαξωμα του golf iv....ξερει κανενας με συγουρια να πει αν εχουν αυτες οι 3 εκδοσεις το ιδιο σασι??Εγω τελευταια ακουσα οτι το 1.4 δεν εχει τον ιδιο με τα αλλα.Απλα μονο το 1.6 εχει τον ιδιο με 1.8 (gti.)

σε αυτην την περιπτωση το αμαξωμα του 1.4 μπορει να αντεξει εναν 1.8Τ κινιτηρα?

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξωμα του Golf IV 1.4, 1.6, 1.8Τ (GTI) είναι ακριβώς το ίδιο. Αυτά που αλλάζουν είναι ο κινητήρας, τα φρένα ενδεχομένως τα αμορτισερ και γενικά τέτοιου είδους πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω ρε παιδια που εχω μπει και σε 1.6...μου φενεται οτι ηταν πιο στιβαρο σαν αμαξι!! :thumbsup: Στο δικο μου παντως ακουω πολλους θορυβους..απο τις πορτες,απο πισω,απο την κονσολα...και προβληματιζομαι οτι λιγον..!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΑΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΥΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΛΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ,ΑΚΡΑ ΓΙ ΝΑ ΜΠΟYΝ TΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟY GTI,ΠΛΕΞΟΥΔΑ Κ ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΛΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΛΕΞΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΑΦΑΛΟ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟY GTI.ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΕΤΗΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΙΦΕΑ ΑΥΤΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

τα πλάισια είναι τα ίδια απλά λογικό είναι στο αμάξι που οδηγείς καθημερινά να παρατηρείς περισσότερους θορύβους απο κάποιο που θα μπείς επειδή δεν παίζει ρόλο ο παράγοντας εξοικίωση. Ειδικά τα 1400- 1600 είναι ακριβώς τα ίδια σε όλα φρένα και αναρτήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω ρε παιδια που εχω μπει και σε 1.6...μου φενεται οτι ηταν πιο στιβαρο σαν αμαξι!!  :blush: Στο δικο μου παντως ακουω πολλους θορυβους..απο τις πορτες,απο πισω,απο την κονσολα...και  προβληματιζομαι οτι λιγον..!! :D

Πώς το κατάλαβες ότι ήταν πιο στιβαρό??? :D:D

Για να αντιληφθείς την ακαμψια ενός αμαξώματος πρέπει αυτο να οδηγηθεί στο όριο και τότε αποφαίνεσαι. Με μία βόλτα το κατάλαβες?

Και μάλιστα συνοδηγός??? :o:o:o:o

Θα σου φάνηκε. Και εγώ όταν είμαι συνοδηγός στο αυτοκίνητό μου, μου φαίνεται στιβαρότερο σε σχέση με όταν το οδηγάω εγώ... ;);):thumbsup::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με τις αντστρεπτικές τι γίνεται?

Το gti ,τo IV παντα, έχει πιο χοντρή πισω?

Το gti έχει λίγο πιο χοντρή αλλά ελάχιστα. Δεν καταλαβαίνω όμως που κολλάτε? Όποιος ενδιαφέρεται για μετατροπή τα παίρνει όλα κομπλέ (συνήθως), από φρένα άξονες πλεξόυδες ψαλίδια κλπ. Ακόμα και σαλόνι και αμορτισερ στην ίδια πάντα τιμή οπότε ποίο το πρόβλημα? Πάντως και εγώ όταν είμαι συνοδυγός στο δικό μου μου φαίνεται υπερβολικά πιο καλοστημένο και στιβαρό.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαλιδια ειναι ιδια σε ολα τα 4αρια,η ζυγαρια διαφερει,κανει μεγαλυτερη κουρμπα πανω απο το ημιαξονιο...πισω αξονας ειναι ιδιος και τα φρενα το ιδιο...

ψαλιδια καλο ειναι να βαλετε απο ΤΤ τα οποια ειναι πιο ενισχυμενα και οι βασεις τους κατεβαζουν πιο κατω το ψαλιδι ωστε οταν χαμηλωσει πανω απο 5 ποντους το αμαξι να μην εχει αρνητικη γωνια το ψαλιδι...

Link to comment
Share on other sites

ρε γκολφακιας τα ψαλιδια ειναι ιδια!τα σινεμπλοκ αλλαζουν!του ΤΤ ειναι πιο σκληρα και λιγακι πιο μεγαλα για το λογο που ειπες!

επισης σχετικα με αντιστρεπτικες που ανεφετε καποιος τα BCB :( 16αρια εχουν ιδια αντιστρεπτικη με το επετιακο μπροστα (23mm) οπως και πισω λογικα!

ενω τα AZD εχουν 21mm

Link to comment
Share on other sites

ρε γκολφακιας τα ψαλιδια ειναι ιδια!τα σινεμπλοκ αλλαζουν!του ΤΤ ειναι πιο σκληρα και λιγακι πιο μεγαλα για το λογο που ειπες!

επισης σχετικα με αντιστρεπτικες που ανεφετε καποιος τα BCB :D 16αρια εχουν ιδια αντιστρεπτικη με το επετιακο μπροστα (23mm) οπως και πισω λογικα!

ενω τα AZD εχουν 21mm

χρονακο τα ψαλιδια απο το ττ δεν ειναι ιδια με του golf...αλλα δε παιρνω και ορκο...μηπως διαφερουν και απο το ττ με τα 225 συγκεκριμενα?...απο τι θυμαμαι οταν εκανα μετατροπη ηταν να τα αλλαξω για το λογο οτι ηταν πιο ενισχυμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμένα το Golf μου (1,6 επετιακή εκδοση Generation) απο όσο γνωρίζω - μηχανικές γνώσεις δεν έχω! -έχει ίδια ανάρτηση με το Gti. Είναι νομίζω και το μόνο Golf IV 1,6 που βγήκε "μαμά" με 16΄ ζάντες.

Καλή πρωτοχρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Το 1.6 σε σχεση με το 1.4 εχουν και διαφορα στο βαρος και λογικο ειναι να νομιζεις οτι ειναι που στιβαρο κτλ. Κατα τα αλλα ειναι ακριβως τα ιδια με μηχανικες διαφορες μονο

Edited by Golf_Rider
Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Το 1600 με το 1800 ειναι μαλλον σιγουρα το ιδιο γιατι στο χωρο την μηχανης το 1600 ειχε κατι κενες υποδοχες τις οποιες στο 1800 τις καλυπτει, πχ σε μια που ειναι κενη στο 1600 στο 1800 κουμπωνει το φιλτρο.

Αλλα και οταν το σηκωνεις με το γρυλο απο μια μερια ειτε το 1600 ειτε το 1800 η δυσκαμψια απο το σασι του ειναι ιδια απο οτι εχω παρατηρησει.

Και πιστευω το ιδιο και για το 1400. Δεν νωμιζω να βγαζανε τοτε διαφορετικα αμαξωματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε γκολφακιας τα ψαλιδια ειναι ιδια!τα σινεμπλοκ αλλαζουν!του ΤΤ ειναι πιο σκληρα και λιγακι πιο μεγαλα για το λογο που ειπες!

επισης σχετικα με αντιστρεπτικες που ανεφετε καποιος τα BCB :blink: 16αρια εχουν ιδια αντιστρεπτικη με το επετιακο μπροστα (23mm) οπως και πισω λογικα!

ενω τα AZD εχουν 21mm

χμμ..με έβαλες σε σκέψεις..έχει πέσει στα χέρια μου μια αντιστρεπτική μπροστά της eibach γνήσια,όχι λαμακίες..το θέμα είναι οτι είναι 2 χιλιοστα πιο λεπτι απο τη μαμά που φοράω. golf 1.6 16v..λες να την βάλω ή οχι?επειδή είναι aftermarket θα έχει καλύτερο μεταλλο πιο αντοχησ??ρωτάω για πληροφορίες δε τα ξέρω και όλα... glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.