Jump to content
nasos_ea

Τριγμός στο πισω μερος

Recommended Posts

Εδω και μερικες μερες σε τροιχωματα του δρομου στο πισω μερος κατι συντονιζει και κανει εναν τριγμο που μοιαζει παρα πολυ σαν να συντονιζει το πισω τζαμι του πορτ παγκαζ.Θεωρω αδυνατο να τριζει το τζαμι αν σκεφθουμε οτι οι παρμπριζοκολλες ειναι πολυ δυνατες αλλα ο ηχος ειναι ολοιδιος με τριγμο του τζαμιου.Υποψιαστηκα την κλειδαρια της πορτας αλλα δεν ακουγεται υποκωφος σα να ερχεται απο τον χωρο των αποσκευων αλλα ειναι σιγουρα μεσα απο την καμπινα.Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Η πίσω τάβλα πρέπει να είναι.Και σε μένα στο passat έτριζε μέχρι που έβαλα σφουγγάρια από κάτω από το πορτμπαγκάζ και την σταθεροποίησα.Κάνε μια δοκιμή δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η πίσω τάβλα πρέπει να είναι.Και σε μένα στο passat έτριζε μέχρι που έβαλα σφουγγάρια από κάτω από το πορτμπαγκάζ και την σταθεροποίησα.Κάνε μια δοκιμή δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Ποια ταβλα εννοεις;Την εταζερα;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ποια ταβλα εννοεις;Την εταζερα;

Ακριβώς την εταζέρα.Αυτή κάπου πρέπει να έρχεται σ΄επαφή με κάποιο σταθερό πλαστικό.Εκεί λοιπόν που έρχεται σ΄επαφή κατά το κλείσιμο ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα?ισως ειναι ο μηχανισμος που ριχνει τα καθισματα.

εμενα μου φαινεται οτι τριζουν τα προσκεφαλα παντως...αλλο κ τουτο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου το κάνει αλλα μόνο αν έχω τέρμα ανοιχτα παράθυρα και πάω πάνω απο 120 χλμ/ώρα !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ εμενα ηταν το πισω φαναρι το αριστερο δεν το ειχαν κουμπωσει καλα...

ΚΑΙ νομιζα οτι ετριζε το τζαμι.....Ειχα σκασει....μεχρι μια μερ αειδα εξωτερικα το φαναρι οτι οταν εκλεινε το πορτπαγκαζ ακουμπουσε απειρο ελαχιστα ....Το εβγαλα και το ξαναεβαλα...

Αν εινα αυτο να πας να στο κανουν

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ εμενα ηταν το πισω φαναρι το αριστερο δεν το ειχαν κουμπωσει καλα...

ΚΑΙ νομιζα οτι ετριζε το τζαμι.....Ειχα σκασει....μεχρι μια μερ αειδα εξωτερικα το φαναρι οτι οταν εκλεινε το πορτπαγκαζ ακουμπουσε απειρο ελαχιστα ....Το εβγαλα και το ξαναεβαλα...

Αν εινα αυτο να πας να στο κανουν

To φαναρι ειναι ενταξει.Και για εταζερα χλωμο το κοβω αν κρινω απο την χροια του ηχου.Θα την κοιταξω παντως.

Link to comment
Share on other sites

To φαναρι ειναι ενταξει.Και για εταζερα χλωμο το κοβω αν κρινω απο την χροια του ηχου.Θα την κοιταξω παντως.

Να σου ελέγξουν τα πίσω μπαράκια ζανφόρ της ανάρτησης!

Όσο άσχετο και αν ακούγεται, είχα τον ίδιο ήχο για 2 χρόνια και κανείς δεν μπορούσε να το βρει μέχρι το προηγούμενο μήνα που το πήγα στον γκίκα!

(Είχα ψάξει και εγώ όλο το αμάξι: κλειδαριά, τζάμι, εταζέρα, ρεζέρβα, ντεπόζιτο.........)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εσενα ο ηχος ακουγοταν σα να ηταν μεσα απο την καμπινα;Αν το προβλημα ηταν οπουδηποτε στην αναρτηση δε θα ηταν πιο υποκωφος ο θορυβος;Στη δικη μυ περιπτωση εινια πεντακαθαρος ο ηχος οτι προερχεται απο καπου μεσα στην καμπινα.Τοσο καθαρος που αμφιβαλλω αν ειναι εστω κ απο τον χωρο των αποσκευων ποσο μαλλον στην αναρτηση.Μαλιστα θα παρατηρησω αν ακουγεται παντα ή αν τον εμφανιζει περιοδικα οπως π.χ. τον ηχο της σιτας που τον ακουω μια στο τοσο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εσενα ο ηχος ακουγοταν σα να ηταν μεσα απο την καμπινα;Αν το προβλημα ηταν οπουδηποτε στην αναρτηση δε θα ηταν πιο υποκωφος ο θορυβος;Στη δικη μυ περιπτωση εινια πεντακαθαρος ο ηχος οτι προερχεται απο καπου μεσα στην καμπινα.Τοσο καθαρος που αμφιβαλλω αν ειναι εστω κ απο τον χωρο των αποσκευων ποσο μαλλον στην αναρτηση.Μαλιστα θα παρατηρησω αν ακουγεται παντα ή αν τον εμφανιζει περιοδικα οπως π.χ. τον ηχο της σιτας που τον ακουω μια στο τοσο.

Εμένα ακουγόταν σαν να είναι μέσα από την καμπίνα! Δεν ήταν καθόλου υπόκωφος. Μάλιστα σου έδινε την εντύπωση ότι προερχόταν από ψηλά στην οροφή, δηλαδή καμία σχέση με την ανάρτηση. Μέχρι και τις μπουκάλες των αερόσακων-κουρτίνα έλεγξα να φανταστείς!!!

Πάντως ακουγόταν κατά το 90% της χρήσης του οχήματος και ακόμα και να μην πιεζόταν η ανάρτηση από λακκούβα-ανάχωμα πάλι ακούγονταν!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε θα τους πω να τα κοιταξουν.Στη δικη σου περιπτωση παρατηρησαν κατι στα μπαρακια ή προχωρουσατε ψαχνοντας και βρηκατε οτι αυτα εφταιγαν;Σε ρωταω για να ειμαι διαβασμενος.Μη μου πουν τιποτα του στυλ "μια χαρα ειναι" και ψαχνομαι αλλου μετα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε θα τους πω να τα κοιταξουν.Στη δικη σου περιπτωση παρατηρησαν κατι στα μπαρακια ή προχωρουσατε ψαχνοντας και βρηκατε οτι αυτα εφταιγαν;Σε ρωταω για να ειμαι διαβασμενος.Μη μου πουν τιποτα του στυλ "μια χαρα ειναι" και ψαχνομαι αλλου μετα.

Στην περίπτωσή μου έψαξαν διάφορα σημεία του αμαξιού και κατέληξαν εκεί. Δεν είχαν οπτική ζημιά τα μπαράκια!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.