Jump to content
passat_doc

Ζημιά Στην Επένδυση Πόρτας

Recommended Posts

Χθές παρατήρησα πως το πλαστικό γύρω από το διακόπτη των παραθύρων και της λαβής της πόρτας έχει γίνει χάλια από δαχτυλίδια προφανώς των άτσαλων γυναικών που μπαίνουν στο αυτοκίνητο...

Επειδή όμως μου έχει σπάσει τα νεύρα που το βλέπω και στενοχωριέμαι σκέφτομαι να το αλλάξω!

Αυτό πάει με όλη την επένδυση της πόρτας ή μπορώ και να αλλάξω μόνο αυτό το κομμάτι.

Παραθέτω και φωτο

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

μπορεί και να φτιάχνετε στην paintbull αλλά δεν ξέρω και όλλας.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβός το ιδιο προβλημα εχω και γω φιλε μου. Οχι μονο απο την πλευρα του συνοδηγου αλλα και απο την πλευρα του οδηγου (μαλλον απο το ρολοι μου).

Αναρωτιεμαι αν φταινε τα ρολογια μας και τα δαχτυλιδια μας ή η ποιοτητα του πλαστικου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα μου έχει χαλάσει το πλαστικό κάλυμμα από το μπουτόν (στην πόρτα του οδηγού) που κλειδώνει / ξεκλειδώνει τις πόρτες. Συγκεκριμένα πρέπει να έχει μια μαύρη μεμβράνη και αυτή έχει σαν φουσκάλες. Αν προσπαθήσεις να πειράξεις τις φουσκάλες τότε φεύγει η μεμβράνη και φαίνεται ένα λευκό φόντο (του μπουτόν). Το αυτοκίνητο το έχω από τον 11ο 2005. Είναι δυνατόν να αλλοιώνεται τόσο εύκολα το εσωτερικό του ? Φανταστείτε ότι το αμάξι το έχω (ειδικά το καλοκαίρι) συνέχεια με κουκούλα.

Επίσης έχει "σπάσει" / ραγίσει σε πολλά σημεία το νίκελ (πλαστικό μεν) δαχτυλίδι από τον λεβιέ τον ταχυτήτων στο επάνω μέρος. Για να αλλάξω όλο το πάνω μέρος του λεβιέ είναι εύκολο και να βάλω κάποιο άλλο ? (Αν δεν κάνω λάθος είναι βιδωτό ή βγαίνει με κάποιο άλλο τρόπο ?).

post-8040-125778085294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά έχω πάρει passat και όχι lada !!! κατά την γνώμη μου είναι απαράδεκτο να συμβαίνει αυτό σε ένα αυτοκίνητο που φημίζεται για την ποιότητά του. Δηλαδή είναι λογικό κάθε 3-4 χρόνια να δίνει χρήματα για την διόρθωση των ελαττωματικών ανταλλακτικών ? Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά έδωσα κάποια χρήματα παραπάνω για να αγοράσω ένα ποιοτικό αμάξι χωρίς μικροπροβλήματα που σου χαλάνε την διάθεση. Σίγουρα δεν είναι μια σημαντική ζημιά ή πρόβλημα αλλά είναι ενοχλητικό (πάλι κατά την δική μου άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα μου έχει χαλάσει το πλαστικό κάλυμμα από το μπουτόν (στην πόρτα του οδηγού) που κλειδώνει / ξεκλειδώνει τις πόρτες. Συγκεκριμένα πρέπει να έχει μια μαύρη μεμβράνη και αυτή έχει σαν φουσκάλες. Αν προσπαθήσεις να πειράξεις τις φουσκάλες τότε φεύγει η μεμβράνη και φαίνεται ένα λευκό φόντο (του μπουτόν). Το αυτοκίνητο το έχω από τον 11ο 2005. Είναι δυνατόν να αλλοιώνεται τόσο εύκολα το εσωτερικό του ? Φανταστείτε ότι το αμάξι το έχω (ειδικά το καλοκαίρι) συνέχεια με κουκούλα.

Επίσης έχει "σπάσει" / ραγίσει σε πολλά σημεία το νίκελ (πλαστικό μεν) δαχτυλίδι από τον λεβιέ τον ταχυτήτων στο επάνω μέρος. Για να αλλάξω όλο το πάνω μέρος του λεβιέ είναι εύκολο και να βάλω κάποιο άλλο ? (Αν δεν κάνω λάθος είναι βιδωτό ή βγαίνει με κάποιο άλλο τρόπο ?).

Μαλλον έχει πρόβλημα ο συγκεκριμένος διακόπτης.Σε μένα 2/2007 είναι διαφορετικός τόσο σε ποιότητα όσο και στα γραφικά του.Ίσως γι΄αυτό να τον άλλαξαν.

Ο λεβιές αλλάζει όλος μαζί με την δερμάτινή του "φούστα".Κόστος γύρω στα 80-90 ευρώ και δεν είναι βιδωτός αλλά πιάνει από κάτω με ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα μου έχει χαλάσει το πλαστικό κάλυμμα από το μπουτόν (στην πόρτα του οδηγού) που κλειδώνει / ξεκλειδώνει τις πόρτες. Συγκεκριμένα πρέπει να έχει μια μαύρη μεμβράνη και αυτή έχει σαν φουσκάλες. Αν προσπαθήσεις να πειράξεις τις φουσκάλες τότε φεύγει η μεμβράνη και φαίνεται ένα λευκό φόντο (του μπουτόν). Το αυτοκίνητο το έχω από τον 11ο 2005. Είναι δυνατόν να αλλοιώνεται τόσο εύκολα το εσωτερικό του ? Φανταστείτε ότι το αμάξι το έχω (ειδικά το καλοκαίρι) συνέχεια με κουκούλα.

Επίσης έχει "σπάσει" / ραγίσει σε πολλά σημεία το νίκελ (πλαστικό μεν) δαχτυλίδι από τον λεβιέ τον ταχυτήτων στο επάνω μέρος. Για να αλλάξω όλο το πάνω μέρος του λεβιέ είναι εύκολο και να βάλω κάποιο άλλο ? (Αν δεν κάνω λάθος είναι βιδωτό ή βγαίνει με κάποιο άλλο τρόπο ?).

Μια απο τα ιδια κι εγω.Τις ιδιες ζημιες.Το δαχτυλιδι βγαινει πολυ ευκολα βαζοντας μια πλαστικη σπατουλα γυρω γυρω και τραβοντας το(ειναι κουμπωτο).Δοκιμασα να το βαψω με μανον(για τα νυχια)αλλα ξεβαφει γρηγορα και ειναι μια μ@λ@κια.Εχω ψαξει αλλα δεν υπαρχει.Η αντιπροσωπια μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω ολο το "πομολο",το οποιο ειναι δερματινο και στοιχιζει 70-80€...Ναι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Η λαβή αποτελείται από 2 κομμάτια. Για να αλλάξεις το εσωτερικό κομμάτι πρέπει να βγεί η ταπετσαρία. Για το εξωτερικό όχι. Κοστίζει περίπου 15-20 ευρώ το καθένα. θα σε συμβούλευα να μην τα αλλάξεις. Οι γρατσουνιές δεν φαίνονται ιδιαίτερα. Δεν αξίζει τον κόπο μιας και σύντομα θα ξαναγίνει. Έχω ένα "σετ" για το δικό μου και για τις τέσσερις πόρτες εδώ και ένα χρόνο αλλά δεν το βάζω (ούτε πρόκειται).

door.th.jpg

Το μέσα μόνο θέλω ν αλλάξω ...Δε μπορώ να το βλέπω άλλο έτσι!!! ;)

Πάντως μια και έγινε αναφορά στη ποιότητα ένα έχω να πω: μια μέτρια πίεση με το νύχι και η ζημιά έγινε

Έλεος πια με γάντια θα χειριζόμαστε τις πόρτες? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Οφείλεται στο γεγονός ότι το πλαστικό είναι πολύ μαλακό. Επειδή ακριβώς είναι πολύ μαλακό το πλαστικό δοκίμασε με ένα βρεγμένο πανί να το καθαρίσεις εφαρμόζοντας σιγά σιγά αυξημένη πίεση. Δε θα εξαφανιστεί, αλλά μπορεί να βελτιωθεί. Μην μπαίνεις στη διαδικασία να το αλλάξεις.

Αφού λείπουν κομματάκια ρε γαμώτο... Τι να κάνει το πανί? Απλά δε θυμάμαι ακριβώς πως λύνει η πόρτα.

Απ' ότι θυμάμαι βγάζεις το πλαϊνό της λαβής(εκεί έχει δυο βίδες) μετά κάτω κάτω έχει τρείς. Μετά έχει ένα κούμπωμα κάτω αριστερά και μετά το βγάζεις συρτό προς τα πάνω. Στη συνέχεια βγάζεις το γάντζο απ το μηχανισμό της πόρτας και τη φίσα των ηχείων.,..

Αν ειπα λάθος διορθώστε με :rolleyes: (Professor ζητάμε τις εξειδικευμένες γνωσεις σου) new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έχει πρόβλημα ο συγκεκριμένος διακόπτης.Σε μένα 2/2007 είναι διαφορετικός τόσο σε ποιότητα όσο και στα γραφικά του.Ίσως γι΄αυτό να τον άλλαξαν.

Όντως και στο δικό μου 4/2008 είναι διαφορετικός ο διακόπτης και με άλλα γραφικά...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λείπουν κομματάκια ρε γαμώτο... Τι να κάνει το πανί? Απλά δε θυμάμαι ακριβώς πως λύνει η πόρτα.

Απ' ότι θυμάμαι βγάζεις το πλαϊνό της λαβής(εκεί έχει δυο βίδες) μετά κάτω κάτω έχει τρείς. Μετά έχει ένα κούμπωμα κάτω αριστερά και μετά το βγάζεις συρτό προς τα πάνω. Στη συνέχεια βγάζεις το γάντζο απ το μηχανισμό της πόρτας και τη φίσα των ηχείων.,..

Αν ειπα λάθος διορθώστε με :thumbsup: (Professor ζητάμε τις εξειδικευμένες γνωσεις σου) new_rtfm.gif

Καλά τα πήγες μέχρι εδώ,μόνο που το όλο εγχείρημα δεν είναι και τόσο απλό.Πρέπει ν΄αγοράσεις μερικά από τα ειδικά κλιπς με τα οποία κουμπώνει η ταπετσαρία στην πόρτα (μερικά απ΄αυτά σπάνε ή μένουν μέσα στις εγκοπές της πόρτας κατά το τράβηγμα της ταπετσαρίας) και να προσέξεις πολύ γιατί όσο κρυώνει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα βγαίνει η ταπετσαρία και υπάρχει βέβαια και ο κίνδυνος κατά την εξαγωγή της να σπάσουν και οι βάσεις των κλιπς πάνω σ΄αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

βοηθαει και η χρύση πιστολάκι αέρος - σεσουάρ... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πήγες μέχρι εδώ,μόνο που το όλο εγχείρημα δεν είναι και τόσο απλό.Πρέπει ν΄αγοράσεις μερικά από τα ειδικά κλιπς με τα οποία κουμπώνει η ταπετσαρία στην πόρτα (μερικά απ΄αυτά σπάνε ή μένουν μέσα στις εγκοπές της πόρτας κατά το τράβηγμα της ταπετσαρίας) και να προσέξεις πολύ γιατί όσο κρυώνει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα βγαίνει η ταπετσαρία και υπάρχει βέβαια και ο κίνδυνος κατά την εξαγωγή της να σπάσουν και οι βάσεις των κλιπς πάνω σ΄αυτήν.

Ε τότε δε το ρισκάρω... Θα το πάω να το βάλουν αυτοί! (Αν και το έχω κάνει μια φορά)

Link to comment
Share on other sites

αφού το έχεις ξανα κάνει τότε γιατί κολάς?

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

αφού το έχεις ξανα κάνει τότε γιατί κολάς?

Γιατί με φοβίσατε ρε παιδιά... Μια φορά θα γίνει η ζημιά! Εδώ να φτιάξουμε πάμε όχι να χαλάσουμε...

5 λεπτά βγάλε και 5 βάλε είναι δε πιστεύω να με γδύσουν!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με φοβίσατε ρε παιδιά... Μια φορά θα γίνει η ζημιά! Εδώ να φτιάξουμε πάμε όχι να χαλάσουμε...

5 λεπτά βγάλε και 5 βάλε είναι δε πιστεύω να με γδύσουν!

'Οπως τα λες είναι 10 λεπτά υπόθεση.Με ένα 40άρι + ΦΠΑ την γλυτώνεις δεν την γλυτώνεις!!!¶σε που και αυτοί μπορεί να κάνουν την ζημιά χωρίς εσύ να το ξέρεις.Γι΄αυτό λοιπόν καλύτερα να την βγάλεις εσύ αφού το έχεις κάνει ήδη μια φορά.:)

Link to comment
Share on other sites

'Οπως τα λες είναι 10 λεπτά υπόθεση.Με ένα 40άρι + ΦΠΑ την γλυτώνεις δεν την γλυτώνεις!!!¶σε που και αυτοί μπορεί να κάνουν την ζημιά χωρίς εσύ να το ξέρεις.Γι΄αυτό λοιπόν καλύτερα να την βγάλεις εσύ αφού το έχεις κάνει ήδη μια φορά.:)

+1000

Link to comment
Share on other sites

'Οπως τα λες είναι 10 λεπτά υπόθεση.Με ένα 40άρι + ΦΠΑ την γλυτώνεις δεν την γλυτώνεις!!!¶σε που και αυτοί μπορεί να κάνουν την ζημιά χωρίς εσύ να το ξέρεις.Γι΄αυτό λοιπόν καλύτερα να την βγάλεις εσύ αφού το έχεις κάνει ήδη μια φορά.:blink:

Δε νομίζω ρε παιδιά τόσα... Εδώ τοποθέτηση xenon κάνουν μόνο με 15 ευρώ όταν ηλεκτρολόγοι έξω ζητάνε 40...

Λοιπόν όταν θα πάρω το footrest θα παραγγείλω το κομμάτι της πόρτας και θα ρωτήσω έτσι από περιέργεια!

Μπορεί να το πάω και σε φίλο φανοποιό που μ αυτόν συνεργάζεται η vw-audi

Πάντως έχω λύσει και άλλες πόρτες πολύ δυσκολώτερες με ασφάλειες στη μανιβέλα των παραθύρων κτλ (μάθε τέχνη κι αστηνε γιατί πολλά χρόνια η αναμονή)

Θα ρωτήσω και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

(μάθε τέχνη κι αστηνε γιατί πολλά χρόνια η αναμονή)

Αυτό κάτι με θυμίζει...

Πάντως εάν μπορείς και σε πιάνουν τα χέρια σου κάντο μόνος σου και θα νιώθεις και περισώτερη οικανοποίηση γιατί το έφτιαξες εσύ!

Link to comment
Share on other sites

'Οπως τα λες είναι 10 λεπτά υπόθεση.Με ένα 40άρι + ΦΠΑ την γλυτώνεις δεν την γλυτώνεις!!!¶σε που και αυτοί μπορεί να κάνουν την ζημιά χωρίς εσύ να το ξέρεις.Γι΄αυτό λοιπόν καλύτερα να την βγάλεις εσύ αφού το έχεις κάνει ήδη μια φορά.:thumbsup:

Σωστος ο Professor.

Link to comment
Share on other sites

έμενα όταν είχανε ανοίξει την ταπετσαρία να αλάχουνε 2 Clips που είχανε σπάσει μου πήρανε 0,80 λέπτα το Clip και 25 ευρώ εργατικά!!! Αν είξερα θα το είχα κάνει μόνος μου... και όλα αυτά για αυτά τα 2 clips έφτεγα εγώ γιατί έπρεπε να πάρω τα πίσω ηχεια να τα τοποθετούσαν οι ιδιοι στην αντιπροσωπία, και όχι να τα πάω σε γνώστο (όπου του έβγαλε τα μάτια) ηλεκτρολογό να βάλει τα ηχεία... new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

έμενα όταν είχανε ανοίξει την ταπετσαρία να αλάχουνε 2 Clips που είχανε σπάσει μου πήρανε 0,80 λέπτα το Clip και 25 ευρώ εργατικά!!! Αν είξερα θα το είχα κάνει μόνος μου... και όλα αυτά για αυτά τα 2 clips έφτεγα εγώ γιατί έπρεπε να πάρω τα πίσω ηχεια να τα τοποθετούσαν οι ιδιοι στην αντιπροσωπία, και όχι να τα πάω σε γνώστο (όπου του έβγαλε τα μάτια) ηλεκτρολογό να βάλει τα ηχεία... new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

και γω για να δω τι ηχεία φοράει το΄είχα ανοίξει... Τελοσπάντων θα πάρω και κανένα κλιπ μαζί με το ανταλλακτικό!

Δεν έχω και κανέναν σας εδω κοντά να τον πάρω για βοήθεια...

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε συσκευασία των 10-12. ¶λλαξέ τα όλα προληπτικά. Δεν είναι ακριβά. Κρίμα να μην κουμπώσουν καλά και να τρέχεις να μαζέψεις τα νερά μετά. Επίσης πάρε καλού κακού και το Νο11 στη φωτογραφία. Είναι τα πλαστικά "παξιμάδια" στα οποία βιδώνουν οι βίδες στο κάτω μέρος. Σπάνε πολύ εύκολα και έχουν κι αυτά λασχτιχάκι για τα νερά.

55219628.th.jpg

Ευχαριστώ πολύ είσαι πολύ κατατοπιστικός... Αυτα που λες σπάζουν σε περίπτωση που σφίξω πολύ με το κατσαβίδι?

Επειδη έχεις ΕΤΚΑ μπορείς να πεις αν ο κωδικός αυτός ταιριάζει με το ανταλλακτικό που θέλω ν αλλάξω: 3C1867180

έχω σαλόνι καφέ latte

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να συμορφώθηκαν... εγώ πάντως περιμένω να έρθει το σωλινάκι από την μηχανή που πάει στην τουρμπίνα λάδι και εδώ και 15 μέρες εργάσιμες ακόμα να φανεί... :angry:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να συμορφώθηκαν... εγώ πάντως περιμένω να έρθει το σωλινάκι από την μηχανή που πάει στην τουρμπίνα λάδι και εδώ και 15 μέρες εργάσιμες ακόμα να φανεί... :angry:

Ότι έρχεται από Γερμανία μου είπαν οτι κάνει 10 με 12 μέρες... Για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.