Jump to content
trian

Αισθητήρες Πίεσης Ελαστικών

Recommended Posts

Γεια σας,

Σήμερα έδωσα προκαταβολή για το Golf στον Παζαρόπουλο του Ν.Ηρακλείου.

Μεταξύ άλλων, ζήτησα και τους αισθητήρες πίεσης ελαστικών, αλλά ο πωλητής μου είπε ότι δεν το βλέπει διαθέσιμο στην λίστα των εξτρά, αλλά μου ζήτησε να περιμένω μέχρι αύριο για να το επιβεβαιώσει. Μου φάνηκε περίεργο, γιατί ήμουν σίγουρος ότι διατίθεται.

Υπάρχει κάποιος που το έχει στο Golf του; Η έκδοση που παράγγειλα είναι η Highline 122PS με DSG.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σήμερα έδωσα προκαταβολή για το Golf στον Παζαρόπουλο του Ν.Ηρακλείου.

Μεταξύ άλλων, ζήτησα και τους αισθητήρες πίεσης ελαστικών, αλλά ο πωλητής μου είπε ότι δεν το βλέπει διαθέσιμο στην λίστα των εξτρά, αλλά μου ζήτησε να περιμένω μέχρι αύριο για να το επιβεβαιώσει. Μου φάνηκε περίεργο, γιατί ήμουν σίγουρος ότι διατίθεται.

Υπάρχει κάποιος που το έχει στο Golf του; Η έκδοση που παράγγειλα είναι η Highline 122PS με DSG.

Τους έχω βάλει εγώ. Όντως δεν υπάρχει σαν έξτρα στον επίσημο κατάλογο, αλλά αν ψάξει θα το βρει. Στοιχίζουν περίπου 50€. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω διαθέσιμο τον κωδικό τους. Αν θες στείλε μου post και στην πρώτη ευκαιρία θα σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω βάλει εγώ. Όντως δεν υπάρχει σαν έξτρα στον επίσημο κατάλογο, αλλά αν ψάξει θα το βρει. Στοιχίζουν περίπου 50€. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω διαθέσιμο τον κωδικό τους. Αν θες στείλε μου post και στην πρώτη ευκαιρία θα σου απαντήσω.

σωστος.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστέρων μπαίνουν;

Δε ξέρω κάτι τέτοιο αλλά πιθανώς να γίνεται αν σκεφτεί κανείς οτι πρόκειται απλώς για μια καλωδίωση, αφού χρησιμοποιούνται οι αισθητήρες του ABS και δεν υπάρχουν αισθητήρες πίεσης σε κάθε τροχό χωριστά.

Αξίζει να το ρωτήσει κανείς στη μαμά εταιρεία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

μη δωσεις τζαμπα λεφτα

σε εμενα ηταν στανταρ (GTI) αλλα δεν αξιζουν.

ετυχε να πεσω σε λακουβα να στραβωσει επιτοπου η ζαντα και να χανω αερα κνα μην αναβει το λαμπακι. γιατι πολυ απλα δεν μετραει πιεση.

εγω να φανταστεις παρολο που εχω το συστημα, εβαλα TMPS και ετσι πλεον βλεπω και πιεση ακριβως και θερμοκρασια! και ολα αυτα με 150 ευρω

Link to comment
Share on other sites

μη δωσεις τζαμπα λεφτα

σε εμενα ηταν στανταρ (GTI) αλλα δεν αξιζουν.

ετυχε να πεσω σε λακουβα να στραβωσει επιτοπου η ζαντα και να χανω αερα κνα μην αναβει το λαμπακι. γιατι πολυ απλα δεν μετραει πιεση.

εγω να φανταστεις παρολο που εχω το συστημα, εβαλα TMPS και ετσι πλεον βλεπω και πιεση ακριβως και θερμοκρασια! και ολα αυτα με 150 ευρω

Το TMPS είναι της VW ή aftermarket?

Φαντάζομαι το σύστημα δεν μπορεί να ανιχνεύσει μικρές διαφορές πίεσης, αλλά ακόμα κι έτσι δεν παύει να προσφέρει κάποια ασφάλεια, όταν το λάστιχο χάσει πολύ αέρα. Στην περίπτωσή σου πόσο αέρα είχε χάσει;

Link to comment
Share on other sites

Το TMPS είναι της VW ή aftermarket?

Φαντάζομαι το σύστημα δεν μπορεί να ανιχνεύσει μικρές διαφορές πίεσης, αλλά ακόμα κι έτσι δεν παύει να προσφέρει κάποια ασφάλεια, όταν το λάστιχο χάσει πολύ αέρα. Στην περίπτωσή σου πόσο αέρα είχε χάσει;

μα σου λεμε με τα ιδια λευτα εχεις πληρη ελεγχο θερμοκρασιας και πιεσης...οχι το συστημα αυτο δεν μετραει πιεση...με αλλα συστηματα δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Το TMPS είναι της VW ή aftermarket?

Φαντάζομαι το σύστημα δεν μπορεί να ανιχνεύσει μικρές διαφορές πίεσης, αλλά ακόμα κι έτσι δεν παύει να προσφέρει κάποια ασφάλεια, όταν το λάστιχο χάσει πολύ αέρα. Στην περίπτωσή σου πόσο αέρα είχε χάσει;

φυσικα aftermarket. τοπηρα κατευθειαν απο το εργοστασιο

baolong

δειχνει υχρονως σε ολες τις ροδες θερμοκρασια και πιεση.

το λαστιχο ειχε χασει το μισο αερα τουλαχιστον...... και ομως το εργοστασιακο δεν .

plamaker, δε μπορω να σου στειλω μηνυμα, πεφτει ο explorer ....

orange noway...

αυτο που εβαλα εχει θετικο το οτι οταν αλλαζεις ροδες ,καλοκαιρινα χειμερινα κτλ ,δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερη κωδικοποιηση . πολυ ομορφο

Link to comment
Share on other sites

φυσικα aftermarket. τοπηρα κατευθειαν απο το εργοστασιο

baolong

δειχνει υχρονως σε ολες τις ροδες θερμοκρασια και πιεση.

το λαστιχο ειχε χασει το μισο αερα τουλαχιστον...... και ομως το εργοστασιακο δεν .

plamaker, δε μπορω να σου στειλω μηνυμα, πεφτει ο explorer ....

orange noway...

αυτο που εβαλα εχει θετικο το οτι οταν αλλαζεις ροδες ,καλοκαιρινα χειμερινα κτλ ,δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερη κωδικοποιηση . πολυ ομορφο

γιατι??? :yahoo::whistling::huh:

Link to comment
Share on other sites

γιατι??? :rolleyes::huh: :huh:

γιατι αυτο που εβαλα ειναι ανωτερο. και ποιο ομορφη η οθονη κια πολυ ευκολη η αλλαγη οταν αλλαζεις ροδες οπως κανω εγω οταν φοραω τα χειμερινα λαστιχα, καθως εχω 8 ζαντες και δεν πηγαινω σε λαστιχα αλλα εχω ετοιμες τις ροδες.

αν θελεις http://rapidshare.com/files/313731039/TPMS-201-Training_Handbook.ppt

κατεβασε αυτο να δεις τι μου εστειλαν οι κινεζοι κ με επεισαν

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κοιτάω κατά καιρούς το θέμα ...η μεγαλύτερη αμφιβολία μου είναι... στο αν ξέρουν οι λαστιχάδες από τέτοια συστήματα και αν θα κάνουν αξιόπιστη τοποθέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κοιτάω κατά καιρούς το θέμα ...η μεγαλύτερη αμφιβολία μου είναι... στο αν ξέρουν οι λαστιχάδες από τέτοια συστήματα και αν θα κάνουν αξιόπιστη τοποθέτηση...

δεν ειναι τιποτα δυσκολο,βαζουν τον αισθητηρα σε καθε ζαντα,μετα το λαστιχο,μετα ζυγοσταθμιση και ειναι ο.κ.την συνδεση με την οθονη μπορει να την κανει οποιοσδηποτε ηλεκτρολογος ή ακομα και εσυ αν πιανουν τα χερια σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κοιτάω κατά καιρούς το θέμα ...η μεγαλύτερη αμφιβολία μου είναι... στο αν ξέρουν οι λαστιχάδες από τέτοια συστήματα και αν θα κάνουν αξιόπιστη τοποθέτηση...

.......

δεν κανουν κατι ... απλα την βαλβιδα αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

πάντως για λόγους πληρότητας σε αφτερ μαρκετ λύσεις να αναφέρω πως υπάρχει και κιτάκι από την Hella για αυτούς που φοβούνται...τα κινέζικα ( οχι πως αυτό δεν είναι made in china ) αλλά γούστα είναι αυτα :yahoo::D:(

Link to comment
Share on other sites

αστειο ειναι να σκεφεται καπιος πως καποιο χ προιον ειναι κινεζικο και να μην το αγοραζει..

ολα ΟΛΑ φτιαχνονται στην κινα. οι μεγαλες εταιριες εχουν παει στην κινα και κατασκευαζουν εκει τα παντα, ακομα και ιατρικο εξοπλισμο.

το κιτ της hela που αναφερεις ειναι πολυ κατωτερο καθως δειχνει μονο μια ροδα την φορα.

και δεν μπορω να καταλαβω τι φοβαται καποιος σε καποιο προιον που φτιαχνεται στην κινα . αν θα χαλασει σε 5 χρονια; μα σε 5 χρονια η τεχνολογια εχει αλλαξει ουτως η αλλως.

εγω εδω και αρκετα χρονια εχω αγορασει πολλα προιοντα απο κινα και ολα , ολα λειτουργουν τελεια ακομα και σημερα. εχω βοηθησει φιλο που κανει εισαγωγες, να αρχισει να εισαγει απο κινα πριν 5 χρονια που μολις ανακαλυπταμε την κινα, εμεις οι ευρωπαιοι, και ποτε δνε εχασε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.