Jump to content
css03038

Φως Και Ενδειξη Πορτ Παγκαζ

Recommended Posts

Καλησπέρα. Από τότε που πήρα το αμάξι δεν ανάβει στο πορτ παγκαζ το φως και όταν είναι ανοιχτό δεν βγάζει ένδειξη ανοιχτής πόρτας.

Τώρα όσον αφορά την ένδειξη ανοιχτής πόρτας δεν ξέρω αν έχει γενικά.Λάμπα έχω αλλάξει αλλά τίποτα.Ασφάλειες έχω δει αλλά όλα ο.κ.

Παίζει να είναι πρόβλημα στις καλωδιώσεις ή στον αισθητήρα;Έχει κανείς ιδέα; Μετά από κάμποσα χρόνια είπα να το ψάξω λίγο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από τότε που πήρα το αμάξι δεν ανάβει στο πορτ παγκαζ το φως και όταν είναι ανοιχτό δεν βγάζει ένδειξη ανοιχτής πόρτας.

Τώρα όσον αφορά την ένδειξη ανοιχτής πόρτας δεν ξέρω αν έχει γενικά.Λάμπα έχω αλλάξει αλλά τίποτα.Ασφάλειες έχω δει αλλά όλα ο.κ.

Παίζει να είναι πρόβλημα στις καλωδιώσεις ή στον αισθητήρα;Έχει κανείς ιδέα; Μετά από κάμποσα χρόνια είπα να το ψάξω λίγο.....

έχει κάποιο κολπάκι...για να μην ανάβει το λαμπάκι...μπορεί να το έκανες κατά λάθος...

μου το είχαν κάνει σε εμένα στην αντιπροσωπεία...όταν χρειάστηκε να αφήσουν το παρτ μπαγκαζ...για αρκετή ώρα ανοιχτό...

αλλά τι και πως δεν ξέρω να σου πω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όμως για την ένδειξη ανοιχτής πόρτας. Το golf iv βγάζει για το πορτ παγκάζ ή όχι; Γιατί αν βγάζει λογικά θα έχει χαλάσει ο αισθητήρας και θα το δείχνει πάντα κλειστό. Και που είναι ο αισθήτηρας....;

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->

βγαζει ενδειξη οταν ανοιγει το πορτ μπαγκαζ...Τωρα ο αισθητηρας....Δεν ξερω που ειναι

ο αισθητήρας είναι μέσα στον αφαλό που κλειδώνει η πόρτα

όσο για το λαμπάκι κοίτα πίσω από την φυσα μην έχει ξεκουμπώσει το "μπριζακι" το είχα πάθει και εγώ και ave το λαμπάκι στο port mpagaz από τα πολλά gkap gkoup στην πόρτα "ξεφυσονει"

Link to comment
Share on other sites

Θα δω για την φύσα που λες απλά πιστεύω πως το λαμπάκι δεν ανάβει λόγω τοθ ότι πιθανότατα δεν λειτουργεί ο αισθητήρας και δεν δίνει εντολή για ανοιχτή πορτα για να ανάψει το λαμπάκι.Και να έχει βγεί η φύσα αν δεν λειτουργεί ο αισθητήρας δεν πρόκειτε να ανάψει...Θα κατέβω σε λίγο να δω αν μπορώ να βγάλω τα πλαστικά εκεί να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

λειτουργεί ο αισθητήρας δεν πρόκειτε να ανάψει...Θα κατέβω σε λίγο να δω αν μπορώ να βγάλω τα πλαστικά εκεί να δω τι παίζει.

εκανες τιποτα φιλε μου με το λαμπακι και την ενδειξη??γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα..αν ναι τι εκανες??

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα με κατσαβίδι το πλαστικό που είναι ο αισθητήρας.Είδα μέσα κάτι συρματάκια αλλά δεν έβγαλα άκρη.Για να βγάλω άκρη πρέπει να βγάλω τα πλαστικά που ακουμπάει η εταζίερα έτσι ώστε να φανεί η βίδα που κρατάει όλο το πλαστικό που είναι ο αισθητήρας. Αλλά επειδή είχα πολύ δουλειά με την σχολή και τελειώνω αύριο θα το κάνω κάποια στιγμή. Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι να το επιχειρίσω και να σου πω μετά...Αν πάλι όχι προσπάθησε το εσύ και μου λες... :good::p :p

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Το εχω παθει και εγω αυτο αλλα η δικια μου περιπτωση ηταν απο της 1/1000000.!!!!!

Εμενα ειχε μηνει αναμενο και ειχα παρατηρησει οτι πριν χαλασει ειχα χρησημοποιησει τον πισω υαλαοκαθαρηστηρα πετοντας νερο για να καθαρησω το πισω τσαμι σαν να μου μηρησε υγρο καθαριστικο που βαζω στα τζαμια αλλα δεν εδωσα σημασια, την αλλη μερα το λαμπακι και η ενδειξη μεσα στο καντραν ηταν αναμενα και δεν εσβηναν, οποτε ξηλωνω ταπετσαριες απο την πισω πορτα και διαπιστωνω οτι το σωληνακι απο την πιτσιληθρα εχανε νερο και αυτο κατακυλουσε και εγλυφε πανω στον διακοπτη και τον βραχυκυκλωνε.!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.Και σε μένα όταν καμιά μέρα έβρεχε γερά, αν μετά άνοιγα το πορτ παγκάζ είχε κάτι νερά εκεί που είναι ο αισθητήρας.Οπότε παίζει να είναι κάτι παρόμοιο. Οπότε βρήκαμε ασχολία για μεθαύριο......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκανες τιποτα με το λαμπακι απο το πορτ παγκαζ και το φωτακι???ασχοληθηκες τελικα???

Λίγο αργά αλλά δεν πειράζει!Τα άνοιξα τα πλαστικά όλα στο κάτω μέρος του πορτ παγκάζ αλλά τελικά δεν είχε κάτι μέσα!!

Μάλλον ο αισθητήρας είναι στην κλειδαριά.¶ρα δεν μπόρεσα να κάνω κάτι και δεν νομίζω πως είμαι σε θέση να προσπαθήσω να ανοίξω κάτι άλλο για να ψάξω.Οπότε να το πάρω απόφαση και το κάνω θα σε πω τι βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό το άρθρο και θα καταλάβεις πως δουλεύει το microswitch της κλειδαριάς. Πολύ πιθανό να έχει ξεκουμπώσει ή να έχει κολλήσει.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=945378

Είναι απο Jetta αλλά δεν παίζει ρόλο, τα ίδια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.