Jump to content
PiNiOn

Golf Vi - Ζάντες Vancouver 18"

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι νέος στο forum και λίγο πριν την παραγγελία ενός Golf VI TSI 160ps, 3d, Candy white, στην έκδοση Highline με extra: Xenon φώτα, ηλιοροφή, RCD510, εργοστασιακό συναγερμό και το sport πακέτο Vancouver. Αυτό για το οποίο δεν είμαι ακόμη σίγουρος (και φοβάμαι μήπως το μετανιώσω) είναι οι 18" ζάντες, διότι πολλοί μου λένε οτι θα έχω αισθητά μειωμένη απόδοση, μεγαλύτερη κατανάλωση και θα κοπανάει αρκετά στις λακούβες κλπ. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο πακέτο με τις 18" για να μου πει εντυπώσεις? Πόση μπορεί να είναι η διαφορά σε απόδοση/κατανάλωση/άνεση σε σχέση με τις 17" (τις 16" τις αποκλείω μιας και δείχνουν αρκετά μικρές στο αυτοκίνητο).

Επίσης, ξέρει κάποιος αν στην sport ανάρτηση, αλλάζουν μόνο τα ελατήρια ή και τα αμορτισέρ σε σχέση με την normal?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι νέος στο forum και λίγο πριν την παραγγελία ενός Golf VI TSI 160ps, 3d, Candy white, στην έκδοση Highline με extra: Xenon φώτα, ηλιοροφή, RCD510, εργοστασιακό συναγερμό και το sport πακέτο Vancouver. Αυτό για το οποίο δεν είμαι ακόμη σίγουρος (και φοβάμαι μήπως το μετανιώσω) είναι οι 18" ζάντες, διότι πολλοί μου λένε οτι θα έχω αισθητά μειωμένη απόδοση, μεγαλύτερη κατανάλωση και θα κοπανάει αρκετά στις λακούβες κλπ. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο πακέτο με τις 18" για να μου πει εντυπώσεις? Πόση μπορεί να είναι η διαφορά σε απόδοση/κατανάλωση/άνεση σε σχέση με τις 17" (τις 16" τις αποκλείω μιας και δείχνουν αρκετά μικρές στο αυτοκίνητο).

Επίσης, ξέρει κάποιος αν στην sport ανάρτηση, αλλάζουν μόνο τα ελατήρια ή και τα αμορτισέρ σε σχέση με την normal?

Φίλε εγώ έχω τις 18". Μπορείς να τις βάλεις άνετα τις 18" αρκεί να προσέχεις μην πέσεις σε καμία μεγάλη λακούβα. Όσο για το κοπάνιμα, είναι πολύ μικρό και μόνο σε βαθιές λακούβες, αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά την διαφορά τους με τις 16" και 17" γιατί δεν έχω δει πως συμπεριφέρονται αυτές στο δρόμο.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα καταλήξω στις 18".. Όχι τίποτα άλλο, δεν μου αρέσει και κάποια 17" απο τα άλλα πακέτα σαν σχέδιο! Ξέρει κανείς τι μάρκα ελαστικά έχουν οι 18" από το εργοστάσιο; Αν δεν κάνω λάθος, ένα που είδα στο δρόμο είχε Dunlop.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα καταλήξω στις 18".. Όχι τίποτα άλλο, δεν μου αρέσει και κάποια 17" απο τα άλλα πακέτα σαν σχέδιο! Ξέρει κανείς τι μάρκα ελαστικά έχουν οι 18" από το εργοστάσιο; Αν δεν κάνω λάθος, ένα που είδα στο δρόμο είχε Dunlop.

Κάθε τόσο αλλάζουν. Ότι έχει σε stock βάζει το εργοστάσιο. Τα δικά μου είναι Continental Sport Contact 2.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Μάλλον θα καταλήξω στις 18".. Όχι τίποτα άλλο, δεν μου αρέσει και κάποια 17" απο τα άλλα πακέτα σαν σχέδιο! Ξέρει κανείς τι μάρκα ελαστικά έχουν οι 18" από το εργοστάσιο; Αν δεν κάνω λάθος, ένα που είδα στο δρόμο είχε Dunlop.

Και εγώ διάλεξα τις 18άρες μιας και δεν μου άρεσε καμία 17άρα...

Δεν έχω προβληματιστεί σχετικά με κοπάνημα, άνεση κλπ...

Εμένα μου ήρθε με Dunlop Sport Maxx αλλά τα άλλαξα αμέσως με Michelin PS2...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ καλές οι 18άρες με την σπορ ανάρτηση. Δεν θα σε προβληματίσουν καθόλου. Όσο για την κατανάλωση, όταν το παίρνω εγώ (της γυναίκας μου είναι) βλέπω ότι είναι κάπου στα 9-9,1 lt/100km (με DSG7). Με οδήγηση λίγη σε πόλη και αρκετή σε επαρχιακό οδικό δίκτυο. Και το τσούζει και λίγο το γκάζι...

Όσο για την ανάρτηση, αν ισχύουν τα ίδια και με τα Passat, τότε η διαφορά δεν είναι μόνο στα ελατήρια, αλλά και στα αμορτισέρ.

Όσο για την αίσθηση, είναι όπως έχει συνηθίσει ο καθένας. ¶λλος μπαίνει στο Golf και λέει ότι είναι σφιχτό. Εγώ κάθε μέρα οδηγώ το Passat με 19άρες, 45mm χαμηλό και την ρύθμιση σκληρότητας στο 6, και μου φαίνεται βούτηρο το Golf! :whistling: Εσύ πριν το Golf τι είχες?? Αμάξι, ανάρτηση και διάσταση ζαντολάστιχου?

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Έχουν διαφορά τα Pilot Sport 2 που έβαλες ??? Για πες εντυπώσεις. :whistling:

Ε τι να σου πω για τα Michelin... γενικά θεωρώ ότι είναι έτη φωτός μπροστά από οποιαδήποτε άλλα ελαστικά...

Για διαφορές δεν μπορώ να σου πω γιατί τα Dunlop δεν τα κράτησα ούτε 2 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πριν το Golf τι είχες?? Αμάξι, ανάρτηση και διάσταση ζαντολάστιχου?

Το "προηγούμενο" (θα το κρατήσω) είναι το Opel Astra G(00') στην έκδοση Sport με Sachs Performance (τα πιο σφιχτά της Sachs), εργοστασιακά ελατήρια και Continental PremiumContact2 σε 195/60/15. Γενικά το συγκεκριμένο είναι αρκετά σφιχτό, χωρίς όμως να κοπανάει πολύ (μόνο σε μεγάλες λακούβες). Γενικά μου αρέσει να έχω καλή πληροφόρηση του δρόμου, να καταλαβαίνω που πατάει, αρκεί να μην γίνεται κουραστικό, δλδ να βγαίνεις κ να σε έχει πιάσει η μέση σου..

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να σου πω για τα Michelin... γενικά θεωρώ ότι είναι έτη φωτός μπροστά από οποιαδήποτε άλλα ελαστικά...

Για διαφορές δεν μπορώ να σου πω γιατί τα Dunlop δεν τα κράτησα ούτε 2 ώρες...

Καλά καινούρια λάστιχα και τα πέταξες;Τόσο μάπα ήταν δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Το "προηγούμενο" (θα το κρατήσω) είναι το Opel Astra G(00') στην έκδοση Sport με Sachs Performance (τα πιο σφιχτά της Sachs), εργοστασιακά ελατήρια και Continental PremiumContact2 σε 195/60/15. Γενικά το συγκεκριμένο είναι αρκετά σφιχτό, χωρίς όμως να κοπανάει πολύ (μόνο σε μεγάλες λακούβες). Γενικά μου αρέσει να έχω καλή πληροφόρηση του δρόμου, να καταλαβαίνω που πατάει, αρκεί να μην γίνεται κουραστικό, δλδ να βγαίνεις κ να σε έχει πιάσει η μέση σου..

Αφού είχες σφιχτά αμορτισέρ, έχεις μια ιδέα πως είναι η οδήγηση με αυτά. Τα εν λόγω βέβαια Sachs δεν ξέρω πόσο σφιχτά είναι, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι πιο σφιχτά από του Golf. Πάντως το 195/60/15 είναι διάσταση τρακτέρ μπροστά στο 225/40/18 του Golf. Η πληροφόρηση θα είναι πολύ καλύτερη! Πιστεύω ότι έκανες μια χαρά αγορά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Καλά καινούρια λάστιχα και τα πέταξες;Τόσο μάπα ήταν δηλαδή;

Ποιός είπε ότι τα πέταξα...?

Απλά αν τα κρατούσα για κάποια χιλιόμετρα (π.χ. 2-3000 χλμ) για να διαπιστώσω αν με ικανοποιούν, και μετά τα έβγαζα, ποιός θα τα έπαιρνε για ένα αξιόλογο ποσό...?? μάλλον κανείς... τζάμπα θα τα έδινα ή θα τα πέταγα...

Ενώ έτσι, τα έβγαλα με μόλις 30 χλμ, και τα κράτησε ο λαστιχάς μου για 450¤...

Αφού είχα αυτή την άκρη γιατί να πειραματιστώ με τα Dunlop...??!

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.