Jump to content
nikola78

Συγχρονισμός Ή Πρόβλημα Κινητήρα?

Recommended Posts

Νέο "πρόβλημα"...νέο topic...

Φαντάζομαι ότι κάποιοι ήδη με θεωρούν τον γκρινιάρη του site...αλλά είμαι περίεργος με τα αυτοκίνητα μου...

Το golf VI 122hp που έχω εδώ και 6 μήνες (11000km) παρουσιάζει το εξής περίεργο από χθες...κινούμαι καθημερινά στην Αττική Οδό με cruise control...εδώ και δύο ημέρες όταν κινούμαι με ταχύτητα 115-125 km/hr ακούω ένα περίεργο βουητό από τον κινητήρα...με μεγαλύτερη ή μικρότερη ταχύτητα, ο ήχος επιστρέφει στα κανονονικά επίπεδα και χροιά...δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον κινητήρα ή είναι κάποιου είδος συχρονισμός που προκαλεί αυτόν τον ήχο...ίσως διαφοροποιείται η ροή του αέρα και για αυτό προκαλείται αυτός ο ήχος...

Σε κάθε περίπτωση είναι ενοχλητικό και θα ήθελα τις ιδέες σας για το τι μπορεί να φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα εκανε ενα βουητο στα 158-160 χλμ μονο, ανεξαρτητα της σχεσης κιβωτιου, στο προηγουμενο 140αρι tsi μου, και απ'οτι καταλαβα γινοταν και σε καποια αλλα.

Για μενα 99% πρεπει να ειναι αεροδυναμικος θορυβος, απο γρυλιες/παραθυρο/καθρεπτη, δεν ξερω..

Επειδη ομως γινοταν μονο σε αυτα τα χιλιομετρα δεν με απασχολουσε ειδικα οσο ενοχλητικο και αν ηταν.

Στο τωρινο μου tsi δεν ακουγεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα εκανε ενα βουητο στα 158-160 χλμ μονο, ανεξαρτητα της σχεσης κιβωτιου, στο προηγουμενο 140αρι tsi μου, και απ'οτι καταλαβα γινοταν και σε καποια αλλα.

Για μενα 99% πρεπει να ειναι αεροδυναμικος θορυβος, απο γρυλιες/παραθυρο/καθρεπτη, δεν ξερω..

Επειδη ομως γινοταν μονο σε αυτα τα χιλιομετρα δεν με απασχολουσε ειδικα οσο ενοχλητικο και αν ηταν.

Στο τωρινο μου tsi δεν ακουγεται τιποτα.

Μετά από προσεκτικότερη παρατήρηση εντόπισα ότι το περίεργο βουητό ακούγεται με οποιαδήποτε σχέση στο κιβώτιο στις 2500 στροφές...

any ideas??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.