Jump to content
spooky

Χειμερινά Ελαστικά Και Αλυσίδες

Recommended Posts

Μια ερώτηση για χειμερινά ελαστικά + αλυσίδες...

Εάν το αυτοκίνητο φοράει χειμερινά ελαστικά (M+S) είναι υποχρεωμένος ο κάτοχός του να έχει και αλυσίδες? Υπάρχει κάποιο άρθρο του ΚΟΚ που να το αναφέρει? Το λέω αυτό γιατί στη δυτική Ευρώπη αυτοκίνητα που έχουν χειμερινά ελαστικά (M+S) δεν είναι υποχρεωμένοι οι κάτοχοί τους να έχουν και αλυσίδες. (Έτσι συμβαίνει στην Αυστρία όπως μου έχει αναφέρει γνωστός μου).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για χειμερινά ελαστικά + αλυσίδες...

Εάν το αυτοκίνητο φοράει χειμερινά ελαστικά (M+S) είναι υποχρεωμένος ο κάτοχός του να έχει και αλυσίδες? Υπάρχει κάποιο άρθρο του ΚΟΚ που να το αναφέρει? Το λέω αυτό γιατί στη δυτική Ευρώπη αυτοκίνητα που έχουν χειμερινά ελαστικά (M+S) δεν είναι υποχρεωμένοι οι κάτοχοί τους να έχουν και αλυσίδες. (Έτσι συμβαίνει στην Αυστρία όπως μου έχει αναφέρει γνωστός μου).

φιλε και γειτονα τα πραγματα ειναι απλα... αν δεν θελεις να σου χαλασει την εκδρομη καποιος ταγαρομαγκας "in blue" δινεις 30-40€ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για χειμερινά ελαστικά + αλυσίδες...

Εάν το αυτοκίνητο φοράει χειμερινά ελαστικά (M+S) είναι υποχρεωμένος ο κάτοχός του να έχει και αλυσίδες? Υπάρχει κάποιο άρθρο του ΚΟΚ που να το αναφέρει? Το λέω αυτό γιατί στη δυτική Ευρώπη αυτοκίνητα που έχουν χειμερινά ελαστικά (M+S) δεν είναι υποχρεωμένοι οι κάτοχοί τους να έχουν και αλυσίδες. (Έτσι συμβαίνει στην Αυστρία όπως μου έχει αναφέρει γνωστός μου).

οι αλυσιδες ειναι απαραιτητες οταν πλεον δεν υπαρχει προσφυση λογω παγου ,υπερβολικου χιονιου κλπ.υποχρεωμενος δεν ειναι κανεις να εχει αλυσιδες οταν δεν χριαζονται.οταν χρειαζονται τοτε ναι πρεπει να τις εχει.αν ο δρομος ειναι καθαρος ή με λιγο χιονι κινεισαι μια χαρα και μονο με τα χειμερινα ελαστικα.βεβαια φανταζομαι οτι στην Αυστρια ακομα και με μεγαλη χιονοπτωση οι δρομοι ειναι ανοιχτοι και οχι με μισο μετρο χιονι οπως συμβαινει στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε και γειτονα τα πραγματα ειναι απλα... αν δεν θελεις να σου χαλασει την εκδρομη καποιος ταγαρομαγκας "in blue" δινεις 30-40¤ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

;) ;) ;)

Αντε να πείσεις τον βλαχο-μπα.... ότι τα λάστιχα σου είναι χειμερινά knife.gif

θα :rofl: :rofl: :rofl: ολο το κομβόι που είναι πίσω σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλυσίδες έχω πάντα, απλώς σε "καλές" συνθήκες έχω παρατηρήσει ότι το χειμερινό ελαστικό "πατάει" μια χαρά... Φοράω χειμερινά ελαστικά τα τελευταία 5,5 χρόνια, ο πατέρας μου από το 1992 και ποτέ μα ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με το χιόνι οπουδήποτε!!! (Καστοριά, Βλάστη, στα γύρω χιονοδρομικά). Απλώς ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει εάν θα πρέπει και πότε να φορέσω αλυσίδες?

Υ.Γ. Και φώτος από "καλές" συνθήκες στην ορεινή Βλάστη με υψόμετρο 1250m και χωρίς αλυσίδες!!!

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

παρε ενα ζευγαρι και ας τες να υπαρχουν για ωρα αναγκης.οταν και αν τις χρειαστεις θα σε βγαλουν απο την δυσκολη θεση κατι που τα ελαστικα δεν θα μπορουν τα κανουν.

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα ζευγαρι και ας τες να υπαρχουν για ωρα αναγκης.οταν και αν τις χρειαστεις θα σε βγαλουν απο την δυσκολη θεση κατι που τα ελαστικα δεν θα μπορουν τα κανουν.

Έχω αλυσίδες πάντα στο αυτοκίνητό μου, αλλά εύχομαι να μην τις χρειαστώ ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Αλυσίδες έχω πάντα, απλώς σε "καλές" συνθήκες έχω παρατηρήσει ότι το χειμερινό ελαστικό "πατάει" μια χαρά... Φοράω χειμερινά ελαστικά τα τελευταία 5,5 χρόνια, ο πατέρας μου από το 1992 και ποτέ μα ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με το χιόνι οπουδήποτε!!! (Καστοριά, Βλάστη, στα γύρω χιονοδρομικά). Απλώς ποιος είναι εκείνος που θα κρίνει εάν θα πρέπει και πότε να φορέσω αλυσίδες?

Υ.Γ. Και φώτος από "καλές" συνθήκες στην ορεινή Βλάστη με υψόμετρο 1250m και χωρίς αλυσίδες!!!

Ωραίες photos :yahoo:

Δυτική Μακεδονία και ξερό ψωμί new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Μια και γίνεται εδώ κουβέντα για αλυσίδες ας ρωτήσω σχετικά...

Φίλος ετοιμάζεται να παραγγείλει ένα Golf VI, και θέλει να ξέρει αν στους τροχούς με τις ζάντες 18 ιντσών μπαίνουν αλυσίδες...

Μιλάμε δηλαδή για Golf VI με λάστιχο 225/40/18...

Στην αντιπροσωπεία που πήγε του είπαν ότι δεν μπαίνουν αλυσίδες ούτε στους τροχούς με ζάντες 18 ιντσών ούτε σε αυτούς με 17 ιντσών, κάτι που μου φαίνεται περίεργο.... (Αλλωστε και με τις 2 ζάντες η περιφέρεια και το πλάτος του τροχού είναι ίδια)... Με άλλα λόγια εννοούν ότι αν θέλει να βάζει αλυσίδες πρέπει να το πάρει με 16άρες...!

Προσοχή: μιλάμε για αλυσίδες και όχι για κουβέρτες κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Μια και γίνεται εδώ κουβέντα για αλυσίδες ας ρωτήσω σχετικά...

Φίλος ετοιμάζεται να παραγγείλει ένα Golf VI, και θέλει να ξέρει αν στους τροχούς με τις ζάντες 18 ιντσών μπαίνουν αλυσίδες...

Μιλάμε δηλαδή για Golf VI με λάστιχο 225/40/18...

Στην αντιπροσωπεία που πήγε του είπαν ότι δεν μπαίνουν αλυσίδες ούτε στους τροχούς με ζάντες 18 ιντσών ούτε σε αυτούς με 17 ιντσών, κάτι που μου φαίνεται περίεργο.... (Αλλωστε και με τις 2 ζάντες η περιφέρεια και το πλάτος του τροχού είναι ίδια)... Με άλλα λόγια εννοούν ότι αν θέλει να βάζει αλυσίδες πρέπει να το πάρει με 16άρες...!

Προσοχή: μιλάμε για αλυσίδες και όχι για κουβέρτες κλπ κλπ κλπ...

Ναι, είναι αλήθεια ότι οι 17" και 18" δεν παίρνουν αλυσίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι αλήθεια ότι οι 17" και 18" δεν παίρνουν αλυσίδες.

τοτε τι γινεται στην περιπτωση που εχουμε 17 αρια ζαντολαστιχα?

παμε για χιονοκουβερτα, παμε για κατι σαν καουτσουκ που μοιαζουν με κουβερτα?

τι λυσεις εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

τοτε τι γινεται στην περιπτωση που εχουμε 17 αρια ζαντολαστιχα?

παμε για χιονοκουβερτα, παμε για κατι σαν καουτσουκ που μοιαζουν με κουβερτα?

τι λυσεις εχουμε?

Υπαρχει και αλλη λυση, πας διακοπές σε νησί!!!!

Link to comment
Share on other sites

τοτε τι γινεται στην περιπτωση που εχουμε 17 αρια ζαντολαστιχα?

παμε για χιονοκουβερτα, παμε για κατι σαν καουτσουκ που μοιαζουν με κουβερτα?

τι λυσεις εχουμε?

Βάζεις 16" ζαντες με χειμερινά λάστιχα το χειμώνα ή αντιολισθητική κουκούλα στα λάστιχα στην 17" ζάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.