Jump to content
FOTIS_GOLF2_16V

Αισθητήρας Βάρους Καθίσματος Συνοδηγου

Recommended Posts

Τελικα ο αισθητηρας βαρους στο καθισμα του συνοδηγου το μονο που κανει, ειναι να ενεργοποιει τον ηχο (ντιν ντιν...) για να βαλει ζωνη και ο συνοδηγος.

ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τους αεροσακους, τσεκαρισμενο 100%!!

απο που το τσεκαρες αυτο?Ο αεροσακος απο οτι ξερω εαν δεν εχει συνοδηγο δεν ανοιγει κανονικα.Τωρα στον φιλο παραπανω δεν ξερω πως ανοιξε.Το προβλημα ειναι οτι εχει 2 συστηματα απο οπου θα παρει εντολη να ανοιξει.Πιο απο τα 2 χρησιμοποιει δεν ξερω.Το ενα ειναι ο αισθητηρας βαρους και το δευτερο ειναι το κουμπωμα την ζωνης ασφαλειας.Εχω την εντυπωση το δευτερο.Και πιο λογικο γιατι εαν ελειπε κατι απο το συστημα του αεροσακου θα αναβε λαμπακι.Και επισης σε μερικα αυτοκινητα εαν δεν φορας ζωνω ΔΕΝ ανοιγουν οι αεροσακοι.Για αυτο πολυ προσοχη οταν δεν εχετε συνεπιβατη και εχετε βαλει απο τα ανταπτορακια στο κουμπωμα που ειναι για να μην βαραει η ζωνη.Με vag-com σταματαει ο ηχος και ειναι πολυ πιο ασφαλες.

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το δικό μου Golf V Sportline (10/2004) δεν κάνει το μπιπ-μπιπ από τη "μάνα" του... (Αν και να σας πω την αλήθεια θα ήθελα να υπάρχει. Δοκίμασα με το vag-com να το ενεργοποιήσω, αλλά δεν τα κατάφερα...)

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

απο που το τσεκαρες αυτο?Ο αεροσακος απο οτι ξερω εαν δεν εχει συνοδηγο δεν ανοιγει κανονικα.Τωρα στον φιλο παραπανω δεν ξερω πως ανοιξε.Το προβλημα ειναι οτι εχει 2 συστηματα απο οπου θα παρει εντολη να ανοιξει.Πιο απο τα 2 χρησιμοποιει δεν ξερω.Το ενα ειναι ο αισθητηρας βαρους και το δευτερο ειναι το κουμπωμα την ζωνης ασφαλειας.Εχω την εντυπωση το δευτερο.Και πιο λογικο γιατι εαν ελειπε κατι απο το συστημα του αεροσακου θα αναβε λαμπακι.Και επισης σε μερικα αυτοκινητα εαν δεν φορας ζωνω ΔΕΝ ανοιγουν οι αεροσακοι.Για αυτο πολυ προσοχη οταν δεν εχετε συνεπιβατη και εχετε βαλει απο τα ανταπτορακια στο κουμπωμα που ειναι για να μην βαραει η ζωνη.Με vag-com σταματαει ο ηχος και ειναι πολυ πιο ασφαλες.

Μιλησα με τον ηλεκτρολογο στην vw και μου διαβεβαιωσε οτι δεν εχει σχεση με τους αεροσακους, οσο παραξενο και αν ακουγεται.

το μαυρο φισακι στην καλωδιωση κατω απ το καθισμα απλως κανει να χτυπαει το μπιπ μπιπ οταν δεν φορας ζωνη. τα καθισματα που περασα δεν εχουν καθολου αισθητηρες (δεν λειπουν, απλα δεν εχουν) για να δινει εντολη να σταματησει ο ηχος της ζωνης.

ειτε φορας ζωνη, ειτε το απενεργοποιησεις με vagcom, ειτε το ξεκουμπωσεις εντελως αυτο το μαυρο φις ειναι το ιδιο πραγμα.

Επισης δεν νομιζω να υπαρχει ΜΚ5 χωρις αεροσακο συνοδηγου γιατι στην περιπτωση που εχει αισθητηρα βαρους η αισθητηρες στις ζωνες θα ηταν λαθος να εχει αεροσακο συνοδηγου. ΜΚ5 ομως χωρις αισθητηρα στο καθισμα του συνοδηγου και χωρις αισθητηρες στις ζωνες υπαρχει. αν δεις στο ΕΤΚΑ το καθισμα του συνοδηγου το δινει ΜΕ η ΧΩΡΙΣ αισθητηρα βαρους.

πιθανον και του spooky να μην εχει ουτε αισθητηρα βαρους, ουτε αισθητηρες στις ζωνες.

αυτα τα 2 πανε μαζι, δηλ αν εχεις αισθητηρες στις ζωνες θα εχεις απαραιτητα και αισθητηρα βαρους, και το αντιστροφο.

Oριστε και η αποδειξη:

Χωρις αισθητηρα στη ζωνη http://img220.imageshack.us/img220/2824/67747776.jpg

Με αισθητηρα στη ζωνη http://img220.imageshack.us/img220/7780/16720669.jpg

Edited by VW_GOLF2
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και πιο πάνω το δικό μου Golf V Sportline (10/2004) δεν κάνει το μπιπ-μπιπ από τη "μάνα" του... Κοίταξα εκεί που αναφέρει ο φίλος VW_GOLF2 και υπάρχει ΜΟΝΟ το κίτρινο φις (αερόσακου), τόσο στην πλευρά του οδηγού όσο και στου συνοδηγού. Επομένως το αυτοκίνητό μου έχει μόνο το φις του αερόσακου, άρα αυτός είναι και ο λόγος που δεν ενεργοποιείται το μπιπ-μπιπ μόνο με το VagCom. Ακολουθούν φώτος...

Πλευρά οδηγού

Πλευρά συνοδηγού

Ελπίζω να λύθηκαν τυχόν απορίες σας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.