Jump to content
Κοσμάς

Φώτα Ομίχλης Καθώς Στρίβετε

Recommended Posts

Το δοκίμασα σε Passat 1.4 tsi 2008 και το αριστερό φως ομίχλης έμενε μόνιμα αναμμένο και το δεξί δούλευε κανονικά...

knife.gifknife.gifknife.gifknife.gifknife.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε Passat 1.4 tsi 2008 και το αριστερό φως ομίχλης έμενε μόνιμα αναμμένο και το δεξί δούλευε κανονικά...

μήπως είχες αριστερό φλας αναμένο? με την όπισθεν δεν έσβηναν και τα 2?

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχες αριστερό φλας αναμένο? με την όπισθεν δεν έσβηναν και τα 2?

Όχι δεν το είχα αναμμένο το αριστερό φλας...

Όταν το ρύθμισα και είδα ότι έμενε μόνιμα αναμμένο το αριστερό, έπαιζα με τα φλας (δεξιά-αριστερά) αλλά το δεξί δούλευε κανονικά και το αριστερά ήταν μόνιμα ανοικτό.

Αυτό με την όπισθεν δεν το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα αναμμένο το αριστερό φλας...

Όταν το ρύθμισα και είδα ότι έμενε μόνιμα αναμμένο το αριστερό, έπαιζα με τα φλας (δεξιά-αριστερά) αλλά το δεξί δούλευε κανονικά και το αριστερά ήταν μόνιμα ανοικτό.

Αυτό με την όπισθεν δεν το δοκίμασα.

Λοιπόν λύθηκε το μυστήριο...

Δοκίμασα πάλι την ρύθμιση και δούλεψε κανονικά...

Το "hint" ήταν ότι το αριστερό ή το δεξί προβολάκι ομίχλης ανάβει και εαν στρίψετε το τιμόνι χωρίς να ανάψετε τα φλας. Έτσι όταν το είχα ρυθμίσει εγώ την πρώτη φορά το τιμόνι ήταν στριμμένο αριστερά και γι αυτό έμενε αναμμένο μόνιμα το αριστερό προβολάκι...

Τέλος καλό, όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ως κάτοχος golf 6 το είχα ενργοποιημένο από το εργοστάσιο αλλά ευτυχώς με το παραπάνω mod κατάφερα να το απενεργοποιήσω καιρό τώρα!!! sillyhorse1rb5.gif

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που παίζει ρόλο είναι ο εφκέφαλος δυκτίου [central electronics control module (CECM)] που φοράει το κάθε αυτοκίνητο. Υπάρχουνε 3 τύποι CECM mediumline, basicline & highline. Μια διαφορά που έχουνε οι 3 τύποι μεταξύ τους είναι ότι στο central electronics - coding - long coding helper (vag com), ο πρώτος τύπος φτάνει ως το 16 byte, ο δεύτερος ως το 23 byte και ο τρίτος ως το 29 byte. Φυσικά και όπως είναι λογικό όσα περισσότερα bytes έχει ο CECM, τόσες περισσότερες ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις... Εγώ πρόσφατα άλλαξα CECM απο mediumline σε highline λόγω προβλήματος που μου έβγαλε ο παλιός και με τον καινούργιο μπόρεσα να ενεργοποιήσω πολλές παραπάνω λειτουργίες... Part number καινούργιου CECM : 3C8937049AB

Eμενα που εχει μεχρι byte 21? και μονο με αλλαγη cecm γινεται να αυξηθουν τα byte?

Link to comment
Share on other sites

διλαδι παιδια αν το ενεργοποιησο δεν θα αναβουν μονο οταν βγαζω φλας αλλα κ καθος πιγενω στο δρομο οποτε στριβω το τιμονι?????

Link to comment
Share on other sites

διλαδι παιδια αν το ενεργοποιησο δεν θα αναβουν μονο οταν βγαζω φλας αλλα κ καθος πιγενω στο δρομο οποτε στριβω το τιμονι?????

Στο δικό μου passat 2008 ανάβουν και χωρίς να ανάψω τα φλας...απλά στρίβοντας τιμόνι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ενεργοποίηση και εγώ στο passat μου έχω xenon και στα προβολακια και δεν ανάβουν πάντα κατά το στρίψιμο , όλη την ώρα μου βγάζει καμένη λάμπα. Μόλις τραβήξω όμως τον διακόπτη να ανάψουν τα προβολακια ανάβουν πάντα και σβήνει η ένδειξη σφάλματος. Παίζει να στέλνει λιγότερη τάση κατά το στρίψιμο και μου το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω ενεργοποίηση και εγώ στο passat μου έχω xenon και στα προβολακια και δεν ανάβουν πάντα κατά το στρίψιμο , όλη την ώρα μου βγάζει καμένη λάμπα. Μόλις τραβήξω όμως τον διακόπτη να ανάψουν τα προβολακια ανάβουν πάντα και σβήνει η ένδειξη σφάλματος. Παίζει να στέλνει λιγότερη τάση κατά το στρίψιμο και μου το κάνει αυτό?

Μάλλον έχεις aftermarket xenon και γι αυτό στα κάνει αυτά... κάτι παίζει με τα xenon...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.